Prep sub-state scores

BOYS

CLASS 5A

EAST #1

Bonner Springs 72, DeSoto 60

Spring Hill 69, Shawnee Heights 58

EAST #2

Basehor-Linwood 64, KC Sumner 34

Topeka Seaman 61, Aquinas 44

EAST #3

Pittsburg 69, Topeka West 52

KC Schlagle 66, Emporia 63

EAST #4

KC Washington 42, Blue Valley Southwest

41

Lenexa St. James 70, Lansing 57

WEST #1

Maize 78, Wichita Northwest 42

Goddard Eisenhower 60, Arkansas City 51

WEST #2

Andover Central 68, Great Bend 26

Maize South 76, Andover 58

WEST #3

Wichita Carroll 46, Wichita Kapaun 32

McPherson 88, Newton 86 (ot)

WEST #4

Wichita Heights 69, Salina South 35

Salina Central 70, Hays 27

CLASS 2A

ARMA SUB-STATE

Yates Center 63, Humboldt 58

Pittsburg Colgan 44, Northeast Arma 27

BLUE RAPIDS SUB-STATE

McLouth 68, Oskaloosa 37

Republic County 57, Valley Heights 49

CONWAY SPRINGS SUB-STATE

Hutchinson Trinity 62, Garden Plain 57

Medicine Lodge 53, Sedgwick 44

LEOTI SUB-STATE

Plainville 76, Hoxie 73

Ellis 70, Leoti 45

MARION SUB-STATE

Mission Valley 61, Northern Heights 50

Hillsboro 59, Marion 53

MEADE SUB-STATE

Lakin 67, Pratt Skyline 48

Ness City 69, Stanton County 66

PLEASANTON SUB-STATE

Shawnee Maranatha 76, Lyndon 41

Lawrence Seabury 65, Central Heights 54

STERLING SUB-STATE

Inman 69, Bennington 42

Sacred Heart 54, Ellsworth 36

GIRLS

CLASS 6A

EAST #1

Blue Valley North 68, Blue Valley West 33

Olathe Northwest 59, SM East 48

EAST #2

Olathe East 55, SM North 21

Leavenworth 58, SM West 36

EAST #3

Olathe South 58, SM South 51

SM Northwest 51, BV Northwest 27

EAST #4

Olathe North 49, Blue Valley Stilwell 45

(3ot)

Shawnee Mill Valley 56, Olathe West 44

WEST #1

Liberal 45, Wichita West 13

Garden City 33, Lawrence Free State 27

WEST #2

Derby 68, Wichita Campus 38

Lawrence 64, Wichita Southeast 29

WEST #3

Topeka 56, Gardner-Edgerton 33

Manhattan 54, Dodge City 36

WEST #4

Wichita South 59, Wichita East 35

CLASS 4A

EAST #1

SM Miege 72, Fort Scott 12

Paola 50, Independence 37

EAST #2

KC Piper 82, Tonganoxie 14

Chanute 66, Anderson County 44

EAST #3

Baldwin 62, Atchison 21

Parsons 50, Louisburg 44

EAST #4

Labette County 61, Osawatomie 26

Eudora 50, Iola 22

WEST #1

Abilene 56, Mulvane 33

Wichita Trinity 60, Winfield 40

WEST #2

Nickerson 53, Chapman 50

Rose Hill 43, Augusta 37

WEST #3

Circle 51, Topeka Hayden 40

Pratt 38, Andale 36

WEST #4

Ulysses 43, Buhler 31

Wamego 42, Wellington 40

CLASS 3A

CANEY SUB-STATE

Cherryvale 65, Girard 62

Columbus 42, Baxter Springs 38

EUREKA SUB-STATE

Eureka 73, Erie 43

Burlington 64, Osage City 33

HAVEN SUB-STATE

Cheney 44, Halstead 38

Haven 57, Hesston 45

HOISINGTON SUB-STATE

Norton 55, Southeast of Saline 23

Russell 51, TMP-Marian 48

KISMET SUB-STATE

Scott City 50, Larned 41

Cimarron 46, Colby 43

MARYSVILLE SUB-STATE

Marysville 45, Pleasant Ridge 43

Nemaha Central 61, Sabetha 36

PERRY SUB-STATE

Jefferson West 53, KC Ward 43

Royal Valley 61, Wellsville 48

RILEY SUB-STATE

Clay Center 47, St. Marys 13

Riley County 49, Beloit 32

CLASS 1A

ALMA SUB-STATE

Rural Vista 64, Southern Cloud 29

Frankfort 39, Centralia 37

CLAY CENTER SUB-STATE

St. John’s Beloit-Tipton 40, Burlingame 27

Hanover 53, Doniphan West 21

DODGE CITY SUB-STATE

South Central 57, Minneola 20

Pretty Prairie 53, Ingalls 43

EL DORADO SUB-STATE

Waverly 33, Chase County 29

Argonia 49, St. Paul 48

EMPORIA SUB-STATE

Olpe 68, Sedan 12

Caldwell 52, Berean Academy 48

GREAT BEND SUB-STATE

Central Plains 91, Osborne 22

Atwood 44, Quinter 31

PRATT SUB-STATE

Spearville 48, Central Christian 38

South Gray 54, Cunningham 43

WaKEENEY SUB-STATE

Golden Plains 41, Dighton 32 (ot)

Thunder Ridge 49, Otis-Bison 40

Prep boxscores

Thursday

Boys

Plainville 76, Hoxie 73

Plainville 13 25 22 16 — 76

Hoxie 19 14 17 23 — 73

PV — Casey 30, Pelton 15, VanSchuyver 1, Hays 9, Copeland 17, Yost 4.

H — Weimer 14, Tremblay 3, Dible 15, Geisinger 6, Kennedy 12, Jones 10, Obioha 13.

Ellis 70, WIchita County 45

Wichita County 12 10 9 14 — 45

Ellis 23 141 15 18 — 70

WC — Rietzke 20, Mietel 2, Whalen 1, Atlman 5, Hernandez 5, JImenez 12.

E — D. Eck 2, Lewis 7, Z. Eck 33, Gottschalk 2, Frickey 14, Shaw 2, Bollig 8, Bieker 2.

Salina Central 70, Hays 27

Hays 9 6 10 2 — 27

Salina Central 19 11 23 17 — 70

H — Nunnery 6, McCrae 7, Meyers 3, Swayne 6, Krannawitter 3, Schwarz 2.

SC — Grammer 18, Driver 11, Willliams 5, M. Grammer 2, Kickhaefer 6, DeMars 6, Glen 3, Richardson 11, McHenry 5, Watson 3.

Ness City 69, Stanton County 66

Stanton County 11 12 18 25 — 66

Ness City 21 16 20 12 — 69

SC — scoring not available.

NC — Pfannenstiel 24, Rios 24, Reinhardt 10, Beutler 2, Seib 6, Guzman 3.

Girls

Norton 55, Southeast of Saline 23

SE of Saline 6 4 9 4 — 23

Norton 17 11 9 8 — 55

SOS — Tillberg 6, Orr 5, Fear 2, Schlesener 8, Chitty 2.

Norton — Hauser 17, Kuhn 14, Hartwell 8, Brooks 8, Bailey 4, H. Hauser 2, Voss 2.

Golden Plains 41, DIghton 32

Dighton 10 9 11 2 — 32

Golden Plains 9 7 13 3 — 41

D — Cramer 3, Shapland 4, Sheppard 3, George 1, Roberts 21.

GP — Kay. Miller 13, Kas. Miller 5, Stoll 7, Ligo 12, A. Stoll 4.

Thunder Ridge 49, Otis-Bison 40

Thunder Ridge 11 11 12 15 — 49

Otis-Bison 7 5 6 22 — 40

TR — Stauffer 12, Kirchhoff 6, Pettijohn 19, Boden 7, Hardacre 5, Davis 1.

OB — Ewy 7, Wiltse 24, Trapp 4, Anderson 5