www.mozilla.com Weather Central
Voices
Headlines

KSU sits atop Big 12 -10/19/2014, 6:42 AM

Early mistakes sink Jayhawks -10/19/2014, 6:41 AM

Tigers nab 'W' at Emporia -10/19/2014, 8:21 PM

Knights secure district, playoff spot -10/19/2014, 6:34 AM

TMP claims MCL tourney title -10/19/2014, 8:20 PM

Monarchs take team to Class 4A state -10/19/2014, 8:20 PM

Area prep football roundup, Oct. 17 -10/19/2014, 8:20 PM

Indian volleyball second at WAC -10/19/2014, 8:20 PM

HHS has high expectations for 4A golf finale -10/19/2014, 8:20 PM

Buhler hands Hays High first loss in blowout -10/19/2014, 8:20 PM

FHSU men win eighth straight -10/18/2014, 8:21 PM

FHSU Tiger Open XC results -10/18/2014, 8:21 PM

Tiger women record third consecutive shutout -10/18/2014, 8:20 PM

Tiger volleyball wins third straight match -10/18/2014, 8:20 PM

Indians' Forinash goes 0-2 at 4A state -10/18/2014, 8:20 PM

TMP falls in district opener to Beloit -10/17/2014, 11:46 AM

HHS soccer falls to Bishop Carroll -10/17/2014, 10:28 AM

FHSU men's soccer wins seventh straight -10/17/2014, 10:28 AM

Tigers look to climb back above .500 -10/17/2014, 10:38 AM

HHS fourth in WAC meet -10/17/2014, 10:28 AM

TMP boys 2nd, girls 3rd at Lakeside -10/17/2014, 10:28 AM

TMP volleyball goes 2-0 in first day at MCL -10/17/2014, 10:28 AM

Indians' Forinash in 4A state field -10/17/2014, 10:28 AM

Wichita State's Darius Carter shows off his jumper -10/17/2014, 10:27 AM

KVA prep volleyball rankings, Oct. 15 -10/16/2014, 10:31 AM

TMP drops close one to Liberal -10/16/2014, 10:11 AM

TMP gets Beloit in district opener -10/16/2014, 10:11 AM

K.C. headed to first World Series since 1985 -10/16/2014, 10:11 AM

Selden ready to step into bigger role -10/16/2014, 10:11 AM

Big district game for Hays High -10/16/2014, 10:31 AM

Area prep football district standings, Oct. 16 -10/16/2014, 10:11 AM

Royals sweep O's, headed to World Series -10/15/2014, 7:17 PM

Tigers fall in three -10/15/2014, 11:39 AM

Chiefs' Johnson sheds weight in hopes of return -10/15/2014, 10:13 AM

Giants win walk-off on throwing error in 10th -10/15/2014, 10:12 AM

Wildcat running backs looking to break out -10/15/2014, 10:12 AM

Royals one win from World Series -10/15/2014, 11:44 AM

Chiefs' Charles with eyes on the prize -10/14/2014, 10:14 AM

Parsons, Boxberger qualify in 3-2-1A golf -10/14/2014, 10:14 AM

Royals getting it done old school -10/14/2014, 10:14 AM

KSU prepares for OU -10/14/2014, 10:14 AM

HHS golf wins regional — TMP qualifies -10/13/2014, 6:11 PM

Rain postpones ALCS Game 3 -10/13/2014, 5:48 PM

Sports Scores

Tuesday

Prep basketball

Boys

Atwood 76, St. Francis 65

Dighton 62, Oberlin 47

Hillsboro 50, Goodland 47

Lakeside 42, Lincoln 32

Minneapolis 68, Russell 35

Rock Hills 42, Natoma 37

Salina Central 62, Andover 58

Salina South 62, Sacred Heart 47

Sharon Springs 75, Leoti 38

St. John's Beloit-Tipton 57, Osborne 34

Sylvan-Lucas 61, Thunder Ridge 48

Girls

Dighton 44, Atwood 11

Dodge City 71, Hays High 28

Hesston 51, Goodland 18

Hoisington 60, Victoria 46

Hoxie 65, St. Francis 13

Lincoln 33, Lakeside 26

Minneapolis 47, Otis-Bison 24

Osborne 59, Wilson 34

Sharon Springs 63, Oberlin 42

Sylvan-Lucas 43, Natoma 41 (ot)

Tescott 41, Rock Hills 33

Trego 56, Leoti 27

Thunder Ridge 33, St. John's Beloit-Tipton 30

Click To View All


myTown Calendar

SPOTLIGHT
[var top_story_head]

3-2-1A Wrestling results, Day 1

Published on -2/23/2013, 10:00 AM

Printer-friendly version
E-Mail This Story

First round

106

Ty Nienke (Ellsworth) 31-5 won by tech fall over Jonathan Fairbanks (Onaga) 11-7 (TF 15-0)

Caysean Campbell (Norton Community) 28-12 won by pin over Justin Skerce (Council Grove) 13-15 (Pin 1:47)

Chris Deters (Marysville) 35-7 won by pin over Trenten Moser (Salina-St. John?s Military Academy) 11-7 (Pin 3:18)

Andrew Wright (Cherryvale) 34-11 won by pin over Dylon Niswonger (Leoti-Wichita County) 26-9 (Pin 5:50)

Kyle Witmer (Phillipsburg) 36-6 won by pin over Dylan Leckner (Wellsville) 19-20 (Pin 0:53)

Dalton Goans (Lyons) 26-6 won by pin over Hunter Idol (Highland-Doniphan West) 24-9 (Pin 2:42)

Cale Rogers (Smith Center) 31-11 won by decision over Trevor Haun (Fredonia) 28-7 (Dec 8-2)

Clayton Gum (Easton-Pleasant Ridge) 33-8 won by pin over Kody Kind (Bennington) 21-17 (Pin 5:54)

113

Sheldon Harris (Wathena-Riverside) 32-11 won by pin over Wyatt Brown (Sublette) 17-12 (Pin 1:33)

Troy Juenemann (Oberlin-Decatur Comm.) 32-7 won by decision over Austin Swartz (Council Grove) 30-4 (Dec 9-7)

Josh Goepfert (Marysville) 37-0 won by pin over Landon Harmon (Hoisington) 14-23 (Pin 1:04)

Ethan Ross (Norton Community) 29-8 won by decision over Beretta Janzen (Marion) 19-8 (Dec 5-1)

Macoy Rains (Oakley) 34-11 won by tech fall over J.T. Elllis (Wellsville) 19-15 (TF 15-0)

Alex Cavanaugh (Silver Lake) 31-4 won by pin over Ethan Hertzler (Halstead) 13-15 (Pin 0:44)

Trey Francka (Cottonwood Falls-Chase County) 36-0 won by tech fall over Joey McFee (Atwood-Rawlins County) 26-15 (TF 15-0)

Brady Lowell (Belleville-Republic County) 34-4 won by pin over Kevin Contreras (Lyons) 18-20 (Pin 1:51)

120

Macrae Migchelbrink (Atwood-Rawlins County) 35-3 won by pin over Jon Carey (HIllsboro) 8-16 (Pin 2:41)

Marshall Schottler (Lyons) 30-7 won by decision over Corey Tyler (St. Marys) 32-12 (Dec 14-7)

Gage Pfeifer (Hill City) 28-9 won by pin over Sam Aylor (Fredonia) 34-8 (Pin 3:31)

Logan Bowen (Effingham-Atchison Co. Comm.) 34-7 won by pin over Cody Salazar (Sterling) 25-12 (Pin 1:37)

Jim Weller (Gypsum-SE Of Saline) 36-3 won by pin over Mark Nickels (Oskaloosa) 16-16 (Pin 1:09)

Branson Addington (Norton Community) 28-17 won by tech fall over Taylor Wilmarth (Wellsville) 25-15 (TF 18-2)

Haegan Schaefer (Silver Lake) 31-5 won by pin over Andy Davis (Sublette) 17-11 (Pin 3:21)

James Jurgens (Scott Community) 28-5 won by tech fall over Chance Stanton (Caney Valley) 22-16 (TF 16-0)

126

Willy Dieckmann (Effingham-Atchison Co. Comm.) 29-6 won by pin over Eric Regnier (Marion) 17-25 (Pin 3:00)

Clint Rogers (Smith Center) 33-10 won by major decision over Brendan Arnold (Lyons) 27-8 (Maj 15-6)

Casey Garner (Eureka) 32-8 won by pin over Joe Gleason (Eskridge-Mission Valley) 25-15 (Pin 4:50)

Alec Hager (Norton Community) 29-7 won by pin over T.J. Ragnoni (Bennington) 25-11 (Pin 2:50)

Brandon Ball (Hoisington) 41-0 won by major decision over Mason Bannister (Phillipsburg) 29-19 (Maj 9-0)

DJ Cook (Cherryvale) 36-10 won by pin over Jacob Gentry (Rossville) 32-14 (Pin 3:57)

Alex Kough (Scott Community) 28-4 won by major decision over Zach Turner (Gypsum-SE Of Saline) 24-10 (Maj 19-11)

Guy Kinder (Caney Valley) 32-13 won by major decision over Jayson Failer (St. Marys) 27-17 (Maj 9-1)

132

Andrew Beck (Centralia) 40-4 won by pin over Austin Werner (Bennington) 25-19 (Pin 3:17)

Caleb Studley (Phillipsburg) 36-9 won by decision over Daniel Melcher (Herington) 29-6 (Dec 4-1)

Zakk Hollands (Effingham-Atchison Co. Comm.) 9-5 won by major decision over Keegan Amos (Holcomb) 23-5 (Maj 12-4)

Dayton Dreher (Oberlin-Decatur Comm.) 36-4 won by pin over Logan Sherman (Fredonia) 22-18 (Pin 1:30)

Taylor Murphy (Oakley) 19-14 won by decision over Colton Stalford (Caney Valley) 33-12 (Dec 4-3)

Cody Calhoon (Atchison-Maur Hill Mount Academy) 31-3 won by decision over Cory Knight (Gypsum-SE Of Saline) 16-10 (Dec 13-9)

John Risewick (Norton Community) 38-3 won by pin over Cody Ray (Eureka) 29-12 (Pin 2:51)

Adrian Lange (Lyons) 29-5 won by decision over Tyler Watts (Beloit) 30-12 (Dec 7-1)

138

Brogan Humphrey (Fredonia) 43-0 won by pin over Carter Wessling (Beloit) 15-14 (Pin 3:39)

Jared Tallent (Norton Community) 31-14 won by major decision over Zach Martin (Ellsworth) 26-12 (Maj 8-0)

James Landoll (Marysville) 35-4 won by pin over Chuck Schmidt (Eureka) 29-14 (Pin 4:49)

Misael Bandares (Holcomb) 22-11 won by decision over Steven Kriley (Smith Center) 19-17 (Dec 4-1)

Michael Dusin (Phillipsburg) 39-3 won by pin over Kyler Mick (Bennington) 21-10 (Pin 1:19)

Kasey Biddle (Burden Central) 32-3 won by pin over Dusty Bammes (Oskaloosa) 20-8 (Pin 4:45)

Shane Winters (Sterling) 32-3 won by decision over Weston Bainter (Hoxie) 20-18 (Dec 3-2)

Greg Tooley (St. Marys) 40-2 won by major decision over Trever Melcher (Herington) 24-5 (Maj 12-3)

145

Chance Demel (Hoisington) 39-0 won by pin over Storm Johnson (Wabaunsee) 31-12 (Pin 1:52)

Trevor Desair (Plainville) 32-10 won by decision over Rian Lahey (Erie) 28-18 (Dec 13-6)

Tagen Lambotte (Rossville) 39-1 won by pin over Mo Rojas (Ellsworth) 23-12 (Pin 1:51)

Zach Wills (Pleasanton) 23-11 won by decision over Chris Anderson (Oberlin-Decatur Comm.) 34-10 (Dec 9-6)

Brandon Schoenthaler (Wakeeney-Trego Community) 17-16 won by major decision over Austin Cross (HIllsboro) 33-10 (Maj 12-4)

Nic Johnson (Sedgwick) 35-6 won by pin over Garret Dunlap (Highland-Doniphan West) 29-13 (Pin 1:43)

Cody Ellis (Norton Community) 24-7 won by pin over Lane Moran (Leon-Bluestem) 33-13 (Pin 1:37)

Tanner Niemczyk (Beloit) 31-8 won by pin over Cory Rau (Garden Plain) 15-9 (Pin 4:54)

152

Brody Carroll (Marion) 38-3 won by pin over Jacob Stewart (Bennington) 26-18 (Pin 3:30)

Kade Brown (Oberlin-Decatur Comm.) 28-5 won by pin over Scott Birkinsha (Effingham-Atchison Co. Comm.) 23-10 (Pin 3:18)

Alex Thibault (Halstead) 44-1 won by major decision over Lucas McMichael (Burden Central) 29-9 (Maj 12-3)

Gage Younger (Ellis) 37-3 won by decision over Tim Cramer (Marysville) 32-13 (Dec 9-3)

Nick Reesor (Rossville) 39-8 won by decision over Jared Bohl (Norton Community) 20-20 (Dec 3-1)

Kreal Smith (Gypsum-SE Of Saline) 31-11 won by decision over Reid Hugo (Cherryvale) 31-14 (Dec 3-2)

Regis Weiss (Russell) 39-5 won by pin over Trevor Fee (Highland-Doniphan West) 22-16 (Pin 1:49)

Zacharie Duwe (Anthony/Harper-Chaparral) 39-10 won by pin over Daegan Asebedo (Wellsville) 26-15 (Pin 1:31)

160

Braden Sherman (Fredonia) 34-9 won by pin over Justin Klein (Minneapolis) 27-15 (Pin 2:53)

Dylan Wiesner (Plainville) 35-6 won by decision over Josh Nelsen (Marysville) 27-14 (Dec 8-1)

Tanner Smith (Cimarron) 24-8 won by pin over Tommy Avery (Mound City-Jayhawk Linn) 28-14 (Pin 2:32)

Taylor Schuetz (Effingham-Atchison Co. Comm.) 32-7 won by decision over Warren Kropp (Scott Community) 30-6 (Dec 5-3)

Calvin Ochs (Hoxie) 41-0 won by pin over Isaac Luellen (Rossville) 33-13 (Pin 0:30)

Keith Short (Gypsum-SE Of Saline) 32-9 won by major decision over Zack Craige (Council Grove) 28-14 (Maj 9-1)

Bowe Behymer (Beloit) 32-4 won by pin over Cody Faulkender (Oakley) 26-12 (Pin 5:07)

Dalton Gonzales (Lakin) 25-9 won by pin over Cody Easterday (Leon-Bluestem) 31-10 (Pin 2:49)

170

Jared Johnson (Easton-Pleasant Ridge) 39-0 won by tech fall over Dusty Cook (Cherryvale) 35-12 (TF 19-4)

Rex Diederich (Oberlin-Decatur Comm.) 28-14 won by decision over Garrett Lott (Minneapolis) 23-15 (Dec 11-5)

Derek Bayless (Caney Valley) 41-5 won by pin over Braeden Lockhart (Silver Lake) 26-12 (Pin 5:47)

Cameron Staples (Wakeeney-Trego Community) 27-8 won by decision over Aidan Shaughnessy (Cimarron) 24-13 (Dec 5-2)

Nick Wuthnow (Salina-Sacred Heart) 38-0 won by pin over Colton Wise (Plainville) 31-13 (Pin 3:39)

Nick Jacobs (Howard West Elk) 37-8 won by decision over Mikah Nietfeld (Marysville) 29-11 (Dec 3-1)

Jason Berkgren (Oakley) 38-3 won by decision over David Baca (Lakin) 18-11 (Dec 9-2)

Tanner Jones (HIllsboro) 30-11 won by decision over Dalton Blow (Onaga) 25-8 (Dec 5-1)

182

Hagen Hanzlick (Hoisington) 32-6 won by pin over Cody Smallwood (Eskridge-Mission Valley) 13-9 (Pin 1:49)

Zach Gienger (St. Francis) 26-5 won by decision over Hunter Ackermann (Douglass) 31-11 (Dec 13-6)

Gavin Grater (Riley County) 35-4 won by pin over Colby Berry (Minneapolis) 24-15 (Pin 3:48)

Kyler Atwood (Smith Center) 36-4 won by major decision over Kaden Housel (Cherryvale) 36-8 (Maj 11-0)

Steven Yergey-Dible (Hoxie) 34-7 won by tech fall over Adam Janzen (Marion) 23-11 (TF 17-2)

Clay Cosand (Mankato-Rock Hills) 33-8 won by decision over AJ Cooper (Cimarron) 19-7 (Dec 7-0)

Luke Plummer (Fredonia) 33-5 won by decision over Andrew Malin (Plainville) 26-10 (Dec 5-3)

Levi Huneke (Sabetha) 35-3 won by pin over Tristin Paulsen (Stafford) 28-11 (Pin 4:30)

195

Kaleb Gillis (Herington) 31-4 won by decision over Brice Mason (Leoti-Wichita County) 25-16 (Dec 5-1)

Isaac Wenger (Sabetha) 14-2 won by major decision over Caleb Watts (Montezuma-South Gray) 21-13 (Maj 12-0)

Brandon Salmans (Hoxie) 33-3 won by pin over Joel Hayes (Douglass) 14-6 (Pin 1:55)

Tristan Speer (Highland-Doniphan West) 29-7 won by pin over Quentin Clark (Minneapolis) 21-13 (Pin 4:25)

Easton Sommer (Eskridge-Mission Valley) 28-4 won by pin over Wyatt Goodin (Wichita Independent) 8-20 (Pin 0:30)

Ryan Anderson (Council Grove) 30-6 won by decision over Dylan Gassmann (Oakley) 9-3 (Dec 9-3)

Avery Urban (Hoisington) 26-6 won by major decision over Dustin Blow (Onaga) 27-15 (Maj 14-2)

Harrison Gilliland (Plainville) 24-1 won by pin over Kenny Brown (Caney Valley) 32-10 (Pin 3:56)

220

Kane Washington (Hoxie) 22-2 won by major decision over Matt Marten (Onaga) 28-12 (Maj 11-2)

Evan Slater (Marion) 34-7 won by pin over DJ Serviss (Langdon-Fairfield) 29-13 (Pin 1:29)

Lucas Engel (Norton Community) 23-11 won by decision over Little Bear Johnson (Horton) 29-8 (Dec 14-8)

Gus Farthing (Burlington) 41-5 won by decision over Austin Flores (Cimarron) 18-12 (Dec 7-2)

Cayton Janousek (Hoisington) 36-2 won by major decision over Anthony Gonzalez (Fredonia) 25-14 (Maj 12-0)

Channing Fortin (Oberlin-Decatur Comm.) 33-5 won by pin over Cody Walker (Wathena-Riverside) 26-8 (Pin 4:12)

Ryker Greenbaum (Douglass) 38-1 won by pin over Austin Williams (Garden Plain) 5-15 (Pin 1:15)

Andrew Ochampaugh (Russell) 37-8 won by decision over Tyler Edelman (Sabetha) 30-7 (Dec 1-0)

285

Bradey Chard (Plainville) 32-1 won by forfeit over Jacob Leuthold (Sabetha) 16-24 (FF)

Laramie Lumley (Sublette) 21-7 won by pin over Tyrell Thiessen (HIllsboro) 31-6 (Pin 3:51)

Cody Cooper (Rossville) 33-9 won by decision over Michael McEachern (Scott Community) 30-9 (Dec 4-0)

Jordan Turner (Erie) 35-10 won by decision over Darwin Brickley (Hoisington) 24-12 (Dec 6-3)

Billy Mersereau (Cherryvale) 28-12 won by decision over Zach Crick (Montezuma-South Gray) 23-12 (Dec 5-2)

Mychal Kolterman (Onaga) 36-5 won by decision over Cody Wurm (Oberlin-Decatur Comm.) 24-14 (Dec 5-0)

Clay Wilcox (Anthony/Harper-Chaparral) 40-2 won by pin over Daniel Couch (Burden Central) 16-17 (Pin 0:58)

Fritz Berger (Sylvan-Lucas Unified) 27-13 won by decision over Jared Hoffman (Effingham-Atchison Co. Comm.) 29-13 (Dec 7-2)

Championship quarterfinals

106

Caysean Campbell (Norton Community) 28-12 won by decision over Ty Nienke (Ellsworth) 31-5 (Dec 9-7)

Chris Deters (Marysville) 35-7 won by major decision over Andrew Wright (Cherryvale) 34-11 (Maj 20-7)

Kyle Witmer (Phillipsburg) 36-6 won by decision over Dalton Goans (Lyons) 26-6 (Dec 10-4)

Cale Rogers (Smith Center) 31-11 won by major decision over Clayton Gum (Easton-Pleasant Ridge) 33-8 (Maj 12-3)

113

Troy Juenemann (Oberlin-Decatur Comm.) 32-7 won by decision over Sheldon Harris (Wathena-Riverside) 32-11 (Dec 9-4)

Josh Goepfert (Marysville) 37-0 won by decision over Ethan Ross (Norton Community) 29-8 (Dec 5-2)

Alex Cavanaugh (Silver Lake) 31-4 won by decision over Macoy Rains (Oakley) 34-11 (Dec 4-3)

Trey Francka (Cottonwood Falls-Chase County) 36-0 won by pin over Brady Lowell (Belleville-Republic County) 34-4 (Pin 3:23)

120

Macrae Migchelbrink (Atwood-Rawlins County) 35-3 won by decision over Marshall Schottler (Lyons) 30-7 (Dec 9-6)

Logan Bowen (Effingham-Atchison Co. Comm.) 34-7 won by pin over Gage Pfeifer (Hill City) 28-9 (Pin 3:24)

Branson Addington (Norton Community) 28-17 won by decision over Jim Weller (Gypsum-SE Of Saline) 36-3 (Dec 7-5)

James Jurgens (Scott Community) 28-5 won by tech fall over Haegan Schaefer (Silver Lake) 31-5 (TF 15-0)

126

Clint Rogers (Smith Center) 33-10 won by pin over Willy Dieckmann (Effingham-Atchison Co. Comm.) 29-6 (Pin 2:37)

Alec Hager (Norton Community) 29-7 won by decision over Casey Garner (Eureka) 32-8 (Dec 10-8)

Brandon Ball (Hoisington) 41-0 won by pin over DJ Cook (Cherryvale) 36-10 (Pin 2:34)

Alex Kough (Scott Community) 28-4 won by pin over Guy Kinder (Caney Valley) 32-13 (Pin 4:41)

132

Andrew Beck (Centralia) 40-4 won by pin over Caleb Studley (Phillipsburg) 36-9 (Pin 1:42)

Dayton Dreher (Oberlin-Decatur Comm.) 36-4 won by major decision over Zakk Hollands (Effingham-Atchison Co. Comm.) 9-5 (Maj 14-2)

Cody Calhoon (Atchison-Maur Hill Mount Academy) 31-3 won by major decision over Taylor Murphy (Oakley) 19-14 (Maj 21-8)

John Risewick (Norton Community) 38-3 won by decision over Adrian Lange (Lyons) 29-5 (Dec 3-2)

138

Brogan Humphrey (Fredonia) 43-0 won by decision over Jared Tallent (Norton Community) 31-14 (Dec 11-5)

James Landoll (Marysville) 35-4 won by pin over Misael Bandares (Holcomb) 22-11 (Pin 5:36)

Michael Dusin (Phillipsburg) 39-3 won by decision over Kasey Biddle (Burden Central) 32-3 (Dec 4-2)

Greg Tooley (St. Marys) 40-2 won by tech fall over Shane Winters (Sterling) 32-3 (TF 21-5)

145

Chance Demel (Hoisington) 39-0 won by pin over Trevor Desair (Plainville) 32-10 (Pin 3:38)

Tagen Lambotte (Rossville) 39-1 won by pin over Zach Wills (Pleasanton) 23-11 (Pin 0:20)

Nic Johnson (Sedgwick) 35-6 won by pin over Brandon Schoenthaler (Wakeeney-Trego Community) 17-16 (Pin 1:20)

Cody Ellis (Norton Community) 24-7 won by decision over Tanner Niemczyk (Beloit) 31-8 (Dec 4-2)

152

Kade Brown (Oberlin-Decatur Comm.) 28-5 won by decision over Brody Carroll (Marion) 38-3 (Dec 4-3)

Alex Thibault (Halstead) 44-1 won by decision over Gage Younger (Ellis) 37-3 (Dec 6-2)

Nick Reesor (Rossville) 39-8 won by decision over Kreal Smith (Gypsum-SE Of Saline) 31-11 (Dec 3-0)

Regis Weiss (Russell) 39-5 won in sudden victory - 1 over Zacharie Duwe (Anthony/Harper-Chaparral) 39-10 (SV-1 5-3)

160

Dylan Wiesner (Plainville) 35-6 won by pin over Braden Sherman (Fredonia) 34-9 (Pin 0:59)

Taylor Schuetz (Effingham-Atchison Co. Comm.) 32-7 won by tech fall over Tanner Smith (Cimarron) 24-8 (TF 17-2)

Calvin Ochs (Hoxie) 41-0 won by decision over Keith Short (Gypsum-SE Of Saline) 32-9 (Dec 10-3)

Bowe Behymer (Beloit) 32-4 won by pin over Dalton Gonzales (Lakin) 25-9 (Pin 0:34)

170

Jared Johnson (Easton-Pleasant Ridge) 39-0 won by tech fall over Rex Diederich (Oberlin-Decatur Comm.) 28-14 (TF 20-4)

Derek Bayless (Caney Valley) 41-5 won by pin over Cameron Staples (Wakeeney-Trego Community) 27-8 (Pin 1:57)

Nick Wuthnow (Salina-Sacred Heart) 38-0 won by pin over Nick Jacobs (Howard West Elk) 37-8 (Pin 2:49)

Jason Berkgren (Oakley) 38-3 won by decision over Tanner Jones (HIllsboro) 30-11 (Dec 5-1)

182

Zach Gienger (St. Francis) 26-5 won by decision over Hagen Hanzlick (Hoisington) 32-6 (Dec 4-2)

Gavin Grater (Riley County) 35-4 won by decision over Kyler Atwood (Smith Center) 36-4 (Dec 9-8)

Clay Cosand (Mankato-Rock Hills) 33-8 won by decision over Steven Yergey-Dible (Hoxie) 34-7 (Dec 3-2)

Levi Huneke (Sabetha) 35-3 won by decision over Luke Plummer (Fredonia) 33-5 (Dec 8-7)

195

Kaleb Gillis (Herington) 31-4 won by decision over Isaac Wenger (Sabetha) 14-2 (Dec 3-0)

Brandon Salmans (Hoxie) 33-3 won by pin over Tristan Speer (Highland-Doniphan West) 29-7 (Pin 3:13)

Easton Sommer (Eskridge-Mission Valley) 28-4 won by decision over Ryan Anderson (Council Grove) 30-6 (Dec 3-2)

Harrison Gilliland (Plainville) 24-1 won by pin over Avery Urban (Hoisington) 26-6 (Pin 1:27)

220

Kane Washington (Hoxie) 22-2 won by major decision over Evan Slater (Marion) 34-7 (Maj 12-3)

Lucas Engel (Norton Community) 23-11 won by decision over Gus Farthing (Burlington) 41-5 (Dec 2-1)

Channing Fortin (Oberlin-Decatur Comm.) 33-5 won by pin over Cayton Janousek (Hoisington) 36-2 (Pin 5:26)

Ryker Greenbaum (Douglass) 38-1 won by decision over Andrew Ochampaugh (Russell) 37-8 (Dec 7-1)

285

Bradey Chard (Plainville) 32-1 won by pin over Laramie Lumley (Sublette) 21-7 (Pin 1:07)

Cody Cooper (Rossville) 33-9 won by pin over Jordan Turner (Erie) 35-10 (Pin 1:48)

Mychal Kolterman (Onaga) 36-5 won by decision over Billy Mersereau (Cherryvale) 28-12 (Dec 3-0)

Clay Wilcox (Anthony/Harper-Chaparral) 40-2 won by decision over Fritz Berger (Sylvan-Lucas Unified) 27-13 (Dec 7-1)

Consolation first round

106

Justin Skerce (Council Grove) 13-15 won by decision over Jonathan Fairbanks (Onaga) 11-7 (Dec 8-3)

Dylon Niswonger (Leoti-Wichita County) 26-9 won by decision over Trenten Moser (Salina-St. John?s Military Academy) 11-7 (Dec 9-3)

Hunter Idol (Highland-Doniphan West) 24-9 won by pin over Dylan Leckner (Wellsville) 19-20 (Pin 5:45)

Trevor Haun (Fredonia) 28-7 won by decision over Kody Kind (Bennington) 21-17 (Dec 6-0)

113

Austin Swartz (Council Grove) 30-4 won by pin over Wyatt Brown (Sublette) 17-12 (Pin 3:08)

Beretta Janzen (Marion) 19-8 won by major decision over Landon Harmon (Hoisington) 14-23 (Maj 10-0)

J.T. Elllis (Wellsville) 19-15 won by major decision over Ethan Hertzler (Halstead) 13-15 (Maj 16-5)

Joey McFee (Atwood-Rawlins County) 26-15 won by tech fall over Kevin Contreras (Lyons) 18-20 (TF 18-1)

120

Corey Tyler (St. Marys) 32-12 won by major decision over Jon Carey (HIllsboro) 8-16 (Maj 13-2)

Sam Aylor (Fredonia) 34-8 won by major decision over Cody Salazar (Sterling) 25-12 (Maj 13-4)

Taylor Wilmarth (Wellsville) 25-15 won by major decision over Mark Nickels (Oskaloosa) 16-16 (Maj 15-4)

Andy Davis (Sublette) 17-11 won by pin over Chance Stanton (Caney Valley) 22-16 (Pin 1:26)

126

Brendan Arnold (Lyons) 27-8 won by pin over Eric Regnier (Marion) 17-25 (Pin 1:50)

T.J. Ragnoni (Bennington) 25-11 won by pin over Joe Gleason (Eskridge-Mission Valley) 25-15 (Pin 5:20)

Mason Bannister (Phillipsburg) 29-19 won by decision over Jacob Gentry (Rossville) 32-14 (Dec 2-0)

Zach Turner (Gypsum-SE Of Saline) 24-10 won by major decision over Jayson Failer (St. Marys) 27-17 (Maj 14-2)

132

Daniel Melcher (Herington) 29-6 won by pin over Austin Werner (Bennington) 25-19 (Pin 0:40)

Keegan Amos (Holcomb) 23-5 won by decision over Logan Sherman (Fredonia) 22-18 (Dec 8-3)

Colton Stalford (Caney Valley) 33-12 won by decision over Cory Knight (Gypsum-SE Of Saline) 16-10 (Dec 8-3)

Cody Ray (Eureka) 29-12 won by pin over Tyler Watts (Beloit) 30-12 (Pin 4:08)

138

Zach Martin (Ellsworth) 26-12 won by decision over Carter Wessling (Beloit) 15-14 (Dec 11-5)

Chuck Schmidt (Eureka) 29-14 won by decision over Steven Kriley (Smith Center) 19-17 (Dec 12-6)

Dusty Bammes (Oskaloosa) 20-8 won by pin over Kyler Mick (Bennington) 21-10 (Pin 4:36)

Trever Melcher (Herington) 24-5 won by pin over Weston Bainter (Hoxie) 20-18 (Pin 3:44)

145

Storm Johnson (Wabaunsee) 31-12 won by pin over Rian Lahey (Erie) 28-18 (Pin 3:33)

Mo Rojas (Ellsworth) 23-12 won by decision over Chris Anderson (Oberlin-Decatur Comm.) 34-10 (Dec 5-1)

Garret Dunlap (Highland-Doniphan West) 29-13 won by pin over Austin Cross (HIllsboro) 33-10 (Pin 2:52)

Lane Moran (Leon-Bluestem) 33-13 won by pin over Cory Rau (Garden Plain) 15-9 (Pin 4:15)

152

Scott Birkinsha (Effingham-Atchison Co. Comm.) 23-10 won by decision over Jacob Stewart (Bennington) 26-18 (Dec 14-9)

Lucas McMichael (Burden Central) 29-9 won by pin over Tim Cramer (Marysville) 32-13 (Pin 2:47)

Jared Bohl (Norton Community) 20-20 won by pin over Reid Hugo (Cherryvale) 31-14 (Pin 3:47)

Trevor Fee (Highland-Doniphan West) 22-16 won by pin over Daegan Asebedo (Wellsville) 26-15 (Pin 4:28)

160

Josh Nelsen (Marysville) 27-14 won by decision over Justin Klein (Minneapolis) 27-15 (Dec 3-1)

Warren Kropp (Scott Community) 30-6 won by pin over Tommy Avery (Mound City-Jayhawk Linn) 28-14 (Pin 3:44)

Isaac Luellen (Rossville) 33-13 won by decision over Zack Craige (Council Grove) 28-14 (Dec 8-4)

Cody Faulkender (Oakley) 26-12 won by decision over Cody Easterday (Leon-Bluestem) 31-10 (Dec 8-4)

170

Dusty Cook (Cherryvale) 35-12 won by pin over Garrett Lott (Minneapolis) 23-15 (Pin 0:44)

Aidan Shaughnessy (Cimarron) 24-13 won by decision over Braeden Lockhart (Silver Lake) 26-12 (Dec 6-1)

Colton Wise (Plainville) 31-13 won by pin over Mikah Nietfeld (Marysville) 29-11 (Pin 5:49)

Dalton Blow (Onaga) 25-8 won by decision over David Baca (Lakin) 18-11 (Dec 8-2)

182

Hunter Ackermann (Douglass) 31-11 won by pin over Cody Smallwood (Eskridge-Mission Valley) 13-9 (Pin 4:36)

Kaden Housel (Cherryvale) 36-8 won by pin over Colby Berry (Minneapolis) 24-15 (Pin 3:04)

AJ Cooper (Cimarron) 19-7 won by pin over Adam Janzen (Marion) 23-11 (Pin 4:26)

Andrew Malin (Plainville) 26-10 won by pin over Tristin Paulsen (Stafford) 28-11 (Pin 2:07)

195

Brice Mason (Leoti-Wichita County) 25-16 won by pin over Caleb Watts (Montezuma-South Gray) 21-13 (Pin 1:26)

Joel Hayes (Douglass) 14-6 won by pin over Quentin Clark (Minneapolis) 21-13 (Pin 3:45)

Dylan Gassmann (Oakley) 9-3 won by pin over Wyatt Goodin (Wichita Independent) 8-20 (Pin 1:51)

Kenny Brown (Caney Valley) 32-10 won by pin over Dustin Blow (Onaga) 27-15 (Pin 1:58)

220

Matt Marten (Onaga) 28-12 won by decision over DJ Serviss (Langdon-Fairfield) 29-13 (Dec 10-6)

Little Bear Johnson (Horton) 29-8 won by pin over Austin Flores (Cimarron) 18-12 (Pin 2:20)

Cody Walker (Wathena-Riverside) 26-8 won by decision over Anthony Gonzalez (Fredonia) 25-14 (Dec 7-2)

Tyler Edelman (Sabetha) 30-7 won by pin over Austin Williams (Garden Plain) 5-15 (Pin 1:50)

285

Tyrell Thiessen (HIllsboro) 31-6 won by forfeit over Jacob Leuthold (Sabetha) 16-24 (FF)

Michael McEachern (Scott Community) 30-9 won by decision over Darwin Brickley (Hoisington) 24-12 (Dec 5-2)

Zach Crick (Montezuma-South Gray) 23-12 won by decision over Cody Wurm (Oberlin-Decatur Comm.) 24-14 (Dec 3-2)

Jared Hoffman (Effingham-Atchison Co. Comm.) 29-13 won by decision over Daniel Couch (Burden Central) 16-17 (Dec 4-1)

digg delicious facebook stumbleupon google Newsvine
More News and Photos

Associated Press Videos

AP Breaking News
AP Nation-World News

View this site in another language.