Email This Story

Subject:
Recipient's Email:
Sender's Email:
captcha 3407e840b52248c095f2cd4f0435ff47
Enter text seen above:


Track results, Saunder Relays in Downs April 2

High school results

Saunders Relays

at Downs

Team scores

Boys

Osborne 131, Southern Cloud 129, Thunde Ridge 84, Lakeside 72, Rock Hills 54, Palco 44.

Girls

Osborne 148, Lakeside 110, Southern Cloud 85, Rock Hills 76, Thudner Ridge 54, Palco 32.

Individual medalists

Boys

SHOT -- 1. Flinn, Rock Hills, 43-10; 2. Armbrister, Palco, 41-0.5; 3. Hrabe, Th. Ridge, 38-6; 4. Knipp, Palco, 37-9.75; 5. Sun, Lakeside, 36-0.5; 6. Berkley, Osborne, 33-11.75.

DISC -- 1. Flinn, Rock Hills, 159-4.5; 2. Armbrister, Palco, 129-6.75; 3. Berkley, Osborne, 107-11.5; 4. Hrabe, Th. Ridge, 105-4.25; 5. Brummer, Lakeside, 89-4.75; 6. Knipp, Palco, 86-3.25.

JAV --  1. Lowe, Th. Ridge, 164-0; 2. Ubelaker, Osborne, 152-4; 3. Sun, Lakeside, 140-11; 4. Decker, Lakeside, 140-7; 5. Armbrister, Palco, 134-6; 6. Broeckelman, Rock Hills, 130-9.

PV --  1. Winkel, Lakeside, 12-0; 2. Fleming, Rock Hills, 9-6; 3. Winkel, Lakeside, 8-6.

LJ -- 1. Bellows, S. Cloud, 18-8.5; 2. Rietzke, Th. Ridge, 18-2.5; 3. Cady, Osborne, 17-0.5; 4. Cooper, S. Cloud, 17-3.7; 4. Werthmann, Osborne, 16-1.5; 6. Duskie, Rock Hills, 15-11.

TJ --  1. Lowe, Th. Ridge, 37-11; 2. Rietzke, Th. Ridge, 36-11.25; 3. Bellows, S. Cloud, 36-10; 4. Sustar, Osborne, 35-7.5; 5. Cooper, S. Cloud, 35-7; 6. Long, Lakeside, 33-9.

HJ --  1. Bellows, S. Cloud, 5-8; 2. Cooper, S. Cloud, 5-6; 3. Heller, S. Cloud, 5-6; 4. Struckhoff, Th. Ridge, 5-2.

110HH -- 1. Mick, Osborne, 16.65; 2. Perkins, S. Cloud, 18.25; 3. Fowler, S. Cloud, 19.57.

300IH -- 1. Mick, Osborne, 44.19; 2. Pelkey, S. Cloud, 47.97; 3. Perkins, S. Cloud, 49.37; 4. Fowler, S. Cloud, 51.79; 5. Miller, Lakeside, 52.54.

100M -- 1. Ubelaker, Osborne, 11.78 2. Broeckelman, Rock HIlls, 12.28; 3. Rietzke, Th. Ridge, 12.62; 4. Pelkey, S. Cloud, 12.69; 5. Miller, Lakeside, 12.78; 6. Winkel, Lakeside, 12.85.

200M -- 1. Sumpter, Osborne, 24.84; 2. Cooper, S. Cloud, 25.56; 3. Winkel, Lakeside, 26.38; 4. Tiernan, Osborne, 26.62; 5. Wallgren, Th. Ridge, 26.88; 6. Heller, S. Cloud, 26.93. 400M -- 1. Cady, Osborne, 52.50; 2. Wente, Palco, 56.22; 3. Perkins, S. Cloud, 59.12; 4. Atchison, Th. Ridge, 1:01.72; 5. Heller, S. Cloud, 1:02.69; 6. Befort, Osborne, 1:06.19.

800M -- 1. Ubelaker, Osborne, 2:18.63; 2. Strong, Th. Ridge, 2:29.40; 3. Schlaefli, Lakeside, 2:31.64; 4. Pelkey, S. Cloud, 2:31.97; 5. Weathermann, Osborne, 2:34.22; 6. Swanson, Osborne, 2:47.70.

1,600M -- 1. Hill, Rock Hills, 5:29.97; 2. Strong, Th. Ridge, 5:31.06; 3. Bellows, S. Cloud, 5:33.87; 4. Flower, Lakeside, 5:41.66; 5. Jang, S. Cloud, 5:54.40; 6. Bedore, Palco, 5:58.28. 3,200M --  1. Long, Lakeside, 13:11.97; 2. Cady, Osborne, 13:20.25; 3. Jamison, S. Cloud, 13:31.31; 4. McLaughlin, Palco, 16:15.03.

400R --  1. Lakeside, 48.94; 2. Osborne, 49.07; 3. Th. Ridge, 49.13.

1,600R -- 1. Osborne, 3:46.25; 2. Palco, 4:04.00; 3. Rock Hills, 4:04.43; 4. S. Cloud, 4:47.56.

3,200R --  1. Osborne, 10:01.63; 2. S. Cloud, 10:44.03.

Individual medalists

Girls

SHOT -- 1. Cool, S. Cloud, 29-5; 2. Windle, Osborne, 28-3.5; 3. Cox, Rok Hills, 27-4; 4. Hope, Palco, 25-9.25; 5. Hindman, Osborne, 24-3.75; 6. Keller, Palco, 23-9.

DISC -- 1. Windle, Osborne, 1110-3; 2. Noel, Osborne, 103-1; 3. Wallace, S. Cloud, 889-5; 4. Hicks, S. Cloud, 87-11; 5. Cox, Rock Hills, 84-7; 6. Newell, Palco, 81-0.

JAV --  1. Princ, Osborne, 124-6; 2. Newell, Palco, 101-0; 3. Cool, S. Coud, 97-11; 4. Jeffery, Rock Hills, 94-8; 5. Wallace, S. Cloud, 91-7; 6. Senger, Lakeside, 82-7.

PV --  1. Senger, Lakeside, 7-0; 2. Winkel, Lakeside, 6-6; 3. Harding, Lakeside, 6-0.

LJ -- 1. Atchison, Th. Ridge, 14-4.5; 2. Riley, Th. Ridge, 14-0; 3. Engler, Osborne, 13-6.25; 4. Christansen, S. Coud, 10-7.5; 5. Jaenson, Osborne, 10-6.75; 6. Shin, S. Cloud, 8-11.5.

TJ --  1. Pruitt, S. Cloud, 22-6.

HJ --  1. Mick, Osborne, 5-2; 2. Hennes, Lakeside, 4-10; 3. Atchison, Th. Ridge, 4-10; 4. Jeffery, Rock Hills, 4-4.

100HH -- 1.. Werthmann, Osborne, 17.97; 2. Faundez, Osborne, 19.75; 3. Slick, Rock Hills, 20.09; 4. Pruitt, S. Cloud, 21.16; 5. Landreth, Rock Hills, 21.40; 6. Hennese, Lakeside, 21.50.

300IH -- 1. Werthmann, Osborne, 51.38; 2. Faundez, Osborne, 52.97; 3. Sumpter, Lakeside, 1:01.44; 4. Landreth, Rock Hills, 1:01.87.

100M -- 1. Eakins, Rock Hills, 14.50; 2. Slick, Rock Hills, 14.6; 3. Riley, Th. Ridge, 14.69; 4. Brush, Lakeside, 15.12; 5. Williams, Lakeside, 15.25; 6. Pruitt, S. Cloud, 15.44.

200M -- 1. Eakins, Rock Hills, 30.47; 2. Slick, Rock Hills, 30.81; 3. Riley, Th. Ridge, 31.31; 4. Brush, Lakeside, 31.50; 5. Haden, Lakeside, 32.89; 6. Williams, Lakeside, 33.16.

400M -- 1. Haden, Lakeside, 1:15.60; 2. Herzog, S. Cloud, 1:20.38; 3. Christianson, S. Cloud, 1;22.53; 4. Griffin, S. Cloud, 2:07.42.

800M -- 1. Noel, Osborne, 2:53.31; 2. Becker, Lakeside, 3:02.16; 3. Martin, S. Cloud, 3:04.53; 4. Harding, Lakeside, 3:10.44; 5. McAllister, S. Cloud, 3:10.78; 6. Bonneau, Lakeside, 3:14.02.

1,600M -- 1. Mick, Osborne, 6:13.03; 2. Benoit, Palco, 6:16.50; 3. Brown, Lakeside, 6:39.69; 4. Becker, Lakeside, 6:40.04; 5. Wallace, S. Cloud, 6:43.00; 6. Martin, S. Cloud, 6;53.80.

3,200M --  1. Benoit, Palco, 13:36.09;2. Mick, Osborne, 13:43.34; 3. Brown, Lakeside, 14:31.15; 4. Wallace, S. Cloud, 14:44.53; 5. Herzog, S. Cloud, 15:13.25.

400R --  1. Osborne, 56.25; 2. Rock Hills, 56.44; 3. Lakeside, 58.34.

1,600R -- 1. Th. Ridge, 4:46.41; 2. Osborne, 4:48.24; 3. Lakeside, 4:55.60; 4. Rock Hills, 4;57.14; 5. S. Cloud, 5:26.03.

3,200R -- 1. Osborne, 11:35.44; 2. Th. Ridge, 11:36.75; 3. Lakeside, 12:03.88.