NEWTON — The Hays High School girls’ cross country team will send its entire squad to the Class 5A state meet next week after claiming a regional championship Saturday at Centenniel Park in Newton.

The Indians, paced by a sixth-place showing for Landri Dotts, claimed the title with 63 points, just three ahead of host Newton. Salina Central took the third team qualifying spot with 81 points.

Dotts crossed the finish line in 21 minutes, 27.15 seconds to earn the sixth-place medal. Salina Central’s Kayden Cobb won the meet with a 20:41.25. Yesenai Maldonado also recorded a top 10 finish, running ninth in 21:32.56.

Lainey Hardman (22:20.62) and Claire Shippy (22:23.09) rank 18th and 19th, respectively, while Alison Shubert was 20th in 22:24.18.

The Hays High boys were ninth with 204 points. Grant Brungardt was the Indians’ top finisher with a 26th-place 19:03.25.

Class 5A Regionals

Saturday

Centennial Park

Top three teams and top five runners not on top three teams (i) qualify for state.

GIRLS

Team scores — Hays 63, Newton 66, Salina Central 81, Salina South 89, Andover 109, McPherson 116, Valley Center 130. Great Bend, Wichita Heights no team score.

Medalists — 1. Cobb, Kayden SC 20:41.25; 2. Stucky, Alaina New. 20:44.78; 3. Vetter, Elizabeth And. 20:50.18-i; 4. Schaar, Sarah VC 21:04.15-i; 5. Diaz, Emilia GB 21:21.03-i; 6. Dotts, Landri Hys. 21:27.15; 7. Esfeld, McKenna GB 21:30.81-i; 8. Fischer, Morgan SS 21:31.69-i; 9. Maldonado, Yesenia Hys. 21:32.56; 10. White, Cora SC 21:33.62

Remainder of field — 11. Torres, Brianna SC 21:40.03; 12. Salgado, Ashley New. 21:52.18; 13. Braynock, Eleanor And. 21:55.91; 14. Beam, Kassidy McP. 21:59.22; 15. Mayes, Gabriella New. 22:04.12; 16. McDavitt, Sarah And. 22:04.88; 17. Fernandez, Lylia New. 22:08.44; 18. Hardman, Lainey Hys. 22:20.62; 19. Shippy, Claire Hys. 22:23.09; 20. Shubert, Allison Hys. 22:24.18; 21. Alderson, Jentrie SS 22:25.38; 22. Lefort, Haylee SS 22:26.72; 23. Allen, Grace SS 22:34.03; 24. Hedlund, Natalie McP. 22:45.38; 25. Renshaw, Brooke SS 22:48.59; 26. Elder, Evangeline McP. 22:57.18; 27. Pearcy, Marissa McP. 22:58.09; 28. Bartel, Megan New. 23:04.56; 29. Ranzau, Riley VC 23:10.66; 30. Arnold, Kylie SS 23:13.15; 31. Hock, Reece WH 23:23.91; 32. Hill, Alyson VC 23:30.69; 33. Leos, Cristina Hys. 23:33.22; 34. Loomis, Emma GB 23:39.62; 35. Griffin, Peyton SC 23:39.97; 36. Pham, Madison SC 23:47.69; 37. Beam, Katelyn McP. 23:49.56; 38. Smith, Holly VC 24:08.38; 39. Albers, Adyson Hys. 24:24.84; 40. Wedel, Hope VC 24:35.41; 41. Farney, Sydney VC 24:48.72; 42. Dossett, Hannah McP. 24:55.41; 43. Eickbush, Courtney McP. 25:05.15; 44. Anderson, Alexandra And. 25:11.09; 45. Cunningham, Emma And. 25:11.44; 46. Lovett, Kaylee SS 25:28.78; 47. Penner, Emily New. 25:52.84; 48. Tilden, Ivory New. 26:41.66; 49. Emig, Bailey VC 26:55.62; 50. Talavera, Esabel WH 27:10.94; 51. Powers, Kora SC 28:00.88.

BOYS

Team scores — Andover 29, Great Bend 47, Newton 86, Salina South 106, Salina Central 156, McPherson 180, Wichita Heights 181, Valley Center 187, Hays 204.

Medalists — 1. Moen, Asher And. 16:53.66; 2. Kinnane, Ryan And. 16:57.09; 3. Munsell, Keetan SS 17:00.00-i; 4. Jantz, Erik New. 17:26.94; 5. McDavitt, Samuel And. 17:27.91; 6. Hammond, Collin GB 17:29.06; 7. Tomlin, Joshua GB 17:33.59; 8. Cauley, Sage GB 17:44.50; 9. Massanari, Noah New. 17:47.28; 10. Maki, Gabriel And. 17:58.18.

Remainder of field — 11. Jackson, Joshua And. 18:00.62; 12. Hammond, Evan GB 18:06.81; 13. Rectenwald, Brandon SS 18:08.22-i; 14. Nicholson, Ryan GB 18:10.00; 15. Vetter, William And. 18:21.53; 16. Falcon, Brandon SC 18:21.94-i; 17. Matson, Patrick WH 18:23.12-i; 18. Francis, Parker VC 18:23.56-i; 19. Moyer, Isaiah McP. 18:31.25; 20. Harmison, Kyson SC 18:32.15; 21. Schmidt, Luke New. 18:36.09; 22. Blaufuss, Eli New. 18:36.69; 23. Standley, Nathaniel WH 18:37.00; 24. Linenberger, Alex SS 18:59.38; 25. Smith, Alex GB 19:02.84; 26. Brungardt, Grant Hys. 19:03.25; 27. Stamm, Kyle VC 19:07.12; 28. Wintholz, Stoughton SC 19:11.78; 29. Hippisley, John And. 19:12.09; 30. Gering, Benjamin New. 19:17.72; 31. Achilles, Cody McP. 19:18.94; 32. Leonard, Izaac SS 19:21.12; 33. Wasson, Malachi GB 19:23.94; 34. Vongphakdy, Michael SS 19:25.44; 35. Koontz, Caleb New. 19:25.97; 36. Hampton, Justus McP. 19:31.94; 37. Hinners, Britton WH 19:33.44; 38. Hines, Brayden Hys. 19:38.75; 39. Munsell, Conner SS 19:40.12; 40. Hultgren, Ben SS 19:47.75; 41. Hodge, Jonah New. 19:48.72; 42. Cunningham, Conner Hys. 20:01.18; 43. Steinert, Silas McP. 20:03.84; 44. Griffith, William SC 20:06.31; 45. Schrag, Noah VC 20:06.59; 46. Fuller, Johnny Hys. 20:07.03; 47. Crager, Robert VC 20:07.47; 48. French, Issac SC 20:08.00; 49. Bruce, Ryan WH 20:12.66; 50. Barton, Derek VC 20:15.00; 51. Green, Graedon McP. 20:19.81; 52. Erbert, Nathan Hys. 20:25.72; 53. Viegra, Landon Hys. 20:29.53; 54. Sheahon, Ryan SC 20:29.97; 55. Davis, Trevor WH 20:33.25; 56. Reed, Trevor VC 20:42.75; 57. Chavez, Diego VC 20:49.22; 58. Schrader, Jackson McP. 20:58.12; 59. Isbell, Christopher Hys. 20:59.15; 60. Brainard, Nathan WH 21:33.56; 61. Pickerell, Ethan McP. 21:47.18; 62. Weis, Nathan SC 22:04.97; 63. Rivas, Oscar WH 22:10.62.