Ellis Invitational results

Girls

Team scores

Ellis 124, Trego 122, Hill City 116, Victoria 65, Pawnee Heights 60, Oakley 33, Western Plains 1. 

Individual results (top 4)

100 dash — 1. Waldschmidt, Ellis, 13.25; 2. Weber, Victoria, 13.33; 3. Kohl, Ellis, 13.54; 4. Herman, Hill City, 13.56. 

200 dash — 1. Waldschmidt, Ellis, 27.03; 2. Windholz, Victoria, 27.95; 3. Herman, Hill City, 29.12; 4. Guffey, Elllis, 29.98. 

400 dash — 1. Waldschmidt, Ellis, 1:02.93; 2. Huser, Victoria, 1:05.84; 3. North, Ellis, 1:06.93; 4. Herman, Hill City, 1:09.78. 

800 run — 1. Eck, Ellis, 2:31.20; 2. Carlson, Pawnee Heights, 2:43.31; 3. Huser, Victoria, 2:43.43; $. Dinkel, Victoria, 2:45.29. 

1600 run — 1. H. Giefer, Trego, 5:35.53; 2. S. Giefer, Trego, 5:54.35; 3. Scott, Pawnee Heights, 6:41.00; 4. James, Ellis, 6:42.47. 

3200 run — 1. H. Giefer, Trego, 11:46.00; 2. S. Giefer, Trego, 12:50.00; 3. Scott, Pawnee Heights, 15:08.00; 4. James, Ellis, 15:08.30. 

100 hurdles — 1. Day, Trego, 18.64; 2. Weber, Victoria, 19.07; 3. Brungardt, Trego, 19.65; 4. Hartwell, Hill City, 20.28. 

300 meter hurdles — 1. Frost, Trego, 53.83; 2. Jimenez, Ellis, 54.64; 3. Day, Trego, 56.07; 4. Lindeman, Hill City, 56.87. 

400 relay — 1. Ellis (Waldschmidt, Jimenez, North, Kohl), 53.08; 2. Victoria (Dinkel, Huser, Windholz, Weber), 54.01; 3. Hill City (Born, Yoder, Desbien, Herman), 56.11; 4. Pawnee Heights (Cordero, Hauck, Rios-Valles, Polson), 1:00.03. 

1600 relay — 1. Ellis (Guffey, Eck, Jimenez, North), 4:36.20; 2. Trego (Carr, Moritz, Boyle, Frost), 4:44.91. 

3200 relay — 1. Trego (Boyle, Moritz, Kostic, Carr), 11:44.87; 2. Ellis (Clark, Gaschler, James, Crawford), 13.26.78. 

High jump — 1. Lindenman, Hill City, 4-10; 2. Desbien, Hill City, 4-10; 3. Pimlott, Hill City, 4-8; 4. Hartwell, Hill City, 4-6. 

Pole vault — 1. Shubert, Trego, 9-6; 2. Corbett, Oakley, 7-0; 3. Yoder, Oakley, 6-6. 

Long jump — 1. Carlson, Pawnee Heights, 16-2.50; 2. Windholz, Victoria, 15-5.50; 3. Polson, Pawnee Heights, 13-11; 4. Flipse, Oakley, 13-5. 

Triple jump — 1. Day, Trego, 31-11.50; 2. Polson, Pawnee Heights, 30-8.50; 3. Desbien, Hill City, 30-7.50; 4. Lindeneman, Hill City, 29-6.75. 

Shot put — 1. Booker, Oakley, 33-4; 2. Born, Hill City, 32-8.25; 3. Amspacker, Pawnee Heights, 32-1.50; 4. Carlson, Pawnee Heights, 31-11.75. 

Discus — 1. Born, Hill City, 11-01; 2. Smith, Hill City, 104-01; 3. Schroeder, Victoria, 87-7; 4. Fischer, Ellis, 86-03. 

Javelin — 1. Keith, Hill City, 109-5; 2. Mattheyer, Ellis, 101-9; 3. Fischer, Ellis, 96-6; 4. Sloana, Hill City, 94-10. 

Boys 

Team scores

Ellis 156, Hill City 138, Trego 99.50, Pawnee Heights 68, Victoria 25.50, Oakley 21, Western Plains 14. 

Individual results (top four)

100 dash — 1. Mausch, Western Plains, 11.53; 2. Journigan, Hill City, 11.56; 3. Shaw, Ellis, 11.64; 4. Jones, Ellis, 11.65.

200 dash — 1. Shaw, Ellis, 23.66; 2. Jones, Ellis, 23.69; 3. Scott, Pawnee Heights, 24.23; 4. Mauch, Western Plains, 24.33. 

400 dash — 1. Price, Trego, 55.44; 2. Bieker, Ellis, 55.78; 3. Schoenrock, Victoria, 1:00.65; 4. Burkhart, Trego, 1:01.04. 

800 run — 1. Eck, Ellis, 2:12.20; 2. Watkins, Hill City, 2:14.84; 3. Giefer, Trego, 2:17.93; 4. Shaw, Ellis, 2:18.37. 

1600 run — 1. Giefer, Trego, 4:53.46; 2. Schulte, Victoria, 5:13.21; 3. Pyklle, Ellis, 5:22.00; 4. North, Ellis, 5:25.00. 

3200 run — 1. Giefer, Trego, 10:33; 2. Pyle, Ellis, 11:23; 3. Schulte, Trego, 11:25; 4. Arnold, Trego, 13:04.

110 hurdles — 1. Desormiers, Trego, 16.40; 2. Price, Trego, 16.44; 3. Brown, Ellis, 19.43. 

300 hurdles — 1. Desormiers, Trego, 45.08; 2. Hamel, Hill City, 45.46; 3. Baier, Pawnee Heights, 1:09.42. 

400 relay — 1. Ellis (Hudson, Mattheyer, Shaw, Jones), 45.80; 2. Hill City (Born, McDowell, Blanks, Journigan), 46.43; 3. Oakley (Cooper, McDowell, Pfeifer, Temaat), 54.26. 

1600 relay — 1. Ellis (Shaw, Jones, Shaw, Eck), 3:43.91; 2. Hill City (McDowell, Journigan, Watkins, Blanks), 3:47.36; 3. Trego (Brown, Burkhart, Desormiers, Price), 3:55.06; 4. Pawnee Heights (Myers, Cordero, Colglazier, Scott), 4:03.78. 

3200 relay — 1. Hill City (McDowell, Watkins, Edwards, Blanks), 9:34.09; 2. Ellis (North, Crawford, Bieker, Shaw), 10:00.21. 

High jump — 1. Keith, Hill City, 5-6.25; 2. Fischer, Ellis, 5-6; 3. Handy, Hill City, 5-4.25; 4. Brown, Ellis, 5-4. 

Pole vault — 1. Keith, Hill City, 12-00.50; 2. Hamel, Hill City, 12-00.25; 3. Eck, Ellis, 12-0; 4. Stephenson, Oakley, 9-6. 

Long jump — 1. Blanks, Hill City, 19-8; 2. Swenson, Ellis, 38-11.25; 3. Swenson, Ellis, 18-11.50; 4. Brown, Trego, 17-4. 

Triple jump — 1. Scott, Pawnee Heights, 41-1.50; 2. Swenson, Ellis, 38-11.25; 3. McDowell, Hill City, 36-3.50; 4. Colglazier, Pawnee Heights, 34-6.50. 

Shot put — 1. Hamby, Pawnee Heights, 44-7.50; 2. Hafliger, Trego, 40-6; 3.  Brandyberry, Hill City, 38-3; 4. Johnson, Ellis, 36-6.50. 

Discus — 1. Armbruster, Ellis, 143-00; 2. Brandyberry, Hill City, 126-11; 3. Hamby, Pawnee Heights 117-3; 4. Stoecker, Oakley, 106-8. 

Javelin — 1. Born, Hill City, 171-00; 2. Hamby, Pawnee Heights, 136-6; 3. Pressley, Hill City, 129-5; 4. Price, Trego, 124-7.