Class 2A Regionals

Thursday at Leon

Top four qualify for state, top six score.

J-Tie-breaker applied.

GIRLS

Team scores — Leon Bluestem 103, Olpe 86, Berean Academy 80, Moundridge 75, St. Mary’s-Colgan 59, West Elk 32, Udall 28, Central of Burden 23, Inman 21, Goessel 18, Uniontown 12, Pleasanton 11, Oswego 8, Yates Center 1.

3,200-m. run — 1. Topham, Erin BA 12:36.82; 2. Smith, Macy Ol. 13:03.33; 3. Goetting, Mary Grace SMC 13:31.59; 4. Myers, Lily SMC 13:46.40; 5. Nightengale, Julia Goe. 13:55.43; 6. Bates, Elexis Ud. 14:04.76.

100-m. hurdles — 1. Green, Emma Mdg. 16.67; 2. Masters, Destiny LB 17.00; 3. Eldridge, Clara BA 17.68; 4. Gunter, Dawn In. 17.96; 5. Helms, Hayley WE 18.51; 6. Cavender, Liberty YC 19.04.

4x800-m. relay — 1. Berean Academy 10:41.11 (Topham, Erin; Wiebe, Miranda; Zimmerman, Sonya; Wiebe, Brooke); 2. St. Marys-Colgan 10:46.62 (Piccini, Aubri; VanBecelaere, Marci; Venneman, Kenzie; Farmer, Catherine); 3. West Elk 11:12.53 (Lampson, Zoe; McClendon, Macy; Wiseman, Kinsey; McClendon, Megan); 4. Olpe 11:17.09 (Duncan, Jenna; Heins, Marley; Smith, Macy; Vogts, Brianna); 5. Oswego 11:57.17 (McCready, Shelby; Vail, Rileigh; Boulware, Josie; Schenker, Rachel).

100-m. dash — 1. O'Quinn, Jamya Mdg. 12.53; 2. Augur, Hannah LB 13.12; 3. O'Quinn, Josalyn Mdg. 13.29; 4. Masters, Destiny LB 13.32; 5. Frisbie, Jenna Osw. 13.74; 6. Yeamans, Katelyn Pleas. 13.89.

1,600-m. run — 1. Raney, Dantlie In. 5:34.33; 2. Topham, Erin BA 5:38.52; 3. Smith, Macy Ol. 5:41.11; 4. Goetting, Mary Grace SMC 5:49.86; 5. Myers, Lily SMC 6:08.58; 6. Bruce, Kayleigh LB 6:15.18.

4x100-m. relay — 1. Moundridge 50.97 (O'Quinn, Josalyn; Green, Emma; Ptacek, Ellika; O'Quinn, Jamya); 2. St. Marys-Colgan 52.21 (Hoffman, Aubri; VanBecelaere, Marci; Piccini, Aubri; Thomas, Madison); 3. West Elk 53.20 (Lampson, Zoe; Helms, Hayley; Wiseman, Kinsey; Cookson, Ashley); 4. Berean Academy 53.46 (Wiebe, Brooke; Wiebe, Miranda; Eldridge, Clara; Wiebe, Mallory); 5. Pleasanton 54.04 (Campfield, Felissa; Luney, Shelbie; Jackson, Taylor; Yeamans, Katelyn); 6. Oswego 54.12 (Elkins, Emma; Vail, Rileigh; Schenker, Rachel; Frisbie, Jenna).

400-m. dash — 1. Farmer, Catherine SMC 1:02.16; 2. Lovesee, Torrance LB 1:03.05; 3. VanBecelaere, Marci SMC 1:04.49; 4. Emmons, Addy LB 1:05.35; 5. Campfield, Felissa Pleas. 1:06.84; 6. Steffes, Camille Ol. 1:07.34.

300-m. hurdles — 1. Green, Emma Mdg. 50.41; 2. Ptacek, Ellika Mdg. 51.87; 3. Helms, Hayley WE 53.04; 4. Adams, Melayna Ud. 53.73; 5. Young, Emma LB 54.34; 6. Gunter, Dawn In. 54.39.

800-m. run — 1. Wiebe, Brooke BA 2:27.52; 2. Heins, Marley Ol. 2:30.28; 3. Raney, Dantlie In. 2:30.86; 4. Bruce, Kayleigh LB 2:31.82; 5. Hiebert, Brittney Goe. 2:33.98; 6. Zimmerman, Sonya BA 2:35.62.

200-m. dash — 1. O'Quinn, Jamya Mdg. 25.88; 2. Augur, Hannah LB 26.74; 3. Cookson, Ashley WE 27.62; 4. Emmons, Addy LB 27.95; 5. Meyer, Stephany Goe. 27.98; 6. Thomas, Madison SMC 28.73.

4x400-m. relay — 1. Berean Academy 4:16.58 10 (Eldridge, Clara; Wiebe, Mallory 11; Wiebe, Miranda; Wiebe, Brooke); 2. St. Marys-Colgan 4:17.85 8 (Piccini, Aubri; Farmer, Catherine 11; Venneman, Kenzie; VanBecelaere, Marci); 3. Olpe 4:21.56 6 (Heins, Marley; Kueser, Mallory 10; Smith, Macy; Vogts, Brianna); 4. Leon-Bluestem 4:21.82 4 (Emmons, Addy; Young, Emma 10; Bruce, Kayleigh; Lovesee, Torrance); 5. Moundridge 4:25.92 2 (Ptacek, Ellika; Green, Emma 9; Courtney, Silas; Logue, Myiah); 6. Goessel 4:26.92 1 (Schmucker, Elizabeth; Meyer, Stephany 11; Boese, Raechel; Hiebert, Brittney).

Shot put — 1. Wiebe, Mallory BA 38-5 3/4; 2. Sleezer, Carrie Ol. 34-0; 3. Mannon, Caitlin CB 33-8 1/2; 4. Mosqueda, Michaela Ud. 1/2 32-7 1/2; 5. Daniels, Sarah Osw. 31-9 1/2; 6. McDougald, Karly Ol. 31-3.

Discus — 1. Mannon, Caitlin CB 111-11; 2. Cole, Hayley Ol. 103-11; 3. Lovesee, Torrance LB 103-6; 4. Augur, Hannah LB 102-5; 5. Sleezer, Carrie Ol. 98-1; 6. Daniels, Sarah Osw. 92-3.

High jump — 1. Masters, Destiny LB 5-6; 2. Brunk, Sarah Mdg. 4-10; 3. Leiblie, Whitney Ud. J4-10; 4. Mason, Paige Union. 4-8; 5. Poole, Maleah Pleas. 4-6; 6. Adams, Melayna Ud. 4-4.

Long jump — 1. Masters, Destiny LB 16-3; 2. Meyer, Stephany Goe. 16-1 1/2; 3. Vogts, Brianna Ol. 15-10 1/2; 4. Cookson, Ashley WE 1/2 15-5 1/4; 5. Piccini, Aubri SMC 15-4; 6. Mullins, Erin BA 15-0 1/4.

Javelin — 1. Womack, Mackenzie BA 110-11; 2. Hampton, Samantha Union. 105-3; 3. McDougald, Karly Ol. 105-1; 4. Duncan, Jenna Ol. 103-10; 5. Burkholder, Kara Goe. 102-3; 6. Dougherty, Ashlyn Mdg. 101-4.

Triple jump — 1. Lovesee, Torrance LB 36-3 1/2; 2. Vogts, Brianna Ol. 35-7 1/4; 3. Emmons, Addy LB 1/2 35-0 1/2; 4. Goodson, Corbin Ud. 34-0 1/4; 5. Cookson, Ashley WE 33-8; 6. Meyer, Stephany Goe. 33-7 1/4.

Pole vault — 1. Cole, Hayley Ol. 10-0; 2. Mosqueda, Michaela Ud. 9-0; 3. Williams, Breanna CB 8-0; 4. Lowe, Bria'Lee Pleas. 7-6; 5. Young, Emma LB 7-0; 6. Oxford, Mattie CB 6-6.

BOYS

Team scores — Berean Academy 88, Olpe 70, St. Mary’s-Colgan 66, Yates Center 61, Central of Burden 40, Moundridge 38, Pleasanton 37, Inman 35, Udall 29, West Elk 27, Sedan 25, Uniontown 17, Leon Bluestem 15, Oswego 8, Oxford 1.

3,200-m. run — 1. Splechter, Hadley YC 10:52.76; 2. Hoelting, Camden Ol. 10:57.02; 3. Martisko, Nicholas In. 0 10:57.02; 4. Jimenez, Challen CB 11:00.34; 5. Smith, Jordan YC 11:20.45; 6. Bedell, Colin YC 11:25.50.

110-m. hurdles — 1. Marietta, Michael SMC 15.22; 2. Penner, Toby BA 15.36; 3. Entz, David BA 15.40; 4. Cox, Carter Ol. 16.35; 5. Carter, Mason In. 16.82; 6. Herring, Maverick LB 17.24.

4x800-m. relay — 1. Yates Center 8:49.13 (Smith, Jordan; Bedell, Colin; Forsyth, Kobe; Splechter, Hadley); 2. Olpe 8:57.96 (Hoelting, Camden; Hoelting, Colbren; Redeker, Chance; Redeker, Nolan); 3. Berean Academy 9:00.22 (Dugger, Zachary; Topham, Trey; Rust, Clayton; Koontz, Zachary); 4. St. Marys-Colgan 9:08.36 (VanBecelaere, Dalton; Brown, Ethan; Maple, Matthew; Trowbridge, Cole); 5. Udall 9:19.00 (Mackey, Koby; Arnoldy, Aiden; Hart, Hunter; Howe, Philip); 6. Inman 9:21.66 (Bashore, Nathan; Patterson, Bradon; Thiessen, Brenton; Martisko, Nicholas).

100-m. dash — 1. Wilson, Max SMC 11.23; 2. Miller, Nathan Pleas. 11.24; 3. Smith, Thayne YC 11.52; 4. Osburn, Nile Sed. 11.69; 5. Fielder, Joshua Ud. 11.71; 6. Unruh, Jesse BA 11.77.

1,600-m. run — 1. Splechter, Hadley YC 4:51.21; 2. Hoelting, Camden Ol. 4:56.94; 3. Topham, Trey BA 4:58.80; 4. Redeker, Nolan Ol. 4:59.14; 5. Smith, Jordan YC 4:59.22; 6. Tucker, Gavin BA 5:02.63.

4x100-m. relay — 1. Olpe 45.18 (Cox, Carter; Dieker, Justin; Hinrichs, Blaine; Robert, Kynden); 2. St. Marys-Colgan 45.19 (Wood, Brice; Marietta, Michael; Brown, Ethan; Wilson, Max); 3. Pleasanton 45.42 (Anderson, Timothy; Hockman, Benjamin; Dent, Turner; Miller, Nathan); 4. West Elk 46.23 (Miller, Cade; Moreno, Nic; Loudermilk, Devin; Law, Colziah); 5. Moundridge 46.44 (Hazelton, Cody; Dyck, Mason; Calderon, Damian; Walls, Christian); 6. Berean Academy 46.50 (Unruh, Jesse; Binder, Luke; Izard, Tariq; Stucky, Landon).

400-m. dash — 1. Fielder, Joshua Ud. 51.51; 2. Clift, Hunter LB 52.89; 3. Lowder, Quin YC 53.07; 4. Forsyth, Kobe YC 53.26; 5. Calderon, Damian Mdg. 54.50; 6. George, Ben Union. 55.62.

300-m. hurdles — 1. Penner, Toby BA 40.09; 2. Marietta, Michael SMC 40.86; 3. Entz, David BA 41.66; 4. McKee, Kasen Pleas. 41.78; 5. Dieker, Justin Ol. 41.84; 6. Ramey, Matthew In. 41.86.

800-m. run — 1. Splechter, Hadley YC 2:02.42; 2. Hoelting, Camden Ol. 2:06.24; 3. Brown, Ethan SMC 2:10.15; 4. Koontz, Zachary BA 2:10.45; 5. Sombatchareun, Kia Pleas. 2:11.89; 6. Howe, Philip Ud. 2:12.33.

200-m. dash — 1. Miller, Nathan Pleas. 22.95; 2. Wilson, Max SMC 23.91; 3. Wilson, Jace Osw. 24.01; 4. Unruh, Jesse BA 24.05; 5. Binder, Luke BA 24.22; 6. Sears, Layton Sed. 25.00.

4x400-m. relay — 1. Olpe 3:32.37 (Cox, Carter; Hinrichs, Blaine; Redeker, Chance; Robert, Kynden); 2. Berean Academy 3:34.57 (Dugger, Zachary; Unruh, Jesse; Funk, Titus; Penner, Toby); 3. Pleasanton 3:37.37 (Anderson, Timothy; Sombatchareun, Kia; Allen, Gage; McKee, Kasen); 4. Moundridge 3:41.62 (Calderon, Damian; Dyck, Mason; Kaufman, Jerod; Hazelton, Cody); 5. St. Marys-Colgan 3:42.82 (Brown, Ethan; Maple, Matthew; VanBecelaere, Dalton; Marietta, Michael); 6. Oswego 3:44.79 (Nimmesgern, Robin; Elliott, Isaac; Ewing, Colby; Wilson, Jace).

Shot put — 1. Campbell, Isaac Sed. 45-10; 2. Thiessen, Mason In. 3/4 45-1; 3. Cook, Clayton CB 1/2 44-1 1/2; 4. Green, Sam SMC 41-8; 5. Enns, Nathan In. 41-0; 6. Jordan, Colton Ox. 40-4.

Discus — 1. Cook, Clayton CB 146-11; 2. Enns, Nathan In. 134-9; 3. Unruh, Chad BA 128-7; 4. Rust, Devin BA 127-8; 5. Campbell, Isaac Sed. 127-4; 6. Young, John Osw. 124-7.

High jump — 1. George, Ben Union. 5-10; 2. (tie) Eddy, Jaxon In. J5-10; Loudermilk, Devin WE J5-10; 4. Vivanco-Noriega, Kevin Mdg. 5-8; 5. Whiteman, Trevor Ud. J5-8.

Long jump — 1. Miller, Cade WE 20-8 1/4; 2. Sears, Layton Sed. 20-4; 3. Clift, Hunter LB 19-9 1/4; 4. Moreno, Nic WE 19-7 1/2; 5. Fielder, Joshua Ud. 19-6 3/4; 6. Miller, Nathan Pleas. 18-6 1/2.

Javelin — 1. Dyck, Mason Mdg. 154-11; 2. Blaufuss, Max Ol. 151-9; 3. Wilson, Max SMC 151-2; 4. Koontz, Zachary BA 144-11; 5. Dugger, Zachary BA 143-10; 6. Vogt, Kiegan BA 142-11.

Triple jump — 1. Fielder, Joshua Ud. 41-3; 2. Dyck, Mason Mdg. 41-2 3/4; 3. George, Ben Union. 3/4 40-6; 4. Unruh, Corbin Mdg. 1/2 38-4 1/2; 5. Moreno, Nic WE 38-2; 6. Bisterfeld, Caleb BA 38-1 1/4.

Pole vault — 1. Cook, Chance CB 12-6; 2. Vaught, Michael CB J12-6; 3. Busenitz, James BA 11-6; 4. Calderon, Damian Mdg. 10-6; 5. Rierson, Hunter CB 10-0; 6. Stucky, Landon BA 9-6.