(Those involving area schools)

Class 4A Division I

District 8

District Overall

W-L W-L

McPherson 0-0 5-1

Wamego 0-0 3-3

Abilene 0-0 2-4

Hays High 0-0 2-4

Last week’s results

McPherson 35, Rose Hill 0; Wamego 14, Concordia 12; Clay Center 48, Abilene 6; Dodge City 12, Hays High 7.

This week’s games

McPherson at Hays High; Abilene at Wamego.

Class 4A Division II

District 7

District Overall

W-L W-L

Scott City 0-0 6-0

Colby 0-0 4-2

Concordia 0-0 3-3

Goodland 0-0 2-4

Last week’s results

Scott City 28, Wellington 6; Norton 35, Colby 6; Wamego 14, Concordia 12; Goodland 42, Ulysses 6.

This week’s games

Colby at Scott City; Goodland at Concordia.

Class 3A

District 14

District Overall

W-L W-L

Phillipsburg 0-0 6-0

Norton 0-0 5-1

Russell 0-0 4-2

TMP-Marian 0-0 2-4

Last week’s results

Phillipsburg 34, Larned 6; Norton 35, Colby 6; Russell 28, Republic County 26; TMP 46, Oakley 0.

This week’s games

TMP at Phillipsburg; Norton at Russell.

Class 2-1A

District 6

District Overall

W-L W-L

Ell-Saline 0-0 5-0

Smith Center 0-0 5-1

Sacred Heart 0-0 1-5

Republic County 0-0 0-6

Last week’s results

Smith Center 33, Ellis 7; Plainville 50, Sacred Heart 0; Russell 28, Republic County 6.

This week’s games

Republic County at Ell-Saline; Sacred Heart at Smith Center.

District 7

District Overall

W-L W-L

La Crosse 0-0 4-2

Plainville 0-0 3-3

Ellis 0-0 2-4

Oakley 0-0 1-5

Last week’s results

TMP 46, Oakley 0; Plainville 50, Republic County 0; Smith Center 33, Ellis 7; La Crosse 52, Stanton County 12.

This week’s games

Ellis at La Crosse; Oakley at Plainville.

Eight-Man Division I

District 4

District Overall

W-L W-L

Victoria 2-0 5-1

Osborne 2-0 5-1

Solomon 1-1 4-2

Bennington 1-1 5-1

Logan-Palco 0-2 4-2

Lincoln 0-2 1-5

Last week’s results

Victoria 48, Bennington 14, Osborne 44, Logan-Palco 10; Solomon 38, Lincoln 6.

This week’s games

Victoria at Osborne; Solomon at Bennington; Logan-Palco at Lincoln.

District 7

District Overall

W-L W-L

Satanta 2-0 6-0

Spearville 2-0 6-0

Ness City 1-1 3-3

South Gray 1-1 5-1

Leoti-Wichita County 0-2 2-4

Kinsley 0-2 0-6

Last week’s results

Satanta 56, Kinsley 14; Spearville 58, Ness City 8; South Gray 36, Wichita County 22.

This week’s games

Satanta at Spearville; Ness City at South Gray; Wichita County at Kinsley.

District 8

District Overall

W-L W-L

St. Francis 3-1 5-1

Hoxie 2-1 5-1

Hill City 2-1 4-2

Rawlins County 2-1 4-1

Decatur Community 2-2 2-4

WaKeeney-Trego 1-1 2-4

Quinter 0-4 0-6

Last week’s results

Rawlins County 40, St. Francis 32; Hoxie 54, Quinter 0; Hill City 70, Rural Vista 22; Decatur Community 34, Trego 16.

This week’s games

Trego at Hoxie; Hill City at Decatur Community; St. Francis open; Quinter at Rawlins County.

Eight-Man Division II

District 5

District Overall

W-L W-L

Sylvan-Lucas 2-0 6-0

Northern Valley 2-0 4-2

Thunder Ridge 2-0 2-4

Stockton 0-2 0-6

Wilson 0-2 1-5

Lakeside 0-2 0-6

Last week’s results

Sylvan-Lucas 46, Lakeside 6; Northern Valley 68, Wilson 0; Thunder Ridge 30, Stockton 20.

This week’s games

Sylvan-Lucas at Northern Valley; Thunder Ridge at Lakeside; Wilson at Stockton.

District 6

District Overall

W-L W-L

Hodgeman County 2-0 5-1

Otis-Bison 2-0 5-1

Dighton 2-0 6-0

Wallace County 0-2 1-5

Greeley County 0-2 3-3

Triplains-Brewster 0-2 0-6

Last week’s results

Otis-Bison 50, Greeley County 0; Dighton 20, Wallace County 8; Hodgeman County 52, Triplains-Brewster 6.

This week’s games

Hodgeman County at Wallace County; Dighton at Otis-Bison; Greeley County at Triplains-Brewster.