Prep results

MCL

Team scores

Boys

Smith Center 124, Norton 113, TMP-Marian 80, Plainville 55, Stockton 48, Phillipsburg 48, Ellis 46, Trego 21, Oakley 14, Hill City 9

Girls

Norton 112, TMP-Marian 84, Hill City 75, Phillipsburg 61, Ellis 58, Plainville 45, Trego 41, Stockton 33, Smith Center 31, Oakley 17

Individual medalists

Boys

SHOT — 1. Dole, Norton, 46-5.5; 2. Meyer, Smith Center, 44-0; 3. Zabel, Smith Center, 44-0; 4. Stegmaier, Phillipsburg, 42-8; 5. Wagner, Smith Center, 41-2; 6. Bates, Hill City, 41-1.5

DISC — 1. Groff, Ellis, 138-0; 2. Lohrmeyer, Ellis, 137-6; 3. Cox, Norton, 134-5; 4. Money, Hill City, 132-06; 5. Meyer, Smith Center, 130-8; 6. Cox, TMP, 123-4

JAV — 1. Lee, Ellis, 182-10; 2. Fouts, TMP, 178-9; 3. Groff, Ellis, 158-6; 4. Means, Phillipsburg, 150-10; 5. Cox, Norton, 149-0; 6. Wagner, Smith Center, 145-1

HJ — 1. Newell, Plainville, 6-6; 2. Lyle, Norton, 6-6; 3. McEwen, Norton, 6-2; 4. Buckmaster, Smith Center, 6-2; 5. Lowe, TMP, 6-0; 6. Gehring, Plainville, 5-10

PV — 1. Dreiling, TMP, 14-6; 2. Meitler, Smith Center, 14-6; 3. Meitler, Smith Center, 13-6; 4. Lenker, Phillipsburg, 11-6; 5. Staples, TMP, 10-6; 6. Hamel, Hill City, 10-6

LJ — 1. Coffey, Stockton, 20-10.5; 2. Pfeifer, Ellis, 20-10.5; 3. Unterseher, Norton, 20-8.0; 4. Williams, Stockton, 20-7.5; 5. Sage, Phillipsburg, 20-0; 6. Hoffman, TMP, 18-10.5

TJ — 1. Coffey, Stockton, 45-7; 2. Unterseher, NOrton, 41-11.5; 3. Buckmaster, Smith Center, 41-3; 4. Newell, Plainville, 40-6; 5. Sage, Phillipsburg, 39-6.75; 6. Lyle, Norton, 38-10.75

100 — 1. Lennemann, Phillipsburg, 10.77; 2. Brown, Norton, 10.96; 3. Gonzalez, TMP, 11.24; 4. Friend, Plainville, 11.46; 5. Lively, Norton, 11.62 6. Petrie, Norton, 11.65

200 — 1. Lennemann, Phillipsburg, 21.93; 2. Brown, Norton, 22.59; 3. Gonzelez, TMP, 23.31; 4. Friend, Plainville, 23.32; 5. Kaup, Plainville, 23.34; 6. Lively, Norton, 23.37

400 — 1. Kaup, Plainville, 51.68; 2. Ruder, Norton, 52.68; 3. Staples, Smith Center, 53.93; 4. Boser, Norton, 56.06; 5. Reif, Plainville, 56.62; 6. Rietcheck, Trego, 56.68

800 — 1. Wingerson, Smith Center, 1:59.31; 2. Hensen, Norton, 2:01.02; 3. Meitler, Smith Center, 2:02.18; 4. Zimmerman, Oakley, 2:06.43; 5. Conness, Trego, 2:10.96; 6. Werner, Plainville, 2:11.93

1,600 — 1. Hess, TMP, 4:53.02; 2. Allen, Smith Center, 5:02.47; 3. Hilemann, Smith Center, 5:10.82; 4. Giefer, Trego, 5:23.50; 5. Kuhlman, Stockton, 5:27.12; 6. Ramirez, Hill City, 5:32.93

3,200 — 1. Hess, TMP, 10:45.66; 2. Loftus, TMP, 11:10.96; 3. Patterson, Norton, 11:27.25; 4. Allen, Smith Center, 11:29.97; 5. Giefer, Trego, 11:40.35; 6. Engel, Oakley, 11:41.79

110HH — 1. Williams, Stockton, 14.87; 2. Lehmkuhl, Smith Center, 15.65; 3. Sage, Phillipsburg, 16.34; 4. Meitler, Smith Center, 16.36; 5. Queiroz, Plainville, 18.98; 6. Zimmerman, Plainville, 19.46

300IH — 1. Williams, Stockton, 40.69; 2. Lehmkuhl, Smith Center, 42.06; 3. Meitler, Smith Center, 42.91; 4. Lowe, TMP, 44.18; 5. Flax, TMP, 44.91; 6. McEwen, Norton, 44.94

400R — 1. Norton, 43.66; 2. Plainville, 44.35; 3. Phillipsburg, 44.84; 4. Ellis, 45.35; 5. Stockton, 45.79; 6. Smith Center, 46.50

1,600R — 1. Smith Center, 3:30.75; 2. Norton, 3:31.00; 3. Plainville; 3:34.75; 4. TMP, 3:46.24; 5. Trego, 3:49.56; 6. Oakley, 3:52.40

3,200R — 1. Trego, 8:55.52; 2. Oakley, 0:00.62; 3. TMP, 9:23.37; 4. Smith Center, 9:54.62; 5. Hill City, 9:54.81; 6. Norton, 9:55.52

Girls

SHOT — 1. Junkermeier, Plainville, 37-1; 2. Hilton, Hill City, 36-5.5; 3. Miller, Hill City, 36-3.5; 4. Dietz, Smith Center, 35-4.5; 5. Palmer, Smith Center, 34-7.5; 6. Mann, Smith Center, 33-9.25

DISC — 1. Miller, Hill City, 125-07; 2. Foster, Ellis, 113-10; 3. Dietz, Smith Center, 104-11; 4. Haresnape, Smith Center, 102-10; 5. Groothoff, Phillipsburg, 102-07; 6. Voss, Norton, 101-00

JAV — 1. Grower, Phillipsburg, 116-04; 2. Hilton, Hill City, 110-01; 3. Foster, Ellis, 108-09; 4. Mann, Smith Center, 106-04; 5. Strine, Smith Center, 104-06; 6. Melvin, Norton, 93-11

HJ — 1. Mattheyer, Ellis, 5-2; 2. Gottschalk, TMP, 5-0; 3. Miller, Norton, 5-0; 4. Yost, TMP, 5-0; 5. McDowell, Hill City, 4-10; 6. Kennedy, Hill City, 4-6

PV —1. Esslinger, Norton, 10-1; 2. Nickelson, Trego, 9-0; 3. Ambrosier, Norton, 8-0; 4. Hefner, Oakley, 7-6; 5. Lang, TMP, 7-6; 6. Pamanes, TMP, 7-6

LJ — 1. Werner, Plainville, 16-8; 2. Mattheyer, Ellis, 16-6.25; 3. Burton, Ellis, 15-11.5; 4. Swanson, Phillipsburg, 15-10; 5. Werth, TMP, 15-5.25; 6. McQueen, Plainville, 14-10

TJ — 1. Burton, Ellis, 34-6; 2. McQueen, Plainville, 34-5; 3. Ambrosier, Norton, 32-9; 4. Werth, TMP, 32-8.25; 5. Greenway, Ellis 31-5.25; 6. Bartels, Phillipsburg, 30-11.75

100 — 1. Rodrigues, Phillipsburg, 12.97; 2. Cox, Norton, 13.22; 3. Werner, Plainville, 13.23; 4. Hamilton, Stockton, 13.32; 5. Wells, Phillipsburg, 13.43; 6. Nickelson, Trego, 13.48

200 — 1. Cox, Norton, 27.02; 2. Rodriguez, Phillipsburg, 27.09; 3. Werner, Plainville, 27.5; 4. Frack, Norton, 28.02; 5. Werth, TMP, 28.06; 6. Billinger, Stockton, 28.43

400 — Nickelson, Trego, 1:03.78; 2. Hamilton, Stockton, 1:04.28; 3. Hess, TMP, 1:04.69; 4. Corbett, Oakley, 1:04.72; 5. Frack, Norton, 1:06.18; 6. VanEaton, Oakley, 1:07.22

800 — 1. Pfeifer, TMP, 2:26.12; 2. Griffith, Norton, 2:26.34; 3. Ambrosier, Norton, 2:38.09; 4. Schibi, TMP, 2:42.96; 5. Wente, Stockton, 2:43.68; 6. Teel, TMP, 2:46.87

1,600 — 1. Griffith, Norton, 5:54.21; 2. Howard, Trego, 5:58.81; 3. Gower, Phillipsburg, 5:59.92; 4. Beougher, Stockton, 6:13.50; 5. Molstad, Ellis, 6:23.87; 6. Mann, Smith Center, 6:27.09

3,200 — 1. Lechman, TMP, 13:16.96; 2. Pfeifer, TMP, 14:05.52; 3. Patterson, Norton, 14:18.56; 4. Bley, Oakley, 15:14.53; 5. Rogers, Plainville, 16:11.33; 6. Neeb-Crippen, Hill City, 16:30.96

100HH — 1. Nelson, Hill City, 16.28; 2. Griffith, Norton, 16.81; 3. Conway, Hill City, 17.09; 4. Hahn, Stockton, 17.69; 5. Hileman, Smith Center, 17.78; 6. Desormiers, Trego, 17.84

300LH — 1. Conway, Hill City, 47.24; 2. Werth, TMP, 50.12; 3. Desormiers, Trego, 51.78; 4. Hileman, Smith Center, 52.68; 5. Eilers, Plainville, 52.96; 6. Jones, Hill City, 53.08

400R — 1. Phillipsburg, 51.77; 2. Norton, 52.27; 3. Hill City, 52.37; 4. Ellis, 52.43; 5. Stockton, 54.0; 6. Smith Center, 54.52

1,600R — 1. Norton, 4:15.58; 2. Phillipsburg, 4:18.38; 3. Hill City, 4:18.78; 4. TMP, 4:25.00; 5. Ellis, 4:27.37; 6. Trego, 4:30.18

3,200R — 1. TMP, 10:47.97; 2. Stockton, 11:12.00; 3. Trego, 11:18.82; 4. Oakley, 12:01.28; 5. Norton, 12:57.16

NWKL

Team scores

Boys

St. Francis 120, Wallace County 99, Decatur Community 92, Rawlins County 70, Hoxie 45, Dighton 42, Greeley County 40.

Girls

Decatur Community 117, St. Francis 89, Dighton 76, Rawlins County 58, Hoxie 56, Greeley County 38, Wallace County 32.

Individual medalists

Boys

SHOT — 1. Bracelin, St. Francis, 42-7.25; 2. Erickson, Decatur, 42-2.75; 3. Faulkende, St. Francis, 39-10.5; 4. Blau, Decatur, 39-9.5; 5. Habiger, Dighton, 39-3.25; 6. Hammer, Wallace, 37-8.

DISC — 1. Erickson, Decatur, 137-3; 2. Mizer, Rawlins, 127-1; 3. Habiger, Dighton, 123-1; 4. Bracelin, St. Francis, 120-9; 5. Faulkender, ST. Francis, 119-2; 6. Zweygardt, St. Francis, 117-9.

JAV — 1. Habiger, Dighton, 157-10; 2. Bracelin, St. Francis, 153-9; 3. Lankas, Rawlins, 151-9; 4. Mizer, Rawlins, 150-6; 5. Foos, Dighton, 144-0; 6. Lingg, Dighton, 141-7.

HJ — 1. L. Schemm, Wallace, 56-4; 2. Migchelbrink, Rawlins, 6-2; 3. Ibarra, Greeley, 6-0; 4. Ruckman, Quinter, 5-10; 5. Zorn, Rawlins, 5-0.

PV — 1. Mizer, Rawlins, 12-6; 2. Gfeller, Wallace, 12-6; 3. McFee, Rawlins, 11-09; 4. Juenemann, Decatur, 10-6.

LJ — 1. Straub, St. Francis, 18-6.5; 2. Ibarra, Greeley, 18-1.5; 3. Goldsby, Quinter, 17-10.5; 4. Rogers, St. Francis, 17-10.25; 5. Sramek, Rawlins, 17-5.25; 6. Burris, Hoxie, 17-2.25.

TJ — 1. Medina, Wallace, 41-11.25; 2. Smith, Hoxie, 38-10; 3. Goldsby, Quinter, 38-925; 4. Cravens, St. Francis, 37-3.25; 5. Straub, St. Francis, 36-10; 6. Juenemann, Decatur, 36-9.75.

100 — 1. Wesley, Decatur, 11.57; 2. Rietchek, Hoxie, 11.57; 3. Katt, hoxie, 11.61; 4. Landenberger, St. Francis, 12.19; 5. Sramek, Rawlins County, 12.30; 6. Fabre, St. Francis, 12.32.

200 — 1. Katt, Hoxie, 22.87; 2. Rietcheck, Hoxie, 23.21; 3. Wesley, Oberlin, 23.88; 4. Klinge, Wallace, 24.85; 5. Cravens, St. Francis, 25.16; 6. Dominguez, Dighton, 206.06.

400 — 1. Sheaffer, Decatur, 52.30; 2. Dominguez, Dighton, 53.42; 3. Klinge, Wallace, 54.30; 4. Goldsby, Quinter, 55.16; 5. Sramek, Rawlins, 58.50; 6. Torson, Dighton, 59.75.

800 — 1. Medina, Wallace, 2:12.03; 2. Howell, St. Francis, 2:14.66; 3. Springsteel, Wallace, 2:15.20; 4. Ruckman, Quinter, 2:16.56; 6. Henningson, Decatur, 2:29.63.

1,600 — 1. Trejo, Greeley, 5:02.25; 2. Grund, Wallace, 5:21.22; 3. Henningson, Decatur, 5:24.96; 5. Faulkender, St. Francis, 5:34.36 6. Hoard, St. Francis, 5:40.48.

3,200 — 1. Trejo, Greeley, 10:59.54; 2. Faulkender, St. Francis, 12:22.30; 3. Whipple, Dighton, 12:42.93; 4. Hissong, Decatur, 13:00.60; 5. Seifried, Dighton, 13:40.32.

110HH — 1. Migchelbrink, Rawlins, 16.33; 2. Blau, Decatur, 16.62; 3. Gfeller, Wallace, 17.68; 4. Smith, Hoxie, 18.27; 5. Brunk, St. Francis, 18.39; 6. Nelson, St. Francis, 19.56.

300IH — 1. Brunk, St. Francis, 44.17; 2. Blau, Decatur, 44.28; 3. Gfeller, Wallace, 45.22; 4. Migchelbrink, Rawlins, 47.77.

400R — 1. St. Francis, 45.86; 2. Decatur, 46.06; 3. Wallace, 46.79; 4. Rawlins, 47.96; 5. Dighton, 47.93.

1,600R — 1. St. Francis, 3:37.86; 2. Wallace, 3:41.00; 3. Quinter, 3:49.84; 4. Decatur, 3:56.67; 5. Rawlins, 4:01.88; 6. Dighton, 4:08.15.

3,200R — 1. St. Francis, 8:41.45; 2. Wallace, 8:54.95; 3. Greeley, 9:20.83.

Girls

SHOT — 1. Speer, Dighton, 38-1.5; 2. Coburn, Quinter, 35-11; 3. Terry, Rawlins, 33-3.75; 4. Schamberger, Hoxie, 31-8.25; 5. Rains, Wallace, 30-2.25; 6. Blau, Decatur, 28-9.5.

DISC — 1. Murray, Decatur, 115-7; 2. Terry, Rawlins, 111-9; 3. Speer, Dighton, 98-7; 4. Rains, Wallace, 88-3; 5. Lee, Quinter, 86-4; 6. Bandel, St. Francis, 83-2.

JAV — 1. Murray, Decatur, 140-6; 2. Speer, Dighton, 119-6; 3. Rains, Wallace, 114-3; 4. Fisher, Decatur, 101-3; 5. Hoyt, Hoxie, 99-5; 6. Crist, Quinter, 81-10.

HJ — 1. Havlas, Quinter, 4-8; 2. Elder, Greeley, 4-6; 3. Hawkins, Rawlins, 4-6; 4. Horton, Rawlins, 4-2.

PV —1. Reed, St. Francis, 10-0; 2. Lee, St. Francis, 8-0; 3. Blau, Decatur, 7-6; 4. Wolf, Quinter, 7-0.

LJ — 1. Singhateh, Rawlins, 17-10.5; 2. Wesley, Decatur, 17-4.5; 3. Bird, Quinter, 17-3.5; 4. Heim, Hoxie, 17-1.5; 5. Sis, Rawlins, 15-1.

TJ — 1. Heim, Hoxie, 35-8.25; 2. Seifried, Dighton, 3. Blackwill, Quinter, 31-11.75; 4. Taylor, St. Francis, 31-7; 5. Foos, Dighton, 29-9; 6. Lee, St. Francis 29-9.

100 — 1. Heim, Hoxie, 12.89; 2. Wesley, Decatur, 12.90; 3. Wurm, St. Francis, 13.22; 4. Leitner, Rawlins, 13.29; 5. Singhateh, Rawlins, 13.30; 6. O’Brien, Dighton, 14.17.

200 — 1. Wesley, Decatur, 12.85; 2. Heim, Hoxie, 13.16; 3. Singhateh, Rawlins, 13.37; 4. Wurm, St. Francis, 1344; 5. Leitner, Rawlins, 13.54; 6. O’Brien, Dighton, 14.17.

400 — 1. Bird, Quinter, 1:01.74 2. Cramer, Dighton, 1:02.69; 3. Murray, Decatur, 1:04.27; 4. Elder, Greeley, 1:08.59; 5. Brandl, Greeley, 1:02.05; 6. Leitner, Rawlins, 1:14.01.

800 — 1. Bird, Quinter, 2:38.33; 2. Blau, Decatur, 2:39.90; 3. Cramer, Dighton, 2:43.66; 4. Polivka, Decatur, 2:44.89; 5. Berggren, Greeley, 2:48.77; 6. Jansonius, Decatur, 2:55.00.

1,600 — 1. Selzer, Wallace, 5:58.90; 2. Shapland, Dighton, 6:11.49; 3. Shields, Decatur, 6:15.87; 4. Dowell, Dighton, 6:18.67; 5. Davis, Decatur, 6:25.63; 6. Capps, Decatur, 6:48.90.

3,200 — 1. Selzer, Walalce, 13:05.18; 2. Shapland, Dighton, 13:32.37; 3. Davis, Decatur, 13:53.33; 4. Capps, Decatur, 15:13.78; 5. Bradstreet, Dighton, 15:42.92; 6. Laten, St. Francis.

100HH — 1. Taylor, St. Francis, 17.57; 2. Schamberger, 17.77; 3. Sundstrom, St. Francis, 18.43; 4. Holthaus, Greeley, 18.94; 5. Miller, Quinter, 18.99; 6. Hawkins, Rawlins, 19.00.

300LH — 1. Elfers, St. Francis, 51.80; 2. Schamberger, Hoxie, 53.67; 3. Taylor, St. Francis, 54.25; 4. Holthaus, Greeley, 54.35; 5. Sundstrom, St. Francis, 55.76; 6. Walt, Quinter, 57.90.

400R — 1. Rawlins, 51.52; 2. St. Francis, 52.05; 3. Quinter, 55.27; 4. Decatur, 56.67; 5. Greeley, 59.49.

1,600R — 1. Decatur, 4:19.98; 2. Quinter, 4:27.45; 3. St. Francis, 4:40.00; 4. Greeley, 4:48.08.

3,200R — 1. Decatur, 10:25.57; 2. Greeley, 10:56.13; 3. Quinter, 11:23.94; 4. St. Francis, 11:46.46; 5. Dighton, 12:39.73.

Northern Plains League

Team scores

Boys

Osborne 123, Pike Valley 100, Natoma 58, St. Johns 56, Southern Cloud, 52, Rock Hills 35, Lakeside 29, Wilson 20, Tescott 18, Chase 16, Sylvan-Lucas 15, Tipton 10, Thunder Ridge 6, Lincoln 6.

Girls

St. Johns 152, Lakeside 102, Natoma 55, Lincoln 50, Rock Hills 37, Osborne 35, Tescott 34, Pike Valley 23, Sylvan-Lucas 20, Wilson 18, Thunder Ridge 10, Southern Cloud 9, Tipton 9.

Individual results

(Event winners + area medalists only).

SHOT — 1. Munoz, Chase, 42-7; 3. B. Wolters, Osborne, 41-3.

DISC — 1. Dubbert, St. Johns, 124-2; 3. Gruwell, Lakeside, 117-9; 4. Shaffer, Thunder Ridge, 112-10; 6. B. Wolters, Osborne, 111-6.

JAV — 1. Dubbert, St. Johns, 176-2; 3. Wotlers, Osborne, 158-9.

HJ — 1. Bellows, S. Cloud, 6-4; 3. Raat, Natoma, 5-8; 4. Stroede, Lakeside, 5-8.

PV — 1. Winkel, Lakeside, 12-0.

LJ — 1. Raat, Natoma, 20-5.25; 2. Werthmann, Osborne, 20-0.75.

TJ — 1. Bellows, S. Cloud, 42-5.5; 2. P. Wolters, Osborne, 40-4.5; 3. Stroede, Lakeside, 40-3; 4. Raat, Natoma, 40-2.5; 5. Ma. Pfannenstiel, Osborne, 38-9; 6. Rietzke, Th. Ridge, 38-6.

100 — 1. Peters, Pike Valley, 10.99; 4. Schurr, Osborne, 11.75; 6. Rietzke, Thunder Ridge, 12.09.

200 — 1. Broeckelman, Rock Hills, 23.56; 2. Pfannenstiel, Osborne, 23.51; 3. Schurr, Osborne, 24.14; 4. Masters, Natoma, 24.52.

400 — 1. Grabast, Osborne, 42.18; 2. Augustine, Sylvan-Lucas, 52.43; 4. Masters, Natoma, 53.50; 5. Wolters, Osborne, 53.55; 6. Werthmann, Osborne, 54.59.

800 — 1. Callaway, Pike Valley, 2:03.37; 2. Grabast, Osborne, 2:11.02; 5. Zeigler, Natoma, 2:13.96.

1,600 — 1. Callaway, Pike Valley, 4:49.00; 2. P. Wolters, Osborne, 4:52.63; 5. Ginther, Natoma, 5:10.00; 6. Montiel, Sylvan-Lucas, 5:12.06.

3,200 — 1. Reeves, Pike Valley, 10:51.62; 3. Chambray, Natoma, 11:05.50; 4. Ginther, Natoma, 11:16.02.

110HH — 1. Mi. Pfannenstiel, Osborne, 41.37; 4. Ma. Pfannenstiel, Osborne, 45.58; 6. Cunningham, Lakeside, 46.43.

300IH — 1. Mi. Pfannenstiel, Osborne, 41.37; 4. Ma. Pfannenstiel, Osborne, 45.58; 6. Cunningham, Lakeside, 46.43.

400R — 1. Osborne, 45.14; 5. Lakeside, 47.93.

1,600R — 1. Osborne, 3:36.00; 3. Natoma, 3:47.85.

3,200R — 1. Natoma, 8:59.48; 4. Sylvan-Lucas, 9:39.74.

Girls

SHOT — 1. Casey, Natoma, 35-5; 3. Grabast, Osborne, 33-4; 5. Brummett, Lakeside, 32-7; 6. Batchman, Sylvan-Lucas, 31-7.

DISC — 1. Brummet, Lakeside, 104-11; 2. Batchman, Sylvan-Lucas, 102-6; 3. Jirak, Thunder Ridge, 102-2; 2. Batchman, Sylvan-Lucas, 102-6; 3. Jirak, Thunder Ridge, 102-2; 5. Grabast, Osborne, 94-10; 6. Peterson, Thunder Ridge, 94-5.

JAV — 1. Smith, St. Johns, 112-6; 3. Brummet, Lakeside, 102-6; 5. Engler, Osborne, 97-5; 6. Grabast, Osborne, 92-4.

HJ — 1. Grafel, Natoma, 5-0; 2. Hennes, Lakeside, 5-0; 4. Miller, Lakeside, 4-10.

PV — 1. Gates, St. Johns, 9-0; 4. Senger, Lakeside, 6-0.

LJ — 1. Miller, Lakeside, 15-4.25; 4. Engler, Osborne, 14-3.25; 6. Atchison, Thunder Ridge, 14-2.25.

TJ — 1. Shellito, St. Johns, 30-8.5; 2. Engler, Osborne, 30-6.5.

100 — 1. Miller, Lakeside, 12.84.

200 — 1. Miller, Lakeside, 26.75.

400 — 1. Eilert, St. Johns, 1:03.28; 2. Hennes, Lakeside, 1:04.97; 4. Schweitzer, Lakeside, 1:05.63; 5. Batchman,Sylvan-Lucas, 1::07.72; 6. Kvansks, Sylvan-Lucas, 1:09.50.

800 — 1. Walter, St. Johns, 2:34.08; 4. Chrisler, Natoma, 2:36.43; 4. Elmore, Lakeside, 2:36.72; 5. LaRocque, Lakeside, 2:38.21.

1,600 — 1. May, Rock Hills, 5:50.10; 4. Faundez, Osborne, 6:19.76.

3,200 — 1. Meier, Rock Hills, 13:35.38; 4. Faundez, Osborne, 14:27.81; 5. Brown, Lakeside, 13:36.12.

100HH — 1. Eilert, St. Johns, 15.21; 2. Casey, Natoma, 16.87.

300LH — 1. Rieth, Tescott, 50.66; 4. Casey, Natoma, 52.34; 5. Decker, Sylvan-Lucas, 54.94; 6. Seemann, Thunder Ridge, 56.16.

400R — 1. Natoma, 54.28; 3. Osborne, 55.74; 6. Thunder Ridge, 58.34.

1,600R — 1. St. Johns, 4:24.187; 2. Lakeside, 4:31.81; 3. Sylvan-Lucas, 4:43.68; 6. Natoma, 4:59.27

3,200R — 1. Lakeside, 10:40.94; 4. Natoma, 12:01.30.

Central Prairie League

Team scores

Boys

La Crosse 102, Ness City 96, Macksville 73, Otis-Bison 62, Ellinwood 58, Central Plains 48, St. John-Hudson 46, Kinsley 42, Victoria 18

Girls

Ellinwood 164, Central Pains 64, Ness City 56, Macksville 53, Victoria 52, La Crosse 50, St. John 44, Kinsley 40, Otis-Bison 31.

Individual results

(event winners + area medalists only)

Boys

SHOT — 1. Schmidt, La Crosse, 51-10.25; 3. Kershner, La Crosse, 44-5.25; 4. Goodman, Ness City, 43-3.

DISC — 1. Schmidt, La Crosse, 147-1; 4. Armon, Ness City, 129-2.5; 5. Garcia, La Crosse, 128-7.5.

JAV — 1. Garcia, La Crosse, 153-7; 2. Maier, Otis-Bison, 149-8; 3. Al. Jay, La Crosse, 146-10; 4. Cheely, Otis-Bison, 136-7.

HJ — 1. Stiawalt, Ness City, 6-0; 6. Scott, Otis-Bison, 5-6.

PV — 1. Wycoff, St. John, 10-6; 2. Riedel, Victoria, 9-6.

LJ — 1. An. Jay, La Crosse, 20-9; 2. Stiawalt, Ness City, 20-3.5; 3. Flores, Ness City, 19-11.5; 4. Lightfoot, Otis-Bison, 19-6.

TJ — 1. Stiawalt, Ness City, 42-5.5; 2. Keller, Otis-Bison, 40-6; 6. Lightfoot, Otis-Bison, 38-9.

100 — 1. Lightfoot, Otis-Bison, 11.65; 3. McMillen, Ness City, 11.97.

200 — 1. McMillen, Ness City, 24.10; 2. Lightfoot, Otis-Bison, 24.76; 6. Alex Jay, La Crosse, 25.83.

400 — 1. Barton, Central Plains, 52.64; 2. Herdman, La Crosse, 53.37; 3. Harris, Ness City, 55.71; 5. Dean, Otis-Bison, 56.57.

800 — 1. Penner, Macksville, 2:01.63; 4. Urban, Otis-Bison, 2:12.47.

1,600 — 1. Penner, Macksville, 4:48.23; 3. Roths, Ness City, 4:53.36; 4. Urban, Otis-Bison, 4:55.66.

3,200 — 1. Penner, Macksville, 10:40.87; 3. Roths, Ness City, 10:53.53; 5. Giesbrecht, Victoria, 11:22.60; 6. Harmon, Otis-Bison, 11:22.78.

110HH — 1. Casper, Macksville, 16.61; 2. Vaughn, La Crosse, 18.03; 4. Brungardt, Victoria, 18.76; 6. Greathouse, La Crosse, 19.00; 6. Scott, Otis-Bison, 19.53.

300IH — 1. Espinosa, Kinsley, 41.60. 2. An. Jay, La Crosse, 42.23; 4. Karlin, Victoria, 44.73; 5. Jecha, Otis-Bison, 45.01.

400R — 1. La Crosse, 45.35; 2. Ness City, 45.88.

1,600R — 1. La Crosse, 3:40.05; 3. Ness City, 3:41.19.

3,200R — 1. St. John, 8:40.57; 3. Ness City, 8:51.30; 4. Otis-Bison, 8:55.47; 6. La Crosse, 9:30.23.

Girls

SHOT — 1. Dimitt, Ellinwood, 33-2.5; 3. Wagner, Victoria, 31-9.5. 4. Wagner, La Crosse, 31-5.5; 5. Serpan, Otis-Bison, 30-5.

DISC — 1. Domme, Kinsley, 97-9; 2. Wagner, La Crosse, 92-4; 3. Wagner, Victoria, 89-6; 6. Wierman, Ness City, 82-8.

JAV — 1. Fritts, Ness City, 128-10; 3. Oborny, La Cross, 109-8; 5. Regan, Otis-Bison 104-7.

HJ — 1. Klozenbucher, La Crosse, 4-10.

PV —1. Newbold, Victoria, 8-4; 3. VonLintel, Victoria, 6-0.

LJ — 1. Regan, Otis-Bison, 15-8.5; 5. Newbold, Victoria, 14-6.25.

TJ — 1. Rolfs, Central Plains, 34-6.25; 2. Regan, Otis-Bison, 33-3.75; 5. Klozenbucher, La Crosse, 31-6; 6. West, La Crosse, 30-6.5.

100 — 1. Richardson, Ness City, 13.47; 2. Oborny, La Crosse, 13.57; 4. Fritts, Ness City, 13.89; 6. Holecek, Ness City, 14.29.

200 — 1. Newbold, Victoria, 27.75; 2. Richardson, Ness City, 27.77; 4. Erb, Otis-Bison, 30.09.

400 — 1. Rugan, Ellinwood, 1:02.74; 4. Rues, La Crosse, 1:05.91.

800 — 1. Gleason, Kinsley, 2:28.03; 5. Regan, Otis-Bison, 2:36.01.

1,600 — 1. Penner, Macksville, 5:43.77; 6. Radke, Victoria, 6:34.56.

3,200 — 1. Reichuber, Ellinwood, 12:42.90.

100HH — 1. Ricker, Ellinwood, 17.41; 3. VonLintel, Victoria, 18.31; 5. Crawford, Victoria, 20.12.

300LH — 1. Rolfs, Central Plains, 48.93; 4. Holecek, Ness City, 51.58; 6. Crawford, Victoria, 56.76.

400R — 1. Ness City, 52.13; 4. La Crosse, 54.20; 6. Victoria, 56.12.

1,600R — 1. Ellinwood, 4:15.95; 2. Ness City, 4:25.75; 5. Victoria, 4:34.12.

3,200R — 1. Ellinwood, 10;13.81; 5. La Crosse, 13:03.06.