ABILENE — The Hays High girls track and field team won the Abilene Invitational on Thursday while the boys team placed fifth.

Brooklyn Schaffer won the 300-meter hurdles in 47.62. The 1,600-meter relay team of Abigail Dickenson, Brooklyn Lewallen, Ashlynn Flax and Schaffer placed first with a time of 4:21.65.

On the boys side, Taivian Creamer won the 400 with a 51.93. Trey Adams won the discus (152 feet) and the shot put (46 feet, 11 inches).

The Indians’ next meet will be Friday at McPherson.

Abilene Invitational track and field results

Girls

100-meter dash — 1. Ruddle, McPherson, 12.39; 2. Reckward, Wamego, 12.94; 3. Spaich, McPherson, 12.98; 4. Harvey, Royal Valley, 13.00.

200 dash — 1. Spaich, McPherson, 27.25; 2. Green, Hays, 27.70; 3. Schroeder, McPherson, 27.84; 4. Cooper, Wamego, 28.13.

400 run — 1. Hegemony, Royal Valley, 1:04.27; 2. Dickenson, Hays, 1:04.60; 3. Stout, Abilene, 1:04.88; 4. Kirkpatrick, Chapman, 1:05.80.

800 run — 1. Bearn, McPherson, 2:30.99; 2. Barnes, Abilene, 2:33.68; 3. Mullin, Clay Center, 2:36.11; 4. Rock, Abilene, 2:37.86.

1600 run — 1. Larson, Clay Center, 5:45.66; 2. Dotts, Hays, 5:59.53; 3. Donahue, Wamego, 6:01.87; 4. Crow, Flint Hills, 6:02.19.

300 hurdles — 1. Schaffer, Hays, 47.62; 2. Underwood, Wamego, 48.14; 3. Holems, Abilene, 49.00; 4. Ogden, Royal Valley, 50.13.

3200 run — 1. Larson, Clay Center, 12:19.78; 2. Dotts, Hays, 12:54.54; 3. Pearson, Southeast of Saline, 12:55.61; 4. Blanka, Wamego, 13:09.23.

400 relay — 1. Wamego, 51.32; 2. Hays (Dickenson, Green, Schaffer, Nunnery), 53.22; 3. Chapman (Anderson, Kirkpatrick, Suther, Meuli), 54.33; 4. Royal Valley (Ogden, Hegemann, Fink, Harvey), 54.99.

100 hurdles — 1. Ruddle, McPherson, 14.84; 2. Howard, McPherson, 15.77; 3. Underwood, Wamego, 16.16; 4. Reckward, Wamego, 16.34.

1600 relay — 1. Hays (Dickenson, Lewallen, Flax, Schaffer), 4:21.65; 2. Abilene, 4:23.11; 3. Wamego, 4:23.77; 4. Royal Valley, 4:27.66.

3200 relay — 1. Abilene, 10:45.23; 2. Clay Center, 11:02.88; 3. Wamego, 11:13.40; 4. Hope, 12:06.12.

Pole vault — 1. Cooper, Abilene, 9-0; 2. Sterling, Clay Center, 8-6; 3. Hegemann, Royal Valley, 8-6; 4. Olberding, Abilene, 8-0; 4. Plaum, Hays, 8-0; 4. Pflaster, Abilene, 8-0.

Long jump — 1. Allen, McPherson, 16-6; 2. Green, Hays, 15-9.50; 3. Schroeder, McPherson, 15-6; 3. Nunnery, Hays, 15-6.

High jump — 1. Clean, El Dorado, 4-10; 2. Petty, Wamego, 4-10; 3. Fink, Royal Valley, 4-10; 4. Brockmeier, Hope, 4-10.

Triple jump — 1. Kirkpatrick, Chapman, 34-10; 2. Allen, McPherson, 34-10; 3. Pettay, Wamego, 34-5; 4. Zachgo, Wamego, 34-2.

Shot put — 1. Chitty, Southeast of Saline, 39-4.75; 2. Brockmeier, Hope. 34-3.25; 3. Johnson, El Dorado, 33-0.25; 4. Harris, Hays, 33-0.25.

Javelin — 1. Brockmeier, Hope, 119-09; 2. Suther, Chapman, 133-07; 3. Vetter, Wamego, 104-11; 4. Liby, Abilene, 104-10.

Discus — 1. Chitty, Southeast of Saline, 111-01; 2. Harris, Hays, 103-02; 3. Mickle, El Dorado, 102-04; 4. Brockmeier, Hope, 100-08.

Boys

100 — 1. Yowell, McPherson, 10.89; 2. Watson, Wamego, 10.92; 3. Shook, McPherson, 11.04; 4. Scherbring, Abilene, 11:07.

200 — 1. Scherbring, Abilene, 22.93; 2. Cade, Wameo, 23.03; 3. Watson, Wamego, 23.11; 4. Huff, McPherson, 23.42.

400 — 1. Creamer, Hays, 51.93; 2. Vercher, Chapman, 52.64; 3. Kemboi, El Dorado, 53.88; 4. Scherbring, Abilene, 54.61.

800 — 1. Price, El Dorado, 2:05.54; 2. Price, Wamego, 2:06.24; 3. Wander, Chapman, 2:06.42; 4. Radabaugh, Abilene, 2:08.63.

1600 — 1. Gleason, Southeast of Saline, 4:40.16; 2. Radabaugh, Abilene, 4:51.69; 3. Price, El Dorado, 4:54.77; 4. Moyer, McPherson, 4:59.18.

300 hurdles — 1. Roudybush, Wamego, 41.46; 2. Ramey, McPherson, 42.91; 3. Johnson, El Dorado, 42.99; 4. Cumpton, Royal Valley, 43.04.

3200 run — 1. Kemboi, El Dorado, 10:11.29; 2. Gleason, Southeast of Saline, 10:15.02; 3. Pfizenmaier, Clay Center, 10:15.89; 4. Sprocket, Southeast of Saline, 10:58.56.

400 relay — 1. McPherson, 43.06; 2. Wamego, 43.95; 3. Hays (Lang, Creamer, Summers, Haselhors), 44.19; 4. El Dorado, 45.69.

110 hurdles — 1. Roudybush, Wamego, 14.43; 2. Cade, Wamego, 14.88; 3. Cumpton, Royal Valley, 15.19; 4. Trost, McPherson, 15.61.

3200 relay — 1. Wamego, 3:34.20; 2. El Dorado, 3:37.17; Abilene, 3:38.67; 4. Clay Center, 3:40.37.

High jump — 1. Fink, Royal Valley, 6-2; 2. Cade, Wamego, 6-0; 3. Swann, Wamego, 6-0; 4. Madron, McPherson, 5-10.

Pole vault — 1. Whiteley, Abilene, 13-00; 2. Tiller, Chapman, 12-6; 3. Trost, McPherson, 11-6; 4. Thorell, Hays, 11-6.

3200 relay — 1. Wamego, 8:47.99; 2. El Dorado, 8:53.08; 3. Abilene, 8:55.47; 4. Clay Center, 8:57.83.

400 sprint medley — 1. Royal Valley, 51.13; 2. Abilene, 54.69; 3. Clay Center, 55.96.

Long jump — 1. Vercher, Chapman, 20-6; 2. Vetter, Wamego, 20-2.50; 3. Madron, McPherson, 19-10; 4. Glavan, Clay Center, 19-8.

Triple jump — 1. Johnson, Wamego, 43-2; 2. Florence, El Dorado, 40-1; 3. Beckman, Hays, 40-0; 4. Meyer, El Dorado, 39-5.

Discus — 1. Adams, Hays, 152-0; 2. Van Goethem, McPherson, 148-8; 3. Stufflebean, McPherson, 145-10; 4. Clausing, El Dorado, 132-2.50.

Shot put — 1. Adams, Hays, 46-11; 2. Schulte, Hays, 46-5.75; 3. Stufflebean, McPherson, 46-2; 4. Van Goethem, McPherson, 44-9.25.

Javelin — 1. Stufflebean, McPherson, 181-2; 2. Blanka, Wamego, 154-5; 3. Whiteley, Abilene, 148-11; 4. Van Goethem, McPherson, 147-3.