Boys

100

Name School Classification Time

Schippers Colby 4A 10.91

Stapp Colby 4A 11.18

Petrie Norton 3A 11.23

Raby St. Francis 1A 11.41

Journigan Hill City 2A 11.42

Juenemann Phillipsburg 3A 11.49

200

Name School Classification Time

Schippers Colby 4A 22.53

Petrie Norton 3A 23.09

Jones Ellis 2A 23.15

Trey Sides Phillipsburg 3A 23.50

Hackler St. Francis 1A 23.56

Staples Smith Center 2A 23.66

400

Name School Classification Time

Busse St. Francis 1A 51.54

Schippers Colby 4A 51.59

Kisner Victoria 1A 51.85

Kuhlman Stockton 52.40

Creamer Hays High 4A 52.57

Raby St. Francis 2A 52.95

800

Name School Classification Time

Busse St. Francis 2A 1:58.04

Lang TMP 3A 2:05.57

Engel Oakley 2A 2:08.85

Karin St. Francis 2A 2:10.57

Creamer Hays High 4A 2:11.98

Riedel TMP 3A 2:12.41

1600

Name School Classification Time

Lang TMP 3A 4:55.74

Huehl Sylvan-Lucas 1A 4:55.90

Metcalf Colby 4A 4:57.50

Hall Norton 3A 4:57.67

Fischer Wallace County 1A 4:58.12

King Norton 3A 5:01.04

3200

Name School Classification Time

Huehl Sylvan-Lucas 1A 10:57.59

Fischer Wallace County 1A 10:58.70

Giefer Trego 2A 11:02.07

Faulkender St. Francis 2A 11:18.90

King Norton 3A 11:20.24

Weber TMP 3A 11:21.92

110HH

Name School Classification Time

Price Trego 2A 16.66

Herrick Phillipsburg 3A 16.72

Wood Goodland 3A 16.78

Zimmerman Plainville 2A 16.95

Lager TMP 3A 17.07

Kugler Smith Center 2A 17.52

Herl Oakley 2A 17.52

300IH

Name School Classification Time

Raymer Goodland 3A 42.10

Montgomery Smith Center 2A 44.04

Wood Goodland 3A 44.23

Sides N. Valley 1A 44.35

Price Trego 2A 44.45

Zimmerman Plainville 2A 44.72

400 Relay

School Classification Time

Phillipsburg 3A 44.94

St. Francis 2A 45.14

Norton 3A 45.72

Smith Center 2A 45.72

Hays High 4A 45.74

Plainville 2A 45.85

1600 Relay

School Classification Time

Colby 4A 3:32.02

TMP 3A 3:36.05

Ellis 2A 3:36.29

St. Francis 2A 3:36.34

Hays High 4A 3:37.13

Smith Center 2A 3:40.33

3200 Relay

School Classification Time

Oakley 2A 8:45.05

TMP 3A 8:45.25

St. Francis 2A 8:47.12

Osborne 1A 9:08.78

Smith Center 2A 9:14.70

Norton 3A 9:26.90

Shot Put

Name School Classification Distance

Tielenhaus La Crosse 1A 51-1

Vandegrift Ness City 2A 50-11

Casey Plainville 2A 50-8

VanKooten Phillipsburg 3A 48-5.25

Hawkins Smith Center 2A 48-4

Daniels Logan 1A 45-4.5

Discus

Name School Classification Distance

Pierson Plainville 2A 162-02

Johnson Brewster 1A 147-7

Staab Plainville 2A 140-9

Vandegrift Ness City 2A 140-2

Hagans TMP 3A 135-2

Bowles Wallace County 1A 134-0

Javelin

Name School Classification Distance

Bach Northern Valley 1A 171-4

Maxwell Smith Center 2A 166-3

Chacon Ness City 2A 166-0

Kepka TMP 3A 163-2

Hutchinson Smith Center 2A 160-5

Bach N. Valley 1A 160-4.5

High jump

Name School Classification Height

Bach N. Valley 1A 6-4

Meyer Smith Center 2A 6-2

Allen Logan 1A 5-10

McFarland TMP 3A 5-10

Mayers TMP 3A 5-10

Pearry Hill City 2A 5-10

Allen Logan 1A 5-10

Cole N. Valley 1A 5-10

Withington Rawlins County 1A 5-10

Pole vault

Name School Classification Height

Lenker Phillipsburg 3A 12-6

Stutsman N. Valley 1A 12-0

Johnson St. Francis 2A 12-0

Miller Hay High 4A 12-0

Jones Norton 3A 12-0

Hamel Hill City 2A 12-0

Long jump

Name School Classification Distance

Williams Stockton 1A 22-0

Thompson Phillipsburg 3A 21-2

Medina Wallace County 1A 20-11

Cellmer Plainville 2A 20-10

Hudson Ellis 2A 20-8

Montgomery Smith Center 2A 19-11.75

Triple jump

Name School Classification Distance

Nunnery Hays 4A 47-4

Medina Wallace County 1A 43-3

Karlin TMP 3A 41-10

Poling St. Francis 2A 41-0.5

Montgomery Smith Center 2A 40-11

Cellmer Plainville 2A 40-10.75

Girls

100

Name School Classification Time

Braun Norton 3A 12.85

Wesley Oberlin 2A 13.03

Waldschmidt Ellis 2A 13.14

Baird N. Valley 1A 13.15

Herold Sylvan-Lucas 1A 13.15

Beach Phillipsburg 3A 13.16

200

Name School Classification Time

Waldschmidt Ellis 2A 26.70

Braun Norton 3A 26.92

Engelbert Norton 3A 27.00

Baird N. Valley 1A 27.27

Frack Norton 3A 27.73

Beach Phillipsburg 3A 27.74

400

Name School Classification Time

Waldschmidt Ellis 2A 1:00:45

Dewey Plainville 2A 100:48

Baird N. Valley 1A 1:01.68

Dickenson Hays High 4A 1:02.75

Bailey Norton 3A 1:03.62

Lowrie Oakley 2A 1:04.18

800

Name School Classification Time

Riedel TMP 3A 2:25.01

Murdock Colby 4A 2:27.75

Bailey Norton 3A 2:30.85

Giefer 2A Trego 2:31:43

Werth TMP 3A 2:32.59

Eck Ellis 2A 2:33.06

1600

Name School Classification Time

H. Giefer Trego 2A 5:26.45

Riedel TMP 3A 5:35:01

Murdock Colby 4A 5:41.95

Eck Ellis 2A 5:44.25

Princ Sylvan-Lucas 1A 5:47.39

Kats Norton 3A 5:49.39

3200

Name School Classification Time

H. Giefer Trego 2A 11:30.75

Princ Sylvan-Lucas 1A 11:56.45

S. Giefer Trego 2A 13:03.20

Beirmann Goodland 3A 13:30.65

Maldonado Hays High 4A 13:36.04

Hoover Phillipsburg 3A 13:38.48

100HH

Name School Classification Time

Miller Lakeside 1A 14.86

Conway Osborne 1A 15.90

Cunningham Lakeside 1A 16.59

Baird N. Valley 1A 16.82

Kaiser Plainville 2A 16.93

Heim Rawlins County 1A 17.23

300LH

Name School Classification Time

Kaiser Plainville 2A 48.01

Conway Osborne 1A 48.65

Schaffer Hays High 4A 49.71

Foss Colby 4A 50.80

Schaffer Hays High 4A 51.07

Cunningham Lakeside 1A 51.31

400 Relay

School Classification Time

Norton 3A 50.96

Ellis 2A 52.21

Colby 4A 52.76

Hays High 4A 52.97

Lakeside 1A 53.00

Golden Plains 1A 53.30

1600 Relay

School Classification Time

Golden Plains 1A 4:19.38

Norton 3A 4:19.53

TMP 3A 4:20.41

Colby 4A 4:21.29

Phillipsburg 3A 4:28.78

Plainville 2A 4:30.47

3200 Relay

School Classification Time

TMP 3A 10:34.62

Colby 4A 10:38.09

Norton 3A 10:39.50

Trego 2A 10:57:22

Hoxie 2A 11:06.68

St. Francis 2A 11:13.16

Shot Put

Name School Classification Distance

Epperson Ness City 2A 40-2.75

Babcock Phillipsburg 3A 37-4.25

Batchman Sylvan-Lucas 1A 37-2.5

Hamilton Stockton 1A 35-4

Beckman Rawlins County 2A 34-9.5

Greving Logan 1A 34-3

Discus

Name School Classification Distance

Reiter Ellis 2A 111-4

Wilkerson Plainville 2A 110-09

Balluch Hoxie 2A 109-10

Batchman Sylvan-Lucas 1A 108-5

Epperson Ness City 2A 108-5

Hennick Wallace County 1A 107-11

Javelin

Name School Classification Height

Epperson Ness City 2A 122-4

Brown Osborne 1A 118-8

McEwen Norton 3A 117-8

Beckman Rawlins County 1A 114-2

Kinzie Lakeside 1A 110-5

Hutchinson Smith Center 2A 109-9

Pole vault

Name School Classification Height

Jones Norton 3A 9-6

Frieling Smith Center 2A 9-6

Pflaum Hays High 4A 8-6

Finley Colby 4A 8-6

Shubert Trego 2A 8-6

Flax Hays High 4A 8-6

High Jump

Name School Classification Height

Stauffer Thunder Ridge 1A 5-4

Lowrie Oakley 2A 5-3

Klozenbucher La Crosse 1A 5-2

Romme TMP 3A 5-0

Dale Hays High 4A 5-0

Foss Colby 4A 4-10

Stephens Colby 3A 4-10

Havlas Quinter 1A 4-10

Yost TMP 3A 4-10

Romme TMP 3A 4-10

Day Trego 2A 4-10

Long jump

Name School Classification Distance

Wesley Oberlin 2A 17-6.25

Wolf TMP 3A 16-6.5

Nunnery Hays High 4A 16-5

Lankas Rawlins County 1A 16-4.75

Nichol Russell 3A 16-4

Klozenbucher La Crosse 1A 16-3

Triple jump

Name School Classification Distance

Burton Ellis 2A 36-5

Nichol Russell 3A 34-0

Gruenbacher Quinter 1A 33-6

Wolf TMP 3A 33-5

Geringer Norton 3A 33-2.25

Green Hays High 4A 33-3