(Those involving area schools)

Class 4A Division I

District 8

District Overall

W-L W-L

McPherson 0-0 3-1

Hays High 0-0 2-2

Abilene 0-0 2-2

Wamego 0-0 1-3

Last week’s results

McPherson 40, Augusta 0; Garden City 7, Hays High 3; Abilene 34, Chapman 14; Clay Center 27, Wamego 14.

This week’s games

Hays High at Valley Center; McPherson at Circle; Concordia at Abilene; Chapman at Wamego.

Class 4A Division II

District 7

District Overall

W-L W-L

Colby 0-0 4-0

Scott City 0-0 4-0

Concordia 0-0 2-2

Goodland 0-0 1-3

Last week’s results

Colby 51, Ulysses 8; Scott City 35, Hugoton 7; Concordia 22, Marysville 16; Holcomb 26, Goodland 14.

This week’s games

Colby at Holcomb; Scott City at Ulysses; Goodland at Hugoton; Concordia at Abilene.

Class 3A

District 14

District Overall

W-L W-L

Phillipsburg 0-0 4-0

Norton 0-0 3-1

Russell 0-0 3-1

TMP-Marian 0-0 1-3

Last week’s results

Smith Center 43, Norton 0; Phillipsburg 68, Oakley 6; Russell 27, Minneapolis 18; Plainville 24, TMP-Marian 6.

This week’s games

Ellis at Phillipsburg; Southwestern Heights at Norton; Beloit at Russell; Cimarron at TMP.

Class 2-1A

District 6

District Overall

W-L W-L

Ell-Saline 0-0 4-0

Smith Center 0-0 3-1

Sacred Heart 0-0 1-3

Republic County 0-0 0-4

Last week’s results

Ell-Saline 35, Inman 0; Smith Center 43, Norton 0; Southeast of Saline 44, Sacred Heart 41; Beloit 61, Republic County 6. .

This week’s games

Hutch-Trinity at Ell-Saline; Smith Center at Oakley; Sacred Heart at Ellsworth; Republic County at Plainville.

District 7

District Overall

W-L W-L

Ellis 0-0 2-2

La Crosse 0-0 2-2

Oakley 0-0 1-3

Plainville 0-0 1-3

Last week’s results

Valley Heights 56, Ellis 20; La Crosse 31, Ellsworth 26; Phillipsburg 68, Oakley 6; Plainville 24, TMP 6.

This week’s games

Ellis at Phillipsburg; Sublette at La Crosse; Smith Center at Oakley; Republic County at Plainville.

Eight-Man Division I

District 4

District Overall

W-L W-L

Bennington 0-0 4-0

Logan-Palco 0-0 4-0

Osborne 0-0 3-1

Solomon 0-0 3-1

Victoria 0-0 3-1

Lincoln 0-0 1-3

Last week’s results

Bennington 62, Thunder Ridge 14; Logan-Palco 52, Stockton 0; Pike Valley 30, Osborne 28; Little River 50, Solomon 26; Otis-Bison 22, Victoria 20; St. John’s-Tipton 44, Lincoln 42.

This week’s games

Lincoln at Bennington; Logan-Palco at Victoria; Solomon at Osborne.

District 7

District Overall

W-L W-L

Satanta 0-0 4-0

South Gray 0-0 4-0

Spearville 0-0 4-0

Leoti-Wichita County 0-0 2-2

Ness City 0-0 2-2

Kinsley 0-0 0-4

Last week’s results

Satanta 32, Moscow 0; South Gray 70, Minneola 0; Spearville 54, Ashland 8; Wichita County 34, Triplains-Brewster 22; Ness City 46, Ellinwood 22; Central Plains 68, Kinsley 0.

This week’s games

Satanta at Wichita County; South Gray at Spearville; Ness City at Kinsley.

District 8

District Overall

W-L W-L

St. Francis 2-0 4-0

Hoxie 1-0 4-0

WaKeeney-Trego 1-0 2-2

Rawlins County 1-1 3-1

Hill City 1-1 2-2

Decatur Community 0-2 0-4

Quinter 0-2 0-4

Last week’s results

Hoxie 22, Rawlins County 6; St. Francis 54, Oberlin 8; Hill City 55, Quinter 8; Wallace County 42, Trego 14.

This week’s games

Hoxie at St. Francis; Trego at Hill City; Rawlins County open; Trego at Hill City; Quinter at Decatur Community.

Eight-Man Division II

District 5

District Overall

W-L W-L

Sylvan-Lucas 0-0 4-0

Northern Valley 0-0 2-2

Wilson 0-0 1-3

Lakeside 0-0 0-4

Stockton 0-0 0-4

Thunder Ridge 0-0 0-4

Last week’s results

Sylvan-Lucas 56, Chase 14; Dighton 36, Northern Valley 20; Wilson 46, Tescott 12; Rock Hills 62, Lakeside 12; Logan-Palco 52, Stockton 0; Bennington 62, Thunder Ridge 14.

This week’s games

Sylvan-Lucas at Stockton; Lakeside at Northern Valley; Thunder Ridge at Wilson.

District 6

District Overall

W-L W-L

Dighton 0-0 4-0

Hodgeman County 0-0 3-1

Otis-Bison 0-0 3-1

Greeley County 0-0 3-1

Wallace County 0-0 1-3

Triplains-Brewster 0-0 0-4

Last week’s results

Dighton 36, Northern Valley 20; Hodgeman County 30, South Central 27; Otis-Bison 22, Victoria 20; Greeley County 70, Deerfield 0; Wichita County 34, Triplains-Brewster 22; Wallace County 42, Trego 14.

This week’s games

Dighton at Triplains-Brewster; Hodgeman County at Greeley County; Wallace County at Otis-Bison.

Six-man

Overall

W-L

Weskan 3-1

Pawnee Heights 4-0

Cheylin 3-1

Wheatland-Grinnell 3-1

Golden Plains 2-2

Fowler 1-3

Natoma 0-4

Western Plains 0-4

Last week’s results

Golden Plains 56, Western Plains 0; Pawnee Heights 51, Weskan 6; Cheylin 79, Fowler 34; Wheatland-Grinnell 60, Natoma 12.

This week’s games

Cheylin at Pawnee Heights; Western Plains at Natoma; Wheatland-Grinnell at Weskan; Fowler at Golden Plains.