BELOIT — The Thomas More Prep-Marian track and field team qualified 13 athletes for state track in Thursday’s Class 3A regional at Beloit.

Adell Riedel led the Monachs by qualifying in four events. She will compete in the girls 800- and 1600-meters runs and also will run on the 1600 relay and 3200 relays at the state meet next weekend in Wichita.

Results

Team scores

Girls

Norton 80, Sterling 78, Beloit 65, Scott 53, TMP 50, Colby 46, Hesston 43, Hoisington 43, Phillipsburg 26, Ellsworth 24, Goodland 19, Riley County 18, Russell 14, Minneapolis 10, Southeast of Saline 4, Lyons 1.

Boys

Scott 110, Colby 61, Beloit 55.75, Hoisington 51, Phillipsburg 47, Norton 40, Riley County 35, Hesston 34, Southeast Saline 33, Sterling 33, TMP 25.50, Ellsworth 24, Lyons 4, Goodland 4, Minneapolis .75.

Individual results

100 — 1. Leiker, Ellsworth, 12.66; 2. Braun, Norton, 12.70; 3. Rowland, Sterling, 12.80; 4. Beach, Phillipsburg, 12.81.

200 — 1. Engelbert, Norton, 26.18; 2. Braun, Norton, 26.30; 3. Frack, Norton, 26.37; 4. Beach, Phillipsburg, 26.59.

400 — 1. Kaiser, Hesston, 59.55; 2. Leiker, Ellsworth, 1:01.18; 3. Weathers, Scott, 1:01.60; 4. Kent, Goodland, 1:01.73.

800 — 1. Bailey, Norton, 2:25.66; 2. Murdock, Colbym 2:25.89; 3. Werth, TMP, 2:26.63; 4. Riedel, TMP, 2:28.67.

1600 — 1. Murdock, Colby, 5:31.83; 2. Burks, Beloit, 5:33.73; 3. Kats, Norton, 5:35.48; 4. Riedel, TMP, 5:36.58.

3200 — 1. Burks, Beloit, 12:05.16; 2. Stevens, Scot, 12:18.97; 3. Biermann, Goodland, 12:30.67; 4. Burks, Beloit, 12:33.67.

110 hurdles — 1. Wilson, Sterling, 15.40; 2. Edward, Sterling, 15.70; 3. Colson, Hoisington, 16.02; 4. Kaiser, Hesston, 16.04.

300 hurdles — 1. Wilson, Sterling, 46.42; 2. Smith, Scott, 47.42; 3. Colson, Hoisington, 48.36; 4. Morris, Sterling, 48.87.

400 relay — 1. Norton, 49.69; 2. Sterling, 50.30; 3. Minneapolis, 50.56; 4. Colby, 50.86.

1600 relay — 1. Colby, 4:06.09; 2. Scott, 4:08.37; 3. Hesston, 4:09.95; 4. TMP, 4:13.50.

3200 relay — 1. Scott, 10:11.23; 2. Colby, 10:12.68; 3. TMP, 10:15.54; 4. Beloit, 10:18.16.

High jump — 1. Yost, TMP, 5-2; 2. Morris, Sterling, 5-2; 3. Tenbrink, Ellsworth, 5-0; 3. Romme, TMP, 5-0.

Pole vault — 1. Schmidt, Hoisington, 11-0; 2. Klassen, Hesston, 10-6; 3. Shapland, Scott 10-0; 3. Spangler, Beloit, 10-0.

Long jump — 1. Rowland, Sterling, 16-9.75; 2. Wolf, TMP, 16-7.50; 3. Nichol, Russell, 16-0.50; 4. Madden, Sterling, 15-9.75.

Triple jump — 1. Rowland, Sterling, 35-10.25; 2. Nichol, Russell, 34-10; 3. Geringer, Norton, 34-1.50; 4. Wood, Philipsburg, 34-1.50.

Shot put — 1. Johnson, Beloit, 44-4.75; 2. Burton, Riley County, 38-10.50; 3. Babcock, Phillipsburg, 38-0.25; 4. Richardson, Hesston, 37-10.25.

Javelin — 1. McEwen, Norton, 122-8; 2. Barrett, Beloit, 118-0; 3. McDaniel, Goodland, 117-8; 4. Babcock, Phillipsburg, 116-0.

Discus — 1. Johnson, Beloit, 147-10; 2. Burton, Riley County, 127-0; 3. Richardson, Hesston, 117-5; 4. Pedigo, Hoisington, 114-10.

Boys

100 — 1. Schippers, Colby, 10.86; 2. Petrie, Norton, 10.88; 3. Roth, Hesston, 10.89; 4. Colby, 11.06.

200 — 1. Schippers, Colby, 22.10; 2. Roth, Hesston, 22.51; 3. Petrie, Norton, 22.55; 4. Nowak, Scott, 22.76.

400 — 1. Wren, Scott, 50.95; 2. Ruelas, Scott, 50.97; 3. Pakkebier, Phillipsburg, 51.96; 4. Douglas, SE Saline, 53.19.

800 — 1. Hayes, Scott, 2:00.52; 2. Metcalf, Scott, 2:00.52; 3. Norton, 2:02.51; 4. Burks, Beloit, 2:04.10.

1600 — 1. Kulp, Riley County, 4:44.73; 2. Gleason, SE Salina, 4:44.75; 3. Lang, TMP, 4:46.34; 4. Yott, Hoisington, 4:48.35.

110 hurdles — 1. Faurot, Scott, 14.81; 2. Ball, Hoisington, 15.46; 3. Koenig, Riley County, 15.59; 4. Palen, Beloit, 15.69.

300 hurdles — 1. Ball, Hoisington, 40.61; 2. Koenig, Riley County, 40.73; 3. Meier, Beloit, 41.10; 4. Nebel, Hesston, 42.02.

400 relay — 1. Scott, 43.41; 2. Colby 43.74; 3. Phillipsburg, 44.05; 4. Hesston, 43.16.

1600 relay — 1. Scott, 3:24.19; 2. Colby, 3:27.14; 3. Phillipsburg, 3:31.11; 4. Beloit, 3:31.15.

3200 relay — 1. Scott, 8:33.28; 2. Norton, 8:35.03; 3. TMP, 8:35.07; 4. Hesston, 8:38.15.

High jump — 1. Wilson, Sterling, 6-8; 2. McFarland, TMP, 6-2; 3. Nebel, Hesston, 6-2; 4. M. Faurot, Scott, 6-0.

Pole vault — 1. Ball, Hoisington, 14-6; 2. M. Faurot, Scott, 14-0; 3. L. Faurot, Scott, 13-6; 4. Lenker, Phillipsburg, 13-0; 4. Harris, Beloit, 13-0.

Long jump — 1. Thompson, Phillipsburg, 20-10.50; 2. Myers, Sterling, 20-9.25; 3. Robinson, Hoisington, 20-6.50; 4. Horn, Scott, 20-5.75.

Triple jump — 1. Petrie, Norton, 42-11; 2. Cravens, Ellsworth, 42-7.50; 3. Myers, Sterling, 42.2.50; 4. Harris, Beloit, 42-4.75.

Shot put — 1. Chandler, Beloit, 49-10.25; 2. VanKooten, Phillipsburg, 48-5.75; 3. Kurth, Colby, 46-0.50; 4. Slaven, Colby, 45-10.50.

Discus — 1. Gustin, Ellsworth, 143-8; 2. Burks, Beloit, 141-9; 3. Chandler, Beloit, 140-6; 4. Pena, Lyons, 136-5.

Javelin — 1. Pettijohn, SE Saline, 170-5; 2. Vulgamore, Scott, 164-10; 3. Curtis, Hoisington, 162-9; 4. Anderson, Sterling, 161-1.