Boys

100

Name School Classification Time

Schippers Colby 3A 10.86

Petrie Norton 3A 10.89

Hackler St. Francis 1A 11.00

Jones Ellis 2A 11.04

Stapp Colby 3A 11.11

Raby St. Francis 1A 11.11

200

Name School Classification Time

Schippers Colby 3A 22.20

Kisner Victoria 1A 22.37

Raby St. Francis 1A 22.63

Schurr Osborne 1A 22.65

Petrie Norton 3A 22.80

Jones Ellis 2A 22.88

400

Name School Classification Time

Staples Smith Center 2A 50.90

Busse St. Francis 1A 51.54

Schippers Colby 3A 51.59

Kuhlman Stockton 51.77

Kisner Victoria 1A 51.85

Pakkebier Phillipsburg 3A 51.94

800

Name School Classification Time

Busse St. Francis 2A 1:58.04

Metcalf Colby 3A 2:02.63

Medina Wallace County 1A 2:02.88

Engel Oakley 2A 2:04.74

Lang TMP 3A 2:05.57

Bales Osborne 1A 2:06.35

1600

Name School Classification Time

Fischer Wallace County 1A 4:42.32

Lang TMP 3A 4:47.21

Bales Osborne 1A 4:47.93

Hall Norton 3A 4:49.94

Faulkender St. Francis 2A 4:55.77

Huehl Sylvan-Lucas 1A 4:55.90

3200

Name School Classification Time

Faulkender St. Francis 1A 10:45.24

Fischer Wallace County 1A 10:46.45

Hall Norton 3A 10:56.15

Huehl Sylvan-Lucas 1A 10:57.21

Delaney Osborne 1A 10:58.77

Giefer Trego 2A 11:00.41

110HH

Name School Classification Time

Holloway Osborne 1A 15.08

Wood Goodland 3A 15.62

Price Trego 2A 15.73

Herrick Phillipsburg 3A 16.19

Zimmerman Plainville 2A 16.32

Desormiers Trego 2A 17.02

Handley Hill City 2A 17.02

300IH

Name School Classification Time

Holloway Osborne 1A 40.95

Raymer Goodland 3A 42.10

Montgomery Smith Center 2A 41.51

Hemmert Oakley 2A 42.61

Baxter St. Francis 2A 42.88

Price Trego 2A 43.42

400 Relay

School Classification Time

Ellis 2A 43.87

St. Francis 2A 44.35

Colby 3A 44.41

Smith Center 2A 44.54

Phillipsburg 3A 44.94

Plainville 2A 45.32

1600 Relay

School Classification Time

Colby 3A 3:28.02

St. Francis 2A 3:29.35

Smith Center 2A 3:30.70

Oakley 2A 3:32.14

Ellis 2A 3:32.62

TMP 3A 3:36.05

3200 Relay

School Classification Time

TMP 3A 8:34.43

St. Francis 2A 8:34.89

Oakley 2A 8:35.61

Smith Center 2A 8:43.30

Norton 3A 8:45.71

Weskan 1A 8:58.35

Shot Put

Name School Classification Distance

Casey Plainville 2A 54-0

Tielenhaus La Crosse 1A 51-1

Hawkins Smith Center 2A 50-11.5

Vandegrift Ness City 2A 50-11

Slaven Colby 3A 50-3.5

Hagans TMP 3A 48-6.5

Discus

Name School Classification Distance

Pierson Plainville 2A 162-2

Johnson Brewster 1A 150-10.5

VanKooten Phillipsburg 3A 145-4.5

Armbruster Ellis 2A 143-6

Higgason Otis-Bison 1A 142-10

Staab Plainville 2A 140-9

Javelin

Name School Classification Distance

Bach Northern Valley 1A 172-10

Maxwell Smith Center 2A 170-8

Hutchinson Smith Center 2A 169-7

Chacon Ness City 2A 166-0

Sproul Norton 3A 165-7

Kepka TMP 3A 163-2

High jump

Name School Classification Height

Withington Rawlins County 1A 6-5.25

Bach N. Valley 1A 6-4

Meyer Smith Center 2A 6-2

McFarland TMP 3A 6-0

Atwood Smith Center 2A 6-0

Allen Logan 1A 6-0

Kennedy Hoxie 2A 6-0

Pole vault

Name School Classification Height

Lenker Phillipsburg 3A 12-6

Jones Norton 3A 12-6

Stutsman N. Valley 1A 12-6

Johnson St. Francis 2A 12-6

Miller Hays High 4A 12-0

Hamel Hill City 2A 12-0

Johnson Norton 3A12-0

Poling St. Francis 2A 12-0

Finley Colby 3A 12-0

Long jump

Name School Classification Distance

Williams Stockton 1A 22-0

Nunnery Hays High 4A 21-5.5

Thompson Phillipsburg 3A 21-2

Medina Wallace County 1A 21-1.75

Cellmer Plainville 2A 20-10

Cunningham Lakeside 1A 20-8.5

Triple jump

Name School Classification Distance

Nunnery Hays 4A 47-4

Medina Wallace County 1A 43-3

Thompson Phillipsburg 3A 42-1.5

Karlin TMP 3A 41-10

Cellmer Plainville 2A 41-10

Allen Logan 1A 41-8.25

Girls

100

Name School Classification Time

Conway Osborne 1A 12.53

Miller Lakeside 1A 12.54

Braun Norton 3A 12.60

Waldschmidt Ellis 2A 12.71

Dewey Plainville 2A 12.82

T. Hamilton Stockton 1A 12.83

200

Name School Classification Time

Waldschmidt Ellis 2A 25.83

Braun Norton 3A 26.18

Baird N. Valley 1A 26.43

Engelbert Norton 3A 26.55

Dewey Plainville 2A 26.65

Conway Osborne 1A 26.70

400

Name School Classification Time

Waldschmidt Ellis 2A 59.66

Baird N. Valley 1A 59.77

Dewey Plainville 2A 1:00:48

Lowrie Oakley 2A 1:02.10

Boden Thunder Ridge 1A 1:02.52

Stauffer Th. Ridge 1A 1:02.68

800

Name School Classification Time

Riedel TMP 3A 2:25.01

Murdock Colby 3A 2:27.75

Bailey Norton 3A 2:28.30

Giefer 2A Trego 2:30.09

Eck Ellis 2A 2:32.58

Werth TMP 3A 2:32.59

1600

Name School Classification Time

H. Giefer Trego 2A 5:24.44

Kats Norton 3A 5:34.93

Murdock Colby 3A 5:34.93

Riedel TMP 3A 5:35:01

Eck Ellis 2A 5:44.25

Princ Sylvan-Lucas 1A 5:44.88

3200

Name School Classification Time

H. Giefer Trego 2A 11:30.75

Princ Sylvan-Lucas 1A 11:56.45

Selzer Wallace County 1A 12:45.95

Kats Norton 3A 12:46.16

Diercks Hoxie 2A 12:41.00

S. Giefer Trego 2A 12:49.79

100HH

Name School Classification Time

Miller Lakeside 1A 14.54

Conway Osborne 1A 15.27

Baird N. Valley 1A 15.74

Cunningham Lakeside 1A 16.07

Kaiser Plainville 2A 16.11

Foss Colby 3A 16.89

300LH

Name School Classification Time

Baird N. Valley 1A 45.58

Conway Osborne 1A 46.83

Kaiser Plainville 2A 47.61

Holecek Ness City 2A 48.78

Schaffer Hays High 4A 48.97

Cunningham Lakeside 1A 49.23

400 Relay

School Classification Time

Norton 3A 50.27

Colby 3A 51.38

Ellis 2A 51.60

Lakeside 1A 51.92

Hays High 4A 52.37

Golden Plains 1A 52.38

1600 Relay

School Classification Time

Golden Plains 1A 4:08.35

Colby 3A 4:09.96

Norton 3A 4:17.25

TMP 3A 4:18.51

Hoxie 2A 4:19.58

Thunder Ridge 1A 4:20.54

3200 Relay

School Classification Time

Hoxie 2A 10:14.19

Norton 3A 10:20.72

TMP 3A 10:25.89

Colby 3A 10:33.17

Trego 2A 10:33.94

Thunder Ridge 1A 10:42.12

Shot Put

Name School Classification Distance

Batchman Sylvan-Lucas 1A 41-1

Epperson Ness City 2A 40-2.75

Babcock Phillipsburg 3A 38-2.5

Brown Osborne 1A 36-9

Timmons Smith Center 2A 36-6.5

Beckman Rawlins County 2A 36-6.25

Discus

Name School Classification Distance

Stramel Triplains 1A 119-3

Beckman Rawlins County 1A 114-9

Batchman Sylvan-Lucas 1A 112-1

Hamilton Stockton 1A 111-7

Hennick Wallace County 111-4-5

Reiter Ellis 2A 111-4

Javelin

Name School Classification Height

Epperson Ness City 2A 129-2

Timmons Smith Center 2A 125-8

McEwen Norton 3A 124-7

VanBlarcum St. Francis 1A 124-1

Kennedy Hill City 2A 123-5

Keith Hill City 2A 121-10

Pole vault

Name School Classification Height

Frieling Smith Center 2A 10-9

Pflaum Hays High 4A 9-6

Jones Norton 3A 9-6

Shubert Trego 2A 9-6

Finley Colby 3A 9-6

See Weskan 1A 9-6

High Jump

Name School Classification Height

Stauffer Thunder Ridge 1A 5-8

Lowrie Oakley 2A 5-3

Klozenbucher La Crosse 1A 5-2

Yost TMP 3A 5-2

Heier Wh-Grinnell 1A 5-2

Romme TMP 3A 5-0

Dale Hays High 4A 5-0

Boxberger Russell 3A 5-0

Johnson Oberlin 2A 5-0

Long jump

Name School Classification Distance

Mizera St. Francis 18-4.25

Wesley Oberlin 2A 17-6.25

Wolf TMP 3A 16-6.5

Miller Golden Plains 1A 16-5.5

Nunnery Hays High 4A 16-5

Klozenbucher La Crosse 1A 16-5

Triple jump

Name School Classification Distance

Mizera St. Francis 2A 37-9.25

Burton Ellis 2A 36-5

Geringer Norton 3A 34-10.25

Hamilton Stockton 1A 34-7.5

Wolf TMP 3A 34-3

Kent Goodland 3A 34-2