Email This Story

Subject:
Recipient's Email:
Sender's Email:
captcha ef1387c9678f4f8abcf9c0f6f802c795
Enter text seen above:


Hays High School Athletic Awards 2013

Local results

2013 Hays High Athletic Awards

Spirit awards

Courtney, Kaba, dance team; Laura Engel, cheerleaders; Kellen Griffin, boys' soccer; April Johnson, girls' soccer; Wendy Zimmerman, girls' cross country; Josh Brungardt, boys' cross country; Preston Weigel, wrestling; Austin Berry, boys' tennis; Shelby Dinkel, girls' tennis; Zoey Gubitoso, girls' golf; Boone Pruter, boys' golf; David Cardinal, football; Hayden Hutchison, baseball; Cade Sharp, boys' track; Wendy Zimmerman, girls' track; Blake Mathews, boys' swimming; Darian Leiker, volleyball; Kaley Stiles, girls' swimming; Courtney Storer, softball; Derek Bixenman, boys' basketball; Katelyn Schumacher, girls' basketball

Honor letters

Derek Bixenman, Josh Brungardt, David Cardinal, Lane Clark, Adam Deterding, Ethan Deterding, Derek Drees, Hunter Gonzales, Jake Sedbrook, Cade Sharp, Steven Vancil, Preston Weigel, Jordan Windholz.

Megan Bird, Janae Gagnon, Kaitlin Gulley, Taylor Herman, Courtney Kaba, Mackenzie Lewis, Maddy Peters, Alexa Steinkuhler, Arin Straub, Lexi Summers, Wendy Zimmerman.

United States Army Reserve Scholar/Athlete Award

Courtney Hess, Connor Hess

National Federation of High Schools Award of Excellence

Kyler Meyers, Arin Pfannenstiel

American Legion Award

Courtney Kaba, Jake Sedbrook

United States Marine Corp Distinguished Athlete Award

Derek Drees, Megan Bird

KSHSAA Citizenship Awards

Arin Straub, Ethan Fort

2012-13 All-Academci team

Anna Shippy, dance team; Jennafer Ball, cheerleaders; Corinne Ziegler, girls' cross country; Ethan Fort, boys' cross country; Cody Brown, boys' tennis; Megan Bird, girls' tennis; Adam Deterding, boys' basketball; Katelyn Schumacher, girls' basketball; Ryan Unruh, boys' golf; Courtney Hess, girls' golf; Chandler Rule, football; Spencer Greathouse, baseball; Taylor Herman, girls' soccer; Joe Pfeifer, wrestling; Connor Hess, boys' swimming; Arin Straub, girls' swimming; Shea Briggs, softball; Mikayla Linn, volleyball; Kellen Griffin, boys' soccer; Briann Wooldridge, girls' track; Cade Sharp, boys' track.

Athletic Booster Club Scholarships

Sydney Niernberger, Kyler Meyers, Taylor Herman, Derek Bixenman

Bob Kuhn Courage Award

Chandler Rule, Elizabeth Smith Moore

Debbie Brungardt Fan of the Year

Ron Arneson, Hayden Hutchison, Suzie Stark, Jill Schaben

Mikie Steinert Humanitarian Award

Derek Bixenman, Sydney Niernberger

Outstanding Athlete Awards

Female -- Taylor Herman

Male -- Adam Deterding, Cade Sharp