www.mozilla.com Weather Central
Voices
Headlines

Chiefs sign former Emporia tight end -7/28/2014, 9:59 AM

Faith comes before football for Chiefs' Abdullah -7/28/2014, 9:59 AM

Gordon wins at Indy -7/28/2014, 9:58 AM

Cleveland takes Sunday game -7/28/2014, 9:58 AM

K-18 state schedule, results -7/28/2014, 9:58 AM

Billy Butler bashes, Jeremy Guthrie battles as Royals beat Indians 7-5 -7/27/2014, 11:12 AM

Greyson Tempel guides West to Shrine Bowl win -7/27/2014, 11:10 AM

Detmer a big bat for Larks -7/27/2014, 4:35 PM

Herman falls in match play quarters -7/27/2014, 4:35 PM

Ellis baseball headed to AA state -7/26/2014, 3:50 PM

Wiggins signs contract -7/25/2014, 10:04 AM

Western Kansas athletes overcome long road to be in Shrine Bowl -7/25/2014, 10:20 AM

Aoki's walkoff single lifts Royals in 14th -7/25/2014, 10:03 AM

Larks cap league turnaround with win -7/24/2014, 10:23 AM

Herman moves on in match play -7/24/2014, 10:03 AM

Ellis to play for Zone title -7/24/2014, 1:26 PM

2014 Kansas Shrine Bowl rosters -7/24/2014, 1:29 PM

Jayhawk League standings, July 24 -7/24/2014, 10:34 AM

Jamaal Charles agrees to contract extension -7/24/2014, 10:38 AM

Ubelaker looks to make impact on Shrine Bowl -7/24/2014, 10:51 AM

Snyder hopes season carries over -7/24/2014, 10:33 AM

Herman, Hecker, Kaup advance at Kansas Am -7/24/2014, 10:13 AM

Larks get non-league win -7/23/2014, 1:29 PM

Golfer cards ace in Ellis -7/23/2014, 9:57 AM

Fisher hopes bigger is better -7/23/2014, 9:47 AM

Royals grab win in Chicago -7/23/2014, 10:42 AM

Overachievers set tone for KSU football -7/23/2014, 10:42 AM

Chiefs have had discussions with Charles -7/23/2014, 10:44 AM

Hays Eagles headed back to state -7/23/2014, 10:43 AM

Tuesday's Larks game called off -7/22/2014, 4:49 PM

Sports Scores

Tuesday

Prep basketball

Boys

Atwood 76, St. Francis 65

Dighton 62, Oberlin 47

Hillsboro 50, Goodland 47

Lakeside 42, Lincoln 32

Minneapolis 68, Russell 35

Rock Hills 42, Natoma 37

Salina Central 62, Andover 58

Salina South 62, Sacred Heart 47

Sharon Springs 75, Leoti 38

St. John's Beloit-Tipton 57, Osborne 34

Sylvan-Lucas 61, Thunder Ridge 48

Girls

Dighton 44, Atwood 11

Dodge City 71, Hays High 28

Hesston 51, Goodland 18

Hoisington 60, Victoria 46

Hoxie 65, St. Francis 13

Lincoln 33, Lakeside 26

Minneapolis 47, Otis-Bison 24

Osborne 59, Wilson 34

Sharon Springs 63, Oberlin 42

Sylvan-Lucas 43, Natoma 41 (ot)

Tescott 41, Rock Hills 33

Trego 56, Leoti 27

Thunder Ridge 33, St. John's Beloit-Tipton 30

Click To View All


myTown Calendar

SPOTLIGHT
[var top_story_head]

Class 5A Salina regional results

Published on -5/17/2013, 9:06 PM

Printer-friendly version
E-Mail This Story

CLASS 5A regional
at Salina
BOYS
Team scores
Hays 188, Salina South 96, Great Bend 83, Newton 68, Andover Central 49, Salina Central 31, Valley Center 23, Andover 17.
Individual state qualifiers
Long jump—1. Cutler, SS, 22-7.25; 2. Nelson, N, 21-6.5; 3. Bixenman, H, 21-0.75; 4. Conrad, AC, 20-6.5.
High jump—1. Deterding, H, 6-4; 2. Bixenman, H, 6-4; 3. Voss, H, 6-2; 4. Gates, SC, 6-0.
Triple jump—1. Bixenman, H, 43-9; 2. Deterding, H, 42-4; 3. Gates, SC, 41-4.5; 4. Valenzuela, GB, 41-2;.
Shot put—1. Sharp, H, 56-4.25; 2. Brack, GB, 55-3; 3. Martens, N, 53-4.5; 4. Harris, H, 47-9.75.
Discus—1. Martens, N, 165-2; 2. Sharp, H, 160-0; 3. Brack, GB, 151-10; 4. Warren, GB, 150-4.
Javelin—1. Winter, AC, 167-9; 2. E.Balthazor, VC, 161-8; 3. M.Balthazor, VC, 160-0; 4. Holinde, AC, 159-8.
Pole vault—1. Burley, GB, 16-0; 2. Kreutzer, H, 14-0; 3. Alexander, N, 11-0; 4. Conner, GB, 11-0.
3,200m relay—1. Hays, 8:15.80; 2. Great Bend, 8:24.44; 3. Andover Central, 8:26.38; 4. Newton, 8:38.61.
110m hurdles—1. Deterding, H, 14.69; 2. Carrasco, H, 14.79; 3. Willis, N, 15.30; 4. Calvert, SS, 15.92.
100m dash—1. Cutler, SS, 10.81; 2. Jones, SS, 10.98; 3. (tie) White, VC & Mitchell, H, 11.05.
1,600m run—1. Drees, H, 4:37.15; 2. Stiner, GB, 4:38.81; 3. Irish, SS, 4:40.94; 4. Graham, GB, 4:45.01.
400m relay—1. Newton, 43.70; 2. Great Bend, 44.13; 3. Salina Central, 44.86; 4. Andover Central, 46.20.
400m dash—1. Cutler, SS, 50.65; 2. Jones, SS, 50.99; 3. Conrad, AC, 51.58; 4. Herrman, H, 52.48.
300m hurdles—1. Carrasco, H, 39.82; 2. Deterding, H, 40.29; 3. Ioerger, A, 40.37; 4. Willis, N, 40.49.
800m run—1. Brungardt, H, 1:58.70; 2. Fort, H, 2:00.44; 3. Downing, AC, 2:00.63; 4. Stiner, GB, 2:02.55.
200m dash—1. Jones, SS, 22.46; 2. Mitchell, H, 22.67; 3. Young, A, 22.95; 4. Williams, SS, 23.23.
3,200m run—1. Chavez, GB, 10:16.38; 2. Drees, H, 10:22.20; 3. Irish, SS, 10:27.34; 4. Dominguez, SS, 10:28.95.
1,600m relay—1. Salina South, 3:24.78; 2. Hays, 3:26.51; 3. Salina Central, 3:27.14; 4. Andover Central, 3:28.47.

GIRLS
Team scores
Newton 113, Valley Center 112, Salina Central 87, Hays 69, Andover Central 45, Salina South 45, Great Bend 44, Andover 43.
Individual state qualifiers
Top 4 qualify for state
Long jump—1. Kakoulias, AC, 16-3; 2. Tracy, GB, 16-1/4; 3. Espinoza, N, 15-10.5; 4. Wiebe, AC, 15-7.75.
High jump—1. Agnew, A, 5-8; 2. Klusener, A, 5-2; 3. Zimmerman, H, 5-2; 4. George, H, 5-0.
Triple jump—1. Doll, GB, 36-3.75; 2. Zimmerman, 35-5.25; 3. Espinoza, N, 34-7.5; 4. Kakoulias, AC, 34-5.
Shot put—1. Williams, VC, 42-5; 2. Roberts-Parker, N, 40-1.75; 3. Kakoulias, AC, 37-2.5; 4. Regier, N, 36-11.5.
Discus—1. Regier, N, 130-1; 2. Roberts-Parker, N, 128-1; 3. Williams, VC, 123-2; 4. Harvey, SC, 116-4.
Javelin—1. Williams, VC, 122-1; 2. Webb, SS, 118-0; 3. Duerksen, N, 111-5; 4. Parker, SC, 110-4.
Pole vault—1. Ball, GB, 10-0; 2. Ross, SC, 9-6; 3. Middleton, GB, 9-6; 4. Turner, SC, 9-6.
3,200m relay—1. Valley Center, 10:11.68; 2. Newton, 10:14.51; 3. Hays, 10:14.68; 4. Salina South, 10:15.07.
100m hurdles—1. Martin, SC, 15.53; 2. Baron, N, 15.75; 3. Schlaefli, H, 15.91; 4. Wood, AC, 16.17.
100m dash—1. Alexander, VC, 12.77; 2. Mares, A, 12.84; 3. Anderson, N, 13.02; 4. Roets, SS, 13.09.
1,600m run—1. Wedekind, VC, 5:33.34; 2. Owens, VC, 5:37.61; 3. Barton, VC, 5:38.22; 4. Larson, AC, 5:42.52.
400m relay—1. Newton, 50.69; 2. Valley Center, 51.11; 3. Salina South, 51.53; 4. Salina Central, 51.57.
400m dash—1. Greene, SC, 1:01.58; 2. Zimmerman, H, 1:02.01; 3. Valdez, N, 1:03.23; 4. Taylor, VC, 1:03.49.
300m hurdles—1. Martin, SC, 47.71; 2. Schlaefli, H, 48.08; 3. Bartel, N, 48.22; 4. Wood, AC, 48.41.
800m run—1. May, SC, 2:25.53; 2. M.Holloway, SS, 2:27.28; 3. Wedekind, VC, 2:28.31; 4. Lagerman, GB, 2:31.22.
200m dash—1. Agnew, A, 26.45; 2. Francois, SC, 27.50; 3. Anderson, N, 28.07; 4. Rose, SS, 28.66.
3,200m run—1. Wedekind, VC, 12:24.15; 2. Owens, VC, 12:34.54; 3. Stucky, N, 12:36.94; 4. Wills, AC, 12:39.01.
1,600m relay—1. Salina Central, 4:11.82; 2. Hays, 4:13.76; 3. Salina South, 4:17.48; 4. Valley Center, 4:18.08.
 
digg delicious facebook stumbleupon google Newsvine
More News and Photos

Associated Press Videos

AP Breaking News
AP Nation-World News

View this site in another language.