www.mozilla.com Weather Central
Voices
Headlines

Hays High rallies for district win -10/26/2014, 8:35 PM

Tigers fall to No. 10 Bearcats -10/26/2014, 8:35 PM

XC roundup -- Hays High boys, girls qualify -10/26/2014, 8:35 PM

Friday's area prep football roundup -10/26/2014, 8:35 PM

K-State shuts out Texas -10/26/2014, 8:35 PM

Volleyball roundup -- TMP headed to state -10/26/2014, 8:35 PM

HHS, TMP begin regional play -10/26/2014, 8:26 PM

Phillipsburg remains unbeaten in district play -10/26/2014, 8:26 PM

Hays High volleyball sees season end -10/26/2014, 8:26 PM

Russell nabs second win, beats Monarchs -10/26/2014, 1:00 AM

Area prep FB scores, Oct. 24 -10/24/2014, 10:45 PM

Tigers win ninth straight -10/24/2014, 11:03 AM

TMP seeks first win, travels to Russell -10/24/2014, 10:26 AM

HHS, TMP play to scoreless draw -10/24/2014, 10:26 AM

Hays' Fleharty among Tigers' Hall of Fame inductees -10/24/2014, 10:17 AM

Tigers set for No. 10 Bearcats -10/24/2014, 10:17 AM

Tiger men picked second in MIAA -10/23/2014, 10:48 AM

HHS looks to rebound -10/23/2014, 10:21 AM

Area prep football district standings, Oct. 23 -10/23/2014, 10:21 AM

Williams will be looking for 3s -10/23/2014, 10:20 AM

KVA prep volleyball rankings, Oct. 22 -10/23/2014, 10:19 AM

Royals win 7-2, send tied series to San Francisco -10/23/2014, 10:19 AM

Area prep volleyball sub-state brackets -10/23/2014, 10:19 AM

FHSU women's basketball picked fourth in MIAA, ESU first -10/22/2014, 2:28 PM

HHS soccer shut out by Garden City -10/22/2014, 10:11 AM

Tiger women sixth at Park Classic -10/22/2014, 10:11 AM

Tigers start prep for Bearcats -10/22/2014, 2:22 PM

Blocks Britz's specialty for KSU -10/22/2014, 10:10 AM

Royals must fight against history -10/22/2014, 10:10 AM

K.C. roughed up in Game 1 -10/22/2014, 10:10 AM

Castorino named MIAA Men's Soccer Athlete of the Week -10/21/2014, 3:23 PM

Babyak, Thompson earn MIAA weekly honors -10/21/2014, 3:05 PM

Hays High girls claim 4A title -- TMP sixth -10/21/2014, 10:31 AM

TMP soccer falls at Garden City -10/21/2014, 10:22 AM

Manning, Broncos pound 49ers -10/20/2014, 10:26 AM

Charles the Chiefs' all-time leader -10/20/2014, 10:17 AM

'Boys move to 6-1 -10/20/2014, 10:16 AM

K.C. kicks past Chargers -10/20/2014, 10:16 AM

Jump back to 1985 -10/20/2014, 10:16 AM

Keselowski keeps title hopes alive with win at Talladega -10/20/2014, 10:16 AM

FHSU women earn shutout, set record -10/20/2014, 10:16 AM

KSU sits atop Big 12 -10/19/2014, 6:42 AM

Early mistakes sink Jayhawks -10/19/2014, 6:41 AM

Sports Scores

Tuesday

Prep basketball

Boys

Atwood 76, St. Francis 65

Dighton 62, Oberlin 47

Hillsboro 50, Goodland 47

Lakeside 42, Lincoln 32

Minneapolis 68, Russell 35

Rock Hills 42, Natoma 37

Salina Central 62, Andover 58

Salina South 62, Sacred Heart 47

Sharon Springs 75, Leoti 38

St. John's Beloit-Tipton 57, Osborne 34

Sylvan-Lucas 61, Thunder Ridge 48

Girls

Dighton 44, Atwood 11

Dodge City 71, Hays High 28

Hesston 51, Goodland 18

Hoisington 60, Victoria 46

Hoxie 65, St. Francis 13

Lincoln 33, Lakeside 26

Minneapolis 47, Otis-Bison 24

Osborne 59, Wilson 34

Sharon Springs 63, Oberlin 42

Sylvan-Lucas 43, Natoma 41 (ot)

Tescott 41, Rock Hills 33

Trego 56, Leoti 27

Thunder Ridge 33, St. John's Beloit-Tipton 30

Click To View All


myTown Calendar

SPOTLIGHT
[var top_story_head]

Updated state tournament brackets, March 13

Published on -3/13/2014, 10:10 AM

Printer-friendly version
E-Mail This Story

Prep tournaments

CLASS 6A

at Koch Arena, Wichita

BOYS

Today's quarterfinals

3 p.m. -- (1) Blue Valley Northwest (20-2) vs. (8) Wichita North (12-10); 4:45 p.m. -- (4) Maize (19-3) vs. (5) Olathe East (18-4); 6:30 p.m. -- (2) Wichita East (20-2) vs. (7) Wichita Southeast (17-5); 8:15 p.m. -- (3) SM Northwest (19-3) vs. (6) Blue Valley North (18-4).

GIRLS

Wednesday's quarterfinal results

Manhattan 55, Shawnee Mission West 39

Maize 55, Blue Valley North 45

Wichita South 42, Washburn Rural 37

Olathe South 59, Shawnee Mission NW 57

Friday's semifinals

3 p.m. -- Manhattan (23-1) vs. Maize (19-4); 6:30 p.m. -- Wichita South (22-1) vs. Olathe South (21-2).

CLASS 5A

at Kansas Expocentre, Topeka

BOYS

Wednesday's quarterfinal results

Lansing 68, St. Thomas Aquinas 57

Wichita Hts. 72, Goddard-Eisenhower 56

Hays High 48, Salina Central 46

Topeka-Highland Park 73, KC-Washington 47

Friday's semifinals

4:45 p.m.--Lansing (23-0) vs. Wichita Hts. (19-4); 8:15 p.m. -- Hays High (23-0) vs. Highland Park (22-1).

GIRLS

Today's quarterfinals

3 p.m. -- (1) Leavenworth (21-1) vs. (8) Goddard Eisenhower (16-6); 4:45 p.m. -- (4) St. Thomas Aquinas (20-2) vs. (5) Wichita Kapaun (20-2); 6:30 p.m. -- (2) Salina Central (21-1) vs. (7) Lenexa St. James (17-5); 8:15 p.m. -- (3) Great Bend (20-2) vs. (6) Topeka Seaman (19-3).

CLASS 4A-DIVISION I

at Bicentennial Center, Salina

BOYS

Today's quarterfinals

3 p.m. -- (2)Independence (19-3) vs. (7) Topeka Hayden (12-10); 4:45 p.m. -- (3) Basehor-Linwood (19-3) vs. (6) El Dorado (13-9); 6:30 p.m. -- (1) McPherson (20-1) vs. (8) KC Sumner (10-12); 8:15 p.m. -- (4) Paola (16-6) vs. (5) Winfield (14-8).

GIRLS

Wednesday's quarterfinal results

Bishop Miege 62, McPherson 45

Andover Central 58, Paola 50

Wamego 51, Mulvane 40

KC-Piper 77, Coffeyville 70

Friday's semifinals

3 p.m. -- Bishop Miege (20-3) vs. Andover Central (19-4); 6:30 p.m. -- Wamego (23-0) vs. KC-Piper (20-3).

CLASS 4A DIVISION II

at Hartman Arena, Park City

BOYS

Today's quarterfinals

3 p.m. -- (1) Andale (20-2) vs. (8) Iola (10-12); 4:45 p.m. -- (4) Eudora (17-5) vs. (5) Holton (17-5); 6:30 p.m. -- (2) Scott City (19-3) vs. (7) Pratt (11-11); 8:15 p.m. -- (3) Concordia (18-4) vs. (6) Girard (12-10).

GIRLS

Wednesday's quarterfinal results

Burlington 40, Clay Center 34

Santa Fe Trail 46, Pratt 34

Frontenac 55, Wichita-Trinity 46

Holton 53, Hugoton 41

Friday's semifinals

3 p.m. -- Burlington (22-1) vs. Santa Fe Trail (20-3); 6:30 p.m. -- Frontenac (21-2) vs. Holton (16-7).

CLASS 3A

at Sports Arena, Hutchinson

BOYS

Wednesday's quarterfinal results

Beloit 52, Wellsville 46

Riverton 58, Rock Creek 50

Hesston 61, Wichita-Collegiate 53

Nemaha Valley 76, Holcomb 66

Friday's semifinals

4:45 p.m. -- Beloit 23-1) vs. Nemaha Valley (22-2); 8:15 p.m. -- Hesston (24-0) vs. Riverton (21-2).

GIRLS

Today's quarterfinals

3 p.m. -- (1) Riley County (22-1) vs. (8) Lyons (15-8); 4:45 p.m. -- (4) Caney (20-3) vs. (5) Nemaha Valley (19-4); 6:30 p.m. -- (2) Hesston (22-1) vs. (7) Douglass (18-5); 8:15 p.m. -- (3) Cimarron (21-2) vs. (6) Council Grove (19-4).

CLASS 2A

at Bramlage Coliseum, Manhattan

BOYS

Today's quarterfinals

3 p.m. -- (1) St. John (23-0) vs. (8) Washington County (14-8); 4:45 p.m. -- (4) Olpe (20-3) vs. (5) Hillsboro (20-3); 6:30 p.m. -- (2) Valley Falls (22-1) vs. (7) Pittsburg-Colgan (18-4); 8:15 p.m. -- (3) Plainville (21-2) vs. (6) Meade (20-3).

GIRLS

Wednesday's quarterfinal results

Central Plains 47, Pittsburg-Colgan 38

Meade 61, Olpe 49

Jefferson Co. North 53, Hillsboro 50

Washington Co. 64, Ellis 44

Friday's semifinals

3 p.m. -- Central Plains (24-0) vs. Meade (20-4); 6:30 p.m. -- Jefferson Co. North (24-0) vs. Washington Co. (21-2).

CLASS 1A DIVISION I

at White Auditorium, Emporia

BOYS

Wednesday's quarterfinal results

Marais des Cygne 54, Clifton-Clyde 45

Spearville 69, Caldwell 34

Hoxie 71, Hartford 43

Valley Heights 67, Macksville 51

Friday's semifinals

3 p.m. -- Marais des Cygnes (24-0) vs. Spearville (17-7); 6:30 p.m. -- Hoxie (23-1) vs. Valley Heights (22-2).

GIRLS

Today's quarterfinals

3 p.m. -- (2) Valley Heights (22-1) vs. (7) Victoria (14-9); 4:45 p.m. -- (3) St. Paul (21-2) vs. (6) Caldwell (17-6); 6:30 p.m. -- (1) Hoxie (23-0) vs. (8) Spearville (13-9); 8:15 p.m. -- (4) Centre (20-3) vs. (5) Osborne (19-3).

CLASS 1A DIVISION II

at Gross Coliseum, Hays

BOYS

Wednesday's quarterfinal results

St. John's-Tipton 64, No. Valley 39

Chetopa 65, Attica 49

Wallace Co. 69, Cen. Christian 46

Baileyville-B&B 59, Fowler 44

Friday's semifinals

4:45 p.m. -- St. John's-Tipton (23-1) vs. Chetopa (20-4); 8:15 p.m. -- Wallace Co. (22-2) vs. Baileyville B&B (17-7).

GIRLS

Today's quarterfinals

3 p.m. -- (2) Bucklin (20-3) vs. (7) St. John's Beloit-Tipton (17-7); 4:45 p.m. --(3) Golden Plains (20-3) vs. (6) Wilson (17-6); 6:30 p.m. -- (1) Baileyville (21-3) vs. (8) Attica (15-8); 8:15 p.m. -- (4) Argonia (19-4) vs. (5) Dighton (17-5).

digg delicious facebook stumbleupon google Newsvine
More News and Photos

Associated Press Videos

AP Breaking News