Email This Story

Subject:
Recipient's Email:
Sender's Email:
captcha 3d1a0a25b2c14ef4a17337251eccaf30
Enter text seen above:


Area prep boxscores, Feb. 18

Prep boxscores

Tuesday

Boys

Hays High 68, Abilene 60

ABILENE (11-5)

Keil Kelly 11-20 0-0 24, Jesse Patrick 4-12 3-7 12, Ryan Wilson 4-11 0-0 10, Harms 2-2 2-2 6, Goodwin 1-1 3-3 5, Hoekman 1-4 1-2 3, Schwarting 0-2 0-0 0. Totals 23-52 9-13 60.

HAYS HIGH (16-0)

Brady Werth 9-14 4-8 22, Lane Clark 4-8 3-4 14, Jordan Windholz 4-12 3-4 12, Nunnery 2-4 3-3 7, Riedel 3-4 0-0 6, Parker 1-4 1-3 4, Niernberger 1-2 1-2 3, Rounkles 0-1 0-0 0. Totals 24-49 15-24 68.

Abilene 15 16 9 20 --  60

Hays High 16 17 12 23 --  68

3-point goals --  Abilene 5, Hays High 5 (Clark 3). Rebounds --  Abilene 26, Hays High 28. Turnovers --  Abilene 12, Hays High 8. Fouls --  Abilene 16, Hays High 14. Fouled out --  Hoekman, Abilene.

TMP 74, Hoisington 60

HOISINGTON (7-11, 2-3)

Trent Schremmer 7-14 3-5 19, Seth Owen 4-5 6-12 14, Steffan Dolecheck 6-9 1-5 11, Richter 0-1 2-4 2, Flagor 1-4 0-1 2, Wright 2-7 1-2 6, Reif 0-2 0-0 0, G. Dolechek 0-1 3-4 3, Broeder 1-4 0-0 3. Totals -- 20-46 16-31 60.

TMP-MARIAN (9-7, 4-1)

Kameron Schmidt 8-12 2-4 19, Max Megaffin 7-12 2-4 17, Ryan Mayorga 2-2 6-6 10, Jordan Gottschalk 4-9 3-6 11, Hoffman 1-2 0-0 3, Fouts 0-1 2-2 2, Schumacher 0-2 0-0 0, Vitztum 2-5 0-0 4, Schibi 0-2 0-0 0, Flax 1-2 0-0 2, Schippers 2-3 0-0 4, Romme 1-1 0-0 2, Ruder 0-0 0-1 0. Totals -- 28-53 15-23 74.

Hoisington 12 11 12 25 -- 60

TMP-Marian 17 20 16 21 -- 74

3-point goals -- Hoisington 4-10 (Schremmer 2-3, Richter 0-1, Flagor 0-2, Wright 1-2, Broeder 1-2); TMP 3-8 (Schmidt 1-2, Megaffin 1-4, Hoffman 1-1, Vitztum 0-1). Total fouls -- Hoisington 19, TMP 25. Fouled out -- S. Dolechek, Hoisington; Vitztum, TMP.

Rebounds -- Hoisington 34 (Wright 7); TMP 27 (Gottschalk 7). Turnovers -- Hoisington 18, TMP 7.

Central Plains 70

Ness City 44

Central Plains 18 20 23 9 - 70

Ness City 11 13 10 10 - 44

Central Plains - Crites 6, Bieberle 28, Warnken 5, Ryan 13, Zink 7, Lamatch 7, Liebl 2, Kreft 2.

Ness City - McMillen 3, Flores 8, Hawkins 1, Stiawalt 13, Winter 2, Stephen 4, Harns 13.

Osborne 55, Smith Center 50

Osborne 16 13 9 17 - 55

Smith Center 6 9 16 19- 50

Osborne - Tiernan 5, B. Wolters 30, P. Wolters 12, Ubelaker 4, Grabast 1, Conway 2, Burch 1.

Smith Center - Molzahn 12, Buckmaster 18, Lorenzen 4, Johnson 4, Meitler 4, Overmiller 3, Benoit 5.

Hill City 76

Northern Valley 48

Hill City 25 19 20 10 - 76

Northern Valley 11 12 15 10 - 48

Hill City - Gansel 8, Wilson 7, Colburn 6, Jones 11, Kyles 11, Billips 7, Bates 8, McKeever 14, Tremblay 2, Brandyberry 2.

Northern Valley - Cole 6, Stutsman 21, Rupp 2, Cox 14, Baird 3, Bach 2.

Natoma 65, Chase 40

Natoma 17 15 15 18 - 65  

Chase 9 5 10 16 - 40

Natoma - Raat 2, Meiers 16, Boxum 14, Frye 5, Hooper 4, Masters 2, Hachmeister 20.

Chase - Clark 17, Oberle 12, Brown 4, Hill 3, Gilmore 4.

Triplains-Brewster 31, Golden Plains 28

Triplains-Brewster 5 2 13 8 - 28  

Golden Plains 8 6 9 8 - 31

Triplains-Brewster - Gfeller 2, Felzein 2, Jorgensen 11, Smith 7, Stramel 3, Rogge 6.

Golden Plains -  Ryburn 5, G. Spresser 2, Schwarz 10, Ki. Wessel 4, Ko. Wessel 1, Z. Spresser 4, Lunn 2.

Wheatland-Grinnell 60, Oberlin 58

Wheatland-Grinnell 22 17 10 11 -- 60

Oberlin 13 20 12 13 -- 58

Wheatland-Grinnell --  Douglas Wisbey 17, Thomas Heier 14, Zimmerman 9, Goetz 5, Prowo 5, Hapke 3, Holaday 3, Schwarz 2, Tustin 2

Oberlin --  Kyle Breth 20, Erickson 13, Nelson 9, Henningson 6, Ke. Breth 6, Ko. Fortin 2, Ke. Fortin 2.

 

Ellis 80, Trego 53

Ellis 24 22 18 16 --  80

Trego 19 15 10 9 --  53

Ellis --  Brendon Benner 29, Eli Lohrmeyer 16, Scott Pfeifer 11, Felk 4, Tway 4, Towns 4, Gehring 4, Smith 4, Pfeifer 2, Hudson 2

Trego --  Blake Huxman 13, Flax 11, Devon Ghumm 10, Papes 9, Graham 4, Owens 2, Gillman-Goss 2, Satran 1, Brungardt 1.

St. John's-Tipton 59

Thunder Ridge 29

Thunder Ridge 6 8 4 11 - 29

St. John's-Beloit/Tipton 22 15 19 5 - 59

Thunder Ridge - Webb 2, Reed 2, Krueger 8, Atchison 10, Rietzke 5, Battle 2.

St. John's-Beloit/Tipton - Gergber 3, Chism 2, A. Eilert 3, Silsby 2, D. Dubbert 4, Brummer 5, T. Dubbert 15, C. Eilert 7, Gates 2, L. Eilert 14, Schmitt 2.

 

Girls

Abilene 59, Hays High 48

ABILENE (8-8)

Belle Barbieri 7-15 8-13 22, McKenzie Funston 5-11 6-6 17, Geist 1-7 5-6 8, Thompson 1-4 2-2 4, Taylor 2-6 0-2 4, Hayes 0-0 2-2 2, Anderes 1-2 0-1 2. Totals 17-45 23-32 59.

HAYS HIGH (0-16)

Haley Wells 4-8 4-7 13, Audra Schmeidler 4-11 0-0 10, Russell 3-7 1-2 9, Kleweno 3-5 0-0 8, Schlaefli 2-7 2-2 7, Dinkel 0-4 1-2 1, Schoendaller 0-2 0-1 0, George 0-1 0-0 0, Groen-Younger 0-1 0-0 0, Smith 0-5 0-0 0. Totals 16-51 8-14 48.

Abilene 16 10 14 19 --  59

Hays High 9 14 10 15 --  48

3-point goals --  Abilene 2-7, Hays High 8-22. Rebounds --  Abilene 38, Hays High 23. Turnovers --  Abilene 17, Hays High 14. Fouls --  Abilene 16, Hays High 22. Fouled out --  Russell, Hays High.  

Hoisington 54, TMP 40

HOISINGTON (9-9, 2-3)

Jordin Greer 5-7 8-10 19, Rylie Koester 4-8 13-16 23, Schremmer 1-2 1-2 3, Demel 2-7 0-0 4, Smith 1-1 0-0 2, Pata 1-1 0-0 2, Jonas 0-0 1-4 1. Totals -- 14-26 23-32 54.

TMP-MARIAN (5-11, 1-4)

Samantha Younie 7-11 1-2 15, T. Younie 0-1 0-0 0, Koenigsman 2-7 0-0 4, Gottschalk 4-6 0-0 8, Pfeifer 1-5 3-3 5, Koerner 2-5 1-1 5, Zimmerman 0-0 3-4 3, Applequist 0-1 0-0 0. Totals -- 16-35 7-10 40.

Hoisington 14 13 18 9 -- 54

TMP-Marian 11 4 11 14 -- 40

3-point goals -- Hoisington 3-4 (Greer 1-1, Koester 2-3); TMP 1-4 (Koenigsman 0-1, Pfeifer 1-1, Koerner 0-2). Total fouls -- Hoisington 10, TMP 19. Fouled out -- S. Younie, TMP.

Rebounds -- Hoisington 17 (Greer 6); TMP 20 (Gottschalk 5). Turnovers -- Hoisington 11, TMP 14.

Sylvan-Lucas 49, Tescott 26

Sylvan-Lucas 5 21 8 15 - 49

Tescott 14 5 6 4 - 26

Sylvan-Lucas - Wehrman 2, Batchman 20, Merchent 12, Hoard 8, Bland 2, Broeceinar 5.

Tescott - Fuller 7, King 4, Bieker 2, Shorter 13.

Natoma 38, Chase 32

Natoma 13 6 7 12 - 38

Chase 8 3 12 9 - 32

Natoma - Barth 4, Pfortmiller 10, Casey 19, Eickhoff 2, Homburg 3.

Chase - Hill 9, Brady 5, Patton 8, Weatherman 2, Root 8.

Stockton 48, La Crosse 41

La Crosse 10 9 11 11 - 41

Stockton 15 14 8 11 - 48

Stockton - Depperschmidt 7, Oborny 8, West 20, Baus 4, Wagner 2.

La Crosse - Beougher 20, Winklepack 1, Beck 11, Lingg 6, Pedigo 4, Swaney 2, Conyac 4.

Osborne 53, Smith Center 46

Osborne 10 17 7 19 - 53

Smith Center 6 14 11 15 - 46

Osborne - Wolters 7, Princ 14, Noel 9, Pletcher 4, Miller 19.

Smith Center - Miller 5, Hileman 5, Decker 4, Kingsbury 2, Kuhn 4, S. Mann 5, D. Mann 21.

Otis-Bison 43

Macksville 34 (OT)

Otis-Bison 11 9 8 6 9 - 43

Macksville 12 7 7 8 0 - 34

Otis-Bison - Regan 16, Kraisinger 6, Bartonek 2, Bannister 12, King 3, Tammen 4.

Macksville - Filbert 6, Espino 10, Vosburgh 2, Bunker 4, Stimatze 3, Ealart 2, Cross 7.

Central Plains 56

Ness City 26

Central Plains 9 18 17 10 - 56

Ness City 4 13 5 4 - 26

Central Plains - Phelan 18, Holmes 4, Maxwell 6, Crites 5, Rolfs 13, Ryan 10.

Ness City - Richardson 2, Fritts 4, Clarke 2, Strawalt 8, Rubottom 10.

Golden Plains 55

Triplains-Brewster 52 (OT)

Triplains-Brewster 9 5 14 1 8 - 52

Golden Plains 9 5 14 16 8 - 55

Triplains-Brewster - Lewallen 6, Barrie 4, Rogge 10, Mays 2, Roulier 11, Plummer 19.

Golden Plains - Miller 4, Spresser 11, Ritter 2, Christensen 24, Rush 6, Lobato 6.

Ellis 54, Trego 38

Ellis 16 8 17 13 - 54

WaKeeney-Trego 11 11 10 6 - 38

Ellis - Mick 4, Soneson 10, Deutscher 19, Dinkel 11, Greenway 10.

WaKeeney-Trego - Denning 8, Nicholson 3, Nowlin 6, Zeman 6, Flax 2, Weigel 3, Sells 10.

Wheatland-Grinnell 48

Oberlin 40

Wheatland-Grinnell 11 12 15 10 --  48

Decatur 10 7 12 11 -- 40

Wheatland-Grinnell --  Romey 15, Dirks 11, Bixenman 9, Rothgeber 4, Tholen 3, Zimmerman 2, Tustin 2, Kneisteadt 2

Oberlin -- Demi Murray 18, Shawn Baker 12, Mol. Jansonius 4, Hissong 4, Mor. Jansonius 2.

Thunder Ridge 32

St. John's-Tipton 30

Thunder Ridge 8 5 7 12 - 32

St. John's-Beloit/Tipton 5 14 4 7 - 30

Thunder Ridge - Webb 7, Bretton 5, Boden 8, Burger 9, Riley 1, Peterson 2.

St. John's-Beloit/Tipton - H. Eilert 10, Niewald 12, Watter 5, B. Eilert 3.