OAKLEY — The Smith Center boys and Norton girls captured Mid-Continent League team championships at the league meet on Thursday at Oakley High School. 

Smith Center put up a team score of 94, taking first place by 15 points over Norton.

The Redmen won three events on the boys' side. Jesse Staples took the first in the 400-meter dash, Hesston Maxwell won the javelin with a throw of 170 feet, 8 inches. The Redmen's 1,600-meter relay team of Staples, Reece Buckmaster, Joel Montgomery and Brett Meyer took the event in 3:30.70.

Smith Center coach Mike Rogers said it was a balanced team effort. 

"There were some kids that definitely stepped up when we needed to," Rogers said. "We thought we might be behind coming into the last race, but fortunately we weren't. I thought overall it was a good day."

The Norton girls took first as a team with 98 points, edging Thomas More Prep-Marian by four points. 

"What stood out to me more than anything was the heart of our girls team," Norton coach Jason Jones said. "We're not here in full strength and we moved some kids around and they really stepped up and performed very well — maybe outperformed where we could have asked them to."

Norton's Slayten Braun won the 100-meter dash in 12.60 and she teamed with Allison Englebert, Courtney Jones and Kara Frack to win the 400 relay in 50.40. 

TMP's girls claimed four events. Adell Riedel won the 800 in 2:27.23 and TMP claimed the 1,600 relay (4:18.51) and 3,200 relay in 10:25.66. The 1,600 relay team consisted of M.K Dwyer, Julia Werth, Savannah Yost and Riedel, while Kiara Urban, Werth, Emily Schippers and Riedel ran on the 3,200 relay.

Paris Wolf won the long jump for TMP with a leap of 16-6.

On the boys side, Jared Mayers, Tanner Diehl and David McFarland went 1-2-3 in the high jump with each  clearing 5-10. Lucas Lang, Ethan Lang, Garrett Pfeifer and Blayne Riedel won the 3,200 relay in 8:34:43.

"We struggled a little bit on the track today but we have sickness going around and some injuries that we want to get healed up and rested before regionals," TMP coach James Harris said. 

A highlight for Plainville was the performance of Jared Casey's performance in the shot put. Casey shattered his personal best with a toss of 54 feet to take first.

"It was amazing," Casey said. "I've been working hard the last two weeks. Last week at Victoria I had a terrible meet and I just knew I needed to get better. I saw the everyone else was making moves, so I needed to make my own."

MCL meet 

Boys 

Team scores 

Smith Center 94, Norton 79, Plainville 75, Phillipsburg 69, Ellis 61, Trego 57, TMP 56, Oakley 41, Stockton 18, Hill City 8. 

Girls

Norton Community 98, TMP 94, Ellis 76, Trego 69, Plainville 62, Phillipsburg 40, Oakley 38, Smith Center 36, Hill City 30, Stockton 12. 

Individual results 

Boys 

100 — 1. Petrie, Norton, 10.89; 2. Jones, Ellis, 11:04; 3. Juenemann, Phillipsburg, 11.26; 4. Ventura, Plainville, 11.31; 5. Hudson, Ellis, 11.43; 6. Schneider, Trego, 11.46. 

200 — 1. Petrie, Norton, 22.80; 2. Ventura, Plainville, 23.07; 3. Shaw, Ellis, 23.14; 4. Jones, Ellis, 23.30; 5. Buckmaster, Smith Center, 23.46; 6. Chui, TMP, 24.84. 

400 — 1. Staples, Smith Center, 50.90; 2. Kuhlmann, Stockton, 51.77; 3. Pakkebier, Phillipsburg, 51.94; 4. Eck, Ellis, 53.06; 5. Brown, Trego, 53.83; 6. Engel, Oakley, 53.91. 

800 — 1. Engel, Oakley, 2:06.20; 2. Melvin, Norton, 2:07.53; 3. Benoit, Smith Center, 2:11.49; 4. Zimmweman, Oakley, 2:12.18; 5. Adell, Oakley, 2:12.42; 6. Bieker, Ellis, 2:12:42. 

1600 — 1. Hall, Norton, 4:58.55; 2. King, Norton, 5:03.87; 3. Giefer, Trego, 5:11.25; 4. Weber, TMP, 5:14:06; 5. Giefer, Trego, 5:14.96; 6. Barney, Trego, 5:17.73.

3200 — 1. Giefer, Trego, 11:00.41; 2. Weber, TMP, 11:14.60; 3. McCullough, Plainville, 11:16.61; 4. Barney, Trego, 11:19.36; 5. Giefer, Trego, 11:27.77; 6. Hall, Norton, 11:31.93. 

110 hurdles — 1. Herrick, Phillipsburg, 16.19; 2. Price, Trego, 16.71; 3. Zimmerman, Plainville, 16.78; 4. Desormiers, Trego, 17.02; 5. Kugler, Smith Center, 17.05; 6. Handley, Hill City, 17.17. 

300 hurdles — 1. Montgomery, Smith, 42.51; 2. Hemmert, Oakley, 42.61; 3. Price, Trego, 43.42; 4. Herrick, Phillipsburg, 43.94; 5. Kugler, Smith Center, 44.60; 6. Handley, Hill City, 45.27. 

400 relay — 1. Ellis, 43.87; 2. Smith Center, 45.15; 3. Phillipsburg, 45.29; 4. Plainville, 45.32; 5. Trego, 45.71; 6. TMP, 46.51. 

1600 relay — 1. Smith Center, 3:30.70; 2. Oakley, 3:32.14; 3. Ellis, 3:32.62; 4. Plainville, 3:37.44; 5. Phillipsburg, 3:37.67; 6. TMP, 3:47.12. 

3200 relay — 1. TMP, 8:34.43; 2. Oakley, 8:35.61; 3. Norton, 8:45.71; 4. Smith Center, 9:02.78; 5. Ellis, 9:17.15; 6. Trego, 9:36.98.

High jump — 1. Mayers, TMP, 5-10; 2. Diehl, TMP, 5-10; 3. McFarland, TMP, 5-10; 4. Atwood, Smith Center, 5-8; 5. Pearry, Hill City, 5-8; 6. Minkler, Phillipsburg, 5-8. 

Pole vault — 1. Norton, 12-0; 2. Johnson, Norton, 12-0; 3. Eck, Ellis, 11-6; 4. Soneson, Ellis, 11-6; 5. Keith, Hill City, 11-0; 5. Keeten, Phillipsburg, 11-0.

Long jump — 1. Williams, Stockton, 21-4.75; 2. Thompson, Phillipsburg, 20-4.25; 3. Montgomery, Smith Center, 20-4; 4. Cellmer, Plainville, 20-2.50; 5. Ford, Phillipsburg, 19-11.25; 6. Karlin, TMP, 19-10.50. 

Triple jump — 1. Thompson, Phillipsburg, 41-9; 2. Price, Trego, 41-6; 3. Cellmer, Plainville, 41-4.50; 4. Karlin, TMP, 41-0; 5. Swenson, Ellis, 40-9.50; 6. Montgomery, Smith Center, 40-6.25. 

Discus — 1. Pierson, Plainville, 151-04; 2. VanKooten, Phillipsburg, 145-4.50; 3. Armbruster, Ellis, 143-6; 4. Hawkins, Smith Center, 138-11.50; 5. Asa, Hill City, 137-11.50; 6. Staab, Plainville, 134-9.50.

Javelin — 1. Maxwell, Smith Center, 170-08; 2. Sproul, Norton, 165-7. 3. Hutchinson, Smith Center, 158-2.50; 4. Casey, Plainville, 151-10.50; 5. Kepka, TMP, 150-1; 6. Keeten, Phillipsburg, 145-5.50. 

Shot put — 1. Casey, Plainville, 54-0; 2. Hawkins, Smith Center, 49-5; 3. Staab, Plainville, 47-10; 4. VanKooten, Phillipsburg, 47-5; 5. Pierson, Plainville, 47-1; 6. Kuhn, Smith Center, 46-7. 

Girls 

100 — 1. Braun, Norton, 12.60; 2. Waldschmidt, Ellis, 12.71; 3. Beach, Phillipsburg, 12.95; 4. Frack, Norton, 13:06; 5. Hamilton, Stockton, 13.29; 6. Brooks, Norton, 13.29. 

400 — 1. Waldschmidt, Ellis, 59.66; 2. Dewey, Plainville, 1:01.39; 3. Lowrie, Oakley, 1:02.10; 4. Engelbert, Norton, 1:02.74; 5. North, Ellis, 1:02.82; 6. Dwyer, TMP, 1:05.21.

800 — 1. Riedel, TMP, 2:27.23; 2. Giefer, Trego, 2:31:01; 3. Eck, Ellis, 2:34.50; 4. Werth, TMP, 2:34.54; 5. Kats, Norton, 2:37.49; 6. Allison, Oakley, 2:37.65. 

1600 — 1. Giefer, Trego, 5:24.44; 2. Kats, Norton, 5:40.52; 3. Riedel, TMP, 5:40.68; 4. Eck, Ellis, 5:58.39; 5. Giefer, Trego, 5:59.61; 6. Werth, TMP, 6:02.64.

3200 — 1. H. Giefer, Trego, 12:08.03; 2. S. Giefer, Trego, 13:04.73; 3. Hoover, Phillipsburg, 13:42.35; 4. Kats, Lexi, Norton, 13:57.75; 5. Kennedy, Phillipsburg, 14:08.97; 6. Schlautman, TMP, 14:49.79. 

400 relay — 1. Norton, 50.40; 2. Ellis, 51.60; 3. Plainville, 52.61; 4. Oakley, 52.86; 5. TMP, 53.30; 6. Phillipsburg, 53.70.

1600 relay — 1. TMP, 4:18.51; 2. Oakley, 4:23.47; 3. Norton, 4:24:03. 4. Ellis, 4:24:04; 5 Trego, 4:33.60; 6. Phillipsburg, 4:39.24. 

3200 relay — 1. TMP, 10:25.66; 2. Trego, 10:37.32; 3. Phillipsburg, 11;12:48; 4. Norton, 12:10:26.

100 hurdles — 1. Kaiser, Plainville, 16.23; 2. Corbertt, Oakley, 17.19; 3. Shubert, Trego, 17.81; 4. Gottschalk, 17.88; 5. Day, Trego, 18.03; 6. Burge, Norton.

300 hurdles — 1. Kaiser, Plainville, 49.27; 2. Gottschalk, TMP, 51.55; 3. Brooks, Norton, 51.62; 4. Day, Trego, 53.52; 5. Kuhn, Norton, 54.50; 6. Burge, Norton, 54.61. 

High jump — 1. Lowrie, Oakley, 5-2; 2. Yost, TMP, 5-2; 3. Romme, TMP, 5-0; 4. Schlautman, TMP, 4-10; 5. Stabb, Plainville, 4-8; 6. Day, Trego, 4-8. 

Pole vault — 1. Freiling, Smith Center, 10-9; 2. Shubert, Trego, 9-6; 3. Jones, Norton, 9-0; 4. Burton, Ellis, 9-0; 5. Romme, TMP, 8-0; 6. Shellito, Smith Center, 7-6. 

Long jump — 1. Wolf, TMP, 16-6; 2. Burton, Ellis, 16-1.50; 3. Frieling, Smith Center, 15-11.75; 4. Dewey, Plainville, 15-5.50; 5. Wood, Phillipsburg, 15-1; 6. Willems, Oakley, 15-0.25. 

Triple jump — 1. Burton, Ellis, 35-7.25; 2. Geringer, Norton, 34-10.25; 3. Hamilton, Stockton, 34.7.50; 4. Wolf, TMP, 34-1.25; 5. Wood, Phillipsburg, 32-9.50; 6. Romme, TMP, 32-6.50. 

Discus — 1. Stabb, Plainville, 109-8.50; 2. Born, Hill City, 104-8; 3. Wilkerson, Plainville, 103-3.50; 4. Smith, Hill City, 101-4; 5. Reiter, Ellis, 100-6; 6. Babcock, Phillipsburg, 94-11. 

Javelin — 1. Timmons, Smith Center, 125-8; 2. Kennedy, Hill City, 123-5; 3. McEwen, Norton, 116-11; 4. Keith, Hill City, 112-4; 5. Babcock, Phillipsburg, 107-3; 6. Keolsch, Smith Center, 102-6. 

Shot put — 1. Babcock, Phillipsburg, 36-11; 2. Timmons, Smith Center, 35-3.50; 3. Born, Hill City, 34-3; 4. Hamilton, Stockton, 33-6.50; 5. Wainger, TMP, 31-7; 6, Geringer, Norton, 30-11.50.