80th Scott City Relays

Team Scores

Girls

1. Colby, 135; 2. Scott City, 87; 3. Lakin, 72; 4. Dighton, 61; 5. Hoisington, 50; 6. Goodland, 38; 7. Phillipsburg, 34; 8. Hugoton, 32; 9. Ulysses, 25; 10. Wichita County, 10; 11. Atwood, 8; 12. Stanton County, 6.

Boys

1. Scott City, 88; 2. Colby, 85; 3. Hugoton, 80; 4. Ulysses, 70; 5. Stanton County, 57; 6. Lakin, 53; 7. Wichita County, 45; 8. Hoisington, 32; 9. Dighton, 17; 10. Phillipsburg, 10; 11. Goodland, 9.50; 12. Atwood, 6; 13. Ness City, 3; 14. Syracuse, 2.50.

Individual Results

100m—1. Stephens, COL, 13.19; 2. Robert, COL, 13.77; 3. Swanson, PHI, 13.79; 4. Galindo, ULY, 13.81; 5. Crouse, ATW, 13.96.

200m—1. O’Malley, COL, 27.94; 2. VanEaton, COL, 28.32; 3. Hoffman, DIGH, 28.47; 4. Price, ULY, 28.55; 5. Prieto, SC, 28.85.

400m—1. Winderlin, SC, 1:01.53; 2. Stephens, COL, 1:01.58; 3. Cramer, DIGH, 1:04.30; 4. Prieto, SC, 1:05.80; 5. Martin, WC, 1:06.41.

800m—1. White, LAK, 2:33.65; 2. Siruta, GOOD, 2:36.64; 3. Ayala, SC, 2:37.50; 4. Patton, SC, 2:39.23; 5. Finley, COL, 2:39.47.

1600m—1. Browne, COL, 5:38.95; 2. Koester, HOI, 5:47.98; 3. Shapland, DIGH, 5:51.64; 4. Stevens, SC, 5:51.81; 5. Finley, COL, 5:52.85.

3200m—1. Browne, COL, 12:23.60; 2. A. Heger, HUG, 12:34.10; 3. Avelar, SC, 12:47.91; 4. Shapland, DIGH, 13:00.54; 5. Stevens, SC, 13:05.35.

100mHH—1. Line, LAK, 17.24; 2. Biermann, GOOD, 17.46; 3. Smith, SC, 17.63; 4. Johnson, HUG, 17.86; 5. Haney, LAK, 17.95.

300mLH—1. McKee, COL, 48.82; 2. Smith, SC, 49.53; 3. Line, LAK, 52.40; 4. R. Johnson, HUG, 53.83; 5. Biermann, GOOD, 53.96.

4x100m relay—1. Colby, 52.82; 2. Goodland, 53.38; 3. Scott City, 53.42; 4. Lakin, 53.49; 5. Phillipsburg, 54.25.

4x400m relay—1. Colby, 4:15.97; 2. Scott City, 4:24.53; 3. Goodland, 4:33.18; 4. Ulysses, 4:35.70; 5. Phillipsburg, 4:44.35.

4x800m relay—1. Scott City, 10:22.93; 2. Hugoton, 10:29.44; 3. Goodland, 10:30.42; 4. Ulysses, 10:57.78; 5. Dighton, 10:58.55.

High jump—1. Ritsema, LAK, 5-02; 2. Line, LAK, 5-00; 3T. Oglevie, ULY, Jones, LAK, O’Malley, COL, 4-10.

Pole vault—1. Hoover, PHI, 8-06; 2. Hammond, HOI, 8-06; 3. VanEaton, COL, 8-00; 4. Bangerter, WC, 8-00; 5. Schmidt, HOI, 7-06.

Long jump—1. Swanson, PHI, 16-03; 2. Hoffman, DIGH, 15-10.50; 3. Stout, HOI, 15-08; 4. D. Hoskinson, HUG, 15-03.50; 5. Haney, LAK, 15-03.

Triple jump—1. McKee, COL, 34-09.50; 2. Stout, HOI, 33-02.50; 3. White, LAK, 32-00.50; 4. Salazar, WC, 32-00.50; 5. Harper, HUG, 31-08.50.

Shot put—1. Speer, DIGH, 38-10; 2. Pedigo, HOI, 32-10.50; 3. Carter, LAK, 32-09; 4. Rehmer, COL, 32-05.75; 5. Swank, LAK, 31-10.75.

Discus—1. Rehmer, COL, 110-05; 2. Speer, DIGH, 109-09; 3. Terry, ATW, 106-04; 4. Pedigo, HOI, 100-01; 5. Rosales, COL, 95-03.

Javelin—1. Speer, DIGH, 113-07; 2. Braun, SC, 112-04; 3. Eikenberry, SC, 102-05; 4. Dibble, PHI, 96-06; 5. Dehn, LAK, 93-08.

Boys

100m—1. Schippers, COL, 11.34; 2. Schumacher, WC, 11.36; 3. Gilleland, LAK, 11.56; 4. Heger, HUG, 11.69; 5. Martin, ATW, 11.73.

200m—1. Schippers, COL, 23.14; 2. Schumacher, WC, 23.35; 3. Gilleland, LAK, 23.49; 4. Pieper, COL, 23.72; 5. Heger, HUG, 23.95.

400m—1. Martin, COL, 52.73; 2. Hamlin, HUG, 52.99; 3. Donovan, HOI, 53.98; 4. Hayes, SC, 54.20; 5. Torson, DIGH, 54.34.

800m—1. Castro, HUG, 2:02.02; 2. Carrasco, SC, 2:03.51; 3. Barbosa, ULY, 2:05.98; 4. Drohman, SC, 2:07.31; 5. Ruelas, SC, 2:07.73.

1600m—1. Carrasco, SC, 4:43.47; 2. Thomas, SC, 4:52.55; 3. Garcia, HUG, 4:55.60; 4. Jamison, LAK, 4:58.79; 5. Niswonger, WC, 5:00.74.

3200m—1. Rome, HUG, 10:26.99; 2. Barbosa, ULY, 10:33.53; 3. Martinez, HUG, 10:36.29; 4. Garcia, HUG, 10:58.64; 5. Faber, COL, 11:08.14.

100mHH—1. McRae, SC, 16.02; 2. Faurot, SC, 16.21; 3. J. Ball, HOI, 16.22; 4. Michel, LAK, 17.00; 5. Gearhart, HOI, 17.20.

300mLH—1. McRae, SC, 41.41; 2. Comfort, COL, 42.37; 3. Faurot, SC, 42.47; 4. Michel, LAK, 43.80; 5. Fletcher, LAK, 44.09.

4x100m relay—1. Scott City, 45.94; 2. Lakin, 45.95; 3. Phillipsburg, 46.29; 4. Stanton County, 46.94; 5. Syracuse, 47.09.

4x400m relay—1. Colby, 3:30.39; 2. Scott City, 3:32.05; 3. Hugoton, 3:42.96; 4. Wichita County, 3:45.52; 5. Ulysses, 3:46.98.

4x800m relay—1. 1. Wichita County, 8:19.65; 2. Hugoton, 8:20.67; 3. Scott City, 8:23.12; 4. Ulysses, 8:48.00; 5. Stanton County, 9:04.76.

High jump—1. Kinser, HUG, 6-04; 2. Berens, StCO, 5-10; 3. Torson, DIGH, 5-08; 4. Alvarado, WC, 5-08; 5. Faurot, SC, 5-08.

Pole vault—1. J. Ball, HOI, 14-00; 2. Cole, ULY, 13-06; 3. C. Ball, HOI, 13-06; 4. Binns, WC, 13-00; 5. Faurot, SC, 12-00.

Long jump—1. Yakel, LAK 20-11.50; 2. Pieper, COL, 20-07; 3. Puyear, StCO, 19-11.75; 4. Hamlin, HUG, 19-11; 5. Gilliland, LAK, 19-08.50.

Triple jump—1. Pieper, COL, 42-07; 2. Puyear, SC, 39-08; 3. Zickefoose, LAK, 38-10.25; 4. Gordon, PHI, 38-07.50; 5. Castillo, WC, 38-04.

Shot put—1. Rudzik, ULY, 56-05; 2. Brollier, ULY, 42-09.25; 3. Paul, ULY, 40-11; 4. Smith, StCO, 40-09.25; 5. Chacon, NC, 40-04.

Discus—1. Rudzik, ULY, 172-07; 2. Griffith, SC, 152-07; 3. Molina, StCO, 135-10; 4. Brollier, ULY, 129-05; 5. Bohl, ULY, 123-08.

Javelin—1. Comfort, COL, 148-11; 2. Foos, DIGH, 147-07; 3. Harkins, GOOD, 143-00; 4. Lankas, ATW, 142-04; 5. Paul, ULY, 139-03.