Email This Story

Subject:
Recipient's Email:
Sender's Email:
captcha cbac855d8f88421ba25c5bff645b54c2
Enter text seen above:


Area track results, April 12

Track and field

High school results

Hoxie Invitational

Team scores

Boys

St. Francis 170, Hoxie 87, Hill City 86, Wheatland-Grinnell 78, Cheylin 75.

Girls

Hill City 135, Wheatland-Grinnell 120, Hoxie 119, St. Francis 80, Cheylin 49.

Individual medalists

Boys

SHOT -- 1. Keltz, Cheylin, 41-10-5; 2. Gienger, St. Francis, 40-6; 3. Warren, St. Francis, 38-0.5; 4. Jardine, St. Francis, 37-6; 5. Bracelin, St. Francis, 37-0.5; 6. Lewis, WG, 36-3.5.

DISC -- 1. Gienger, St. Francis, 121-4.5; 2. Janicke, Cheylin, 118-9.5; 3. Weber, Hoxie, 109-9.5; 4. Tremblay, Hill City, 107-5.5; 5. Johnson, Hoxie, 102-11; 6. Money, Hill City, 100-0.

JAV --  1. Weber, Hoxie, 147-10; 2. Nickelson, Hill City, 141-3; 3. Bracelin, St. Francis, 124-2; 4. Edgell, Hill City, 118-2; 5. Janicke, Cheylin, 117-0; 6. Salmans, Hoxie, 115-1.

LJ -- 1. Cobb, Cheylin, 18-8.5; 2. Orten, Cheylin, 18-3.5; 3. Bracelin, St. Francis, 18-2.25; 4. Seltmann, Hill City, 17-9.75; 5. Fabre, St. Francis, 17-7; 6. Landenberger, St. Francis, 17-5.5.

TJ --  1. Landenberger, St. Francis, 39-1; 2. McKeever, Hill City, 39-0.25; 3. Craig, Hill City, 38-2.5; 4. Cobb, Cheylin, 37-11; 5. Orten, Cheylin, 36-7.5; 6. Janicke, Cheylin, 36-7.5.

HJ --  1. Keller, 5-8; 2. Orten, Cheylin, 5-4; 3. Craig, Hill City, 5-2; 4. Davis, Hill City, 4-10; 5. Kuper, St. Francis, 4-10.

110HH -- 1. Nelson, St. Francis, 17.13; 2. E. Nelson, St. Francis, 20.57; 3. Kuper, St. Francis, 21.24; 4. Brunk, St. Francis, 21.57.

300IH -- 1. Nelson, St. Francis, 45.30; 2. Cobb, Cheylin, 47.78; 3. Brunk, St. Francis, 49.06; 4. Janicke, Cheylin, 49.25; 5. Hobrock, St. Francis, 49.90; 6. Beckman, Hill City, 54.33.

100M -- 1. Buck, WG, 11.73; 2. Leibbrandt, St. Francis, 11.78; 3. Lewis, WG, 11.79; 4. Douthit, St. Francis, 11.83; 6. Katt, Hoxie, 11.92.

200M -- 1. Buck, WG, 23.75; 2. Lampe, St. Francis, 24.39; 3. Fabre, St. Francis, 24.42; 4. Heim, Hoxie, 24.42; 6. Douthit, St. Francis, 24.48.

400M -- 1. Buck, WG, 54.10; 2. Queen, St. Francis, 54.35; 3. Kennedy, Hoxie, 55.48; 4. Spresser, Hoxie, 55.86; 5. Weber, Hoxie, 57.06; 6. Kuper, St. Francis, 59.79.

800M -- 1. Gillespie, WG, 2:18.14; 2. Keener, Hill City, 2:22.43; 3. Pacheco, St. Francis, 2:42.12; 4. Fernandez, St. Francis, 2:45.89; 5. Hoffman, St. Francis, 2:59.65.

1,600M -- 1. Gillespie, WG, 5;01.06; 2. Kaus, Hoxie, 5:01.81; 3. Keener, Hill City, 5:25.69; 4. Leonard, Cheylin, 5:43.80; 5. Rucker, Hoxie, 5:54.31; 6. Hoffman, St. Francis, 6:10.75.

3,200M --  1. Gillespie, WG, 12:09.43; 2. Poe, Hill City, 12:17.43; 3. Leonard, Cheylin, 12:22.51; 4. Rucker, Hoxie, 14;12.60.

400R --  1. Hoxie, 45.73; 2. Wheatland-Grinnell, 46.08; 3. St. Francis, 46.09; 4. Hill City, 48.05.

1,600R -- 1. Hoxie, 3:56; 2. Hill City, 4:06.

3,200R --  1. Hoxie, 9:10.37; 2. St. Francis, 10:15.60; 3. Hill City, 10:46.48.

Individual medalists

Girls

SHOT -- 1. Kessler, Hill City, 32-11; 2. Toll, Hill City, 29-7; 3. Ryburn, WG, 27-4; 4. Keltz, Cheylin, 27-0.5; 5. Schamberger, Hoxie, 26-10.5; 6. Ramey, WG, 26-10.

DISC -- 1. Ryburn, WG, 91-4; 2. Kessler, Hill City, 90-2; 3. Schamberger, Hoxie, 86-7; 4. Heinrich, WG, 79-4; 5. Hoyt, Hoxie, 74-2.5; 6. Jenik, St. Francis, 73-3.

JAV --  1, Toll, Hill City, 127-2; 2. Reynolds, Hill City, 112-7; 3. Ostmeyer, WG, 105-7; 4. Farber, Hoxie, 98-8; 5. Kessler, Hill City, 92-8; 6. Ramey, WG, 91-9.

LJ -- 1. Heim, Hoxie, 16-9.25; 2. Frisbie, Cheylin, 15-2; 3. Reed, St. Francis, 12-10.25; 4. Ostmeyer, WG, 12-2.25; 5. Harris, St. Francis, 12-2; 6. Garcia, Cheylin 11-11.5.

TJ --  1. Heim, Hoxie, 34-2.25; 2. Frisbie, Cheylin, 32-9; 3. Northrup, St. Francis, 27-11; 4. Lee, St. Francis, 26-7.5; 5. Bandel, St. Francis, 24-10.

HJ -- 1. Farber, Hoxie, 4-10; 2. Waldman, WG, 4-8; 3. Magnani, Cheylin, 4-4; 4. Stone, Hoxie, 4-2; 5. Haffner, Hill City, 4-2.

100HH -- 1. Taylor, St. Francis, 18.16; 2. Conway, Hill City, 18.53; 3. Schamberger, Hoxie, 18.62; 4. Effers, St. Francis, 18.93; 5. Lawellin, Hill City, 19.08; 6. Moss, Hoxie, 20.41.

300IH -- 1. Frisbie, Cheylin, 51.30; 2. Wood, WG, 53.84; 3. Lawellin, Hill City, 56.27; 4. Stithem, Hoxie, 57.21; 5. Effers, St. Francis, 57.61; 6. Schamberger, Hoxie, 58.45.

100M -- 1. Conway, Hill City, 13.70; 2. Wurm, St. Francis, 13.88; 3. Taylor, St. Francis, 13.88; 4. Hoyt, Hoxie, 14.35; 5. Heier, WG, 14.38; 6. Parker, Hill City, 14.58.

200M -- 1. Conway, Hill City, 28.53; 2. Wurm, St. Francis, 28.94; 3. Frisbie, Cheylin, 28.96; 4. Ostmeyer, WG, 29.42; 5. Heier, WG, 29.51; 6. Stithem, Hoxie, 30.36.

400M -- 1. Gillespie, WG, 1:06.25; 2. S. Farber, Hoxie, 1:01.35; 3. Burton, Hill City, 1:11.26; 4. Simon, Hill City, 1:14.24; 5. Ramey, WG, 1:15.54; 6. Orth, St. Francis, 1:16.47.

800M -- 1. Tustin, WG, 2:40.31; 2. Sherlock, St. Francis, 3:04.35; 3. Gillespie, WG, 3:06.93; 4. Keith, Hill City, 3:20.55; 5. Sipple, Hill City, 3:47.42.

1,600M -- 1, Tustin, WG 5:53.70; 2. McKenna, Hoxie, 6:05.13; 3. VanLoenen, Hill City, 6;34.98; 4. Busse, Cheylin, 6:35.70.

3,200M --  1. McKenna, Hoxie, 13:34.93; 2. VanLoenen, Hill City, 14:48.62; 3. Eckols, Hill City, 16:47.10.

400R --  1. Hoxie, 53.65; 2. Wheatland-Grinnell, 55.04; 3. St. Francis, 55.21; 4. Hill City, 56.61; 5. Cheylin, 1:12.75.

1,600R -- 1. Hoxie, 4:39.00; 2. Wheatland-Grinnell, 4:42.00; 3. Hill City, 5:15.00. 3,200R -- 1. Wheatland-Grinnell, 10:49.55; 2. Hoxie, 11:15.18; 3. St. Francis, 12:12.92; 4. Hill City, 12:22.44.

Redmen relays

Team scores

Boys

Beloit 208, Thayer Central 163, Smith Center 69, Norton 56, Marysville 49, Republic Co. 45, Lincoln 11, Phillipburg 4.

Girls

Beloit 173.5, Thayer Central 116, Norton 108.5, Marysville 88, Smith Center 56, Republic Co. 29, Lincoln 22.

Event winners + area medalists

Boys

SHOT -- 1. Black, Beloit, 48-1.5; 4. Johnson, Smith Cneter, 40-5.5.

DISC -- 1. Heidrick, Beloit, 153-3.

JAV --  1. Carter, Beloit, 174-0; 3. Lorenzen, Smith Center, 140-2.

PV --  1. Meitler, Smith Center, 13-0; 2. Hager, Norton, 13-0; 6. Murphy, Phillipsburg, 11-0.

LJ -- 1. Dightman, TC, 20-10.5; 5. Lewis, Norton, 18-6.5; 6. Prewitt, Phillipsburg, 18-6.25.

TJ --  1. Budke, Beloit, 44-3.25; 4. Furbush, Norton, 38-4.5; 5. Rothchild, Smith Center, 38-3.75.

HJ --  1. Budke, Beloit, 6-2; 2. Brooks, Norton, 6-0; 4. Buckmaster, Smith Center, 5-8.

110HH -- 1. Ache, TC, 16.09; 3. Lehmkuhl, Smith Center, 16.78; 4. Molzahn, Smith Center, 16.93.

300IH -- 1. Adams, Beloit, 42.46; 3. Lehmkuhl, Smith Cener, 44.41; 6. Molzahn, Smith Center, 45.92.

100M -- 1 Wiedel, TC, 11.15; 4. Brooks, Norton, 11.37.

200M -- 1. Brooks, Norton, 22.93.

400M -- 1. Moore, Marysville, 52.94; 2. Rothchild, Smith Center, 53.33.

800M -- 1. Conn, Beloit, 2:07.62; 6. Miller, Norton, 2:16.94.

1,600M -- 1. Conn, Beloit, 4:34.11.

3,200M --  1. Hellbusch, TC, 10:56.62; 2. Frack, Norton, 10:56.74; 6. Vanover, Norton, 11:58.48.

400R --  1 Thayer Central, 44.89; 4. Smith Center, 46.79; 5. Norton, 47.18; 6. Phillipsburg, 47.52.

1,600R -- 1. Thayer Central, 3:37.95; 3. Smith Center, 3:43.17; 5. Norton, 3:52.49; 6. Phillipsburg, 3:56.40.

3,200R --  1. Thayer Central, 8:39.58; 3. Norton, 9:08.67.

Girls

SHOT -- 1. Bulin, TC, 39-5; 2. Melvin, Norton, 38-2.5; 4. Nickell, Norton, 30-11.

DISC -- 1. Melvin, Norton, 125-5; 3. Nelson, Norton, 89-8; 6. Hileman, Smith Center, 79-11.

JAV --  1. Albert, Smith Center, 125-11; 3. Melvin, Norton, 115-2; 6. Strine, Smith Center, 93-4.

PV --  1. Hedstrom, Republic Co., 10-6; 4. Ambrosier, Norton, 8-6; 5. Esslinger, Norton, 7-6.

LJ -- 1. Budke, Beloit, 15-3.75; 3. Jones, Norton, 14-4.75.

TJ --  1. Behrends, Beloit, 33-5.75; 4. McNary, Smith Center, 31-4.75; 5. Ambrosier, Norton, 31-3.

HJ --  1. Behrends, Beloit, 5-0; 4. McNary, Smith Center, 4-10; 5. Engelbert, Norton, 4-10.

100HH -- 1. Broeckelman, Beloit, 16.50; 3. Benoit, Smith Center, 18.10.

300IH -- 1. Broeckelman, Beloit, 49.99; 4. Ruder, Norton, 54.79.

100M -- 1. Smith, Beloit, 13.29; 3. Ryan, Smith Center, 13.61.

200M -- 1. Behrends, Beloit, 27.31; 4. Maddy, Norton, 29.99.

400M -- 1. Ambrosier, Norton, 1:04.58; 3. Ryan, Smith Center, 1:05.88.

800M -- 1. Engelbert, Norton, 2:37.24; 6. Ambrosier, Norton, 2:52.50.

1,600M -- 1. Farris, Lincoln, 5:47.87; 3. Bainter, Norton, 6:03.60.

3,200M --  1. Farris, Lincoln, 12:17.49; 3. Maddy, Norton, 13:32.79.

400R --  1. Beloit, 52.57.

1,600R -- 1. Norton, 4:32.03; 4. Smith Center, 4:40.31.

3,200R -- 1. Thayer Central, 10:48.21; 2. Norton, 11:01.32.