www.mozilla.com Weather Central
Voices
Headlines

Hays High's Dale continues winning ways -12/19/2014, 10:57 AM

Page continues hot streak for Tiger wrestling -12/19/2014, 10:16 AM

KSU revs interest in Ojeleye -12/19/2014, 10:15 AM

Top stories 2014: Tebo gets his gold -12/19/2014, 10:26 AM

KU's Beaty draws from Texas roots -12/18/2014, 11:32 AM

KSU expects more than 10,000 fans -12/18/2014, 11:32 AM

Indians swimmers compete at Manhattan -12/18/2014, 11:32 AM

Steelers bring a new identity into crucial game against Chiefs -12/18/2014, 11:30 AM

Indians earn sweep before holiday break -12/17/2014, 10:20 AM

Top stories 2014: FHSU football continues steady climb -12/17/2014, 10:20 AM

Lehman's triple-double leads FHSU to eighth straight win -12/17/2014, 10:20 AM

Dome hits game-winner for Victoria boys; TMP girls roll -12/17/2014, 10:19 AM

Shockers rally from 11 down to beat Alabama -12/17/2014, 10:19 AM

Royals land Rios -12/16/2014, 9:27 AM

KU, Mizzou express interest in Ojeleye -12/16/2014, 9:27 AM

Kansas State DT Clinkscales faces additional charge -12/16/2014, 9:27 AM

No WR touchdowns? No problem -12/16/2014, 9:27 AM

KBCA prep basketball rankings, Dec. 14 -12/15/2014, 10:42 AM

Heisman winner Mariota can't wait to get back on field -12/15/2014, 10:15 AM

Kansas State picks up win -12/15/2014, 10:15 AM

FHSU wrestling fifth at Newman -12/15/2014, 10:15 AM

Pair of double-doubles lead Tiger women -12/15/2014, 11:01 AM

Chiefs go long, handle Raiders -12/15/2014, 10:14 AM

Kobe Bryant passes Michael Jordan on NBA scoring list -12/15/2014, 10:14 AM

Patriots, Broncos clinch -12/15/2014, 10:14 AM

Prep basketball scores, Dec. 13 -12/14/2014, 10:04 AM

WSU rallies to beat Detroit -12/14/2014, 6:59 PM

Hill City boys outlast TMP -12/14/2014, 1:17 PM

Friday's area prep baskeball boxscores -12/13/2014, 6:13 PM

Sports Scores

Tuesday

Prep basketball

Boys

Atwood 76, St. Francis 65

Dighton 62, Oberlin 47

Hillsboro 50, Goodland 47

Lakeside 42, Lincoln 32

Minneapolis 68, Russell 35

Rock Hills 42, Natoma 37

Salina Central 62, Andover 58

Salina South 62, Sacred Heart 47

Sharon Springs 75, Leoti 38

St. John's Beloit-Tipton 57, Osborne 34

Sylvan-Lucas 61, Thunder Ridge 48

Girls

Dighton 44, Atwood 11

Dodge City 71, Hays High 28

Hesston 51, Goodland 18

Hoisington 60, Victoria 46

Hoxie 65, St. Francis 13

Lincoln 33, Lakeside 26

Minneapolis 47, Otis-Bison 24

Osborne 59, Wilson 34

Sharon Springs 63, Oberlin 42

Sylvan-Lucas 43, Natoma 41 (ot)

Tescott 41, Rock Hills 33

Trego 56, Leoti 27

Thunder Ridge 33, St. John's Beloit-Tipton 30

Click To View All


myTown Calendar

SPOTLIGHT
[var top_story_head]

Area track results, April 12

Published on -4/13/2013, 7:00 PM

Printer-friendly version
E-Mail This Story

Track and field

High school results

Hoxie Invitational

Team scores

Boys

St. Francis 170, Hoxie 87, Hill City 86, Wheatland-Grinnell 78, Cheylin 75.

Girls

Hill City 135, Wheatland-Grinnell 120, Hoxie 119, St. Francis 80, Cheylin 49.

Individual medalists

Boys

SHOT -- 1. Keltz, Cheylin, 41-10-5; 2. Gienger, St. Francis, 40-6; 3. Warren, St. Francis, 38-0.5; 4. Jardine, St. Francis, 37-6; 5. Bracelin, St. Francis, 37-0.5; 6. Lewis, WG, 36-3.5.

DISC -- 1. Gienger, St. Francis, 121-4.5; 2. Janicke, Cheylin, 118-9.5; 3. Weber, Hoxie, 109-9.5; 4. Tremblay, Hill City, 107-5.5; 5. Johnson, Hoxie, 102-11; 6. Money, Hill City, 100-0.

JAV --  1. Weber, Hoxie, 147-10; 2. Nickelson, Hill City, 141-3; 3. Bracelin, St. Francis, 124-2; 4. Edgell, Hill City, 118-2; 5. Janicke, Cheylin, 117-0; 6. Salmans, Hoxie, 115-1.

LJ -- 1. Cobb, Cheylin, 18-8.5; 2. Orten, Cheylin, 18-3.5; 3. Bracelin, St. Francis, 18-2.25; 4. Seltmann, Hill City, 17-9.75; 5. Fabre, St. Francis, 17-7; 6. Landenberger, St. Francis, 17-5.5.

TJ --  1. Landenberger, St. Francis, 39-1; 2. McKeever, Hill City, 39-0.25; 3. Craig, Hill City, 38-2.5; 4. Cobb, Cheylin, 37-11; 5. Orten, Cheylin, 36-7.5; 6. Janicke, Cheylin, 36-7.5.

HJ --  1. Keller, 5-8; 2. Orten, Cheylin, 5-4; 3. Craig, Hill City, 5-2; 4. Davis, Hill City, 4-10; 5. Kuper, St. Francis, 4-10.

110HH -- 1. Nelson, St. Francis, 17.13; 2. E. Nelson, St. Francis, 20.57; 3. Kuper, St. Francis, 21.24; 4. Brunk, St. Francis, 21.57.

300IH -- 1. Nelson, St. Francis, 45.30; 2. Cobb, Cheylin, 47.78; 3. Brunk, St. Francis, 49.06; 4. Janicke, Cheylin, 49.25; 5. Hobrock, St. Francis, 49.90; 6. Beckman, Hill City, 54.33.

100M -- 1. Buck, WG, 11.73; 2. Leibbrandt, St. Francis, 11.78; 3. Lewis, WG, 11.79; 4. Douthit, St. Francis, 11.83; 6. Katt, Hoxie, 11.92.

200M -- 1. Buck, WG, 23.75; 2. Lampe, St. Francis, 24.39; 3. Fabre, St. Francis, 24.42; 4. Heim, Hoxie, 24.42; 6. Douthit, St. Francis, 24.48.

400M -- 1. Buck, WG, 54.10; 2. Queen, St. Francis, 54.35; 3. Kennedy, Hoxie, 55.48; 4. Spresser, Hoxie, 55.86; 5. Weber, Hoxie, 57.06; 6. Kuper, St. Francis, 59.79.

800M -- 1. Gillespie, WG, 2:18.14; 2. Keener, Hill City, 2:22.43; 3. Pacheco, St. Francis, 2:42.12; 4. Fernandez, St. Francis, 2:45.89; 5. Hoffman, St. Francis, 2:59.65.

1,600M -- 1. Gillespie, WG, 5;01.06; 2. Kaus, Hoxie, 5:01.81; 3. Keener, Hill City, 5:25.69; 4. Leonard, Cheylin, 5:43.80; 5. Rucker, Hoxie, 5:54.31; 6. Hoffman, St. Francis, 6:10.75.

3,200M --  1. Gillespie, WG, 12:09.43; 2. Poe, Hill City, 12:17.43; 3. Leonard, Cheylin, 12:22.51; 4. Rucker, Hoxie, 14;12.60.

400R --  1. Hoxie, 45.73; 2. Wheatland-Grinnell, 46.08; 3. St. Francis, 46.09; 4. Hill City, 48.05.

1,600R -- 1. Hoxie, 3:56; 2. Hill City, 4:06.

3,200R --  1. Hoxie, 9:10.37; 2. St. Francis, 10:15.60; 3. Hill City, 10:46.48.

Individual medalists

Girls

SHOT -- 1. Kessler, Hill City, 32-11; 2. Toll, Hill City, 29-7; 3. Ryburn, WG, 27-4; 4. Keltz, Cheylin, 27-0.5; 5. Schamberger, Hoxie, 26-10.5; 6. Ramey, WG, 26-10.

DISC -- 1. Ryburn, WG, 91-4; 2. Kessler, Hill City, 90-2; 3. Schamberger, Hoxie, 86-7; 4. Heinrich, WG, 79-4; 5. Hoyt, Hoxie, 74-2.5; 6. Jenik, St. Francis, 73-3.

JAV --  1, Toll, Hill City, 127-2; 2. Reynolds, Hill City, 112-7; 3. Ostmeyer, WG, 105-7; 4. Farber, Hoxie, 98-8; 5. Kessler, Hill City, 92-8; 6. Ramey, WG, 91-9.

LJ -- 1. Heim, Hoxie, 16-9.25; 2. Frisbie, Cheylin, 15-2; 3. Reed, St. Francis, 12-10.25; 4. Ostmeyer, WG, 12-2.25; 5. Harris, St. Francis, 12-2; 6. Garcia, Cheylin 11-11.5.

TJ --  1. Heim, Hoxie, 34-2.25; 2. Frisbie, Cheylin, 32-9; 3. Northrup, St. Francis, 27-11; 4. Lee, St. Francis, 26-7.5; 5. Bandel, St. Francis, 24-10.

HJ -- 1. Farber, Hoxie, 4-10; 2. Waldman, WG, 4-8; 3. Magnani, Cheylin, 4-4; 4. Stone, Hoxie, 4-2; 5. Haffner, Hill City, 4-2.

100HH -- 1. Taylor, St. Francis, 18.16; 2. Conway, Hill City, 18.53; 3. Schamberger, Hoxie, 18.62; 4. Effers, St. Francis, 18.93; 5. Lawellin, Hill City, 19.08; 6. Moss, Hoxie, 20.41.

300IH -- 1. Frisbie, Cheylin, 51.30; 2. Wood, WG, 53.84; 3. Lawellin, Hill City, 56.27; 4. Stithem, Hoxie, 57.21; 5. Effers, St. Francis, 57.61; 6. Schamberger, Hoxie, 58.45.

100M -- 1. Conway, Hill City, 13.70; 2. Wurm, St. Francis, 13.88; 3. Taylor, St. Francis, 13.88; 4. Hoyt, Hoxie, 14.35; 5. Heier, WG, 14.38; 6. Parker, Hill City, 14.58.

200M -- 1. Conway, Hill City, 28.53; 2. Wurm, St. Francis, 28.94; 3. Frisbie, Cheylin, 28.96; 4. Ostmeyer, WG, 29.42; 5. Heier, WG, 29.51; 6. Stithem, Hoxie, 30.36.

400M -- 1. Gillespie, WG, 1:06.25; 2. S. Farber, Hoxie, 1:01.35; 3. Burton, Hill City, 1:11.26; 4. Simon, Hill City, 1:14.24; 5. Ramey, WG, 1:15.54; 6. Orth, St. Francis, 1:16.47.

800M -- 1. Tustin, WG, 2:40.31; 2. Sherlock, St. Francis, 3:04.35; 3. Gillespie, WG, 3:06.93; 4. Keith, Hill City, 3:20.55; 5. Sipple, Hill City, 3:47.42.

1,600M -- 1, Tustin, WG 5:53.70; 2. McKenna, Hoxie, 6:05.13; 3. VanLoenen, Hill City, 6;34.98; 4. Busse, Cheylin, 6:35.70.

3,200M --  1. McKenna, Hoxie, 13:34.93; 2. VanLoenen, Hill City, 14:48.62; 3. Eckols, Hill City, 16:47.10.

400R --  1. Hoxie, 53.65; 2. Wheatland-Grinnell, 55.04; 3. St. Francis, 55.21; 4. Hill City, 56.61; 5. Cheylin, 1:12.75.

1,600R -- 1. Hoxie, 4:39.00; 2. Wheatland-Grinnell, 4:42.00; 3. Hill City, 5:15.00. 3,200R -- 1. Wheatland-Grinnell, 10:49.55; 2. Hoxie, 11:15.18; 3. St. Francis, 12:12.92; 4. Hill City, 12:22.44.

Redmen relays

Team scores

Boys

Beloit 208, Thayer Central 163, Smith Center 69, Norton 56, Marysville 49, Republic Co. 45, Lincoln 11, Phillipburg 4.

Girls

Beloit 173.5, Thayer Central 116, Norton 108.5, Marysville 88, Smith Center 56, Republic Co. 29, Lincoln 22.

Event winners + area medalists

Boys

SHOT -- 1. Black, Beloit, 48-1.5; 4. Johnson, Smith Cneter, 40-5.5.

DISC -- 1. Heidrick, Beloit, 153-3.

JAV --  1. Carter, Beloit, 174-0; 3. Lorenzen, Smith Center, 140-2.

PV --  1. Meitler, Smith Center, 13-0; 2. Hager, Norton, 13-0; 6. Murphy, Phillipsburg, 11-0.

LJ -- 1. Dightman, TC, 20-10.5; 5. Lewis, Norton, 18-6.5; 6. Prewitt, Phillipsburg, 18-6.25.

TJ --  1. Budke, Beloit, 44-3.25; 4. Furbush, Norton, 38-4.5; 5. Rothchild, Smith Center, 38-3.75.

HJ --  1. Budke, Beloit, 6-2; 2. Brooks, Norton, 6-0; 4. Buckmaster, Smith Center, 5-8.

110HH -- 1. Ache, TC, 16.09; 3. Lehmkuhl, Smith Center, 16.78; 4. Molzahn, Smith Center, 16.93.

300IH -- 1. Adams, Beloit, 42.46; 3. Lehmkuhl, Smith Cener, 44.41; 6. Molzahn, Smith Center, 45.92.

100M -- 1 Wiedel, TC, 11.15; 4. Brooks, Norton, 11.37.

200M -- 1. Brooks, Norton, 22.93.

400M -- 1. Moore, Marysville, 52.94; 2. Rothchild, Smith Center, 53.33.

800M -- 1. Conn, Beloit, 2:07.62; 6. Miller, Norton, 2:16.94.

1,600M -- 1. Conn, Beloit, 4:34.11.

3,200M --  1. Hellbusch, TC, 10:56.62; 2. Frack, Norton, 10:56.74; 6. Vanover, Norton, 11:58.48.

400R --  1 Thayer Central, 44.89; 4. Smith Center, 46.79; 5. Norton, 47.18; 6. Phillipsburg, 47.52.

1,600R -- 1. Thayer Central, 3:37.95; 3. Smith Center, 3:43.17; 5. Norton, 3:52.49; 6. Phillipsburg, 3:56.40.

3,200R --  1. Thayer Central, 8:39.58; 3. Norton, 9:08.67.

Girls

SHOT -- 1. Bulin, TC, 39-5; 2. Melvin, Norton, 38-2.5; 4. Nickell, Norton, 30-11.

DISC -- 1. Melvin, Norton, 125-5; 3. Nelson, Norton, 89-8; 6. Hileman, Smith Center, 79-11.

JAV --  1. Albert, Smith Center, 125-11; 3. Melvin, Norton, 115-2; 6. Strine, Smith Center, 93-4.

PV --  1. Hedstrom, Republic Co., 10-6; 4. Ambrosier, Norton, 8-6; 5. Esslinger, Norton, 7-6.

LJ -- 1. Budke, Beloit, 15-3.75; 3. Jones, Norton, 14-4.75.

TJ --  1. Behrends, Beloit, 33-5.75; 4. McNary, Smith Center, 31-4.75; 5. Ambrosier, Norton, 31-3.

HJ --  1. Behrends, Beloit, 5-0; 4. McNary, Smith Center, 4-10; 5. Engelbert, Norton, 4-10.

100HH -- 1. Broeckelman, Beloit, 16.50; 3. Benoit, Smith Center, 18.10.

300IH -- 1. Broeckelman, Beloit, 49.99; 4. Ruder, Norton, 54.79.

100M -- 1. Smith, Beloit, 13.29; 3. Ryan, Smith Center, 13.61.

200M -- 1. Behrends, Beloit, 27.31; 4. Maddy, Norton, 29.99.

400M -- 1. Ambrosier, Norton, 1:04.58; 3. Ryan, Smith Center, 1:05.88.

800M -- 1. Engelbert, Norton, 2:37.24; 6. Ambrosier, Norton, 2:52.50.

1,600M -- 1. Farris, Lincoln, 5:47.87; 3. Bainter, Norton, 6:03.60.

3,200M --  1. Farris, Lincoln, 12:17.49; 3. Maddy, Norton, 13:32.79.

400R --  1. Beloit, 52.57.

1,600R -- 1. Norton, 4:32.03; 4. Smith Center, 4:40.31.

3,200R -- 1. Thayer Central, 10:48.21; 2. Norton, 11:01.32.

digg delicious facebook stumbleupon google Newsvine
More News and Photos

Associated Press Videos