Email This Story

Subject:
Recipient's Email:
Sender's Email:
captcha 0c2155cd9357421c822a85fe3f49afe7
Enter text seen above:


High school basketball rankings, Dec. 17

High school rankings

KBCA

Dec. 17

Class 6A

Boys

1. Blue Valley NW

2. Olathe South

3. Wichita North

4. Blue Valley North

5. SM east

6. Derby

7. Olathe East

8. Manhattan

9. Dodge City

10. Washburn Rural

Girls

1. Wichita Heights

2. Maize

3. Olathe South

4. Free State

5. Blue Valley

6. Wichita South

7. Blue Valley North

8. Manhattan

9. Olathe Northwest

10. Washburn Rural

Class 5A

Boys

1. SM South

2. Emporia

3. Lansing

4. Kapaun-Mt. Carmel

5. KC Washington

6. Leavenworth

7. Goddard-Eisenhower

8. St. Thomas Aquinas

9. BV Southwest

10. Bishop Carroll

Girls

1. Kapaun-Mt. Carmel

2. St. Thomas Aquinas

3. Topeka-Seamn

4. Newton

5. Mill Valley

6. Andover

7. Andover Central

8. Miege

9. Salina Central

10. Valley Center

Class 4A

Boys

1. Ottawa

2. Highland Park

3. Independence

4. Concordia

5. Wichita Collegiate

6. Coffeyville

7. McPherson

8. Abilene

9. KC-Piper

10. Labette County

Girls

1. Wamego

2. Holton

3. McPherson

4. Hesston

5. Santa Fe Trail

6. Pittsburg

7. Buhler

8. Girard

9. Prairie View

10. Mulvane

Class 3A

Boys

1. Scott City

2. Nemaha Valley

3. Beloit

4. Haven

5. St. Mary's-Colgan

6. Marion

7. Silver Lake

8. Holcomb

9. Phillipsburg

10. Atchison County

Girls

1. Hillsboro

2. Holcomb

3. Atchison County

4. Cimarron

5. Burlington

6. Garden Plain

7. Haven

8. Caney Valley

9. Council Grove

10. Sabetha

Class 2A

Boys

1. Meade

2. Lyndon

3. Ness City

4. Bennington

5. Moundridge

6. Central Burden

7. Onaga

8. Oxford

9. Rock Hills

10. Little River

Girls

1. Washington County

2. Republic County

3. Sterling

4. Northern Heights

5. Smith Center

6. Ell-Saline

7. Ness City

8. Doniphan West

9. Ellis

10. Valley Falls

Class 1A Division I

Boys

1. St. John

2. South Haven

3. Waverly

4. Valley Heights

5. Centralia

6. Stockton

7. Centre-Lost Springs

8. Olpe

9. Udall

10. Pretty Prairie

Girls

1. Olpe

2. Hoxie

3. Waverly

4. Dexter/Cedar Vale

5. St. John

6. Pike Valley

7. Valley Heights

8. Victoria

9. Centre

10. Lebo

Class 1A Division II

Boys

1. Fowler

2. Dighton

3. White City

4. Baileyville-B&B

5. Wallace County

6. Colony-Crest

7. Weskan

8. South Barber

9. St. John's-Tipton

10. Central Christian

Girls

1. Wilson

2. Argonia

3. Ingalls

4. Baileyville-B&B

5. Wetmore

6. Norwich

7. Weskan

8. Golden Plains

9. Frankfort

10. Ashland