Stockton's Brady Beougher captured the Class 1A boys state golf championship on Monday at Mariah Hills Golf Course in Dodge City. 

Beougher shot a 78, edging Osborne's Steele Wolters by one shot for the title. 

Atwood-Rawlins County won the team championship with a 347, beating second-place Frankfort by 15 shots. 

Rawlins County's Kendrick Woody and Jerry Oelschlager finished fifth and sixth, respectively. Woody shot an 83 and Oelschlager an 86. 

Phillipsburg second in 3A 

Phillipsburg senior Jacey Kellerman took second place at the 3A tournament at Spring Creek Golf Course in Seneca, finishing two shots behind Hesston's Grant Brenneman.

Kellerman fired a 3-over 74 to lead Phillipsburg to a second-place finish as a team. The Panthers finished just two strokes behind Sabetha for the team state championship. 

Trey Sides tied for 13th with an 80 and Nathan Moon was 18th an 81 for Phillipsburg.

Thomas More Prep-Marian's Cameron Rozean led the Monarchs with an 82, finishing in 19th place. 

Plainville's takes third in 2A

Led by a fifth-place finish from Tanner Copeland, Plainville claimed third place in the 2A tournament at Crestwood Country Club in Pittsburg. 

Copeland shot a 75, eight strokes behind individual champion Cole Elmore from Sacred Heart. 

Sacred Heart cruised to a team championship with a 279, finishing 57 shots ahead of second-place Pittsburg Colgan. 

La Crosse second in Sand Greens

La Crosse took second as a team at the Sand Greens Championship at Chase County Golf Club, finishing 21 shots behind Riley County. 

Brett Hermann led the Leopards with a fifth-place finish, shooting a 75. 

STATE GOLF RESULTS 

CLASS 3A

At Spring Creek GC, Seneca

Team scores

Sabetha 320, Phillipsburg 322, Cimarron 324, Hesston 339, Jayhawk-Linn 344, Sterling 345, Cheney 346, Caney Valley 360, Nemaha Central 366, TMP-Marian 375, West Franklin 385, St. Marys 449.

Individual medalists

1. Brenneman, Hesston, 72; 2. Kellerman, Phillipsburg, 74; 3. Schissler, Sterling, 75; 4. Gartner, Sedgwick, 76; 5. Burger, Sabetha, 76; 6. Sell, Garden Plain, 76; 7. Sellman, Humboldt, 77; 8. Pierson, Sabetha, 77; 9. Seabolt, Cimarron, 77; 10. Fugitt, Cimarron, 78; 11. Compton, Jayhawk-Linn, 78; 12. Watson, Caney Valley, 79; 13. (tie) Huffaker, Southeast-Saline; Ihrig, Goodland; Lalicker, Goodland; Scott, Sabetha and Sides, Phillipsburg, 80; 18. Moon, Phillipsburg, 81; 19. Rozean, TMP-Marian, 82; 20. (tie) Birky, Russell; Funk, Maur Hill; Lamson, West Franklin; Mowry, Cimarron; Schmelzle, Nemaha Central; Stephenson, Cheney and Wells, Eureka, 83.

Other TMP scores — M. Braun, 92; Stults, TMP 95; Robben, TMP 106; Megaffin, 112; Stoecklein, TMP, 115.

CLASS 2A

At Crestwood CC, Pittsburg

Team scores

Sacred Heart 279, Colgan 336, Plainville 343, Hoxie 354, Syracuse 362, WaKeeney 367, Hodgman County 370, Olpe 389, Hillsboro 395, Republic County 418, Stanton County 442, KC Christian 443.

Individual medalists

1. Elmore, Sacred Heart 67; 2. G. Herrenbruck, Sacred Heart, 68; 3. T. Herrenbruck, Sacred Heart, 68; 4. Beykirch, Colgan, 74; 5. Copeland, Plainville, 75; 6. K. Shaw, Sacred Heart, 76; 7. Kullot, Syracuse, 79; 8. Mai, WaKeeney, 79; 9. Q. Shaw, Sacred Heart, 81; 10. Beougher, Hodgman County, 81; 11. (tie) Hickel, Central Plains; Krob, Plainville; Reynolds, Yates Center and Welsh, Sacred Heart, 82; 15. (tie) Cromwell, Republic County; Dible, Hoxie and Solander, Yates Center, 84; 18. (tie) Marquardt, Colgan; Minson, WaKeeney, Saucedo, Meade and Slipke, Hoxie, 85.

CLASS 1A

At Mariah Hills GC, Dodge City

Team scores

Atwood-Rawlins County 347, Frankfort 362, Osborne 376, Hutchinson Central Christian 377, South Central 382, Pretty Prairie 382, South Gray 383, St. John 388, Centralia 396, Stockton 396, Sharon Springs 400, Burrton 415.

Individual medalists

1. Beougher, Stockton, 78; 2. Wolters, Osborne, 79; 3. Bullinger, South Gray, 81; 4. Hardwick, Frankfort, 82; 5. Woody, Atwood, 83; 6. Oelschlager, Atwood, 86; 7. Wlaton, Hutchinson Central Christian, 86; 8. Morehead, South Central, 87; 9. Green, Atwood, 89; 10. Leitner, Atwood, 89;; 11. (tie) Nisly, Pretty Prairie and Rosas, South Gray, 89; 13. (tie) Chavez, Tribune; Gehring, Pretty Prairie and Tynon, Frankfort, 90; 16. Tobias, Central Christian, 91; 17. (tie) Woolf, Stafford and Zehr, Burrton, 92; 19. Bruckner, South Central, 93; 20. (tie) Gerstner, Frankfort; Haufler, Centralia and Woolf, St. John, 94.

SAND GREENS

At Chase County GC, Cottonwood Falls

Team scores

Riley County 302, Chase County 322, LaCrosse 323, Tipton 344, Beloit-St. John’s 347, Lakeside 348, Rock Hills 360, Pike Valley 381, Chase 403.

Individual medalists

1. McNulty, Riley County, 68; 2. Kohlman, Chase County, 69; 3. Higer, Rock Hills, 69; 4. Williams, Riley County, 74; 5. Br. Herrman, LaCrosse, 75; 6. Palen, Beloit-St. John’s, 76; 7. Bl. Herrman, LaCrosse, 78; 8. Schmitt, Lakeside, 78; 9. Anderes, Riley County, 78; 10. Stout, Chase County, 78; 11. Dubbert, Beloit-St. John’s and Gooden, Chase County, 80; 13. (tie) Day, Riley County and Peach, LaCrosse, 82; 15. (tie) Carlgren, Pike Valley and Johnson, Lakeside, 83; 17. (tie) Ellenz, Tipton and Koenigsman, Tipton, 85; 19. Barker, Tipton, 86; 20. (tie) Ketter, Tipton; Morgan, LaCrosse; Towner, Tipton and VanMeter, Pike Valley, 88.