Class 4A Division I

District 8

District Overall

W-L W-L

McPherson 2-0 6-2

Buhler 1-1 6-2

Hays High 1-1 7-1

Abilene 0-2 6-2

Last week's results

McPherson 44, Buhler 42; Hays High 34, Abilene 33.

This week's games

Hays High at McPherson; Buhler at Abilene.

Scenarios --  McPherson can clinch the title with a win over Hays High.

In order to make the playoffs, Hays High needs to beat McPherson by at least 17 points. Hays High has a shot at the district title with a win and a Buhler loss to Abilene.

A Buhler win guarantees it a playoff spot.

Abilene can earn runner-up if it beats Buhler by 16 points and a Hays High loss.

Class 4A Division II

District 7

District Overall

W-L W-L

Concordia 2-0 6-2

Clay Center 1-1 3-5

Colby 1-1 2-6

Goodland 0-2 3-5

Last week's results

Concordia 45, Goodland 7; Colby 21, Clay Center 18.

This week's games

Concordia at Clay Center; Colby at Goodland.

Scenarios -- Concordia can clinch the district with a win.

Clay Center is the district champion with a win and a Colby loss.

Goodland has a chance with a win and a Clay Center loss.

Class 3A

District 14

District Overall

W-L W-L

Norton (Champ) 2-0 8-0

Belot 1-1 5-3

Russell 1-1 2-6

TMP-Marian 0-2 0-8

*eliminated from playoffs.

Last week's results

Russell 24, TMP 17; Norton 34, Beloit 16.

This week's games

Norton at TMP; Russell at Beloit.

Scenarios -- Norton is the champ and will be at home in first round of playoffs.

The winner of Beloit, Russell is the runner-up.

Class 2-1A

District 6

District Overal

W-L W-L

Phillipsburg 3-0 7-1

Smith Center 2-1 5-3

Ell-Saline 2-1 5-3

*Bennington 1-3 4-4

*Republic County 0-3 1-7

*eliminated from playoffs.

Last week's results

Phillipsburg 20, Ell-Saline 14; Smith Center 34, Bennington 8; Valley Heights 48, Republic County 6.

This week's games

Smith Center at Phillipsburg; Ell-Saline at Republic County; Herington at Bennington.

Scenarios --  A Phillipsburg win clinches the district title, plus gives Ell-Saline the runner-up.

A Smith Center win keeps the Redmen hopes alive. If Ell-Saline loses to Republic County and Smith Center loses, Ell-Saline breaks the tie for runner-up. If Smith Center wins by at least 12 points, Ell-Saline needs to win by at least 21 points.

District 7

District Overall

W-L W-L

La Crosse 3-0 7-1

Oakley 3-0 5-3

*Ellis 1-2 4-4

*Plainville 1-2 2-6

*Wichita County 0-4 1-7

*eliminated from playoffs.

Last week's results

La Crosse 47, Wichita County 8; Oakley 41, Plainville 20; Ellis 34, Sublette 14.

This week's games

La Crosse at Oakley; Plainville at Ellis; Syracuse at Wichita County.

Scenario -- The winner of Oakley, La Crosse is the district champion. The other is runner-up.

Eight-Man Division I

District 4

District Overall

W-L W-L

Hanover 5-0 8-0

Osborne 5-0 8-0

*Wakefield 4-2 6-2

*Rock Hills 2-3 4-4

*Lincoln 1-4 4-4

*Clifton-Clyde 1-4 1-7

*Lakeside 0-5 3-5

*eliminated from playoffs.

Last week's results

Hanover 58, Clifton-Clyde 6; Osborne 56, Wakefield 54; Rock Hills 54, Lakeside 42; Lincoln 50, Quinter 6.

This week's games

Osborne at Hanover; Wakefield at Stockton; Clifton-Clyde at Rock Hills; Lakeside at Lincoln.

Scenario -- The winner of Osborne, Hanover is the district champ. The other is runner-up.

District 7

District Overall

W-L W-L

Spearville (Champ) 4-0 8-0

Ness City 3-1 6-2

*Hodgeman County 3-1 7-1

*WaKeeney-Trego 1-3 2-6

*South Gray 1-3 2-6

*Dighton 0-4 2-6

*eliminated from playoffs.

Last week's results

Spearville 50, Hodgeman County 28; Ness city 52, Trego 8; South Gray 38, Dighton 32.

This week's games

South Gray at Spearville; Hodgeman County at Ness City; Trego at Dighton.

Scenario -- Spearville clinched the title last week with a win over Hodgeman County. Te winner of Hodgeman County, Ness City is the runner-up.

District 8

District Overall

W-L W-L

Oberlin (Champ) 5-0 7-1

Atwood (Runner-up) 4-1 5-3

*Hill City 3-2 5-3

*Quinter 2-3 4-4

*St. Francis 2-3 4-4

*Logan-Palco 2-3 4-4

*Stockton 0-6 0-8

*eliminated from playoffs.

Last week's results

Oberlin 42, Atwood 44; Logan-Palco 28, Hill City 20; St, Francis 55, Stockton 8.

This week's games

Hill City at Oberlin; Atwood at Quinter; St. Francis at Logan-Palco; Wakefield at Stockton.

Scenario -- Oberlin is the champ, Atwood is the runner-up.

Eight-Man Division II

District 7

District Overall

W-L W-L

Victoria (Champ) 4-0 7-1

St. John's-Tipton 3-1 6-2

Thunder Ridge 2-2 5-3

Northern Valley 2-2 6-2

*Otis-Bison 1-3 4-4

*Natoma 0-4 2-6

*eliminated from playoffs.

Last week's results

Victoria 1, Natoma 0 (forfeit); SJT 54, Thunder Ridge 50; Northern Valley 76, Otis-Bison 26.

This week's games

Otis-Bison at Victoria; SJT at Northern Valley; Otis-Bison at Victoria; Natoma at Thunder Ridge (Natoma forfeit).

Scenario -- Victoria clinched the title two weeks ago, coupled with the forfeit win last week.

SJT can clinch the runner-up spot with a win against Northern Valley.

If Northern Valley wins, Thunder Ridge would earn the runner-up spot.

District 8

District Overall

W-L W-L

Sharon Springs (Champ) 5-0 8-0

Hoxie (Runner-up) 5-1 5-3

*Triplains-Brewster 3-2 5-3

*Greeley County 3-2 4-4

*Wheatland-Grinnell 2-3 3-5

*Cheylin 0-5 0-8

*Golden Plains 0-5 0-8

*eliminated from playoffs.

Last week's results

Sharon Springs 68, Cheylin 0; Hoxie 70, Golden Plains 0; Triplains-Brewster 37, Weskan 25; Greeley County 60, Wheatland-Grinnell 24.

This week's games

Hoxie open; Greeley County at Sharon Springs; Triplains-Brewster at Wheatland-Grinnell; Golden Plains at Cheylin.

Scenario -- Playoff spots decided already with Sharon Springs the champion and Hoxie the runner-up.