CLASS 6A

Offense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Qua’vez Humphreys, Junction City ... End ... 6-2 ... 210 ... Sr.

Ty Lindenman, SM Northwest ... End ... 5-7 ... 140 ... Sr.

Alex Conn, Derby ... Line ... 6-6 ... 285 ... Sr.

Turner Corcoran, Free State ... Line ... 6-6 ... 285 ... Sr.

Sam Shields, Manhattan ... Line ... 6-4 ... 285 ... Sr.

Taylor Warner, Gardner-Edgerton ... Line ... 6-4 ... 285 ... Sr.

Kevin Washington III, Derby ... Line ... 5-10 ... 320 ... Sr.

Lem Wash, Derby ... QB ... 5-11 ... 195 ... Jr.

Devin Neal, Lawrence ... Back ... 6-0 ... 195 ... Jr.

Ky Thomas, Topeka High ... Back ... 6-0 ... 205 ... Sr.

Tre Washington, Derby ... Back ... 5-9 ... 185 ... Sr.

Arland Bruce IV, Olathe North ... At-large ... 5-10 ... 185 ... Jr.

Defense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Tyler Dorsey, Derby ... Line ... 6-1 ... 285 ... Sr.

Damian Ilalio, Manhattan ... Line ... 6-2 ... 245 ... Jr.

Mason Richman, Blue Valley ... Line ... 6-6 ... 260 ... Sr.

Reid Spachman, Blue Valley North ... Line ... 6-2 ... 220 ... Sr.

Thomas Cook, Blue Valley West ... LB ... 6-1 ... 200 ... Sr.

Jack Hileman, Derby ... LB ... 5-7 ... 185 ... Jr.

Nate Matlack, Olathe East ... LB ... 6-4 ... 215 ... Sr.

AJ Patillo, Olathe North ... LB ... 5-9 ... 185 ... Sr.

Beau Foster, Dodge City ... DB ... 6-0 ... 185 ... Sr.

Terry Ginyard, Derby ... DB ... 5-9 ... 155 ... Sr.

Beau Palmer, Blue Valley ... DB ... 6-3 ... 215 ... Sr.

Will Huggins, SM South ... Specialist ... 6-7 ... 235 ... Sr.

Honorable mention

End — Ethan Alcorn, sr., Junction City; David Brown, sr., Blue Valley West; Wesley Clark, sr., SM West; Matt Friess, jr., Dodge City; Theo Grabill, jr., Blue Valley North; Shawn Hendershot, sr., Blue Valley North; Will Huggins, sr., SM South; Daylan Jones, sr., Wichita East; Jacob Karsak, sr., Derby; Chris McGee, sr., Lawrence; Marcus Preton, sr., Free State; Evan Ranallo, sr., Blue Valley Northwest; Dorian Stephens, jr., Blue Valley; Cavion Walker, sr., Derby; Geivonnii Williams, jr., Topeka High.

Line — Levi Allen, sr., Hutchinson; Refugio Chairez, sr., Garden City; Terrance Crumpton, sr., Junction City; Lovette Epelle, sr., Free State; Dylan Gillespie, jr., Lawrence; Adam Hawkins, sr., SM West; Rocco Hicks, jr., Blue Valley West; Isaiah Jackson, sr., Gardner-Edgerton; Joe Krause, sr., SM East; Ryan Lutz, sr., Free State; TJ Michael, sr., Topeka High; E’Monte Neal, sr., Topeka High; Aaron Nelson, sr., Dodge City; Darius O’Connell, jr., Manhattan; Quentin Saunders, sr., Wichita West; Mario Schneider, sr., Olathe North; Seth Smith, sr., Derby; Sterling Smithson, jr., Blue Valley; Ike Summerlin, sr., Blue Valley West; Evan Taylor, sr., Blue Valley; Michael Vernon, sr., Olathe North; Jonas Vickers, so., Derby; Shawn Waters, sr., Gardner-Edgerton; Alec Younggren, jr., Olathe South.

Back — Grant Adler, sr., Derby; Dayne Aschenbrenner, jr., Manhattan; Malik Berry, sr., Free State; Ty Black, jr., SM Northwest; Tyler Bowden, jr., Free State; Andrew Bradley, jr., Blue Valley West; Jaylen Carter, sr., Washburn Rural; Riley Cummings, sr., Blue Valley West; Jackson Dooley, jr., Lawrence; Donyel Evans, sr., Topeka High; Janus Gilbert, sr., Topeka High; Da’Vonshai Harden, sr., Topeka High; Joshua Hanas, jr., Garden City; Andrew Khoury, jr., Junction City; AJ King, jr., Wichita Southeast; Brecken Kooser, sr., Derby; Colton Maldonado, sr., Free State; Caden McCumber, sr., Blue Valley; Teven McKelvey, sr., Gardner-Edgerton; Hezekiah Newman, sr., Olathe East; Mikey Pauley, so., BV Northwest; Davonte Pritchard, jr., Gardner-Edgerton; Russell Wilkey, jr., Junction City; BJ Young, sr., Manhattan.

Linebacker — Tommy Bermudez, sr., Dodge City; Jack Bowersoz, sr., Blue Valley; Adam Callahan, jr., Gardner-Edgerton; JP Deeter, so., Topeka High; Joey Eddis, sr., Free State; Jack Hawver, jr., Hutchinson; Tyce Hoover, sr., Manhattan; Alden Knedler, jr., Dodge City; Tony Lunson, sr., Olathe South; Chandler Marks, sr., Manhattan; Norm Massey, sr., Wichita East; Drake McCall, sr., Washburn Rural; Uciph McDaniel, sr., Topeka High; Ben Miller, sr., Free State; Cole Mondi, jr., Lawrence; Kazerick Smith, sr., Junction City; Luke Stewart, jr., Derby; Coleson Syring, jr., Derby.

Specialist — Andrew Pendergast, sr., Blue Valley West; Grant Snowden, so., Manhattan; Jose Valverde, so., Dodge City; Collin Wood, sr., Blue Valley; Joey Wood, jr., Free State.

 

 

CLASS 5A

Offense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Preven Christon, Maize ... End ... 6-1 ... 185 ... Sr.

Quinton Stewart, Salina Central ... End ... 6-3 ... 240 ... Sr.

Cody Fayette, Maize South ... Line ... 6-5 ... 300 ... Sr.

Max Kalny, St. James Academy ... Line ... 6-5 ... 275 ... Sr.

Christian Mozingo, Aquinas ... Line ... 6-4 ... 295 ... Sr.

Hayden Pauls, Emporia ... Line ... 6-5 ... 270 ... Sr.

Javon Wheeler, Wichita Northwest ... Line ... 5-10 ... 250 ... Sr.

Reagan Jones, Wichita Northwest ... QB ... 6-1 ... 185 ... Sr.

Tyler Green, Mill Valley ... Back ... 5-10 ... 206 ... Sr.

Hunter Trail, Carroll ... Back ... 5-8 ... 175 ... Jr.

Tank Young, Aquinas ... Back ... 5-11 ... 176 ... Jr.

Jackson Miller, DeSoto ... At-large ... 6-0 ... 178 ... Jr.

Defense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Ethan Kremer, Mill Valley ... Line ... 5-11 ... 247 ... Jr.

Keaton Robertson, Maize ... Line ... 6-3 ... 215 ... Sr.

Riley Wagner, Emporia ... Line ... 5-10 ... 230 ... Sr.

Luke Barger, DeSoto ... LB ... 6-1 ... 210 ... Sr.

Brandon Bowles, Mazie South ... LB ... 6-2 ... 180 ... Jr.

Cade Lautt, St. James Academy ... LB ... 6-0 ... 228 ... Sr.

Jack Wiens, Wichita Northwest ... LB ... 6-1 ... 200 ... Sr.

Trey Krause, Olathe West ... DB ... 6-1 ... 185 ... Jr.

Dalton Miller, Great Bend ... DB ... 5-11 ... 190 ... Sr.

Trevion Mitchell, Maize South ... DB ... 5-11 ... 170 ... Sr.

Tywan Muturi, KC Washington ... DB ... 6-0 ... 180 ... Sr.

Chris Tennant, Mill Valley ... Specialist ... 6-4 ... 191 ... Jr.

Honorable mention

End — Trey Adams, jr., Hays; Max Bullinger, sr., Carroll; Tommy Carroll, sr., Aquinas; Drayton Foster, sr., Seaman; Ty Garrett, sr., Salina South; Logan Heigele, sr., Salina Central; Zion Jones, sr., Wichita Northwest; Tyson Priddy, jr., DeSoto; Peyton Maxwell, jr., Newton; Alex Schremmer, sr., Great Bend; Phoenix Smith, sr., Carroll; Charles Snyder, jr., Emporia; Reece Williams, sr., Leavenworth.

Line — Jaime Arenivas, sr., Liberal; Calvin Benefiel, sr., Maize South; Brock Brown, sr., Lansing; Nathan Carter, so., Wichita Northwest; DeAndre Durall, sr., Topeka West; Houston Griffitts, sr., Salina Central; Kyle Haas, jr., Maize; Connor Hall, sr., Andover; Nate Harding, jr., Maize; Gaven Haselhorst, jr., Hays; Sam Hecht, jr., Mill Valley; Sam Hering, sr., Pittsburg; Reid Holthaus, sr., Shawnee Heights; Dominic Jacobs, sr., KC Washington; Aiden Kendall, jr., Newton; Cole Knappen, jr,. Mill Valley; Paul Lee, sr., St. James Academy; Kyle Kelly, sr., Mill Valley; Ethan McMillian, sr., Carroll; Alan Miramontes, sr., Great Bend; Logan Newsom, sr., DeSoto; Jerrod Payne, sr., Valley Center; Jarred Peterson, sr., DeSoto; Tristin Reasoner, sr., Wichita Northwest; Jonah Reynolds, sr., DeSoto; Justin Sanders, sr., Mill Valley; Zach Saville, sr., Maize South; Carter Tos, sr., Maize South; Aaron Woods, sr., Pittsburg; Luke Zegunis, jr., Olathe West.

Back — Thomas Anderson, sr., KC Washington; Beau Baumgardner, sr., Emporia; Julius Bolden, jr., Wichita Northwest; Hayden Brown, sr., Hays; Caden Cox, sr., Maize; Syris Dunlap, sr., Liberal; Anthony Favrow, so., Olathe West; Gage Fritz, sr., Great Bend; Davion Gardenhire, sr., Shawnee Heights; Andrew Hanlin, sr., Maize; Kordon Harris, sr., Aquinas; Jake Holton, sr., St. James Academy; AJ Johnson, jr., Salina South; Jackson Kavanagh, sr., Salina Central; Jarius Kenedy, sr., Kapaun; Wetu Kolomo, jr., Wichita Northwest; Isaiah Maikori, jr., Andover; Cooper Marsh, jr., Mill Valley; Todric McGee, jr., Wichita Northwest; Hunter Niemann, jr., Maize South; Chance Omli, sr., Eisenhower; Justin Powell, sr., Carroll; Gage Prester, sr., Salina Central; Jaylin Richardson, sr., KC Schlagle; Josh Sanders, jr.., Wichita Heights; Hunter Sharp, jr., Valley Center; Colin Shields, jr., Maize South; Michael Tujague, sr., St. James Academy; Parker Wenzel, sr., Eisenhower; Dallas Williams, sr., DeSoto.

Linebacker — Timrance Adams, sr., Shawnee Heights; Colby Hudspeth, sr., Carroll; Kolten Jegen, jr., Mill Valley; Daelen McKnight, sr., Salina Central; Michael McNamara, sr., Aquinas; Gavin Meyers, so., Hays; Manoway Ngenzirabona, sr., KC Schlagle; Kendall Norrod, jr., Maize; Alex Olivas, sr., Great Bend; Sam Roark, sr., Pittsburg; Dylan Ward, jr., Lansing; Andrew Wendling, sr., Emporia; Jacob Younkman, jr., Wichita Northwest.

Specialist — Jon Jenkins, sr., Olathe West; David Kemp, jr,. Andover; Eric Rincon, sr,. Salina South; Cole Seagraves, so., Maize; Ethan Wiens, sr., Maize South.

 

CLASS 4A

Offense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Xavier Bell, Andover Central ... End ... 6-3 ... 174 ... Sr.

Daniel Jackson, Miege ... End ... 6-0 ... 181 ... Sr.

Brian Burns, Miege ... Line ... 6-5 ... 260 ... Sr.

Clay Essex, Paola ... Line ... 6-2 ... 200 ... Sr.

Jacob Fredrickson, Buhler ... Line ... 6-0 ... 285 ... Sr.

Garrett Harding, Louisburg ... Line ... 6-0 ... 240 ... Sr.

Cole Sample, Tonganoxie ... Line ... 6-3 ... 285 ... Sr.

Ty Bowman, Chanute ... QB ... 6-6 ... 210 ... Sr.

Brison Cobbins, Miege ... Back ... 5-8 ... 173 ... Sr.

Cooper Cunningham, Tonganoxie ... Back ... 6-0 ... 185 ... Sr.

Bryce Krone, Bonner Springs ... Back ... 6-1 ... 220 ... Sr.

Chase Torkelson, Basehor-Linwood ... At-large ... 6-1 ... 165 ... Sr.

Defense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Caleb Haggard, Labette County ... Line ... 6-2 ... 240 ... Sr.

Taviahn Mack, Arkansas City ... Line ... 6-1 ... 285 ... So.

Cody Stufflebean, McPherson ... Line ... 6-5 ... 242 ... Sr.

Max VanMeter, Miege ... Line ... 6-4 ... 252 ... Sr.

Dhimani Butler, Goddard ... LB ... 6-0 ... 220 ... Sr.

Trey DeGarmo, Andover Central ... LB ... 6-0 ... 191 ... Sr.

Brandon Martin, KC Piper ... LB ... 6-1 ... 190 ... Jr.

Connor Searcy, Tonganoxie ... LB ... 6-2 ... 230 ... Sr.

Mason Thrash, McPherson ... LB ... 6-2 ... 215 ... Sr.

Ty’Quez Agnew-Whitten, Miege ... DB ... 6-0 ... 210 ... Sr.

Connor Hasz, Paola ... DB ... 5-7 ... 140 ... Sr.

Maurice Ochoa, Ulysses ... Specialist ... 6-0 ... 180 ... Sr.

Honorable mention

End — Dallas Bond, jr., Tonganoxie; Koby Campbell, sr., Rose Hill; Sloan Hayden, sr., Eudora; Kaeden Hoefer, sr., Goddard; CJ Horton, Fort Scott; Ethan Huber, jr., Basehor-Linwood; Darrel Jones, jr., Coffeyville; Matthew Macy, sr., Andover Central; Blake Mitchell, sr., Godard; Briggam McCurdy, sr., Buhler; Mack Moeller, jr., Miege; Briley Peavy, sr., Chanute; Nathan Smith, sr., Labette County; Elijah Tyner, sr., Tonganoxie; Phillippe Wesley, jr., Miege.

Line — Heath Baker, sr., Atchison; Rhett Brown, jr., Goddard; Antonio Caballero, so., Bonner Springs; Kourtney Craig, sr., McPherson; Jayden Crawford, sr., Coffeyville; Andrew Daniels, so., Andover Central; Braden Dillow, jr,. Chanute; Carson Downes, sr., Spring Hill; Cole Ely, sr., Buhler; Nick Funk, sr., Atchison; Kade Funston, sr., Abilene; Cion Harris, sr., Basehor-Linwood; Zeke Howell, sr., Goddard; Mason Lane, sr., Rose Hill; Travese Love, sr., Wellington; Jacob McDonald, sr., Chanute; Max Shannon, jr., Arkansas City; Mikey Stribling, sr., Paola; Mason Weber, sr., Miege; Brayden White, sr., Louisburg; Brayden Wickliffe, so., Goddard; Josh Willcutt, sr., Basehor-Linwood; Collin Williams, so., Miege.

Back — Cole Diffenbaugh, sr., Mulvane; Timothy Dorsey, jr., Miege; Jakob Feil, sr., Ty Herrmann, sr., Andover Central; Nick Holmes, sr., Ulysses; Kaleb Hoppes, sr., McPherson; Ethan Jameson, sr., Labette County; Braiden Mattocks, sr., Arkansas City; Kahalewai McDowell, sr., Buhler; Shomari Parnell, sr., Andover Central; Evan Phillips, sr., Paola; Blake Poje, jr., Tonganoxie; Chance Price, sr., Winfield; Rishi Rattan, sr., Miege; Madden Rutherford, sr., Louisburg; Kyler Semrad, jr., Goddard; Edgar Soto, sr., Ulysses; Jacob Taylor, sr., Andover Central; LaJames White, jr., KC Piper; Garrett Williams, jr., Paola.

Linebacker — Alex Berg, sr., Baldwin; Hunter Carson, sr., Buhler; Zane Cornejo, sr., Wellington; Trey Greer, sr., Mulvane; Aidan Ingram, so., Basehor-Linwood; Koy Kenny, jr., Ulysses; Cael Lynch, jr., Eudora; Carter Morrow, sr., Goddard; Evan Peuser, sr., Paola; Jacob Rees, jr., Andover Central; Ace Singvongsa, sr., Winfield; Jakob Stovall, sr., Spring Hill; Ian Stubbs, sr., Buhler; Bridger Warrington, sr., Andover Central; Mikey Welsh, sr., Miege.

Specialist — Bear Gardner, sr., Spring Hill; Nate Parkison, sr., Basehor-Linwood; Blake Robison, sr., Andover Central; Drew Schrader, sr., McPherson; Armani Washington, sr., Bonner Springs; Ryan Wokutch, sr., Paola.

 

CLASS 3A

Offense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Riley Petz, Cheney ... End ... 6-1 ... 165 ... Sr.

Taybor Vetter, Wamego ... End ... 5-9 ... 155 ... Sr.

Conner Allen, Wichita Collegiate ... Line ... 6-1 ... 230 ... Sr.

Cruz Blair, Frontenac ... Line ... 6-1 ... 235 ... So.

Carson Fair, Andale ... Line ... 6-0 ... 215 ... Sr.

Creighton Johnson, Beloit ... Line ... 6-0 ... 250 ... Sr.

Hayden Robb, Perry-Lecompton ... Line ... 5-11 ... 220 ... Jr.

William Welch, Perry-Lecompton ... QB ... 6-1 ... 170 ... Jr.

Hunter Boone, Prairie View ... Back ... 5-11 ... 180 ... Sr.

Atreyau Hornbeak, Marysville ... Back ... 6-0 ... 195 ... Sr.

Calvin Stapp, Colby ... Back ... 5-11 ... 165 ... Sr.

Tanner Cash, Clearwater ... At-large ... 6-2 ... 200 ... Jr.

Defense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Creighton Camp, Andale ... Line ... 6-0 ... 205 ... Sr.

Landon Dean, Frontenac ... Line ... 6-4 ... 220 ... So.

Kauli Saili, Jefferson West ... Line ... 5-11 ... 280 ... Sr.

Andrew Schmidtlein, Hayden ... Line ... 5-9 ... 235 ... Sr.

Mac Brand, Andale ... LB ... 6-0 ... 190 ... Sr.

Will DeVader, Hayden ... LB ... 5-11 ... 190 ... Jr.

Gabe Garber, Sabetha ... LB ... 5-10 ... 180 ... Sr.

Pene Saili, Jefferson West ... LB ... 6-1 ... 240 ... Jr.

Hunter Yager, Scott City ... LB ... 6-0 ... 190 ... Sr.

Scotti Easter, Andale ... DB ... 6-0 ... 175 ... Sr.

Scott Grider, Halstead ... DB ... 5-10 ... 190 ... Sr.

Bryant Golden, Rock Creek ... Specialist ... 5-7 ... 145 ... Sr.

Honorable mention

End — Zack Baker, jr., Santa Fe Trail; Drake Beatty, sr., Clearwater; Chase Bloodgood, sr., Prairie View; Trevor Bogan, sr., Hugoton; Ben Bollinger, jr., Hesston; Logan Henderson, sr., Galena; Canon Karn, jr., Holton; Colin McCartney, so., Frontenac; Michael Moreno, sr., Hiawatha; Aric Propst, sr., Halstead; Trey Pivarnik, jr., Hayden; Jayden Rainer, jr., Hayden; Clay Saporito, sr., Columbus; Drew Schmelzle, jr., Sabetha; Brock Skelton, sr., Larned; Tanner Spencer, sr., Anderson County; Brooks Whaley, jr., Rock Creek; Dariq Williams, sr., Parsons.

Line — Tegan Abbey, sr., Hayden; AJ Arensdorf, sr., Pratt; Landon Ayers, jr., Cheney; Alex Bole, sr., Columbus; Hagan Booi, jr., Colby; Gabe Bowers, jr., Scott City; Logan Brown, jr, Iola; Kip Burge, sr., Clearwater; Lucas Dankenbring, sr., Marysville; Evan Dean, sr., Santa Fe Trail; Nate Egan, sr., Wichita Collegiate; Dylan Fields, sr., Galena; Chanz Gerleman, sr., Prairie View; Rico Gordon, sr., Galena; Kale Hauserman, jr., Clay Center; Cole Herman, jr., Halstead; Jordan Huntington, jr., Holton; Colby Jones, sr., Osawatomie; Kaleb Kroenke, sr., Frontenac; Aaron Kurth, sr., Colby; Ethan McDonald, sr., Halstead; Parker Meats, sr., Burlington; Ethan Moreland, sr., Caney Valley; Owen O’Halloran, jr., Hesston; Oz Perez, jr., Holcomb; Danny Saili, so., Jefferson West; Zane Smith, sr., Cheney; Colby Stephens, jr., Wellsville; Kel Stroud, sr., Chapman; Konnor Tannahill, jr., Holton; Titus Tuiasosopo, jr., Wamego; Carson Ukele, sr., Sabetha; Sean Urban, jr., Perry-Lecompton; Ivan Valles, sr., Hugoton; Caleb VanDegrift, jr,. Scott City; Sebastian Whittington, sr., Larned; Cayden Winter, jr., Andale.

Back — Joe Anderson, sr., Jefferson West; Jake Beckmann, sr., Frontenac; Andrew Berckefeldt, sr., Santa Fe Trail; Zach Block, sr., Cheney; Patrick Cassidy, sr., Columbus; Isiah Childs, sr., Wamego; Cole Chisham, sr., Hayden; Kaden Crain, sr., Columbus; Jonny Crome, sr., Marysville; Leyton Cure, jr., Goodland; Bo Dilliner, jr., Anderson County; Jacob Eilert, sr., Hesston; Trevor Erickson, jr., Chapman; Lakin Farmer, jr., Halstead; Taygen Fletcher, sr., Holton; Hudson Gray, sr., Beloit; Sawyer Harper, jr., Hugoton; Ethan Houk, jr., Parsons; Easton Hunter, sr., Andale; Alex Johnson, sr., Frontenac; Cael Johnson, sr., Burlington; Durbie McReynolds, sr., Girard; Thad Metcalfe, jr., Perry-Lecompton; Micah Milford, sr., Kingman; Quinn Neuenswander, sr., Jefferson West; Noah Nonnast, jr., Sabetha; Cade Pavlik, sr., Hayden; Mason Perez, sr., Larned; Andrew Peters, sr., Smoky Valley; Desmond Purnell, jr., Hayden; Ryan Raio, sr., Frontenac; Luke Richards, sr., Wellsville; Trey Richey, sr., Caney Valley; Eli Rowland, jr., Andale; Brett Sarwinski, so., Galena; Brandon Schroedl, sr., Marysville; Hunter Schroeder, jr., Concordia; Dillin Schweer, sr., Prairie View.

Linebacker — Drew Bollinger, sr., Frontenac; Chas Carlgren, jr., Concordia; Garron Champoux, sr., Marysville; Drew Charbonneau, so., Wichita Collegiate; Carson Cox, sr., Beloit; Austin Dale, sr., Hugoton; Riley Eveland, jr., Wamego; Chase Farley, sr., Wellsville; Zach Ferris, sr., Chapman; Cale Goodman, sr., Scott City; Doug Grider, jr., Halstead; Gabe Martin, so., Columbus; Caden Parthemer, jr., Andale; Jordan Rainer, jr., Hayden; Landon Rhinehart, jr., Colby; Nick Sarwinski, sr., Galena; Braden Sloyer, jr., Burlington; Storm Slupianek sr., Marysville; Landon Spencer, sr., Hesston; Nolan Streit, sr., Clearwater; Grayson Walden, sr., Columbus; Aidan Walsh, sr., Wichita Collegiate; Trey Wright, sr., Holton.

Specialist — Clay Gagnon, jr,. Wichita Collegiate; Ryan Rodriguez, sr., Halstead; Draven Schallock, sr., Santa Fe Trail; Joaquim Sucena, sr., Wamego.

 

CLASS 2A

Offense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Zach Hare, Eureka ... End ... 6-0 ... 195 ... Sr.

Trey Smith, Garden Plain ... End ... 6-1 ... 185 ... Sr.

Karmeron Brown, Riley County ... Line ... 6-0 ... 270 ... Sr.

Josh Hull, Humboldt ... Line ... 6-6 ... 265 ... Sr.

Dawson Martin, Conway Springs ... Line ... 6-0 ... 280 ... Sr.

Hadley Panzer, Lakin ... Line ... 6-4 ... 295 ... Sr.

Riley Philbern, Hoisington ... Line ... 6-2 ... 280 ... Sr.

Kade Melvin, Norton ... QB ... 6-0 ... 180 ... Sr.

Conor Haviland, Humboldt ... Back ... 6-1 ... 185 ... Sr.

Wyatt Pedigo, Hoisington ... Back ... 6-0 ... 215 ... Sr.

Ethan Shawver, Riverton ... Back ... 5-9 ... 190 ... Sr.

Jack Caudle, Maur Hill ... At-large ... 6-3 ... 200 ... Sr.

Defense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Kody Davoren, Rossville ... Line ... 6-1 ... 235 ... Sr.

Brad Schmitz, Nemaha Central ... Line ... 5-11 ... 270 ... Sr.

Dane Whalen, Osage City ... Line ... 5-10 ... 233 ... Jr.

Judson Wiltfong, Norton ... Line ... 6-5 ... 220 ... Sr.

Anthony Hays, Garden Plain ... LB ... 5-10 ... 190 ... Jr.

Gideon Remer, Silver Lake ... LB ... 6-1 ... 205 ... Sr.

Bryce Uphaus, Nemaha Central ... LB ... 6-1 ... 185 ... Sr.

Avrey Brokenicky, Riley County ... DB ... 5-9 ... 180 ... Sr.

Jaxson Gebhardt, Southeast-Saline ... DB ... 6-0 ... 180 ... Jr.

Payton Marshall, Cimarron ... DB ... 5-11 ... 160 ... Sr.

Eli Wiseman, Belle Plaine ... DB ... 5-8 ... 165 ... Jr.

Logan Matzke, Silver Lake ... Specialist ... 5-10 ... 175 ... Sr.

Honorable mention

End — Joshua Ball, jr., Hoisington; Kaden Griffen, sr., Minneapolis; Trey Harmison, so., Riley County; Brodey King, sr., Council Grove; Zaine Lantz, sr., Cherryvale; Andrew Leonard, sr., Nemaha Central; Layne Mayeske, jr,. Fredonia; Bo Reeves, jr., Rossville; Jonah Ruder, jr., Norton.

Line — Jacob Barnett, sr., Cherryvale; Gage Berry, sr., Chaparral; Terik Crisswell, sr., Eureka; Caden Cromer, sr., Silver Lake; Caige Cromer, jr., Silver Lake; Gavin Dalbom, sr., Conway Springs; Nathan Deters, jr., Nemaha Central; Trey Gipson, sr., West Franklin; Sterling Harp, jr., SE-Saline; Christian Hawks, jr., Norton; Sam Headrick, sr., Douglass; David Hermon, sr., Cimarron; Caype Johston, sr., Erie; Taylor Lassman, sr., Humboldt; Efren Natividad, jr., SW Heights; Nolan Parker, jr., Mission Valley; Trevor Parsons, sr., Riverton; Brayden Rucker, jr., Eureka; Dante Smith, sr., Norton; Micah Uber, jr., SE-Saline; Tyler Walford, sr., Ellsworth; Caden Webb, jr,. Sterling; Jack White, jr., Riley County.

Back — Kaleb Badura, sr., Rossville; Bryant Banks, jr., SE-Saline; Deon Barnes, sr., Riley County; Iverson Bello, sr., Chaparral; Avery Brewer, sr., Hoisington; Kayden Christiansen, sr., Lakin; Keaton Comer, jr., Pleasant Ridge; Kobe Davis, so., Riverside; Gavin Duryea, sr., Nemaha Central; Garrett Fager, so., Osage City; Tyler Gerety, jr., Nemaha Central; Cody Hay, sr., Silver Lake; Zaden Hendricks, jr., SE-Cherokee; Torrey Horak, so., Rossville; Kyler Kaniper, sr., Silver Lake; Collin Koester, sr., Conway Springs; Garrett Harmison, sr., Riley County; Gavin Hooper, sr., Cherryvale; Cade Larcom, sr., Eureka; Blake Long, sr., Garden Plain; Matt Pauly, sr., Garden Plain; Woodrow Rezac, jr., Rossville; Dylan Schultejans, sr., Nemaha Central; Ty Sides, jr., Phillipsburg; Tucker Smith, sr., Atchison County; Luke Wahlmeier, sr., Norton.

Linebacker — Kaiden Brown, jr., Rossville; Phoenix Carpenter, jr., Neodesha; Colby Dreiling, sr., TMP-Marian; Demetrio Flores, sr., SW Heights; Jake Heckman, jr., Pleasant Ridge; Speed Hoepker, sr., Humboldt; Avery Holle, jr., Riley County; Joshua Koester, ssr., Conway Springs; Brennan Lowe, jr., Eureka; Seth Nahurin, sr., Cherryvale; Brady Myers, sr., Sterling; Trystin Myers, sr., Atchison County; John Nowak, sr., Garden Plain; Gerardo Rathburn, jr., Belle Plaine; Matthew Rodriguez, so., SE-Saline; Kameron Schneweis, sr., Hoisington; Tate Seabolt, jr., Cimarron; Abe Siebenmorgen, sr., Maur Hill; Jakob Tavernaro, sr., SE-Cherokee; Brandon Vacura, sr., Norton; Jonathan Wright, so., Conway Springs.

Specialist — Brian Escobar, sr., Chaparral; Taylor Folsom, sr., Maur Hill; AJ Rubio, fr., Mission Valley; Cole Schulte, jr., Conway Springs; Luke Wahlmeier, sr., Norton.

 

CLASS 1A

Offense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Hunter Hein, Hillsboro ... End ... 5-11 ... 179 ... Sr.

Tee Preisner, Northern Heights ... End ... 6-3 ... 260 ... Sr.

Johnathan Goetting, Colgan ... Line ... 6-4 ... 230 ... Sr.

Austin Holthaus, Centralia ... Line ... 5-10 ... 230 ... Jr.

Joel Montgomery, Smith Center ... Line ... 6-0 ... 180 ... Sr.

Michael Showalter, LaCrosse ... Line ... 5-10 ... 180 ... Sr.

Carson Williams, Jackson Heights ... Line ... 6-2 ... 255 ... Sr.

Kamble Haverkamp, Centralia ... QB ... 6-0 ... 170 ... Sr.

Cole Coggins, Valley Heights ... Back ... 5-10 ... 165 ... Sr.

Chance O’Hair, Elkhart ... Back ... 6-0 ... 180 ... Sr.

Cooper Williams, Jackson Heights ... Back ... 5-8 ... 160 ... Sr.

Lance Hoffsommer, Sedgwick ... At-large ... 6-2 ... 165 ... So.

Defense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Jaden Atwood, Smith Center ... Line ... 6-0 ... 160 ... Sr.

Beau Baker, Lyndon ... Line ... 6-0 ... 225 ... Jr.

Tyler Heinen, Centralia ... Line ... 6-1 ... 190 ... Sr.

Eyann Zimmerman, Republic County ... Line ... 6-2 ... 260 ... Sr.

Jared Casey, Plainville ... LB ... 6-1 ... 225 ... Sr.

Colby Hoelting, Olpe ... LB ... 5-8 ... 160 ... Sr.

Gannon Resnick, Sedgwick ... LB ... 5-11 ... 185 ... Sr.

Riley Watkins, Jackson Heights ... LB ... 6-0 ... 240 ... Sr.

Jordan Finnesy, Plainville ... DB ... 6-1 ... 175 ... Sr.

Luke Parks, Ell-Saline ... DB ... 5-10 ... 170 ... Sr.

Damon Redeker, Olpe ... DB ... 5-11 ... 160 ... So.

Connor Tillman, Sedgwick ... Specialist ... 6-1 ... 165 ... So.

Honorable mention

End — Cody Crawford, sr., Plainville; Luke Detwiler, jr., Lyndon; Griffin Kugler, jr., Smith Center; Dawson McCarthy, sr., Olpe; Blake Pohlmeier, sr., Pleasanton; Wylie Redeker, sr., Olpe; Qayden Shepard, sr., Sedgwick; Ellis Slack, sr., Oakley.

Line — Eli Brandt, sr., Pleasanton; Brock Brown, sr., LaCrosse; Colton Bunting, sr., Ell-Saline; Brian Carbajal, sr., Ellis; Colton Crook, jr., Valley Heights; Aiden Dumcum, jr., Pleasanton; Cale Hamilton, sr., Troy; Colton Hasenkamp, jr., Centralia; Cullen Lumry, so., Meade; Caleb McAfee, jr., Jefferson North; Brell Spiess, sr., Smith Center; Charlie Timmons, jr., Smith Center; Tyler Wagner, sr., Valley Heights; Taylor Wamego, jr., Jackson Heights; Lucas Webster, jr., LaCrosse.

Back — Ethan Abell, jr., Oakley; Jared Baxa, jr., Republic County; Cameron Beardsley, jr., Valley Heights; Corbin Becker, sr., Centralia; Kolby Blank, sr., Inman; Jason Bosley, so., Jackson Heights; Lopgan Budy, sr., Jefferson North; Henry Burns, jr., Sedgwick; Ty Davidson, sr., Uniontown; Blaise Dawson, jr., Colgan; Jace Doerksen, so., Inman; Devon Feldkamp, jr., Centralia; Dale Gillespie, fr., Pleasanton; Cameron Heiman, sr., Northern Heights; Kipp Jasper, sr., Troy; Sawyer Kramer, sr., Ell-Saline; Andrew Lomshek, sr., Colgan; Hunter Morgan, sr., LaCrosse; Cade Oliver, so., Wabaunsee; Matthew Potucek, so., Hillsboro; Kynden Robert, jr., Olpe; Kale Schroeder, sr., Sedgwick; Cody Stull, so., LaCrosse; Boyd Tweed, sr., Jefferson North; Landen Wilson, so., Bluestem; Jake Yungeberg, jr., Valley Heights.

Linebacker — Matt Anschutz, sr., Lyndon; Carter Brown, jr., Inman; Korben Clawson, so., Meade; Evan Haines, jr., Valley Heigthts; Hunter Harter, sr., Republic County; Ian Haverkamp, jr., Centralia; Kannon Keller, jr., Colgan; Christian Koch, so., Oakley; Konnor Pfeifer, jr., Ellis; Caleb Potucek, sr., Hillsboro; Ted Skalsky, so., Olpe; Derek VanBecelaere, sr., Colgan.

Specialist — Adrian Bergasa-Marton, jr., Northern Heights; Ryan Feldkamp, so., Jefferson North; Jose Gonzalez, sr., Elkhart; Janko Kalan, jr., Colgan.

 

EIGHT-MAN DIVISION I

Offense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Tyson Struber, Canton-Galva ... End ... 6-2 ... 180 ... So.

Brock West, Maranatha ... End ... 6-1 ... 180 ... Sr.

Jesse Baxter, St. Francis ... Line ... 6-3 ... 210 ... Jr.

Kirk Huser, Victoria ... Line ... 6-1 ... 240 ... Sr.

Nick Pearson, Canton-Galva ... Line ... 5-10 ... 240 ... Sr.

Landon Everett, Canton-Galva ... QB ... 5-10 ... 175 ... Sr.

Brady Dinkel, St. Francis ... Back ... 6-2 ... 181 ... Sr.

Eli Salmans, Hodgeman County ... Back ... 6-0 ... 210 ... Sr.

Kayde Rietzke, Leoti ... At-large ... 5-8 ... 150 ... Jr.

Defense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Hunter Engle, Madison ... Line ... 5-10 ... 190 ... Jr.

Adam Krien, St. Francis ... Line ... 6-0 ... 195 ... Jr.

Jarik Weiche, Clifton-Clyde ... Line ... 6-1 ... 208 ... Jr.

Braden Huff, Canton-Galva ... LB ... 5-11 ... 180 ... Jr.

Hunter Price, WaKeeney ... LB ... 6-2 ... 190 ... Sr.

Chayde Snyder, South Central ... LB ... 6-0 ... 175 ... Sr.

Jayden Garrison, Little River ... DB ... 6-2 ... 165 ... Jr.

Devan McEwen, Lebo ... DB ... 6-2 ... 180 ... Jr.

Gage Girk, South Central ... Specialist ... 5-10 ... 190 ... Sr.

Honorable mention

End — Kinser Colgin, sr., Canton-Galva; Dillon Dunn, sr., WaKeeney; Jacob Hagewood, sr., Goessel; Brady Helms, sr., Moundridge; Kyle Reese, so., Lebo; Jonny Robles, jr., South Central; Trey Strnad, jr., Caldwell; Drew Utech, sr., Maranatha; Sheldon Whalen, jr., Leoti.

Line — Arik Artherton, sr., Cedar Vale-Dexter; Harley Blaske, sr., Macksville; Sebastian Bolinger, sr., Maidson; Colton Gatton, sr., Pratt-Skyline; Nicholas Higginbothem, sr., Maranatha; Tyler Holmes, jr., Central Plains; Eli Jellison, sr., South Central; Connor Koehn, jr., Canton-Galva; Keaon Littrell, jr., Canton-Galva; Isaac Miser, jr., Madison; Colton Neitzel, jr., St. Francis; Jay Nightengale, sr., Canton-Galva; Harlan Obioha, jr., Hoxie; Jayden Oquendo, so., Maranatha; Kaden Ott, sr., Lebo; Colton Potter, sr., Cedar Vale-Dexter; Cody Presler, so., Hill City; Connor Ruff, jr., Hodgeman County; Aaron Skidmore, jr., South Gray; Dalton Vogts, jr., Moundridge; Caleb Walker, sr., West Elk; Marshall Ward, sr., Caldwell.

Back — Josh Bowman, jr., Medicine Lodge; Nate Burdette, sr., Maranatha; Justice Clarke, jr., Hill City; Brayden Collins, jr., Canton-Galva; Cooper Desmoriers, sr., WaKeeney; Colton Fife, sr., Madison; Gage Girk, sr., South Central; Tayte Halderman, sr., Sedgan; Alex Herbel, jr., Solomon; Dalen Journigan, sr., Hill City; Dawson Kempt, sr., Oberlin; Nic Moreno, sr., West Elk; Brogan Meyers, jr., Cedar Vale-Dexter; Mason Miller, sr., Argonia-Attica; Jayce Nider, sr. St. Francis; Caleb Noyes, sr., Caldwell; Jayvon Pruitt, jr., Victoria; Carson Rich, sr., Spearville; Hector Rodriguez, sr., Ness City; Trint Rogers, jr., Chase County; Aiden Rudolph, jr., Clifton-Clyde; Isaac Salmans, jr., Hodgeman County; Kobi Shubert, jr., WaKeeney; Graham Stephens, jr., Little River; Eli Temanson, sr., Pratt-Skyline; Corbin Unruh, jr., Moundridge; Nasun Wasson, sr., Madison; Jace Wilson, sr., Oswego; Ryan Wolgram, jr., Madison.

Linebacker — Jerred Bieberle, sr., Central Plains; Shadryon Blanka, jr., St. Francis; Cael Budke, sr., Chase County; Isaac Elliott, jr., Oswego; Blake Goodman, jr., Argonia-Attica; Cyrus Green, jr., Atwood; Dylan Hynes, so., Solomon; Douglas Koch, jr., Clifton-Clyde; Cason Liebst, sr., Medicine Lodge; Jude Stow, jr., Caldwell; Drew Stutesman, so., Madison; Braden Tyler, jr., Pratt-Skyline; Wylie Weems, sr., Hoxie.

Specialist — Javon Allen, sr., Bennington; Jose Guzman, so., Ness City; Chase Harrison, jr., Madison; Easton Idleman, so., Herington; Trevor Whiteman, sr., Udall.

 

EIGHT-MAN DIVISION II

Offense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Gage Cantrell, South Barber ... End ... 6-2 ... 180 ... Sr.

Colin Jueneman, Hanover ... End ... 6-1 ... 180 ... Jr.

Tra Barrientes, Sylvan-Lucas ... Line ... 5-9 ... 225 ... Jr.

Connor Goheen, Osborne ... Line ... 6-6 ... 201 ... Sr.

Brian Joseph, Frankfort ... Line ... 6-0 ... 225 ... Sr.

Quinn Buessing, Axtell ... QB ... 6-1 ... 185 ... Sr.

Darrien Holloway, Osborne ... Back ... 6-0 ... 175 ... Sr.

Reece Struckhoff, Thunder Ridge ... Back ... 5-10 ... 190 ... Sr.

Caleb Lambert, Hutch Central Christian ... At-large ... 5-10 ... 165 ... Sr.

Defense

Player, school ... Pos. ... Ht. ... Wt. ... Gr.

Riggs Reneberg, Thunder Ridge ... Line ... 6-0 ... 180 ... Sr.

Kolby Talbot, Axtell ... Line ... 6-0 ... 220 ... Jr.

Jonah Weber, Hanover ... Line ... 6-3 ... 250 ... Sr.

Garrett Burns, Hutch Central Christian ... LB ... 5-10 ... 176 ... Sr.

Garret Dalinghaus, Frankfort ... LB ... 6-0 ... 170 ... Sr.

Jensen Riffel, Centre ... LB ... 6-0 ... 210 ... Sr.

Tuck Lang, Minneola ... DB ... 5-9 ... 145 ... Sr.

Steele Wolters, Osborne ... DB ... 5-10 ... 155 ... Sr.

Adam Albertini, St. Paul ... Specialist ... 5-9 ... 170 ... Sr.

Honorable mention

End — Derek Buessing, sr., Axtell; Branden Bussmann, sr., Frankfort; Isaac Detweiler, fr., Axtell; Adam Hall, sr., Hutch Central Christian; Emilio Perez, jr., South Barber; Jace Schoen, so., Lakeside.

Line — Ethan Benne, jr., Pike Valley; Gib Carter, sr., St. Paul; Nate Cruz, sr., Logan-Palco; Wyatt Darnell, sr., Beloit-St. John’s; Gabe Ellis, sr., Bucklin; Joseph Ferguson, sr., Thunder Ridge; Mark Ferguson, jr., Thunder Ridge; Bevan Grading, sr., Otis-Bison; Carson Hamby, so., Hutch Central Christian; Marshall Hurlbut, jr., Sylvan-Lucas; Fabian Loya, sr., Northern Valley; Zane Lyons, sr., South Barber; Hunter Mitchell, sr., Otis-Bison; Ethan Poe, sr., Norwich; Cade Schreiner, sr., Frankfort; Riley Schuneman, so., Doniphan West; Dalton Sitka, sr., Centre; Zach Skillman, jr., Waverly; Braxton Smith, sr., Centre; Kristian Trujillo, jr., Hartford; Antonio Vasquez, so., South Barber; Kaleb Wagenblast, fr., Thunder Ridge; Daniel Williams, so., Triplains-Brewster; Gunner Yocum, sr., Northern Valley.

Back — Beau Batchman, sr., Sylvan-Lucas; Chandler Bradshaw, sr., St. Paul; Gavin Cornelison, jr., Frankfort; Tate Davis, jr., Ingalls; Damian Foster, so., Waverly; Houston Friend, sr., Satanta; Tim Gillen, sr., Ingalls; Stratton McGhee, jr., Colony-Crest; Brayden Perez, jr., Beloit-St. John’s; Ethan Powell, sr., Onaga; Trevor Rooks, sr., South Barber; Brendon Sammons, jr., Northern Valley; Mason Schurr, so., Osborne; Weston Schmidt, sr., Triplains-Brewster; Taegan Schwartz, sr., Hanover; Shayden Sull, so., Hartford; Jett Vincent, fr., Wheatland-Grinnell; Rylee Whelchel, sr., Rock Hills.

Linebacker — Colton Davis, sr., Thunder Ridge; Christian Decker, sr., Waverly; Easton Dent, sr., St. Pal; Evan Garman, sr., Osborne; Anthony Henke, jr., Beloit-St. John’s; Mason Higer, jr., Rock Hills; Seth Hoopingarner, sr., Otis-Bison; Jacob Klipp, jr., Hanover; Kaleb Kruse, jr., Pretty Prairie; Kael McQueen, jr., Wetmore; Kilby Meyer, sr., Sylvan-Lucas; Ian Sparks, jr., Logan-Palco; Dawson Urwiller, jr., Hutch Central Christian; Koby Vanderpool, sr., MdCV; Alex VanPatten, sr., Northern Valley; George Volle, sr., Axtell; Trevor Zarybnicky, jr., Wheatland-Grinnell.

Specialist — Rasmus Nielsen, so., Wetmore.

 

ALL-STATE SELECTION PROCESS

Every high school football coach in the state is sent an All-State ballot to fill out and return to The Capital-Journal upon the completion of their season. A coach is asked to nominate players from their own team as well as players from opposing teams. All the ballots are then processed and input is also taken from other media outlets around the state to compile the All-Class teams. A total of 94 schools did not return All-State ballots.