Holcomb Invite

Team scores

Boys

1. Hugoton, 94; 2. Colby, 83; 6. Goodland, 46; 9. Ness City, 14.

Girls

1. Colby, 140; 4. Ness City, 62; 5. Goodland, 42.

Individual medalists

Boys

100 — 1. Rudzik, Ulysses, 11.16; 2. Schippers, Colby, 11.18; 5. Kent, Goodland, 11.52.

200 — 1. Schippers, Colby, 22.45; 4. Pieper, Colby, 22.94.

400 — 1. Irvin, Ulysses, 51.51; 2. Martin, Colby, 52.47.

110HH — 1. Blackburn, Holcomb, 15.31; 3. Comfort, Colby, 16.96; 4. Miller, Goodland, 17.04; 5. Wood, Goodland, 17.27.

300IH — 1. Comfort, Colby, 42.77; 3. Miller, Goodland, 43.66; 4. Wood, Goodland, 43.93.

400R — 1. Holcomb, 44.69; 4. Goodland, 46.54.

1600R — 1. Colby, 3:31.29; 6. Goodland, 3:37.55.

SHOT — 1. Rudzik, Ulysses, 56-5.5; 6. Chacon, Ness City, 41-1.

JAV — 1. Teeter, Holcomb, 182-5; 3. Harinks, Goodland, 153-1; 4. Comfort, Colby, 147-6; 6. Hamilton, Ness City, 133-4.

DISC — 1. Rudzik, Ulysses, 179-1; 6. Knitig, Goodland, 120-8.

PV — 1. Redlin, Goodland, 13-0; 4. Faber, Colby, 12-6.

HJ — 1. Kinser, Hugoton, 6-4; 2. Stiawalt, Ness City, 6-4.

LJ — 1. Pieper, Colby, 21-8.75; 6. Stiawalt, Ness City 20-3.

TJ — 1. Pieper, Colby, 44-4.25; 2. Kent, Goodland, 41-6.75; 3. Stiawalt, Ness City, 41-6.5.

Girls

100 — 1. Richardson, Ness City, 13.08; 2. Fritts, Ness City, 13.37; 3. O’Malley, Colby, 13.40; 4. Krannawitter, Colby, 13.43.

200 — 1. Richardson, Ness City, 27.45; 3. Krannawattier, Colby, 27.72.

400 — 1. Stephens, Colby, 1:02.29; 3. Stapp, Colby, 1:05.60; 4. Richardson, Ness City, 1:07.24; 5. Mitchek, Goodland, 1:07.63; 6. Griego, Colby, 1:08.51.

800 — 1. Martin, Leoti, 2:31.30; 23. Siruta, Goodland, 2:38.59; 5. Finley, Colby, 2:40.84.

100HH — 1. Sinoy, Holcomb, 16.86; 3. Biermann, Goodland, 17.44.

300LH — 1. McKee, Colby, 49.16; 3. Biermann, Goodland, 52.40; 6. Garrett, Colby, 54.48.

1,600 — 1. Browne, Colby, 5:31.80; 6. Finely, Colby, 6:02.66.

3,200 — 1. Browne, Colby, 12:11.28; 5. Moore, Ness City, 13:09.11; 6. Floyd, Goodland, 13:59.29.

400R — 1. Holcomb, 52.10; 2. Colby, 52.18.

1600R — 1. Colby, 4:14.85; 3. Goodland, 4:32.78.

3200R — 1. Goodland, 11:07.36; 4. Colby, 11:52.51.

SHOT — 1. Fritts, Ness City, 35-0; 2. Rehmer, Colby, 33-11; 5. Thompson, Colby, 31-0; 6. Rosales, Colby, 30-10.

JAV — 1. Fritts, Ness City 116-11; 4. Rush, Goodland, 96-6.5.

DISC — 1. Rehmer, Colby, 103-11.75; 2. Fritts, Ness City, 99-4; 3. Rosales, Colby, 98-6.5; 6. Miller, Goodland, 82-10.

PV — 1. Bangerter, Leoti, 9-0; 3. VanEaton, Colby, 8-0; 6. Floyd, Goodland, 7-6.

HJ — 1. Ritsema, Lakin, 5-4; 3. O’Malley, Colby, 5-2.

LJ — 1. Hoskinson, Hugoton, 16-3; 2. Stephens, Colby, 15-11.75.

TJ — 1. McKee, Colby, 35-3.5; 5. Hageman, Goodland, 32-0.5.