Hays High running back Hayden Brown will represent the Indians in the 2020 Kansas Shrine Bowl.

Brown was one of six area players selected to the West Squad as the rosters were announced Saturday.

Other area selections included Plainville's Jared Casey, St. Francis’ Brady Dinkel, Norton’s Kade Melvin, Smith Center’s Joel Montgomery and Colby’s Calvin Stapp.

Brown rushed for 804 yards and eight touchdowns and caught 22 passes for 236 yards and three touchdowns in his senior season.

Casey ran for 1,268 yards and 20 touchdowns for Plainville, despite missing two games with a hand injury. He also notched 109 tackles from his linebacker spot for the Cardinals, who went 10-2.

Dinkel rushed for 1,789 yards and 31 touchdowns to help the Indians reach the Eight-Man Division II title game, averaging 10.1 yards a carry.

Melvin quarterbacked Norton to a Class 2A runner-up finish, rushing for 1,207 yards and 19 touchdowns while passing for 1,875 yards and 12 scores.

Montgomery was a force on the offensive and defensive lines for the Smith Center Redmen, who came up just short of a three-peat in Class 1A, falling in the title game.

Stapp, a running back and defensive back, enjoyed a standout senior season for the Colby Eagles, who went 9-1.

Norton coach Lucas Melvin will be an assistant for the West team.

The 2020 Kansas Shrine Bowl will be held at 7 p.m. July 18 at Yager Stadium in Topeka. It will be the 47th all-star game with the West holding a 28-17-1 lead, including a 26-7 win last year in Dodge City.

Shrine Bowl Rosters

EAST SQUAD

Adam Albertini, St. Paul; Luke Barger, DeSoto; Hunter Boone, Prairie View; Ty Bowman, Chanute; Quinn Buessing, Axtell; Brian Burns, Miege; Jaylen Carter, Washburn Rural; Thomas Cook, Blue Valley West; Kody Davoren, Rossville; Gabe Garber, Sabetha; Jonathan Goetting, Colgan; Da’Vonshai Harden, Topeka High; Kordan Harris, Aquinas; Connor Hasz, Paola; Kamble Haverkamp, Centralia; Conor Haviland, Humboldt; Colby Hoelting, Olpe; Atreyau Hornbeak, Marysville; Isaiah Jackson, Gardner-Edgerton; Caype Johnston, Erie; Kyle Kelly, Mill Valley; Bryce Krone, Bonner Springs; Ty Lindenman, SM Northwest; Nate Matlack, Olathe East; Hayden Pauls, Emporia; Grant Roush, Perry-Lecompton; Kauli Saili, Jefferson West; Cole Sample, Tonganoxie; Andrew Schmidtlein, Hayden; Ethan Shawver, Riverton; Reid Spachman, Blue Valley North; Evan Taylor, Blue Valley; Ky Thomas, Topeka High; Bryce Uphaus, Nemaha Central; Carson Williams, Jackson Heights; Dariq Williams, Parsons.

Coaches — Steve Buhler, Washburn Rural (head); Jesse Owen, Olathe East; Brian King, DeSoto; Mike Dumpert, Paola; Mike Paramore, Perry-Lecompton, Jon Mallatt, Riverton; Larry Glatczak, Centralia.

WEST SQUAD

Xavier Bell, Andover Central; Hayden Brown, Hays; Jeremiah Brown, Wichita West; Jared Casey, Plainville; Refugio Chairez, Garden City; Preven Christon, Maize; Alex Conn, Derby; Brady Dinkel, St. Francis; Tyler Dorsey, Derby; Scotti Easter, Andale; Beau Foster, Dodge City; Jacob Frederickson, Buhler; Ty Garrett, Salina South; Garrett Harmison, Riley County; Creighton Johnson, Beloit; Jackson Kavanagh, Salina Central; Dawson Martin, Conway Springs; Kade Melvin, Norton; Dalton Miller, Great Bend; Trevion Mitchell, Maize South; Joel Montgomery, Smith Center; Carter Morrow, Goddard; Chance Omli, Eisenhower; Hadley Panzer, Lakin; Wyatt Pedigo, Hoisington; Riley Petz, Cheney; Kale Schroeder, Sedgwick; Sam Shields, Manhattan; Phoenix Smith, Carroll; Calvin Stapp, Colby; Nolan Streit, Clearwater; Kel Stroud, Chapman; Cody Stufflebean, McPherson; Javon Wheeler, Wichita Northwest; Joe Williams III, Wichita North; Hunter Yager, Scott City.

Coaches — Tommy Beason, Goddard (head); Weston Schartz, Wichita West; Erin Beck, Great Bend; Derek Tuttle, Andover Central; Shelby Wehrman, Cheney; Lucas Melvin, Norton; Jeff Werner, Sedgwick.