Class 1A

Team scores

Top five only

Boys

South Gray 77, Centralia 63, St. John’s 55, Pike Valley 52, Osborne 44.

Girls

Hanover 65, Centralia 49, Lakeside 43, Osborne 40, Northern Valley 38

Individual results

Boys

100 — 1. Peters, Pike Valley, 11.06; 2. Griebel, South Gray, 11.28; 3. Bahr, Otis-Bison, 11.37; 4. Holloway, Osborne, 11.50; 5. Douglas, Clifton-Clyde, 11.50; 6. Espinoza, Centre, 11.53; 7. Finnegan, Wakefield, 11.95; 8. Schurr, Osborne, 12.18.

200 — 1. Peters, Pike Valley, 22.66; 2. Griebel, South Gray, 22.86; 3. Coggins, South Barber, 23.68; 4. Grauerholz, Thunder RIdge, 23.85; 5. Douglas, Clifton-Clyde, 23.87; 6. Schreiner, Frankfort, 24.26; 7. Allen, Logan, 24.36; 8. Schurr, Osborne, 38.03.

400 — 1. Griebel, South Gray, 51.50; 2. Kuhlmann, Stockton, 51.87; 3. Smith, St. John, 51.90; 4. Medina, Wallace County, 52.27; 5. Gore, Centralia, 53.14; 6. Karlin, Victoria, 53.48; 7. Torson, Dighton, 53.56; 8. Schnittker, Cunningham, 53.80.

800 — 1. Crotinger, Greeley County, 2:01.83; 2. Askew, South Gray, 2:01.89; 3. White, Bucklin, 2:03.43; 4. Bates, St. John’s, 2:04.36; 5. Bales, Osborne, 2:05.06; 6. Reeves, Pike Valley, 2:05.42; 7. Lutgen, St. Johns, 2:05.62; 8. Haverkamp, Centralia, 2;05.93.

1,600 — 1. Lutgen, St. John’s, 4:28.25; 2. Bates, St. John’s, 4:34.34; 3. Reeves, Pike Valley, 4:36.24; 4. Fischer, Wallace County, 4:37.27; 5. Bales, Osborne, 4:38.29; 6. Oswalt, Central Christian, 4:41.62; 7. Eiler, St. John’s 4:45.70; 8. Haxton, Argonia, 4:46.89.

3,200 — 1. Lutgen, St. John’s, 9:28.98; 2. Reeves, Pike Valley, 10:01.37; 3. Fischer, Wallace County, 10:02.05; 4. Oswalt, Central Christian, 10:03.90; 5. Eiler, St. John’s, 10:12.14; 6. Delaney, Osborne, 10:22.94; 7. Brozek, Stafford, 10:40.30; 8. Haxton, Argonia, 10:42.33.

110HH — 1. Holloway, Osborne, 14.78; 2. Ludolph, Southern Coffey, 14.88; 3. Boeckman, Centralia, 15.76; 4. Jeffery, Rock Hills, 16.28; 5. Dalinghaus, Frankfort, 16.33; 6. Salmans, South Gray, 16.70; 7. Coggins, South Barber, 16.92; 8. Bueltner, Hamilton, 17.51.

300IH — 1. Holloway, Osborne, 40.60; 2. Boeckman, Centralia, 40.78; 3. Coggins, South Barber, 41.83; 4. Jeffery, Rock Hills, 41.85; 5. Seifert, Clifton-Clyde, 42.18; 6. Mendez, Moscow, 42.74; 7.Whipple, Dighton, 44.06; 8. Heise, Osborne, 44.99.

400R — 1. Clifton-Clyde, 44.75; 2. Rock Hills, 45.30; 3. South Central, 45.35; 4. Pike Valley, 45.61; 5. Centralia, 45.80; 6. Brewster, 46.21; 7. Stockton, 46.56; 8. Otis-Bison, 46.65.

1600R — 1. Pike Valley, 3:29.63; 2. South Gray, 3:30; 3. St. John, 3:31.02; 4. Centralia, 3:34.28; 5. South Central, 3:36.28; 6. Dighton, 3:39.70; 7. Thunder Ridge, 3:43.93; 8. Osborne, 3:48.07.

3200R — 1. St. John, 8:16.26; 2. St. John’s, 8:18.96; South Gray, 8:39.37; 4. Greeley County, 8:39.72; 5. Osborne, 8:40.75; 6. Dighton, 8:41.75; 7. South Central, 8:43.22; 8. Weskan, 8:44.20.

SHOT — 1. Peters, South Gray, 58-2; 2. Lee, White City, 50-11.25; 3. Duree, Central Christian, 49-9.5; 4. Steinlage, Centralia, 47-5.5; 5. Daniels, Logan, 46-6.25; 6. Taylor, Victoria, 46-1.75; 7. Johnson, Brewster, 45-9.5; 8. Hamby, Pawnee Heights, 44-10.

DISC — 1. Peters, South Gray, 175-6; 2. Granillo, Moscow, 152-9; 3. Johnson, Brewster, 149-11; 4. Steinlage, Centralia, 149-4; 5. Serrano, Cheylin, 144-5; 6. VanDorn, Centralia, 143-2; 7. Higgson, Otis-Bso, 140-3; 8. Ohlde, Clifton-Clyde, 134-9.

JAV — 1. Bach, Northern Valley, 189-9; 2. Hasenkamp, Centralia, 179-9; 3. Jeffery, Rock Hills, 167-2; 4. Withington, Rawlins County, 165-8; 5. Stutesman, Madison, 160-2; 6. Cooper, Linn, 157-10; 7. Harvey, Southern Coffey County, 153-8; 8. Stout, Chase County, 152-1.

LJ — 1. Williams, Stockton, 21-10.25; 2. Medina, Wallace County, 20-10.25; 3. Pickerell, Valley Falls, 19-4.75; 4. Montgomery, Blue Valley, 19-4.25; 5. McQuillan, Weskan, 19-3.5; 6. Spiegel, Rock Hills, 19-1.5; 7. Frazier, South Central, 19-1.25; 8. Rowe, Dighton, 19-1.

TJ — 1. Hamden, Attica, 43-5.5; 2. Medina, Wallace County, 42-9; 3. Brummer, Tipton, 42-5.5; 4. Smith, St. John, 41-8; 5. Pickerell, Valley Falls, 41-7.5; 6. Girard, Clifton-Clyde, 41-1; 7. Bloom, Wetmore, 40-10; 8. Maura, Attica, 40-9.

HJ — 1. Bach, Northern Valley, 6-6; 2. Peters, Hanover, 6-4; 3. Palen, St. John’s, 6-4; 4T. Gregg, Marais Des Cygnes, 6-0; 4T. Rayburn, Hamilton, 6-0; 4T. Estes, Bucklin, 6-0; 7. Withington, Rawlins County, 6-0; 8. Hawk, Valley Falls, 6-0.

PV — 1. Boeckman, Centralia, 14-0; 2. Stutsman, Northern Valley, 13-6; 3. Davis, South Gray, 13-0; 4. Pfaff, Minneola, 12-6; 5. Hasekamp, Centralia, 12-0; 6. Dalinghaus, Frankfort, 12-0; 7T. Reese, Lebo, 11-6; 7T. Baird, Northern Valley, 11-6.

Girls

100 — 1. Conway, Osborne, 12.41; 2. Poe, Norwich, 12.50; 3. Miller, Lakeside, 12.76; 4. Kramer, Centralia, 12.82; 5. Griffith, Marmaton Valley, 12.86; 6. Cunningham, Lakeside, 12.91; 7. Howie, Satanta, 12.92; 8. Herold, Sylvan-Lucas, 13.13.

200 — 1. Poe, Norwich, 26.26; 2. Baird, Northern Valley, 26.50; 3. Conway, Osborne, 26.75; 4. Miller, Lakeside, 26.78; 5. Miller, Golden Plains, 27.07; 6. Jackson, Satanta, 27.18; 7. Herold, Sylvan-Lucas, 27.21; 8. Salmans, South Gray, 27.45.

400 — 1. Baird, Northern Valley, 58.41; 2. Salmans, South Gray, 58.59; 3. Eidman, Chase County, 59.91; 4. Jackson, Satanta, 1:00.37; 5. Stoll, Golden Plains, 1:00.41; 6. Ohlde, Linn, 1:01.39; 7. Foster, Waverly, 1:01.48; 8. Poe, Norwich, 1:02.09.

800 — 1. Wiese, Tipton, 2:27.70 2. Zarbynicky, Hanover, 2:28.34; 3. Tarn, South Gray, 2:30.60; 4. Ibarra, Central Christian, 2;30.95; 5. Ward, Caldwell, 2:31.83; 6. Ricke, Cunningham, 2:32.71; 7. Simon, Ingalls, 2:34.35; 8. Stoll, Golden Plains, 2:34.78.

1,600— 1. Zarbynicky, Hanover, 5:36.98; 2. Hutson, Blue Valley, 5:41.27; 3. Granados, Fowler, 5:42.34; 4. Kuckelman, Axtell, 5:41.61; 5. Simon, Ingalls, 5:49.20; 6. May, Rock Hills, 5:49.47; 7. Carlson, Pawnee Heights, 5:52.37; 8. Binning, Rawlins County, 5:55.88.

3,200 — 1. Princ, Sylvan-Lucas, 12:08.05; 2. Kuckelman, Axtell, 12:21.10; 3. Garanados, Fowler, 12:41.49; 4. Selzer, Wallace County, 12:42.41; 5. Berggren, Greeley County, 12:53.32; 6. Carlson, Pawnee Heights, 12:59.25; 7. Barten, Hope, 13:03.15; 8. Smith, Axtell, 13:28.16.

100HH — 1. Miller, Lakeside, 14.83; 2. Conway, Osborne, 15.16; 3. Baird, Northern Valley, 15.58; 4. Cunningham, Lakeside, 16.04; 5. Hart, Rolla, 16.32; 6. Casey, Central Christian, 16.50; 7. Hokanson, Bucklin, 16.61; 8. Williams, Fairfield, 16.67.

300LH — 1. Conway, Osborne, 44.86; 2. Baird, Northern Valley, 45.35; 3. Ast, Ingalls, 46.95; 4. Hokanson, Bucklin, 47.70; 5. Cunningham, Lakeside, 47.84; 6. Jones, Centralia, 49.76; 7. Kats, Logan, 49.94; 8. Strickler, Colony-Crest, 50.05.

400R — 1. Lakeside, 50.86; 2. Hanover, 51.14; 3. Centralia, 51.47; 4. Golden Plains, 51.78; 5. Central Christian, 52.90; 6. Rawlins County 53.30; 7. Satanta, 53.34; 8. South Central, 53.55.

1600R — 1. Golden Plains, 4:10.09; 2. Centralia, 4:15.51; 3. Hanover, 4:16.01; 4. Thunder Ridge, 4;17.10; 5. Axtell, 4:17.53; 6. South Gray, 4:18.72; 7. South Central, 4:19.50; 8. Chase County, 4:21.56.

3200R — 1. Hanover, 10:16.52; 2. South Gray, 10:25.44; 3. Axtell, 10:29.05; 4. Tipton, 10:29.57; 5. Chase County, 10;30.91; 6. Thunder Ridge, 10:36.83; 7. South Central, 10:37.69; 8. Ingalls, 10:38.31.

SHOT — 1. Batchman, Sylvan-Lucas, 40-4.75; 2. Bartlett, Central Christian, 39-7; 3. Lee, White City, 36-2.5; 4. Brockmeier, Hope, 36-1.5; 5. Lueger, Centralia, 35-7.25; 6. Cherico, Deerfield, 35-0.5; 7. Beckman, Rawlins County, 34-7; 8. Wood, Wheatland-Grinnell, 33-11.75.

DISC — 1. Simoneau, Burrton, 122-6; 2. Callihan, Clifton-Clyde, 122-2; 3. Batchman, Sylvan-Lucas, 118-4; 4. Bartlett, Central Christian, 117-10; 5. Jada Lee, White City, 116-9; 6. Hennick, Wallace County, 114-8; 7. Stramel, Triplains, 112-0; 8. Callihan, Clifton-Clyde, 103-5.

JAV — 1. Lueger, Centralia, 144-2; 2. Torres, South Gray, 133-7; 3. Rhyann Brown, Osborne, 131-8; 4. Tianna Lohse, Hanover, 124-9; 5. Dubbert, St. John’s, 124-5; 6. Dannels, Hamilton, 123-1; 7. Crist, Quinter, 118-9; 8. Brockmeier, Hope, 118-6.

LJ — 1. Miller, Golden Plains, 17-0; 2. Masters, Troy, 16-9; 3. Doebele, Hanover, 16-8.25; 4. Schwertfeger, Fairfield, 16-6.5; 5. Kennedy, St. Paul, 16-6.5; 6. Becker, Centralia, 16-6; 7. Griffith, Marmaton Valley, 16-1.75; 8. Foster, Waverly, 16-1.

TJ — 1. Doebele, Hanover, 35-9; 2. Gruenbacher, Quinter, 34-10.25; 3. Deters, Axtell, 34-9.5; 4. Griffith, Marmaton Valley, 34-5; 5. Hart, Rolla, 34-4.25; 6. Foster, Waverly, 34-4; 7. Zabokrtsky, Hanover, 33-11.75; 8. Hornback, Minneola, 33-8.75.

HJ — 1. Ohlde, Linn, 5-6; 2. Hart, Rolla, 5-6; 3. Rodriguez, Deerfield, 5-4; 4. Stauffer, Thunder Ridge, 5-2; 5. Deters, Axtell, 5-0; 6. Stock, Troy, 5-0; 7. Jellison, South Central, 5-0; 8. Havlas, Quinter, 5-0.

PV — 1. Schmitz, Centralia, 11-0; 2. Casey, Central Christian, 10-0; 3. Lowry, Northern Valley, 9-6; 4. Birney, Bucklin, 9-0; 4T. Dubbert, St. John’s, 9-0; 4T. McGuire, Cunningham, 9-0; 7. Kats, Logan, 9-0; 7. Armstrong, Frankfort, 9-0.

Class 2A

Team scores

Top five only

Boys

Bennington 59.5, Stanton County 53, Smith Center 42, Yates Center 42, St. Francis 36.5, Meade 36.

Girls

Bennington 73.5, Valley Heights 48, Kiowa County 39, Moundridge 37, Kinsley 36, Ellis 33.

Individual results

Boys

100 — 1. Berens, Stanton County, 10.93; 2. Blake, Ellinwood, 11.06; 3. Allen, Bennington, 11.14; 4. Rein, Macksville, 11.17; 5. Miller, Pleasanton, 11.22; 6. Swinehart, Lyndon, 11.25; 7. Wilson, Colgan, 11.30; 8. Stites, Spearville, 11.39.

200 — 1. Berens, Stanton County, 22.41; 2. Allen, Bennington, 22.65; 3. Rein, Macksville, 22.76; 4. Swinehart, Lyndon, 22.91; 5. Wilson, Colgan, 22.99; 6. Miller, Pleasanton, 23.03; 7. Jones, Ellis, 23.74.

400 — 1. Dyke, Republic County, 49.92; 2. Raby, St. Francis, 50.34; 3. Faerber, Sacred Heart, 50.58; 4. Nelson, Wabaunsee, 51.78; 5. Fielder, Udall, 52.23; 6. Reed, Valley Heights, 52.39; 7. Morgan, Hodgeman, 52.39.

800 — 1. Splechter, Yates Center, 1:58.36; 2. Busse, St. Francis, 2:00.18; 3. Mumford, KC Christian, 2:01.11; 4. Thompson, Meade, 2:03.03; 5. Engel, Oakley, 2:03.36; 6. Peterson, Ell-Saline, 2:03.40; 7. Dawson, Bennington, 2:03.41; 8. Wurtz, Wabaunsee, 2:30.98.

1,600— 1. Splechter, Yates Center, 4:28.33; 2. Thompson, Meade, 4:30.78; 3. Mumford, KC Christian, 4:39.42; 4. Hoelting, Olpe, 4:41.78; 5. Dawson, Bennington, 4:42.78; 6. LaGue, Olathe-Heritage, 4:44.00; 7. Mendez, Sacred Heart, 4:45.60; 8. Corrales, Stanton County, 4:48.02.

3,200 — 1. Splechter, Yates Center, 9:36.00; 2. Thompson, Meade, 9:41.59; 3. Mumford, KC Christian, 10;04.15; 4. Hoelting, Olpe, 10;24.36; 5. Barrera, Stanton County, 10:28.04; 6. Giancola, Syracuse, 10:28.39; 7. Pentlin, Jefferson County North, 10:30.82; 8. Wallace, Pratt-Skyline, 10:33.87.

110HH — 1. Penner, Berean, 15.08; 2. Marietta, Colgan, 15.19; 3. Stanley, Bennington, 15.67; 4. Entz, Berean, 15.74; 5. Price, Trego, 15.75; 6. Shiew, Hodgeman, 16.10; 7. Rathke, Northern Heights, 16.17; 8. Gerhart, Kinsley, 16.26.

300IH — 1. Penner, Berean, 39.56; 2. Waters, Meade, 40.71; 3. Gerhart, Kinsley, 40.90; 4. Whalen, Wichita County, 41.25; 5. Entz, Berean, 41.28; 6. Marietta, Colgan, 42.03; 7. McAtee, Central Plains, 42.73; 8. Hemmert, Oakley, 42.76.

400R — 1. Stanton County, 43.67; 2. Bennington, 43.87; 3. Ellis, 44.01; 4. St. Francis, 44.41; 5. Jefferson County North, 44.49; 6. Smith Center, 44.68; 7. Solomon, 45.48; 8. Hodgeman County, 47.21.

1600R — 1. St. Francis, 3:26.59; 2. Stanton County, 3:28.95; 3. Maranatha Academy, 3:29.67; 4. Smith Center, 3:31.64; 5. Ellis, 3:33.69; 6. Wabaunsee, 3:35.01; 7. Oakley, 3:36.04.

3200R — 1. Yates Center, 8:19.09; Oakley, 8:21.64; 3. Central Plains, 8:25.56; 4. Smith Center, 8:28.66; 5. Jefferson County North, 8:32.37; 6. Berean Academy, 8:32.39; Pratt-Skyline, 8:33.07; 8. Bennington, 8:33.45.

SHOT — 1. Shaw, Hillsboro, 60-11.5; 2. Hawkins, Smith Center, 50-1.75; 3. Casey, Plainville, 49-9.25; 4. Palic, Marion, 46-9.75; 5. Fowles, Solomon, 46-7.25; 6. VanDegrift, Ness City, 46-4.75; 7. Lee, Burlingame, 46-2; 8. Campbell, Sedan, 44-10.75.

DISC — 1. Palic, Marion, 182-6; 2. Shaw, Hillsboro, 178-1; 3. Fowles, Solomon, 152-4; 4. Cook, Burden-Central, 149-8; 5. Davenport, Ell-Saline, 146-8; 8. Pierson, Plainville, 144-4.

JAV — 1. Hutchinson, Smith Center, 186-7; 2. Maxwell, Smith Center, 180-9; 3. Baxa, Republic County, 166-7; 4. Anderson, Sacred Heart, 164-6; 5. Pfannenstiel, Ness City, 164-1; 6. Thompson, Kiowa County, 163-1; 7. Schrick, Jefferson County North, 161-9; 8. Krause, Lyndon, 156-1.

LJ — 1. Allen, Bennington, 22-1; 2. Rein, Macksville, 21-8.25; 3. Holland, Maranatha, 21-6.25; 4. Dyke, Republic County, 21-5; 5. Hayes, Elkhart, 20-8.75; 6. Driggers, Hillsboro, 20-7.5; 7. Sears, Sedan, 20-6.25; 8. Edington, Lyndon, 20-3.5.

TJ — 1. Rein, Macksville, 45-1.5; 2. Nelson, Wabaunsee, 42-9.75; 3. Burdine, Solomon, 42-7; 4. Hawkins, Syracuse, 42-0.5; 5. Fielder, Udall, 41-11.5; 6. George, Uniontown, 41-10; 7. Montgomery, Smith Center, 41-7.75; 8. Blanka, St. Francis, 41-5.

HJ — 1. Barton, Central Plains, 6-6; 2. Shewey, Meade, 6-4; 2T. Honas, Medicine Lodge, 6-4; 4. Burine, Solomon, 6-2; 4T. Parker, Jackson Heights, 6-2; 6. Morgan, Hodgeman, 6-2; 7. Loudemilk, West Elk, 6-2; 8. Meyer, Smith Center, 6-0.

PV — 1. Stanley, Bennington, 14-0; 2. Hamel, Hill City, 13-0; 3. Summers, Stanton County, 13-0; 4. Watson, Bennington, 12-6; 4T. Poling, St. Francis, 12-6; 6. Jones, Stanton County, 12-6; 7. Cook, Burden-Central, 12-6; 8. Vaught, Burden-Central, 12-0; 8T. Honas, Medicine Lodge, 12-0.

Girls

100 — 1. O’Quinn, Moundridge, 12.42; 2. Fiedler, Canton-Galva, 12.66; 3. Greeson, Sublette, 12.71; 4. Allen, Olathe-Heritage, 12.76; 5. Augur, Leon-Bluestem, 12.87; 6. Smith, Valley Heights, 12.92; 7. Waldschmidt, Ellis, 13.00; 8. Masters, Bluestem, 13.04.

200 — 1. O’Quinn, Moundridge, 25.99; 2. Gleason, Kinsley, 26.43; 3. Waldschmidt, 26.63; 4. Greeson, Sublette, 26.70; 5. Augur, Bluestem, 26.82; 6. Smith, Valley Heights, 27.04; 7. Riley, Syracuse, 27.40; 8. Fiedler, Canton-Galva, 27.53.

400 — 1. Donley, Lincoln, 58.17; 2. Waldschmidt, Ellis, 58.62; 3. Dewey, Plainville, 59.87; 4. Rhodes, Kiowa County, 59.93; 5. Erickson, Kiowa County, 1:01.30; 6. Aysa Benally, Olathe Heritage, 1:01.39; 7. Snow, Canton-Galva, 1:01.47; 8. Samantha Vermetten, Valley Heights.

800 — 1. Donley, Lincoln, 2:21.37; 2. Johnson, Bennington, 2:22.08; 3. Little, Jackson Heights, 2:26.18; 4. Wiebe, Berean, 2:27.05; 5. Vermetten, Valley Heights, 2:27.77; 6. H. Giefer, Trego, 2:29.17; 7. Schneider, Jeff. County North, 2:30.23; 8. Shaffer, Kiowa County, 2:30.86.

1,600 — 1. Johnson, Bennington, 5:16.24; 2. H. Giefer, Trego, 5:18.56; 3. Vath, Lincoln, 5:24.45; 3. Vermetten, Valley Heights, 5:25.20; 5. Wagner, KC Christian, 5:29.48; 6. Gilliland, Sacred Heart, 5:33.60; 7. Raney, Inman, 5:36.13; 8. Topham, Berean, 5:39.16.

3,200 — 1. H. Giefer, Trego, 11:13.24; 2. Johnson, Bennington, 11:30.83; 3. Vath, Lincoln, 11;41.59; 4. Piepho, Bennington, 11:53.53; 5. Topham, Berean Academy, 11:57.41; 6. Wagner, KC Christian, 12:06.69; 7. Hammeke, Ellinwood, 12:07.84; 8. Vermetten, Valley Heights, 12:15.95.

100HH — 1, McIntyre, Herington, 15.42; 2. Gleason, Kinsley, 15.46; 3. Green, Moundridge, 16.008; 4. Kaiser, Plainville, 16.27; 5. Masters, Bluestem, 16.35; 6. Hernandez, Medicine Lodge, 16.60; 7. Schulz, Wabaunsee, 16.77; 8. Jensik, Republic County, 17.17.

300LH — 1. Gleason, Kinsley, 44.62; 3. Allen, Olathe Heritage, 45.97; 3. Stanley, Bennington, 46.83; 4. Jensik, Republic County, 47.42; 5. Hilbert, Bennington, 48.85; 6. Schultz, Wabaunsee, 49.28; 7. Kaiser, Plainville, 49.60; 8. Ptacek, Moundridge, 49.73.

400R — 1. Moundridge, 50.62; 2. Bennington, 51.67; 3. Ellis, 51.88; 4. Meade, 52.17; 5. Syracuse, 52.26; 6. Jeff. County North, 52.44; 7. Plainville, 52.82; 8. Colgan, 56.50.

1600R — 1. Kinsley, 4:11.70; 2. Meade, 4:11.70; 3. Bennington, 4:15.25; 4. Berean Academy, 4:19.32; 5. Hoxie, 4:19.46; 6. Colgan, 4:20.01; 7. Jackson Heights, 4:22.79; 8. Olpe, 4:23.07.

3200R — 1. Hoxie, 9:59.14; Bennington, 10:06.95; 3. Jeff County North, 10:16.86; 4. Colgan, 10:18.17; 5. Jackson Heights, 10;19.20; 6. Olpe, 10:20.09; 7. Berean, 10:22. 54; 8. Trego, 10:23.31.

SHOT — 1. Thomas, Kiowa County, 38-0.5; 2. Epperson, Ness City, 37-11.25; 3. Wiebe, Berean, 37-3.75; 4. Ward, Ellinwood, 36-3.25; 5. Timmons, Smith Center, 36-0; 6. Saunders, Hillsboro, 35-11.25; 7. Carter, Oberlin, 35-9.75; 8. Martinez, Sublette, 35-7.

DISC — 1. Thomas, Kiowa County, 127-5; 2. Staab, Plainville, 117-4; 3. Roles, Jackson Heights, 116-11; 4. Saunders, Hillsboro, 116-2; 5. Massey, Northern Heights, 114-6; 6. Balluch, Hoxie, 111-8; 7. Ward, Ellinwood, 111-7; 8. Epperson, Ness City, 109-6.

JAV — 1. Salazar, Wichita County, 133-6; 2. Epperson, Ness City, 131-10; 3. Hartman, Spearville, 126-9; 4. Hutchinson, Smith Center, 124-3; 5. Barber, Wabaunsee, 123-5; 6. Jobbins, Jeff. County North, 119-7; 7. Keith, Hill City, 118-7; 8. Kennedy, Hill City, 116-11.

LJ — 1. Allen, Olathe Heritage, 17-3; 2. Smith, Valley Heights, 17-2.5; 3. Erickson, Kiowa County, 16-11; 3. Burton, Ellis, 16-9; 5. Masters, Bluestem, 16-7.5; 6. Vogts, Olpe, 16-4.75; 7. Hess, Marion, 15-10; 8. Frieling, Smith Center, 15-9.5.

TJ — 1. Smith, Valley Heights, 38-10.25; 2. Vogts, Olpe, 36-1.25; 3. Kaiser, Bennington, 36-1; 4. Burton, Ellis, 35-10.5; 5. Lovesee, Bluestem, 35-8.25; 6. Oberle, Kiowa County, 35-4.25; 7. Saunders, Valley Heights, 34-8.25; 8. Emmons, Bluestem, 34-3.5

HJ — 1. Saunders, Valley Heights, 5-4; 2. Masters, Bluestem, 5-4; 3. Webb, Solomon, 5-2; 4. Klozenbucher, La Crosse, 5-2; 5. Weishaar, Jeff. County North, 5-0; 6. Lowrie, Oakley, 5-0; 7. Heskamp, Spearville, 5-0; 8. Moddelmog, Canton-Galva, 5-0.

PV — 1,. Frieling, Smith Center, 10-6; 2. Kaufman, Hillsboro, 10-0; 3. Cole, Olpe, 10-0; 4. Shubert, Trego, 9-6; 4T. Stanley, Bennington, 9-6; 6. Baliel, Marion, 9-6; 7. Saunders, Valley Heights, 8-6; 7T. Hanna, Elkhart, 8-6; 7T. Burton, Ellis, 8-6.

Class 3A

Team scores

Top five only

Boys

Scott City 74, Garden Plain 45, Kingman 42, Riverton 34, Colby 34.

Girls

Nemaha Central 77, Sterling 46.5, Beloit 40.5, Cheney 39, Wellsville 37.

Individual results

Boys

100 — 1. Petrie, Norton, 10.90; 2. Roth, Hesston, 10.91; 3. Carinder, Cherryvale, 10.08; 4. Schippers, Colby, 11.08; 5. Kitchkommie, Royal Valley, 11.13; 6. Ridenour, Cimarron, 11.17; 7. Johnson, Rossville, 11.26; 8. Suther, Nemaha Central, 11.46.

200 — 1. Schippers, Colby, 22.78; 2. Quinlan, Lecompton, 22.86; 3. Carinder, Cherryvale, 22.94; 4. Roth, Hesston, 23.04; 5. Petrie, Norton, 23.31; 6. Johnson, Rossville, 23.31; 7. Suther, Nemaha Central, 23.36; 8. Nowak, Scott City, 23.37.

400 — 1. Martin, Wicihta-Independent, 50.40; 2. Quinlan, Lecompton, 50.51; 3. Wren, Scott City, 51.01; 4. Siemens, Kingman, 51.44; 5. King, Council Grove, 51.46; 6. Pakkebier, Phillipsburg, 52.23; 7. Novotny, Cherryvale, 53.36.

800 — 1. Hayes, Scott City, 2:00.02; 2. Goeckel, Council Grove, 2:00.03; 3. Brewster, Wellsville, 2:01.62; 4. Metcalf, Colby, 2:02.08; 5. Talbott, Halstead, 2:02.75; 6. Melvin, Norton, 2:02.77; 7. Packard, Lecompton, 2:03.25; 8. Birzer, West Franklin, 2:03.70. quali

1,600— 1. Oatney, Pleasant Ridge, 4:32.23; 2. Rutledge, Riverton, 4:34.63; 3. Pearce, Kingman, 4:38.60; 4. Flanagan, Kingman, 4:38.63; 5. Hole, Independent, 4:40.13; 6. Bailey, West Franklin, 4:40.84; 7. Hodge, Hiawatha, 4:44.94; 8. Gleason, SE of Saline, 4:45.35.

3,200 — 1. Pearce, Kingman, 9:35.45; 2. Rutledge, Riverton, 9:37.26; 3. Flanagan, Kingman, 9;39.18; 4. Bailey, West Franklin, 10:06.77; 5. Hole, Independent, 10:12.84; 6. Kulp, Riley County, 10:13.12; 7. Hodge, Hiawatha, 10:15; 8. Atchison, Arma-Northeast, 10:16.20.

110HH — 1. Watts, Caney Valley, 14.46; 2. Faurot, Scott City, 14.89; 3. Buessing, Nemaha Central, 14.98; 4. Becker, Garden Plain, 15.08; 5. Engelken, Sabetha, 15.43; 6. Ball, Hoisington, 15.46; 7. Broyles, Jayhawk Linn, 15.57; 8. Brumback, Cherokee, 15.61.

300IH — 1. Perez, Lakin, 39.42; 2. Petz, Cheney, 39.65; 3. Buessing, Nemaha Central, 39.66; 4. Engelken, Sabetha, 39.79; 5. Becker, Garden Plain, 39.92; 6. Koenig, Riley County, 40.67; 7. Nebel, Hesston, 41.36; 8. Ball, Hoisington, 41.42.

400R — 1. Cherryvale, 43.40; 2. Scott City, 43.73; 3. Colby, 44.10; 4. Hesston, 44.31; 5. Phillipsburg, 44.35; 6. St. Marys, 44.90; 7. Lakin, 45.09; 8. Silver Lake, 45.52.

1600R — 1. Scott City, 3:25.95; 2. Lecompton, 3:27.41; 3. Colby, 3:28.10; 4. Lakin, 3:30.20; 5. Kingman, 3:30.81; 6. Beloit, 3:32.14; 7. Phillipsburg, 3:33.37; 8. Nemaha Central, 3:35.68.

3200R — 1. Scott City, 8:09.51; 2. Halstead, 8:15.27; 3. Kingman, 8:15.99; 4. Central Heights, 8:19.70; 5. Sabetha, 8:26.69; 6. TMP-Marian, 8:29.45; 7. Norton, 8:31.88; 8. Hesston, 8:32.86.

SHOT — 1. Thimmesch, Garden Plain, 56-0.5; 2. Winter, Horton, 53-0.25; 3. Day, Council Grove, 51-7.25; 4. Dooley, Garden Plain, 49-4; 5. Chandler, Beloit, 49-1.5; 6. Pickle, Cimarron, 48-2.25; 7. Slaven, Colby, 47-11.75; 8. Becker, Garden Plain, 46-5.5.

DISC — 1. Gustin, Ellsworth, 154-0; 2. Pickle, Cimarron, 147-10; 3. Dooley, Garden Plain, 146-4; 4. Hurst, Humboldt, 145-0; 5. Trausch, St. Marys, 143-1; 6. Jones, Hiawatha, 142-7; 7. Day, Council Grove, 139-9; 8. Ast, Conway Springs, 138-4.

JAV — 1. Pettijohn, SE of Saline, 188-1; 2. Becker, Garden Plain, 187-8; 3. Swindale, Osage City, 187-4; 4. Patterson, Cheney, 183-6; 5. Vulgamore, Scott City, 17-37; 6. Baird, Silver Lake, 172-3; 7. Remer, Silver Lake, 169-6; 8. Curtis, Hoisington, 167-3.

LJ — 1. Wood, Riverton, 21-10.75; 2. Robinson, Hoisington, 21-2.75; 3. Stone, Jayhawk Linn, 21-1; 4. Thompson, Phillipsburg, 21-0.25; 5. Kimball, Osage City, 20-11.75; 6. Valentine, Eureka, 20-11; 7. Chase, Independent, 20-7.5; 8. Holz, St. Marys, 20-4.5.

TJ — 1. Cravens, Ellsworth, 44-7.75; 2. Wald, Riverson, 44-6.25; 3. Petrie, Norton, 43-3.75; 4. Mallonee, Lecompton, 42-11.5; 5. Schmelzle, Nemaha Central, 42-10; 6. O’Neal, Halstead, 41-11; 7. Harris, Beloit, 41-10.5; 8. Broyles, Jayhawk Linn, 41-1.75.

HJ — 1. Wilson, Sterling, 6-6; 2. Faurot Scott City, 6-4; 3. Wright, Conway Springs, 6-4; 4. Perez, Lakin, 6-2; 5. Dreiling, Garden Plain, 6-2; 6. Nebel, Hesston, 6-2; 7. Hammeke, Hutch-Trinity, 6-2; 8. Essig, Cherryvale, 6-0.

PV — 1. Heid, Caney Valley, 15-6; 2. M. Faurot, Scott City, 15-0; 3. Packard, SW Heights, 14-6; 4. Caster, Douglass, 14-6; 4. Ball, Hoisington, 14-0; 6. Hicks, Royal Valley, 14-0; 7. Dooley, Garden Plain, 14-0; 8. Faurot, Scott City, 13-6.

Girls

100 — 1. Gassman, Garden Plain, 12.25; 2. Carlson, Council Grove, 12.44; 3. Kramer, Nemaha Central, 12.60; 4. Braun, Norton, 12.66; 5. Thiel, Remington, 12.69; 6. Cook, Remington, 12.73; 7. Leiker, Ellsworth, 12.81; 8. Needham, Cheney, 12.90.

200 — 1. Carlson, Council Grove, 26.07; 2. Kramer, Nemaha Central, 26.24; 3. Needham, Cheney, 26.43; 4. Rottinghaus, Nemaha Central, 26.47; 5. Thompson, Sedgwick, 26.59; 6. Price, Riverton, 26.70; 7. Engelbert, Norton, 26.75; 8. Hurla, St. Marys, 27.50.

400 — 1. Thiel, Remington, 46.94; 2. Price, Riverton, 58.72; 3. Adams, Oskaloosa, 49.82; 4. Kaiser, Hesston, 1:00.05; 5. Rogers, Sedgwick, 1:00.09; 6. Leiker, Ellsworth, 1:00.74; 7. Weathers, Scott City, 1:01.96; 8. Paramore, Haven, 1:03.93.

800 — 1. McDaniel, Wellsville, 2:20.44; 2. Bartlett, Cimarron, 2:22.85; 3. Murdock, Colby, 2:24.04; 4. Dawson, Jayhawk Linn, 2:24.75; 5. Paramore, Haven, 2:25.21; 6. Eslinger, Chaparral, 2:25.44; 7. Bailey, Norton, 2;27.30; 8. Riedel, TMP, 2:28.51.

1,600— 1. McDaniel, Wellsville, 5:24.10; 2. Murdock, Colby, 5:29.13; 3. Dawson, Jayhawk Linn, 5:32.79; 4. Burks, Beloit, 5:33.85; 5. Kats, Norton, 5:40.54; 6. Madsen, Hiawatha, 5:41.30; 7. Rossman, West Franklin, 5:41.71; 8. Riedel, TMP, 5:43.71.

3,200 — 1. Burks, Beloit, 11:43.65; 2. Kettler, Hiawatha, 11:50.15; 3. Stevens, Scott City, 12:10.58; 4. White, Lakin, 12:17.35; 5. Rossman, West Franklin, 12:18.30; 6. Schmidt, Whitewater-Remington, 12:21.06; 7. Burks, Beloit, 12:27.52; 8. Madsen, Hiawatha, 12:33.72.

100HH — 1. Needham, Cheney, 15.34; 2. Wilson, Sterling, 15.37; 3. Francis, Chaparral, 15.51; 4. Edwards, Sterling, 15.55; 5. Aikins, Erie, 16.21; 6. Good, Council Grove, 16.49; 7. Catlin, Garden Plain, 16.58; 8. Clover, Chaparral, 16.97.

300LH — 1. Needham, Cheney, 45.68; 2. Francis, Chaparral, 46.16; 3. Wilson, Sterling, 46.65; 4. Smith, Scott City, 47.44; 5. Clark, Garden Plain, 47.91; 6. Schwinn, Pleasant Ridge, 48.06; 7. Good, Council Grove, 48.11; 8. Hilliard, Sedgwick, 48.90.

400R — 1. Garden Plain, 50.06; 2. Norton, 50.08; 3. Sterling, 50.40; 4. Hastead, 50.45; 5. Council Grove, 50.75; 6. Nemaha Central, 51.02; 7. Minneapolis, 51.27; 8. Wellsville, 51.88.

1600R — 1. Scott CIty, 4:06.59; 2. Colby, 4:07.29; 3. Wellsville, 4:09.17; 4. Garden Plain, 4;10.47; 5. Hesston, 4:10.65; 6. St. Marys, 4:12.83; 7. Sabetha, 4:17.19; 8. West Frankling, 4:24.09.

3200R — 1. Sabetha, 9:56.03; 2. Cimarron, 9:56.18; 3. Colby, 9:58.09; Scott City, 9:58.57; 4. Scott City, 9:58.57; 5. Wellsville, 10:03.22; 6. TMP-Marian, 10:09.32; 7. St. Mary’s, 10:09.93; 8. West Franklin, 10:11.30.

SHOT — 1. Johnson, Beloit, 41-9.5; 2. Dalinghouse, Nemaha Central, 39-3.75; 3. Smith, Cheney, 38-9.75; 4. Richardson, Hesston, 38-9; 5. Foster, St. Marys, 38-8.5; 6. Newhouse, Wellsville, 38-3; 7. Burton, Riley County, 38-2.5; 8. Babcock, Phillipsburg, 37-11.5.

DISC — 1. Johnson, Beloit, 151-8; 2. Burton, Riley County, 140-6; 3. Thompson, Sedgwick, 128-8; 4. Dalinghaus, Nemaha Central, 126-7; 5. Crawford, Osage City, 120-11; 6. Foster, St. Marys, 119-5; 7. Smith, Cheney, 114-10; 8. Pedigo, Hoisington, 113-7.

JAV — 1. Dalinghaus, Nemaha Central, 134-3; 2. Macke, Nemaha Central, 132-9; 3. Bond, Mission Valley, 124-5; 4. Gooch, Belle Plaine, 122-10; 5. McEwen, Norton, 121-11; 6. Newhouse, Wellsville, 118-10; 7. Paramore, Haven, 117-9; 8. Lange, Conway Springs, 117-6.

LJ — 1. Rowland, Sterling, 16-11.5; 2. Rottinghaus, Nemaha Central, 16-7.25; 3. Johnson, Humboldt, 16-7; 4. Kramer, Nemaha Central, 16-6.25; 5. Zrubek, Hutch-Trinity, 16-3; 6. Wolf, TMP, 16-2.75; 7. VandeVelde, Silver Lake, 16-1.25; 8. Nicol, Russell, 15-9.25.

TJ — 1. Rowland, Sterling, 36-10.75; 2. Rottinghaus, Nemaha Central, 36-9.75; 3. Harvey, Royal Valley, 35-10.75; 4. Wichman, St. Marys, 35-5.25; 5. Johnson, Humboldt, 34-9.5; 6. Zrubek, Hutch-Trinity, 34-6; 7. Aikins, Erie, 34-2.25; 8. Nichol, Russell, 34-0.

HJ — 1. Rohling, Neodesha, 5-6; 2. Yost, TMP, 5-2; 3. Hammersmith, Hutch-Trinity, 5-2; 3T. Stone, Lecompton, 5-2; 5. Amsink, Cheney, 5-2; 6. Macke, Nemaha Central, 5-0; 7. Morris, Sterling, 5-0; 7T. Romme, TMP, 5-0.

PV — 1. Klassen, Hesston, 10-9; 2. Schmidt, Hoisington, 10-6; 3. Jones, Lakin, 10-6; 4. Bebermeyer, Chaparral, 10-0; 5. North, Silver Lake, 10-0; 5. Spangler, Beloit, 10-0; 7. Rogers, Caney Valley, 10-0; 8. Shapland, Scott City, 9-6.

Class 4A

Individual results

(Events with Hays

High medalists only)

Boys

TJ — 1. Key, Shanwee Mission Miege; 2. Yates, Parsons, 44-11.5; 3. Cape, McPherson, 44-6.75; 4. Nunnery, Hays, 44-6.5; 5. Last, Clay Center, 44-2.5; 6. Webb, Buhler, 43-10.25; 7. Porter, Bonner Springs, 43-9.5; 8. Hill, Paola, 43-3.5.