Prep district standings

(Those involving area schools)

Class 4A Division I

District 8

District Overall

W-L W-L

Abilene 0-0 1-1

Hays High 0-0 1-1

McPherson 0-0 1-1

Wamego 0-0 1-1

Last week’s results

Marysville 43, Abilene 20; Hays High 21, Great Bend 20 (OT); Maize South 9, McPherson 0; Ottawa 28, Wamego 13.

This week’s games

Abilene at Andover Central; Hays High at Liberal; Winfield at McPherson; Wamego at Marysville.

Class 4A Division II

District 7

District Overall

W-L W-L

Colby 0-0 2-0

Scott City 0-0 2-0

Goodland 0-0 1-1

Concordia 0-0 0-2

Last week’s results

Colby 49, La Crosse 7; Scott City 23, Holcomb 14; Goodland 45, Wray (Colo.) 6; Clay Center 28, Concordia 26.

This week’s games

Hugoton at Colby; Scott City at Cimarron; Clay Center at Goodland; Chapman at Concordia.

Class 3A

District 14

District Overall

W-L W-L

Norton 0-0 2-0

Phillipsburg 0-0 2-0

Russell 0-0 1-1

TMP-Marian 0-0 1-1

Last week’s results

Norton 40, Plainville 10; Phillipsburg 23, Smith Center 0; Russell 49, Sacred Heart 7; TMP 49, Ellis 13.

This week’s games

Oakley at Norton; Phillipsburg at Plainville; Russell at Southeast of Saline; Smith Center at TMP.

Class 2-1A

District 6

District Overall

W-L W-L

Ell-Saline 0-0 2-0

Sacred Heart 0-0 1-1

Smith Center 0-0 1-1

Republic County 0-0 0-2

Last week’s results

Ell-Saline 35, Whitewater-Remington 7; Russell 49, Sacred Heart 7; Phillipsburg 23, Smith Center 0; Minneapolis 54, Republic County 6.

This week’s games

Moundridge at Ell-Saline; Beloit at Sacred Heart; Smith Center at TMP; Ellsworth at Republic County.

District 7

District Overall

W-L W-L

Ellis 0-0 1-1

Oakley 0-0 1-1

La Crosse 0-0 0-2

Plainville 0-0 0-2

Last week’s results

TMP 49, Ellis 13; Oakley 21, Sublette 0; Colby 49, La Crosse 7; Norton 40, Plainville 10.

This week’s games

Ellis at Sublette; Oakley at Norton; Washington County at La Crosse; Phillipsburg at Plainville.

Eight-Man Division I

District 4

District Overall

W-L W-L

Bennington 0-0 1-0

Lincoln 0-0 1-0

Logan-Palco 0-0 1-0

Osborne 0-0 1-0

Solomon 0-0 1-0

Victoria 0-0 1-0

Last week’s results

Bennington 42, Little River 20; Rock Hills 58, Lincoln 0; Logan-Palco 70, Northern Valley 0; Osborne 48, St. John’s-Tipton 0; Solomon 54, Herington 34; Victoria 60, Macksville 12.

This week’s games

St. John’s-Tipton at Bennington; Lincoln at Sylvan-Lucas; Thunder Ridge at Logan-Palco; Lakeside at Osborne; Goessel at Solomon; Ellinwood at Victoria.

District 7

District Overall

W-L W-L

Satanta 0-0 3-0

South Gray 0-0 2-0

Spearville 0-0 2-0

Leoti-Wichita County 0-0 1-1

Kinsley 0-0 0-2

Ness City 0-0 0-2

Last week’s results

Satanta 42, Kiowa County 8; South Gray 40, Trego 26; Spearville 64, Hodgeman County 34; Wichita County 30, Moscow 6; St. John 56, Kinsley 24; Central Plains 44, Ness City 20.

This week’s games

Satanta 48, Ashland 0; South Gray at Bucklin; Minneaola at Spearville; Dighton at Wichita County; Kinsley at Macksville; St. John at Ness City.

District 8

District Overall

W-L W-L

Rawlins County 0-0 2-0

Hoxie 0-0 2-0

St. Francis 0-0 2-0

WaKeeney-Trego 0-0 1-0

Hill City 0-0 1-1

Decatur Community 0-0 0-2

Quinter 0-0 0-2

Last week’s results

Rawlins County 46, Wallace County 0; Hoxie 46, Lakeside 0; St. Francis 56, Triplains-Brewster 0; South Gray 40, Trego 26; Hill City 64, Stockton 18; Dighton 53, Decatur Community 8; Greeley County 54, Quinter 8.

This week’s games

Decatur Community at Rawlins County; St. Francis at Hill City; Hoxie at Wallace County; Quinter at Trego.

Eight-Man Division II

District 5

District Overall

W-L W-L

Sylvan-Lucas 0-0 2-0

Northern Valley 0-0 1-1

Lakeside 0-0 0-2

Stockton 0-0 0-2

Thunder Ridge 0-0 0-2

Wilson 0-0 0-2

Last week’s results

Sylvan-Lucas 68, Tescott 22; Logan-Palco 70, Northern Valley 14; Hoxie 46, Lakeside 0; Hill City 64, Stockton 18; Pike Valley 62, Thunder Ridge 14; Chase 32, Wilson 18.

This week’s games

Lincoln at Sylvan-Lucas; Northern Valley at Triplains-Brewster; Lakeside at Osborne; Pike Valley at Stockton; Thunder Ridge at Logan-Palco; Wilson at Southern Cloud.

District 6

District Overall

W-L W-L

Dighton 0-0 2-0

Otis-Bison 0-0 2-0

Hodgeman County 0-0 1-1

Greeley County 0-0 1-1

Wallace County 0-0 0-2

Triplains-Brewster 0-0 0-2

Last week’s results

Dighton 53, Decatur Community 8; Otis-Bison 56, Ellinwood 0; Spearville 64, Hodgeman County 34; Greeley County 54, Quinter 8; Rawlins County 46, Wallace County 0; St. Francis 56, Triplains-Brewster 0.

This week’s games

Dighton at Wichita County; Otis-Bison at Central Plains; Deerfield at Hodgeman County; Rolla at Greeley County; Hoxie at Wallace County; Northern Valley at Triplains-Brewster.

Six-man

Overall

W-L

Weskan 2-0

Pawnee Heights 2-0

Cheylin 1-1

Golden Plains 1-1

Wheatland-Grinnell 1-1

Fowler 1-1

Natoma 0-2

Western Plains 0-2

Last week’s results

Weskan 53, Natoma 6; Cheylin 53, Wheatland-Grinnell 28; Pawnee Heights 54, Golden Plains 6; Fowler 71, Western Plains 7.

This week’s games

Western Plains at Wheatland-Grinnell; Cheylin at Golden Plains; Pawnee Heights at Natoma; Weskan at Fowler.