CLASS 6A

Quarterfinals (Sectionals)

Blue Valley North 49, Gardner-Edgerton 28

Derby 38, Topeka 7

Manhattan 41, Lawrence Free State 19

Olathe North 24, SM East 21

Semifinals

Friday

Blue Valley North (8-3) vs. Olathe North (9-2) at ODAC

Manhattan (10-1) at Derby (11-0)

 

CLASS 5A

Quarterfinals

Maize 28, Great Bend 21

Olathe West 24, DeSoto 7

Aquinas 30, Mill Valley 7

Wichita Northwest 84, Bishop Carroll 67

Semifinals

Friday

Maize (10-1) at Wichita Northwest (11-0)

Olathe West (5-6) at St. Thomas Aquinas (10-0)

 

CLASS 4A

Quarterfinals

Basehor-Linwood 28, Paola 7

Goddard 28, Wellington 14

McPherson 62, Arkansas City 28

Bishop Miege 55, Louisburg 21

CLASS 4A

Semifinals

Friday

Goddard (9-2) at McPherson (11-0)

Bishop Miege (9-2) vs. Basehor-Linwood (10-1) at Basehor

 

CLASS 3A

Quarterfinals

Andale 35, Scott City 14

Galena 42, Marysville 36 (2ot)

Pratt 46, Smoky Valley 0

Sabetha 62, Parsons 18

Semifinals

Friday

Andale (11-0) at Pratt (11-0)

Galena (11-0) at Sabetha (11-0)

 

CLASS 2A

Quarterfinals

Hoisington 30, Hutchinson Trinity 0

Humboldt 24, Rossville 22

Phillipsburg 25, Conway Springs 24

Riley County 40, Silver Lake 34 (ot)

Semifinals

Friday

Hoisington (9-2) at Phillipsburg (11-0)

Humboldt (11-0) at Riley County (9-2)

 

CLASS 1A

Quarterfinals

Olpe 20, Centralia 18

Pittsburg Colgan 34, Jackson Heights 7

Plainville 29, Elkhart 13

Smith Center 61, Sedgwick 27

CLASS 1A

Semifinals

Friday

Pittsburg Colgan (9-2) at Olpe (11-0)

Plainville (9-2) at Smith Center (10-1)

 

8-MAN I

Quarterfinals

Canton-Galva 54, South Central 52 (ot)

Central Plains 54, Hoxie 6

Solomon 14, Argonia-Attica 6

Hodgeman County (9-1) at St. Francis (10-0), 2:30 p.m. Saturday

 Semifinals

Friday

Canton-Galva (10-1) at Solomon (10-1)

Central Plains (11-0) vs. Hodgeman County-St. Francis winner

 

8-MAN II

Quarterfinals 

Axtell 54, Waverly 8

Dighton 44, Otis-Bison 36

Hanover 46, St. Paul 0

Osborne 54, South Barber 8

Semifinals

Friday

Dighton (9-2) at Osborne (10-1)

Hanover (11-0) at Axtell (10-1)

 

6-MAN

At Dodge City

Saturday

Championship

Weskan (7-2) vs. Golden Plains (8-1), 4 p.m.

Third place

Pawnee Heights (7-2) vs. Ashland (8-1), 1 p.m.