Prep boxcsores

Saturday

Castle Rock Classic

Boys

Fifth place

Quinter 35, Rawlins County 31

Rawlins County 9 4 9 9 — 31

Quinter 5 7 12 11 — 35

RC — Britt 9, Zorn 8, Oelschlager 2, Leitner 2, Dulany 3, Hemel 3, Withington 4.

Q — Keith 3, Havlas 16, Kaiser 7, Ostmeyer 3, Glick 3, Simpson 3.

Third place

Ellis 65, Wheatland-Grinnell 31

Ellis 26 18 18 3 — 65

Wheatland-Grinnell 12 8 4 7 — 31

E — Herl 6, Lewis 3, Soneson 4, Smith 14, Pfeifer 12, Hernandez 3, Hudson 4, Feik 9, Shaw 1, Beisner 9.

WG — Haffner 5, Esparza 15, Bixenman 3, Lewis 2, Prevo 6.

Championship

Hoxie 58, Dighton 56 (OT)

Hoxie 11 11 16 13 7 — 58

Dighton 12 8 13 18 5 — 56

H — Splipke 16, Dible 12, Weimer 11, Robben 10, Schwarz 9.

D — Lingg 21, Cramer 15, Bradstreet 9, Foos 8, Torson 2, Barton 1.

Girls

Fifth place

Ellis 55, Rawlins County 34

Ellis 18 11 13 13 — 55

Rawlins County 6 13 5 10 — 34

E — Waldschmidt 3, Rome 4, Hernandez 1, Schoenberger 9, Werth 5, S. Werth 6, Mattheyer 2, Reiter 6, Foster 14.

RC — Horinek 3, Hemel 2, Beckman 9, Singhateth 5, Crouse 15.

Third place

Quinter 62, Wheatland-Grinnell 46

Wheatland-Grinnell 11 14 11 10 — 46

Quinter 22 12 11 17 — 52

WG — Zimmerman 6, Haffner 2, Kneisteadt 20, Goetz 6, Schultz 4, Bixenman 8.

Q — Gruenbacher 3, Bird 4, Crist 20, Fisher 4, Blackwill 11, Havlas 20.

Championship

Dighton 40, Hoxie 28

Hoxie 4 5 8 11 — 28

Dighton 12 6 16 6 — 40

H — Schamberger 10, Niblock 8, Dorenkamp 4, Castle 3, Heim 3.

D — Speer 18, Cramer 12, Roberts 6, O’Brien 4.

Sagebrush Shootout

Boys

Championship

St. Francis 67, Logan 36

St. Francis 18 14 24 11 — 67

Logan 9 8 9 10 — 36

SF — Busse 38, Dinkel 4, Straub 2, Waters 19, Neitzel 4.

L — Kats 6, LeRoux 3, VanLaeys 14, Allen 4, Stapleton 7, Daniels 2.

Third place

Triplains-Brewster 56, Cheylin 43

Triplains-Brewster 27 10 7 12 — 56

Cheylin 12 12 15 4 — 43

TB — Cortes 2, Roulier 2, House 16, Stramel 16, Schmidt 7, Holm 12, Benham 1.

C — Gonzalez 16, Perez 10, Hackler 2, Firsbie 1, Porubsky 14.

Fifth place

Wichita County 48, Golden Plains 36

Wichita County 18 9 20 1 — 48

Golden Plains 7 8 7 14 — 36

WC — Biermann 6, Huber 4, Gallegos 1, Michel 2, Alvarado 24, Altman 4, Tucke 6, Bishop 1.

GP — Ortiz 2, Spresser 4, Korte 9, Parman 2, Brown 6, Gebitz 11, Ritter 2.

Seventh place

Weskan 54, Heartland Christian 40

Weskan 8 13 16 17 — 43

Heartland Christian 6 4 17 13 — 40

W — See 6, Kuykendall 6, Seader 16, Mackley 7, B. McQuillan 10, A. McQuillan 9.

HC — Wertz 4, Quenzer 15, Belshe 4, Niblock 17.

Girls

Championship

Golden Plains 59, Triplains-Brewster 35

Golden Plains 23 12 8 16 — 59

Triplains-Brewster 4 12 9 10 — 35

GP — Miller 30, Shiltz 13, Cheney 1, Nieman 2, Lugs 5, Schaben 6, Sepulveda 2.

TB — Soejima 6, Lamb 5, Carter 1, Hillery 8, Carer 4, Kernal 2, Smith 5, Stramel 4.

Third place

St. Francis 49, Logan 38 (OT)

St. Francis 10 11 11 4 13 — 49

Logan 11 0 13 12 2 — 38

SF — Weeter 4, Dinkel 5, La. Johnson 8, Bracelin 22, L. Johnson 6, Sundstrom 2, Beims 2.

L — Hilburn 4, McClung 2, Pinkerton 5, Braun 6, Kats 14, Deboer 1, Greving 6.

Fifth place

Weskan 51, Cheylin 37

Weskan 15 14 9 13 — 51

Cheylin 6 7 8 15 — 37

W — Aldridge 7, See 13, McKinney 14, Eck 2, Purvis 4, Frasier 3, Seader 8.

C — Frisbie 12, Castillo 5, Ketzner 4, Ketlz 15, Sabatka 1.

Seventh place

Wichita County 49, Heartland Christian 20

Heartland Christian 10 2 4 4 — 20

Wichita County 12 23 12 2 — 49

HC — Meyers 13, Schmeiser 7.

WC — Hermosillo 6, Salazar 16, Heredia 4, Arellano 4, Fischer 4, Biermann 6, Gerstberger 5, Bangarter 4.

Purple & Gold Tournament

Boys

Seventh place

Trego 45, Victoria 29

Victoria 0 11 6 12 — 29

Trego 12 15 9 9 — 45

V — Schmidtberger 2, Taylor 2, Pfannenstiel 13, Windholz 7, Knoles 5.

T — Haxton 9, Mai 5, Shubert 13, Swart 2, Owens 9, Pfannenstiel 2, Riedel 2, Price 3.

Fifth place

Stockton 71, Northern Valley 67

Stockton 18 22 18 13 — 71

Northern Valley 13 21 13 20 — 67

S — Green 13, Williams 17, Coffey 13, Beougher 20, Hull 8.

NV — Cole 18, Wellman 5, Kinderknecht 13, Sides 7, Bach 16, Saenz 8.

Third place

La Crosse 39, Hodgeman County 29

Hodgeman County 9 9 4 7 — 29

La Crosse 13 10 8 8 — 39

HC — Harms 19, Morgan 19.

L — Herrman 8, Peach 4, Ryersee 2, Woods 2, Trower 7, Sherman 9, Herdman 2, Riedel 5.

Championship

Ness City 59, Oakley 21

Oakley 6 6 5 4 — 21

Ness City 18 24 16 11 — 69

O — Boles 2, Engel 12, Gabel 2, Hemmert 4, Abell 1.

NC — Stiawalt 16, Brown 14, Muniz 3, Chacon 4, Schempner 8, Pfannenstiel 11, Rios 5, Vandergrift 8.

Girls

Seventh place

Trego 49, Victoria 15

Victoria 3 2 5 5 — 15

Trego 13 13 13 10 — 49

V — Sweat 3, Miller 1, Wagner 7, Winter 2, Scheck 2.

T — Riedel 14, Pfannenstiel 10, Weigel 2, Frost 2, Huxman 2.

Fifth place

Ness City 52, Hodgeman County 44

Hodgeman County 14 6 14 10 — 44

Ness City 9 13 24 6 — 52

HC — Bergkamp 2, Seeman 8, Lee 6, Davis 5, Masters 2, Setzkorn 11, Bradshaw 6, Woods 4.

NC — Richardson 16, Clarke 13, Holocek 5, Moody 1, Flax 1, Epperson 15.

Third place

Northern Valley 30, Oakley 27

Oakley 6 8 7 6 — 27

Northern Valley 9 5 7 9 — 30

O — Scheets 2, VanEaton 7, Corbett 4, Zimmerman 12, Kuhlman 2.

NV — Lowry 7, Sammons 5, Baird 13, Covington 4, Lowry 1.

Championship

Stockton 67, La Crosse 32

La Crosse 13 10 8 8 — 32

Stockton 21 17 21 8 — 67

L — Rues 1, Klozenbucher 2, Baus 13, Brown 2, Kershner 14.

S — Griffin 10, Colburn 22, Stephens 12, Scott 3, Billinger 6, Conyac 6, Wente 4, Hamilton 4.

Osborne preseason

Boys

Lakeside 54, Thunder Ridge 34

Lakeside 15 9 13 17 — 54

Thunder Ridge 15 11 4 4 — 34

L — Stroede 19, Hake 1, Ward 2, P. Johnson 5, D. Johnson 15, Cunningham 3, Wolters 3, Schmitt 3, Duskie 3.

TR — VanEaton 6, Gibson 8, Loyd 2, Reneberg 4, Grauerholz 6, Struckhoff 6, Gering 2.

St. John’s-Tipton 46, Osborne 48 (2 OT)

St. Johnn’s-Tipton 5 15 10 11 2 11 — 46

Osborne 12 9 9 10 4 3 — 48

SJT — Gengler 5, Bates 6, Hollerich 13, Koenigsman 8, Henke 4, Eilert 18, Brummer 2.

O — Wolters 6, Holloway 2, Grabast 5, Miller 6, Conway 10, Woltesr 3, Burch 10.

Girls

Thunder Ridge 46, Lakeside 37

Thunder Ridge 15 8 8 15 — 46

Lakeside 6 3 12 16 — 37

TR — Kirchhoff 4, Pettijohn 2, Lak. Pettijohn 4, Hardacre 4, Bretton 26, Boden 1, Mann 5.

L — Bergmann 10, Grady 4, Miller 8, Blain 1, Brummett 14.

St. John’s-Tipton 44, Osborne 24

St. John’s-Tipton 20 8 10 6 — 44

Osborne 3 5 8 8 — 24

SJT — Gates 2, Eitzmann 2, Eilert 2, Walter 8, B. Eilert 17, K. Eilert 13.

O — Wolters 3, Conway 5, Noel 2, Cole 2, Engler 5, Grabast 7.