Prep swimming results

Great Bend Invite

Results Tuesday (Top 5)

200 medley relay — 1. Dodge City, 1:59.24; 2. Great Bend, 1:59.42; 3. Hays (Perryman, Mellenthin, Perryman, Bowles), 1:59.95; 4. Garden City, 2:08.46; 5. Great Bend, 2:16.47.

200 freestyle — 1. Huslig, Great Bend, 1:59.58; 2. Richter, Dodge City, 2:09.80; 3. Adkins, Hutchinson, 2:15.66; 4. Mendoza, Dodge City, 2:17.25; 5. Bunkall, Dodge City, 2:19.71.

200 IM — 1. Geddis, Hutch, 2:27.74; 2. Wright, Dodge City, 2:35.45; 3. Hernandez, Dodge City, 2:37.61; 4. Stein, Great Bend, 2:39.99; 5. Webb, Great Bend, 2:45.88.

50 freestyle — 1. Wetzel, Hutch, 23.92; 2. Williams, Hutch, 23.93; 3. Keller, Garden City, 24.95; 4. Schafer, Garden City, 25.50; 5. Bunche, Garden City, 25.54.

100 butterfly — 1. Smith, Hays, 59.20; 2. Huslig, Great Bend, 1:03.11; 3. Marzahl, Dodge City, 1:04.00; 4. Ivey, Hutch, 1:04.01; 5. Clare, Dodge City, 1:09.49.

100 freestyle — 1. Wetzel, Hutch, 53.85; 2. Williams, Hutch, 54.17; 3. Sautter, Liberal, 55.00; 4. Keller, Garden City, 56.38; 5. Bunce, Garden City, 59.26.

500 freestyle — 1. Wright, Dodge City, 6:09.11; 2. Mendoza, Dodge City, 6:20.79; 3. Daniel, Great Bend, 6:27.31; 4. Abbott, Great Bend, 6:49.29; 5. Hoff, Garden City, 6:53.53.

200 freestyle — 1. Hutch, 1:40.25; 2. Hays (S. Perryman, M. Perryman, Bowles, Smith), 1:45.71; 3. Great Bend, 1:45.82; 4. Dodge City, 1:47.88; 5. Garden City, 1:54.71.

100 backstroke — 1. Bunkall, Dodge City, 1:07.53; 2. Stein, Great Bend, 1:07.73; 3. Ivey, Hutch, 1:09.70; 4. M. Perryman, Hays, 1:15.74; 5. Kennedy, Great Bend, 1:16.13.

100 breaststroke — 1. Smith, Hays, 1:08.77; 2. Schafer, Garden City, 1:11.60; 3. Geddes, Hutch, 1:15.47; 4. Mellenthin, Great Bend, 1:17.17; 5. Marzahl, Dodge City, 1:17.80.

400 freestyle relay — 1. Hutch, 3:48.87; 2. Great Bend, 3:58.03; 3. Dodge City, 4:01.84; 4. Garden City, 4:17.19; 5. Dodge City, 4:22.14.

Team scores

Great Bend 304; Dodge City 289; 3. Garden City 275; 4. Hutchinson 199; 5. Hays 132; 6. Liberal 72.