SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months
SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months

Oct. 30 high school football playoff pairings

Brent Maycock
bmaycock@cjonline.com

FOOTBALL

High school

First-round playoff pairings

CLASS 6A

(All games at 7 p.m. Friday unless indicated otherwise)

East

Olathe North (6-1) bye

SM West (2-4) at Olathe Northwest (2-3), Thur.

SM East (1-5) at Blue Valley Northwest (4-1), Thur.

Blue Valley West (1-4) at Blue Valley (4-1), Thur.

SM Northwest (5-1) bye

Olathe South (4-4) at Olathe West (4-3), Thur.

SM South (0-6) at Olathe East (5-1)

SM North (1-4) at Blue Valley North (3-2)

West

Wichita North (0-6) at Lawrence (7-0)

Dodge City (3-5) at Topeka High (2-3)

Wichita Southeast (1-5) at Derby (4-2)

Wichita South (2-4) at Gardner-Edgerton (4-2)

Free State (0-5) at Junction City (6-1)

Washburn Rural (3-5) at Wichita West (3-3)

Campus (1-5) at Wichtia East (5-1)

Garden City (3-5) at Manhattan (5-3)

CLASS 5A

(All games at 7 p.m. Friday unless indicated otherwise)

East

Seaman (7-1) bye

Blue Valley Southwest (1-4) at Emporia (2-6)

Aquinas (4-3) bye

Pittsburg (4-4) bye

DeSoto (7-1) bye

Topeka West (1-4) at Leavenworth (3-3)

Mill Valley (5-2) bye

Shawnee Heights (1-7) at Spring Hill (3-3)

West

Salina Central (1-7) at Wichita Northwest (6-0)

Andover (5-3) at Wichita Heights (4-2), Thur.

Salina South (2-5) at Kapaun (6-1)

Eisenhower (3-5) at Goddard (6-2)

Newton (2-6) at Hutchinson (7-1)

Valley Center (5-3) at Carroll (5-2)

Liberal (2-5) at Maize (7-1)

Maize South (4-3) at Hays (5-2), Thur.

CLASS 4A

(All games at 7 p.m. Friday unless indicated otherwise)

East

Ottawa (1-7) at Paola (8-0)

St. James Academy (3-4) at Louisburg (4-4)

Atchison (2-6) at Basehor-Linwood (5-3)

KC Piper (5-3) at Eudora (2-6)

Bonner Springs (1-5) at Fort Scott (6-0)

Miege (2-4) at Chanute (3-3)

Labette County (2-6) at Tonganoxie (7-1)

Coffeyville (2-5) at Lansing (4-3)

West

Abilene (0-5) at McPherson (7-1), Thur.

Ulysses (3-5) at Augusta (3-5)

Mulvane (1-6) at Buhler (4-3)

Circle (1-5) at Rose Hill (4-3)

Great Bend (0-6) at Andover Central (6-1)

Arkansas City (2-6) at Wellington (3-5)

Winfield (1-7) at El Dorado (4-2)

Independence (1-3) at Wamego (4-4)

CLASS 3A

(All games at 7 p.m. Friday unless indicated otherwise)

East

Girard (3-5) at Columbus (8-0)

Caney Valley (6-2) at Prairie View (6-1)

Sabetha (4-3) at Hayden (7-1)

Perry-Lecompton (7-1) at Rock Creek (5-2)

Parsons (3-5) at Burlington (7-1)

Frontenac (4-4) at Galena (6-1)

Santa Fe Trail (2-6) at Holton (6-1)

Jefferson West (2-4) at Baldwin (2-4), 2:30 p.m. Sat. at Eudora

West

Smoky Valley (3-5) at Riley County (6-1)

Concordia (3-2) at Scott City (5-3)

Lanred (3-5) at Andale (7-0)

Clearwater (6-2) at Holcomb (7-1)

Clay Center (4-4) at Southeast-Saline (7-0)

Colby (6-2) at Marysville (3-4), 6 p.m.

Halstead (4-4) at Cheney (8-0)

Pratt (2-3) at Wichita Collegiate (7-1)

CLASS 2A

(All games at 7 p.m. Friday unless indicated otherwise)

East

Eureka (5-3) at Colgan (5-2)

Riverton (4-3) at Wellsville (3-4)

Riverside (4-4) at Rossville (8-0)

Mission Valley (5-3) at Maur Hill (7-0)

Neodesha (2-6) at Osage CIty (7-1), Thur.

West Franklin (3-5) at Fredonia (4-3), 6 p.m. Thur.

Pleasant Ridge (2-4) at Nemaha Central (5-2)

Republic County (4-2) at Silver Lake (5-1)

West

Chaparral (2-5) at Hutchinson Trinity (7-1)

Haven (6-2) at Kingman (6-2)

Beloit (2-6) at TMP-Marian (7-1)

Lakin (4-4) at Phillipsburg (4-4)

Marion (2-6) at Garden Plain (7-1), Thur.

Belle Plaine (4-4) at Hillsboro (5-3)

Ellis (3-5) at Hoisington (8-0)

Minneapolis (4-4) at Cimarron (5-3)

CLASS 1A

(All games at 7 p.m. Friday unless indicated otherwise)

East

Olpe (8-0) bye

Central Heights (4-4) at Jackson Heights (3-4)

Northeast-Arma (0-5) at Valley Heights (7-1), 5 p.m.

Troy (1-6) at Uniontown (4-4)

Centralia (7-1) bye

Wabaunsee (3-5) at Pleasanton (3-5), Thur.

Horton (0-7) at Lyndon (6-2)

Northern Heights (1-7) at Jefferson North (6-2)

West

Smith Center (7-1) bye

Ell-Saline (3-5) at Elkhart (2-6)

Ellinwood (0-8) at Sedgwick (7-1), Thur.

Wichita Independent (1-5) at Oakley (6-2)

Conway Springs (7-1) bye

Sublette (1-4) at Plainville (4-4)

Stanton County (0-7) at Inman (6-2)

Sacred Heart (2-6) at Remington (3-5)

EIGHT-MAN DIVISION I

(All games at 7 p.m. Thursday unless indicated otherwise)

East

Oxford (2-5) at Sedan (8-0)

Cedar Vale-Dexter (4-3) at Chase County (6-2)

Bennington (2-6) at Clifton-Clyde (6-1)

Washington County (4-2) at Little River (6-2), Fri.

West Elk (4-3) at Madison (8-0)

Central-Burden (2-5) at Oswego (7-1)

Valley Falls (3-4) at Canton-Galva (8-0)

Lincoln (5-3) at Burlingame (6-2)

West

Macksville (3-4) at Argonia-Attica (7-1)

Moundridge (4-4) at LaCrosse (4-3)

Hill City (4-3) at Leoti (8-0), 6 p.m.

Ness City (2-3) at Atwood (3-3), 6 p.m.

Pretty Prairie (2-5) at Pratt-Skyilne (7-1), 6 p.m. Fri.

Kinsley (5-3) at Goessel (3-3), Fri.

Spearville (5-3) at Hoxie (6-1), 6:30 p.m.

Oberlin (3-3) at South Gray (7-1), 6 p.m.

EIGHT-MAN DIVISION II

(All games at 7 p.m. Thursday unless indicated otherwise)

East

Wakefield (2-6) at Colony-Crest (8-0), 6 p.m.

St. Paul (3-5) at Hartford (5-3)

Osborne (4-4) at Hanover (6-0)

Axtell (6-2) at Thunder Ridge (5-3), 6 p.m.

Chetopa (3-5) at Lebo (8-0)

Marais des Cygnes Valley (4-4) at Waverly (5-3)

Onaga (2-5) at Beloit-St. John’s (6-2)

Lakeside (4-3) at Frankfort (4-1), 6 p.m.

West

Norwich (4-4) at Victoria (8-0), 6 p.m.

Sylvan-Lucas (6-2) at South Barber (5-3), 5 p.m.

Quinter (3-3) at South Central (6-2), 6 p.m.

Minneola (4-4) at Wheatland-Grinnell (6-2), 6 p.m.

Wilson (4-4) at Caldwell (6-2), Fri.

Peabody (5-3) at Central Plains (5-1)

Ingalls (2-6) at St. Francis (7-0)

Triplains-Brewster (5-3) at Bucklin (5-3)

SIX-MAN PLAYOFFS

Quarterfinal results

Cheyline 67, Burrton 0

Golden Plains 62, Ashland 47

Moscow 70, Natoma 31

Cunningham 54, Northern Valley 36

Semifinal results

Cheylin 61, Ashland 14

Moscow 58, Cunningham 12

Wild West Bowl

At Dodge City

Championship game

Cheylin (8-0) vs. Moscow (6-1), 4 p.m.

Third-place game

Golden Plains (4-3) vs. Cunningham (6-1), 1 p.m.