Boys

100

Name School Class Time

Schippers Colby 3A 11.06

Whitmer Russell 3A 11.13

Crawford Plainville 2A 11.17

Stapp Colby 3A 11.18

Holloway Osborne 1A 11.29

Haselhorst Hays 5A 11.34

200

Name School Class Time

Schippers Colby 3A 22.66

Stapp Colby 3A 23.40

Kennedy Hoxie 1A 23.43

Varel N. Valley 1A 23.55

Shaw Ellis 2A 23.64

Jones Ellis 2A 23.69

400

Name School Class Time

E. Lang TMP 3A 51.51

McCarty Cheylin 1A 51.93

Dinkel St. Francis 1A 52.19

Nider St. Francis 1A 52.30

Varela N. Valley 1A 52.40

Creamer Hays 5A 52.91

800

Name School Class Time

Medina Wallace County 1A 2:05.72

Metcalf Colby 3A 2:08.76

Delaney Osborne 1A 2:09.59

Bales Osborne 1A 2:10.94

E. Lang TMP 3A 2:11.07

Friess Hoxie 2A 2:11.92

1,600

Name School Class Time

Bales Osborne 1A 4:37.90

Hall Norton 3A 4:47.95

Fischer Wallace County 1A 4:49.07

Weber TMP 3A 4:50.15

Huehl Sylvan 1A 4:51.72

Delaney Osborne 1A 4:52.09

3,200

Name School Class Time

Giefer Trego 2A 10:33.00

Hall Norton 3A 10:41.54

Weber TMP 3A 10:49.78

Fischer Wallace County 1A 10:54.71

Huehl Sylvan-Lucas 1A 11:01.10

Pyle Ellis 2A 11:23.00

400 Relay

School Class Time

Colby 3A 44.58

St. Francis 1A 44.99

Ellis 2A 45.23

TMP 3A 46.06

Smith Center 2A 46.15

La Crosse 1A 46.29

1,600 Relay

School Class Time

Colby 3A 3:33.73

Smith Center 2A 3:35.17

Oakley 2A 3:38.10

TMP 3A 3:38.90

St. Francis 1A 3:39.48

Hays 5A 3:40.25

3,200 Relay

School Class Time

Colby 3A 8:54.59

Weskan 1A 9:02.85

TMP 3A 9:09.40

Hoxie 2A 9:16.05

Smith Center 2A 9:18.20

Oakley 2A 9:22.65

110 Hurdles

Name School Class Time

Holloway Osborne 1A 14.89

Price Trego 2A 15.94

Desormiers Trego 2A 16.40

Herrick Phillipsburg 3A 16.47

Conrad Smith Center 2A 16.91

L. Lang TMP 3A 16.99

300 Hurdles

Name School Class Time

Baxter St. Francis 1A 41.48

Holloway Osborne 1A 41.52

Baxter St. Francis 1A 42.19

Madrid Colby 3A 43.01

Montgomery Smith Center 2A 43.09

Batchman Sylvan-Lucas 1A 43.28

High Jump

Name School Class Height

Havlas Quinter 1A 6-2

Kennedy Hoxie 2A 6-0

Cole N. Valley 1A 6-0

Bach N. Valley 1A 6-0

Minkler Phillipsburg 3A 5-10

Moroni Hays 5A 5-10

Mayers TMP 3A 5-10

Neal Goodland 3A 5-10

Pole Vault

Name School Class Height

Stutsman N. Valley 1A 13-0

Jones Norton 3A 13-0

Poling St. Francis 1A 12-6

Keith Hill City 2A 12-0.5

Hamel Hill City 2A 12-0.25

Baird N. Valley 1A 12-0

Eck Ellis 2A 12-0

Thorell Hays 5A 12-0

Keeten Phillipsburg 3A 12-0

Long Jump

Name School Class Distance

Crawford Plainville 2A 21-3

Medina Wallace County 1A 20-11.5

Finnesy Plainville 2A 20-6.5

Creamer Hays 5A 19-11

Madrid Colby 3A 19-10.5

Montgomery Smith Center 2A 19-9.25

Triple Jump

Name School Class Distance

Medina Wallace County 1A 42-11

L. Lang TMP 3A 42-8

Reinhardt Ness City 2A 41-9

Montgomery Smith Center 2A 41-2.5

Eberle Lakeside 1A 41-0

Blank St. Francis 1A 40-8.25

Shot Put

Name School Class Distance

Casey Plainville 2A 53-1.5

Slaven Colby 3A 49-5

Adams Hays 5A 48-1

Daniels Logan 1A 48-0

Staab Plainville 2A 47-10

Schulte Hays 5A 47-1

Discus

Name School Class Distance

Johnson Brewster 1A 156-4

Casey Plainville 2A 154-3

Armbruster Ellis 2A 143-0

Higgason Otis-Bison 1A 140-7

Serrano Cheylin 1A 138-6

Adams Hays 5A 133-10

Javelin

Name School Class Distance

Bach N. Valley 1A 191-10

Maxwell Smith Center 2A 186-1

Born Hill City 2A 171-0

Hoopingarner Otis-Bison 1A 167-0

Keeten Phillipsburg 3A 158-8

Hake Lakeside 1A 156-2

Girls

100

Name School Class Time

Conway Osborne 1A 12.72

Beach Phillipsburg 3A 12.87

Braun Norton 3A 12.91

Baird N. Valley 1A 13.02

Engelbert Norton 3A 13.07

200

Name School Class Time

Waldschmidt Ellis 2A 26.61

Beach Phillipsburg 3A 26.83

Braun Norton 3A 27.11

Baird N. Valley 1A 27.13

Conway Osborne 1A 27.17

Rueschhoff TMP 3A 27.26

400

Name School Class Time

Baird N. Valley 1A 1:01.19

Waldschmidt Ellis 2A 1:01.38

Zimbal St. Francis 1A 1:01.48

Stoll Golden Plains 1A 1:02.03

Lowrie Oakley 2A 1:02.51

Stauffer Th. Ridge 1A 1:02.71

800

Name School Class Time

Riedel TMP 3A 2:29.66

Boden Th. Ridge 1A 2:30.95

Eck Ellis 2A 2:31.20

Bailey Norton 3A 2:33.12

Kats Norton 3A 2:35.36

McKenna Hoxie 2A 2:36.57

1,600

Name School Class Time

H. Geifer Trego 2A 5:35.53

Kats Norton 3A 5:47.34

S. Giefer Trego 2A 5:54.35

Diercks Hoxie 2A 6:01.19

Enochs Smith Center 2A 6:04.45

Murdock Colby 3A 6:09.48

3,200

Name School Class Time

H. Giefer Trego 2A 11:46.00

S. Giefer Trego 2A 12:50.00

Diercks Hoxie 2A 13:04.70

Dotts Hays 5A 13:12.26

Biermann Goodland 3A 13:15.68

Murdock Colby 3A 13:37.77

400 Relay

School Class Time

Norton 3A 51.78

Hays 5A 51.78

Phillipsburg 3A 52.36

Ellis 2A 52.73

Golden Plains 1A 52.74

Plainville 2A 53.64

1,600 Relay

School Class Time

Golden Plains 1A 4:20.91

Norton 3A 4:21.17

Th. Ridge 1A 4:25.02

Hays 5A 4:27.65

Ellis 2A 4:27.75

Hoxie 2A 4:27.87

3,200 Relay

School Class Time

Hoxie 2A 10:59.52

Colby 3A 11:00.37

Trego 2A 11:03.51

TMP 3A 11:10.60

Phillipsburg 3A 11:13.30

Th. Ridge 1A 11:21.50

100 Hurdles

Name School Class Time

Conway Osborne 1A 15.44

Kaiser Plainville 2A 15.63

Baird N. Valley 1A 16.08

Nunnery Hays 5A 16.12

Schaffer Hays 5A 16.99

White Hoxie 2A 17.47

300 Hurdles

Name School Class Time

Schaffer Hays 5A 48.44

Conway Osborne 1A 48.49

Kaiser Plainville 2A 49.03

Foss Colby 3A 50.80

Starr Ness City 2A 51.05

Neel Sylvan-Lucas 1A 52.21

High Jump

Name School Class Height

Stauffer Th. Ridge 1A 5-6

Romme TMP 3A 5-2

Heier Wh-Grinnell 1A 5-0

Pfortmiller Smith Center 2A 4-10

Rentschler Smith Center 2A 4-10

Yost TMP 3A 4-10

Staab Plainville 2A 4-10

Schlautman TMP 3A 4-10

Foss Colby 3A 4-10

Lindenman Hill City 2A 4-10

Desbien Hill City 2A 4-10

Nunnery Hays 5A 4-10

Dale Hays 5A 4-10

Summers Hays 5A 4-10

Keith Hoxie 2A 4-10

Pole Vault

Name School Class Height

Frieling Smith Center 2A 10-0

Jones Norton 3A 9-6

Shubert Trego 2A 9-6

Finley Colby 3A 9-0

Witman Goodland 3A 8-6

Pflaum Hays 5A 8-6

Ayers Wallace County 1A 8-6

Long Jump

Name School Class Distance

Nichol Russell 3A 17-2.5

Nunnery Hays 5A 16-6

Wolf TMP 3A 16-1.25

Braun Norton 3A 15-11.25

Rueschhoff TMP 3A 15-9

Wood Phillipsburg 3A 15-8

Triple Jump

Name School Class Distance

Nichol Russell 3A 36-4

Rueschhoff TMP 3A 34-5.5

Green Hays 5A 34-2.5

Shields Colby 3A 34-0.25

Jacobs Phillipsburg 3A 33-7.75

Wolf TMP 3A 33-7.5

Shot Put

Name School Class Distance

Epperson Ness City 2A 40-7

Babcock Phillipsburg 3A 39-6.5

Singhateh Atwood 1A 35-1

Schroeder Wh-Grinnell 1A 34-6

Dubois Norton 3A 34-5.5

Greving Logan 1A 34-5

Discus

Name School Class Distance

Balluch Hoxie 2A 128-7.5

Hennick Wallace County 1A 118-4

Staab Plainville 2A 111-2

Born Hill City 2A 111-1

Wilkerson Plainville 2A 107-11

Holmes Plainville 2A 106-8

Javelin

Name School Class Distance

Epperson Ness City 2A 139-1

Brown Osborne 1A 119-9

McEwen Norton 3A 117-9

Babcock Phillipsburg 3A 115-1

Staab Plainville 2A 111-10

Keith Hill City 2A 109-5