Prep rankings

KBCA (Dec. 14)

Boys

Class 6A

1. Lawrence

2. Wichita East

3. Olathe North

4. Olathe East

5. Wichita South

6. Blue Valley North

7. Olathe Northwest

8. Derby

9. Shawnee Mission North

10. Shanwee Mission West

Class 5A

1. Highland Park

2. Kapaun Mt. Carmel

3. Wichita Heights

4. St. Thomas Aquinas

5. Bishop Carroll

6. Shawnee Heights

7. K.C. Washington

9. Maize South

10. Salina Central

Class 4A Division I

1. Bishop Miege

2. McPherson

3. Andale

4. Basehor-Linwood

5. Abilene

6. Hays High

7. Eudora

8. Topeka Hayden

9. Paola

10. Ottawa

Class 4A Division II

1. Holcomb

2. Girard

3. Concordia

4. Hugoton

5. Rock Creek

6. Holton

7. Wichita-Trinity

8. Atchison

9. Osawatomie

10. Parsons

Class 3A

1. Hesston

2. Wichita Collegiate

3. Beloit

4. Scott CIty

5. Nemaha Central

6. Riverton

7. Sabetha

8. Eureka

9. SE of Saline

10. Burlington

Class 2A

1. St. John

2. Central Plains

3. Olpe

4. Bishop Seabury

5. Spearville

6. South Gray

7. Sacred Heart

8. St. Mary's-Colgan

9. Lyndon

10. Washington County

Class 1A Division I

1. Hanover

2. Otis-Bison

3. Centralia

4. Stockton

5. Valley Heights

6. Victoria

7. Osborne

8. Hartford

9. Hoxie

10. Quinter

Class 1A Division II

1. Beloit/St. John's-Tipton

2. Wallace County

3. Caldwell

4. Central Christian

5. Attica

6. Pike Valley

7. Logan

8. Ashland

9. South Barber

10. Sylvan-Lucas

Girs

Class 6A

1. Wichita South

2. Maize

3. Olathe South

4. Shawnee Mission Northwest

5. Manhattan

6. Blue Valley

7. Blue Valley North

8. Lawrence Free State

9. Olathe Northwest

10. Shawnee Mission West

Class 5A

1. Leavenworth

2. St. Thomas Aquinas

3. Kapaun Mt. Carmel

4. Andover Central

5. Salina Central

6. Andover

7. Newton

8. Blue Valley Southwest

9. Shawnee Heights

10. Bishop Carroll

Class 4A Division I

1. Bishop Miege

2. Paola

3. Topeka-Hayden

4. Ottawa

5. Wamego

6. K.C. Piper

7. Louisburg

8. Bonnor Springs

9. Labette County

10. McPherson

Class 4A Division II

1. Hugoton

2. Columbus

3. Holcomb

4. Clay Center

5. Pratt

6. Baldwin

7. Holton

8. Girard

9. Wichita-Trinity

10. Royal Valley

Class 3A

1. Hesston

2. Lyons

3. CImarron

4. Douglas

5. Kingman

6. Nemaha Central

7. Sterling

8. Garden Plain

9. Council Grove

10. Remington

Class 2A

1. Central Plains

2. Washington

3. Olpe

4. Moundridge

5. Meade

6. Jefferson County North

7. Ellinwood

8. Smith Center

9. Sublette

10. Wabaunsee

Class 1A Division I

1. Hoxie

2. Valley Heights

3. Waverly

4. St. Paul

5. Thunder Ridge

6. Goessel

7. Dighton

8. Centralia

9. Ingalls

10. La Crosse

Class 1A Division II

1. Golden Plains

2. Bucklin

3. Attica

4. Triplains

5. Cunningham

6. Wheatland-Grinnell

7. Moscow

8. Argonia

9. Beloit/St. John's-Tipton

10. Axtell