Purchase photos

Contested race results around NW Kansas

4/3/2013

The results are considered unofficial until canvassed.

Cheyenne County

St. Francis City Council

(top three elected)

Bruce Swihart, 115

Carla Lampe, 112

Paula Ann Keller, 104

Randy Wieck, 49

Robert Erskin, 41

Bird City USD 103

(top four elected)

Brian Miller, 168

Jane Brubaker, 146

Kelly Leach, 144

Anita Pochop, 137

Kendra Hespe, 127

Russell County

Russell USD 407 Board of Education

(top three elected)

Raeleen Reinhardt, 833

Kevin Ochs, 619

Candi Wagner, 519

Danny Cochran, 459

Jim Cross, 318

Rachelle Standley, 306

Russell mayor

Raymond Mader, 500

Carol Dawson, 452

Rush County

La Crosse USD 395

Position No. 4

Aaron McGaughey, 131

Dolores Borgstader, 97

Position No. 5

Bruce Kershner, 84

Aaron McGaughey, 1

Position No. 6

Harlan Werth, 12

Ness County

Ness City Council

(top three elected)

Darcy O’Toole, 222

Sean Sehl, 189

Brian Gabel, 178

Russ Gabel, 49

Graham County

Hill City USD 281

(all candidates write-ins, top three elected)

Chris Petty, 216

Janet Brown, 215

Susan Deges, 120

Hill City Mayor

Larry Lyder, 228

Hill City Council

Jean Bell, 211

Les Burton, 106

Morland Mayor

(write-ins)

Jim Dinkel, 21

Morland City Council

(two elected, all candidates write-ins)

Curtis Meier, 23

Ann Kent, 18

Bogue Mayor

(write-ins)

Dan Zahn, 26 votes

Bogue City Council

(top five elected)

Karen Thompson, 29

Amy Bell, 23

Dani Roeder, 30

Brad Schank, 23

Todd Kenyon, 14

Trego County

Trego Community USD 208 Board of Education

(top three elected)

Dawn Howard, 411

Jerry Sherfick, 289

Jason Dinkel, 298

Doug Minson, 274

Mike Frost, 270

Rusty Long, 227

Tammy Riedel, 107

WaKeeney City Council

(top three elected)

Mary Jo Clevenger, 342

Irene Dirks, 292

Lynelle Shubert, 267

George Griffith, 221

Michael Rush, 136

Andrew Lipker 47

Aprilynn Rush, 47

Ellis County

Ellis City Council

(top three elected)

Jolene Niernberger, 336

John Leiker, 318

Terry Redetzke, 261

Brian Raub, 244

Ellis Mayor

Lyle Johnston, 234

Dave McDaniel, 225

Victoria City Council

(top two elected)

Leroy Schmidtberger, 100

Kenneth Pfeifer, 92

Jan Piekser, 85

Thomas County

Colby City Council

Ward 1 (1 spot)

Lance Bolyard        90

Ward 2 (1 spot)

Edward (Bill) Marima    87

Joshua Faber        60

Write-ins             4

Ward 3 (1 spot)

Write-ins            83

Ward 4 (1 spot)

Francis Britton        123

Write-ins              7

Brewster City Council (3 spots)

Heather F. Alwin        36

Wayne Randolph        41

Write-ins             9

Gem City Council (3 spots)

Margaret Flanagin     18

Write-ins            26

Menlo City Council (5 spots)

Write-ins            21

Menlo Mayor

Write-ins            5

Rexford City Council (2 spots)

Parker Christensen    29

Betty J. Nickols        29

USD 274, Oakley

(3 spots)

Anita Gabel            11

Debbie Runnalls        13

Write-ins              2

USD 275, Winona

(4 spots)

V. Shawn Plummer    5

Mark Hanson        2

Writ-ins                12

UAD 291, Grinnell

(3 spots)

Brian Beckman        10

Duane Vollbracht        10

Melissa Shupe         6

Loren J. Stephens     8

Tanya Becker         1

USD 314, Brewster

(3 spots)

Ed Ackerman        70

Stuart Schmidt        64

Nicolas Schroeder    59

Write-ins             3

USD 315, Colby

(3 spots)

Chad R. Appleburg        296

Ronda Faber            294

Janice Frahm            354

Kristina (Kris) E. Lemman    344

Tracy Rogers            527

Write-ins                   3

USD 316, Rexford

Matt Cheney            43

Chad Focke            37

Sandra Lobato        38

Todd M. Schwarz        32

Write-ins            14

Board of Trust. (3 spots)

Audrey Hines        627

Kenton K. Krehbiel    632

Bill Shields            662

Write-ins             15

Norton County

Norton Mayor

David N. Corns        251

Len W. Coady        176

Craig Philip Knapp    135

Norton City Council

Ward 1

Jerry Jones            132

Jon Keiswetter          33

Ward 2

Robert Ryan            141

Ward 3

Robert W. Bowman      79

Jeffrey E. Urban        112

Almena City Council

Kevin E. Sides         38

Tracy R. Stutsman     36

John Griffiths             33

Lenora Mayor

Raymond Heikes        19

Lenora City Council

Edwin Loyd Schoen    22

Daniel Mannel        22

Edmond Mayor

Todd Nuttycomb         9

Edmond City Council

Robert Wiltfong        9

Tammy L. Kachel        9

Miriam J. Sansom    9

Clayton Mayor

No filings

Clayton City Council

No filings

USD 211, Norton

Pos. 1, Dist. 2

Bill Jones

Pos. 4, Dist. 2

No filings

Pos. 5, Dist. 1

Craig R. Renner

Pos. 6, Dist. 2

Robert D. Wyatt

USD 212, Almena

Pos. 4, Dist. 1

LindaMalcolm

Pos. 5, Dist. 1

Curtis Lowry

Post. 6, Dist. 2

No filings

Phillips County

Agra City Council

Duane Peterson     48

Elaine Stegmaier     48

Sherrill Bake        19

Glade Mayor

Willa Chestnut     11

Glade City Council (2 spots)

Brent N. Norris    6

Cody Ward         3

Kirwin Mayor

Brenda Loyd        22

Kirwin City Council (5 spots)

Judy Stockman     23

Larry Bedore        29

Linda Roth        23

Todd Lumpkin     9

Stephanie Watts     9

Logan City Council (3 spots)

Lloyd Toll        98

Michael Delimont    90

J.T. Plummer        87

Long Island Mayor

Scott Griffiths        16

Long Island City County (5 spots)

Dave Spooner     13

Kent Thalheim    13

Paul Cox         8

Todd Slavik         7

Trevor Hammond    10

Phillipsburg Mayor

Fred E. Robinson     184

Phillipsburg City Treasurer

Kelly Kay Vanderplas  207

Phillipsburg City Council

(1 from each ward)

Ward 1, Rod Innes        102

Ward 2, Michael James     49

Ward 3, Erik Coulimore     37

Prairie View City Council (3 spots)

Justin Tien        27

Curtis VanDerVeen    28

Brock Hammond     7

Speed Mayor

Denise Lyon        14

Speed City Council (5 spots)

Mark Studley        12

Alan Gade         9

Mickey Ebner     8

Ron Arseneau    10

Fifth spot -- still checking

Phillips-Rooks Extension Dist. 5 (2 spots)

Nick Kennedy    414

Brent N. Norris     212

Tony Imm        349

USD 110, Kensington

District 1 (3 spots)

Kelly Bretton        81

Donald Rex Lowe    89

Tracy Atchison    65

Kerby Shaw        92

Lisa Capps         73

At-Large (1 spot)

Tiffany A. Rietzke    211

Tim Riley         64

USD 325, Phillipsburg

District 1 (1 spot)

Patriciai I. (Patty) Northup     82

Tracy Beach            65

District 2 (2 spots)

Brock Johnson    48

Jed Keeten        59

USD 326, Logan

(1 from each district)

District 3

Christina Delimont`        15

District 4

Rodney G. Sansom        13

Phillips M. Gottstine        19

District 5

Ryan Grammon        11

District 6

Lloyd Schneider        16        

Logan County

Oakley Mayor

Cora Lee Park    178

Charles Beamer    230

Oakley City Council (2 spots)

Shawna Allison     287

Jim Keller         129

Ron Clark        184

Frank Munk        202

USD 274 (3 spots)

Anita Gabel        336

Debbie Runnalls    357

Jay Sporer            7 (write-in)

Winona Mayor

Dan Smith        42

Jeff Harper        34 (write-in)

Winona City Council (2 spots)

Guy Gaskill        63

Kyle Bartell        15 (write-in)

Ann Colling        15 (write-in)

USD 275 (4 spots)

Shawn Plummer    79

Mark Hanson    80

Molly Lamb        50 (write-in)

Dathan Nichols    32 (write-in)

Golden Prairie Extension District No. 12

(2 spots)

Tom Johnson    360

Eric Gassman        7 (write-in)