BEST OF KANSAS PREPS HIGH SCHOOL BASKETBALL RANKINGS

GIRLS

SUPER 10

Team;record

1. Derby (1);2-0

2. Aquinas (2);3-0

3. Miege (3);3-0

4. Washburn Rural (4);3-0

5. Maize (7);3-0

6. Carroll (8);3-0

7. Manhattan (5);3-1

8. Blue Valley North (6);4-1

9. KC Piper (9);4-0

10. Central Plains (10);4-0

6A GIRLS

Team;record

1. Derby (1);2-0

2. Washburn Rural (2);3-0

3. Manhattan (3);3-1

4. Blue Valley North (4);4-1

5. Liberal (5);5-0

Others — Garden City 4-0, Lawrence 2-1, Mill Valley 3-0, Olathe East 3-1, Olathe North 2-1, Olathe Northwest 2-1, Olathe South 3-0, SM Northwest 1-1, Topeka High 3-0.

5A GIRLS

Team;record

1. Aquinas (1);3-0

2. Maize (2);3-0

3. Carroll (3);3-0

4. McPherson (4);2-1

5. Goddard (NR);2-0

Others — Blue Valley Southwest 4-1, DeSoto 3-1, Highland Park 4-0, Maize South 2-0, Newton 2-0, Salina Central 1-1, Spring Hill 3-0, Wichita Heights 3-0.

4A GIRLS

Team;record

1. Miege (1);3-0

2. KC Piper (2);4-0

3. Circle (3);4-0

4. Baldwin (4);3-0

5. Andale (5);1-1

Others — Abilene 3-0, Augusta 1-1, Buhler 2-0, Eudora 3-1, Labette County 3-1, Nickerson 4-0, Pratt 3-1, Rose Hill 3-1, Ulysses 4-0, Winfield 2-0.

3A GIRLS

Team;record

1. Clay Center (3);3-0

2. Nemaha Central (4);3-0

3. Haven (5);4-0

4. Burlington (1);2-1

5. Cheney (NR);4-0

Others — Beloit 2-1, Cherryvale 4-0, Colby 3-1, Erie 3-0, Eureka 4-0, Girard 2-0, Halstead 4-0, Holton 2-0, Hugoton 2-1, Jefferson West 2-0, Norton 3-1, Riley County 3-0, Royal Valley 1-1, Sabetha 2-1, Wellsville 2-1.

2A GIRLS

Team;record

1. Colgan (3);3-0

2. Hoxie (NR);4-0

3. Inman (NR);4-0

4. Jackson Heights (NR);3-0

5. Garden Plain (1);3-1

Others — Bluestem 2-1, Conway Springs 2-2, Jeffferson North 2-1, Meade 3-1, Pleasanton 4-0, Sacred Heart 3-1, Smith Center 3-1, Valley Heights 2-1, Wabaunsee 3-1, WaKeeney 4-0, West Elk 4-0.

1A GIRLS

Team;record

1. Central Plains (1);4-0

2. Olpe (3);2-0

3. Frankfort (NR);4-0

4. South Central (4);3-1

5. Valley Falls (NR);3-0

Others — Argonia 4-0, Attica 4-0, Beloit-St. John’s 3-0, BV-Randolph 3-0, Centralia 2-1, Clifton-Clyde 4-0, Cunningham 4-0, Golden Plains 4-0, Hanover 2-1, Hutch Central Christian 4-0, Ingalls 4-0, Little River 3-1, Otis-Bison 4-0, Rural Vista 4-0, South Gray 3-1, Spearville 4-0, St. Paul 3-1, Waverly 4-0.

BOYS

SUPER 10

Team;Record

1. Blue Valley Northwest (1);3-0

2. Free State (3);1-0

3. Topeka High (4);3-0

4. Wichita Heights (8);3-0

5. Lawrence (2);3-1

6. Miege (9);1-0

7. Basehor-Linwood (10);3-0

8. Derby (5);1-1

9. Carroll (7);2-1

10. Halstead (NR);4-0

6A BOYS

Team;Record

1. Blue Valley Northwest (1);3-0

2. Free State (3);1-0

3. Topeka High (4);3-0

4. Lawrence (2);3-1

5. Olathe North (NR);3-0

Others — Blue Valley 2-1, Blue Valley North 1-1, Derby 1-1, Manhattan 3-1, SM South 2-0, SM West 3-0, Washburn Rural 3-0, Wichita Southeast 2-0.

5A BOYS

Team;Record

1. Wichita Heights (3);3-0

2. Basehor-Linwood (4);3-0

3. Salina Central (5);2-0

4. Andover Central (NR);3-0

5. Carroll (2);2-1

Others — Aquinas 3-1, Arkansas City 3-0, Bonner Springs 3-0, Eisenhower 1-1, Emporia 3-0, Maize 3-0, McPherson 0-3, Pittsburg 1-0, Seaman 1-1, Shawnee Heights 2-0, Spring Hill 2-1.

4A BOYS

Team;Record

1. Miege (1);1-0

2. Wichita Trinity (4);3-0

3. Parsons (2);3-1

4. Piper (5);3-1

5. Augusta (NR);2-0

Others — Andale 1-1, Anderson County 3-0, Coffeyville 2-1, Hayden 0-1, Independence 3-1, Louisburg 2-1, Ottawa 1-2, Rose Hill 4-0, Wamego 2-1.

3A BOYS

Team;Record

1. Halstead (2);4-0

2. Cheney (3);4-0

3. Sabetha (5);3-0

4. Girard (NR);2-0

5. Silver Lake (NR); 3-0

Others — Colby 3-1, Galena 2-0, Holcomb 2-2, Marysville 3-1, Maur Hill-St. Academy 1-0, Perry-Lecompton 2-1, Phillipsburg 3-1, Riverton 2-0, Rock Creek 2-1, Smoky Valley 1-1, Wichita Collegiate 1-2.

2A BOYS

Team;Record

1. Colgan (1);2-0

2. Inman (2);4-0

3. Ness City (3);4-0

4. Hoxie (5);4-0

5. Stanton County (NR);4-0

Others — Hillsboro 2-2, Hutchinson Trinity 3-1, Jackson Heights 3-0, Maranatha Academy 2-1, Plainville 2-1, Sacred Heart 2-2, Seabury 3-0, Sedgwick 2-2, Stanton County 4-0, Syracuse 4-0, Yates Center 4-0.

1A BOYS

Team;Record

1. Central Plains (1);4-0

2. St. John (3);4-0

3. South Gray (5);4-0

4. Hanover (2);2-1

5. Osborne (NR);4-0

Others — Burlingame 3-1, Elyria Christian 2-2, Little River 3-1, Moscow 3-1, Northern Valley 2-1, Rawlins County 2-2, Rural Vista 3-1, Sharon Springs 3-0, Southern Coffey County 3-1, Sylvan-Lucas 4-0, Washington County 4-0.